Ontwikkelingsdag voor de Fruitteelt H. Brinkman: Totale tuinbouw moet buitenlandse markten openbreken de nar kas weekstaat energieverbruik Prei-oogst gaat beginnen Rassenkeuze Nieuw plantseizoen Met het aanbreken van de laatste maand van het jaar, kunnen we hier op WALCHEREN wel zeggen dat voor de tuinbouw als buitengebeuren op de prei en spruiten na is gepas seerd. We hebben dit afgelopen na jaar behoorlijk veel afgeploeterd in weer en wind maar alles lijkt hier aardig op voorraad gekomen. De meesten hebben hun akkers behoor lijk gunstig kunnen omploegen. Prei vraagt altijd nog veel handwerk We kunnen wel stellen dat de grond op het ogenblik boven alle verwach tingen te bewerken valt, zodat er met betrekkelijk weinig struktuur bederf geploegd kon worden. Bij de akker bouwers zag ik de laatste tijd nog al eens een spitmachine aan de gang. Wanneer we het werk van deze ma chine eens wat nader bekijken lijkt het mij voor de volle grond mensen zeker het'overwegen waard om hier ook eens aandacht aan te besteden. Dit jaar zal het misschien niet meer nodig zijn maar er komen meer na jaren, en wij als tuinders zijn zeer gebaat met een vrij diepe bewortel- baVe zone in de grond en een goede waterdoorlaat en dat schiet op vele van onze percelen wel eens wat te kort! De afgelopen periode hebben we dat weer kunnen konstateren. Onze veiling in Middelburg is in de week van de dankdag (28 nov) zoals gebruikelijk weer op 2 veilingdagen gaan draaien. De aanvoeren zijn weer van zo'n omvang dat dit weer gemakkelijk te doen is. Overigens is de handel er naar wij vernemen niet helemaal gelukkig mee. Vooral de vrijdag namiddagveiling zien ze be grijpelijk liever verplaatst naar een wat vroeger tijdstip. Er zal hier mis schien toch nog wel eens wat aan moeten worden gesleuteld. Ook ho ren we van handelszijde - en niet en kel in ons gebied - felle kritiek op de steeds toenemende verkoop van groente en fruit in velerlei soort op onze bedrijven. Van de kant van de handel kon ik me hierin in zeker op zicht best verplaatsen, want zij moe ten aan allerlei eisen en formaliteiten voldoen, terwijl boer en tuinder ge woon begint in een hoek van de schuur of in een voor dit doel aan gepast gebouwtje. Er zal in de toe komst dan ook mogelijk wat aan banden gelegd kunnen worden. Maar het is niet enkel de handelaar die redenen heeft om zijn ongerust heid en ongenoegen uit te spreken ook de praktische teler heeft zaken waarover hij zich in de toekomst zorgen kan maken. Het betreft hier o.m. de uitbreidingen in de groente teelt op de akkerbouwbedrijven. Er komt elk jaar meer van het een en ander. We zagen afgelopen jaar bijv. de witlofteelt met 20% uitbreiden, en de winterwortel en spruitenteelt met meer dan 10%. We vragen ons hierbij af hoe ver we kunnen gaan om alles aan de man te krijgen, Verder kon stateren we de steeds grotere be langstelling voor volkstuinen. Deze produceren al meer dan 30% van de groentebehoefte. Dit zijn ontwikke lingen die wij best eens in bespreking naar voren kunnen brengen. Prei-oogst Op de meeste bedrijven met prei in het bouwplan staat de oogst van nu voor de deur. Het gewas is over het algemeen nog niet tot optimale kg- opbrengsten gegroeid, maar de kwa liteit valt over het algemeen niet tegen. Hier en daar is wat schade van de nattigheid maar over het algemeen is dat maar weinig. Er zal bij de oogst-, schoon- en sorteringswerk zaamheden nauwkeurig gewerkt moeten worden om een mooi produkt op de veiling te krijgen. De prijs is op het ogenblik redelijk. Het lijkt mij daarom zinvol om aan het vrij om vangrijke handwerk te beginnen. De ontwikkelingsdag voor de fruit teelt wordt georganiseerd door de Kring Zeeland/West Noord-Brabant van de Nederlandse Fruittelers Or ganisatie, in samenwerking met de drie C.L.O.'s en zal plaatsvinden op vrijdag 11 januari 1985 Morgen- en avondprogramma: In de hal van de Veiling Kapelle (bij station N.S.) 09.00 -12.30 uur en 16.30 - 20.00 uur: Fruitteeltmechanisatiebeurs met al les op het gebied van de fruitteelt- mechanisatie. Inlichtingenstands van de N.F.O., P.F.W., I.M.A.G., Ar- beidsinspektie en Landbouw schap, het Konsulentschap voor de Akker- en Tuinbouw, e.d. Er zal extra aandacht worden besteed aan de nieuwe ontwikke lingen van spuitmachines, voor zien van dwarsstroomventilato- ren, dwarsstroommonden, ver hoogde moden, e.d. in relatie tot de diverse soorten fruitbeplan- tingen. Getoond zal worden alles op het gebied van de fruitsortering. Nieuw is een elektronisch we gende gewichtsorteermachine. Ook wordt het verpakken gede monstreerd. Middagprogramma: In het Gemeenschaps- en Diensten centrum "De Vroone", C.D. Vereec- kestraat 74 te Kapelle (ca. 7 minuten lopen vanaf het station). 13.30 - 14.00 uur: Opening door de Voorzitter van de Kring Zee land/West Noord-Brabant van de N.F.O. 14.00 -14.25 uur: "Waarheen met de perebladvlobestrijding?" door: de heer J.P. van Mourik, specialist Ge wasbescherming van het Konsulent schap voor de Akker- en Tuinbouw te Goes. 14.40 - 14.55 uur: "Hoe als Neder landse fruitteler reageren op de areaal- en sortimentontwikkeling in de E.E.G.?" door: de heer ir. H. Bos, Takekonoom van het Konsulent schap in Algemene Dienst te Wil- helminadorp. 15.00 - 15.25 uur: Pauze 15.30 -15.55 uur: "Nieuwe appelras sen in de E.E.G." door: de heer J. de Coster, Konsulent van de Belgische Boerenbond te Leuven. 16.00 - 16.30 uur: Gelegenheid tot het stellen van vragen aan de inlei ders. 16.30 uur: Sluiting. "Is het niet het overwegen waard om gezamenlijk, met een aantal organisaties op het gebied van de tuinbouw en met een aantal toeleve ranciers te trachten nieuwe buitenlandse markten open te breken? Daarna zouden de deelnemende bedrijven zelfstandig op die markten kunnen gaan opereren. Veel individuele pogingen lijden schipbreuk omdat het ontbreekt aan de noodzakelijke kollektieve kracht". Deze suggestie deed de Algemeen Direkteur van Brinkman Komplete Tuin- bouwvoorzieningen te 's Gravenhage, de heer H. Brinkman sr. tijdens een perskonferentie die gehouden is ter gelegenheid van het feit dat Brinkman in 1985 het eeuwfeest viert. Deze viering gaat volgend jaar ge paard met talrijke feestelijke aktivi- teiten. Positieve geluiden kon de heer Brinkman laten horen over de ver wachte bedrijfsontwikkeling in de tuinbouw maar volgens hem zijn de vooruitzichten met betrekking tot de Financiële situatie minder zonnig. Nog steeds is de situatie bij betrek kelijk veel bedrijven niet rooskleurig. En dan denkt Brinkman met name aan bedrijven in de drie noordelijke provincies en in de regio Aalsmeer. Een enkele kritische opmerking maakte hij aan het adres van de banken. "Nog steeds moeten wij konstateren dat er bij de meeste banken nauwe lijks of geen bereidheid is om in ge zamenlijk overleg met de leveran ciers tot een aanvaardbare oplossing van de problemen te komen. Te vaak komt het nog voor dat zowel de be trokken ondernemer die in Financiële problemen verkeert als de leveran ciers door de banken onnodig aan het lijntje worden gehouden". Ondanks deze negatieve kantteke ning ziet hij de toekomst van de tuinbouw en van Brinkman met ver trouwen tegemoet. "Wij zijn ervan Straks vallen op THOLEN de zaad- boeken van diverse zaadhandels weer in de bus; de een nog mooier dan de ander. Of de vertegenwoordigers ko men op het bedrijf om hun rassen aan te bevelen. Ze willen allemaal leve ren. Er is wel veel konkurrentie tus sen de Firma's maar over de prijs van het zaad is men het behoorlijk goed eens. Dat het zaad steeds duurder wordt is overigens wel te begrijpen als men ziet hoeveel kweekwerk er aan een gewas verricht moet worden voor men aan de top zit. Vooral de hybride zaden zijn erg duur zo kost b.v. een bepaald me loenenras bijna 60 cent per pit en aubergine zaad 20.00 gulden de ki lo. De zaadbedrijven hebben toch vooral voor de groenteteelt erg goed werk verricht. De meest geteelde rassen zitten op een hoog peil be treffende produktie, kwaliteit, ziek teresistentie en zelfs smaak wordt niet vergeten. De keuze van een ras is niet altijd even gemakkelijk. Het verandert no gal eens, soms door de voorkeur van de konsument wat we met de kassla meegemaakt hebben met het hier op Tholen veel geteelde ras zavel. Het is een donkergroene en harde kropsla die door de koper en dus de konsu ment niet altijd gewaardeerd werd. Thans is het overwegend nog Pascal maar andere rassen dringen steeds meer op doordat ze minder geel blad vertonen aan de onderzijde. Bij de keuze kan ook de ziekteresistentie een rol spelen doordat er steeds minder bestrijdingsmiddelen ge bruikt mogen worden. Zo is bijvoor beeld het wit in de sla hier gelukkig nog nooit een groot probleem ge weest maar het kan ondanks de vele resistenties die de meeste rassen hier tegen hebben toch de kop opsteken doordat er weer een nieuwe fysio van deze schimmel is bijgekomen. Met de radijs kennen we ook heel wat rassen waarbij op onze gronden vooral de looflengte van nature kort moet zijn om daar geen problemen mee te krijgen. Er zijn veel nieuwe soorten maar het oudere ras Novired voldoet in januari gezaaid hier nog erg goed. Later is het risiko met voos worden erg groot. Bij de tomaten heeft het topras Sonatine al heel wat plaats moeten maken voor andere en grovere rassen. Niet alle gewassen kennen zo'n sterke wisseling van rassen. Bij b.v. snijbonen weet het ras Helda al jaren van geen wijken. In de volle grond zie ik de Doré's ook nog niet verdwijnen hoewel andere meestal AM rassen de laatste jaren aardig meekomen. Het pootgoed wordt om deze tijd ook weer in de kistjes gedaan en in de lichte kiem- schuren opgestapeld. Met deze hoge temperaturen is het wel zaak om goed te koelen door ramen en deuren open te zetten, omdat ze anders te snel van start gaan. Voor het krijgen van een stevige blauwe kiem moet men heel wat werk verzetten. De fruittelers op de BEVELANDEN zijn de laatste weken druk bezig ge weest met de voorbereidingen voor de nieuwe aanplant. Of het nu vervan ging van de oude aanplant betreft of het inplanten op een nieuw perceel, de handeling die de meeste tijd vergt, is het palen zetten. Gezien het groot aantal palen dat de grond ingedrukt moet worden (de aantallen variëren tussen de 2000 en 4000 palen per ha) is dit een tijdrovende bezigheid. Half november was een natte perio de en de plantwerkzaamheden zijn toen vertraagd. Ook de boomkweker kwam niet aan rooien toe. Daarna is het weef duidelijk verbeterd en af gelopen week was het prima plant- weer. De verjonging van de aanplant is een eerste vereiste om in de toe komst fruitteler te blijven. Ook dit jaar plukten diegenen, die de afgelo pen jaren hebben geïnvesteerd in de nieuwe rassen Elstar en Jonagold, hiervan de vruchten. Bij tegenval lende appelprijzen springen deze rassen er duidelijk uit. Jonagold wordt verkocht tussen de 1,50 en ƒ2,- per kilo en Elstar komt vlot boven de 2,- per kilo voor de meest gevraagde maten. De overige rassen stellen, met uitzondering van de Cox, teleur; de duidelijk grote appeloogst in Europa is hiervan zeker de oor zaak. Om nu met z'ji allen alleen Jonagold en Elstar te planten zou een onver standige zaak zijn. In het verleden is dezelfde fout gemaakt met de Gol den Delicious, maar een bepaald percentage van deze nieuwe rassen past zeker op ieder bedrijf. Dat zal voor de één wat meer en voor de ander wat minder zijn. Een goed overleg met de bedrijfsvoorlichter in deze kan zeker geen kwaad. De tweede helft van de maand no vember kwamen de fruitprijzen iets onder druk te staan. Over het alge meen werd het laatste schuurfruit gesorteerd, zodat de kwaliteit niets bijzonder was, ook zijn de weken voor Sint Nicolaas wat aan de zwak ke kant voor wat betreft de prijsvor ming. Hopelijk trekt de vraag in de cember iets aan. Toch zullen we door moeten gaan met het regelmatig aanvoeren van kwaliteitsfruit, zodat er geen gaten in de markt vallen. Probeer niet zo lang mógelijk te koelen, maar zo goed mogelijk en verkopen als de vraag er is. Hoewel de produktie in kwantiteit in de acrylplatenkas op een uitstekend nivo ligt, is de kwaliteit, die tot nog toe goed was, nu toch aan het afnemen. Soorten met traditioneel lange stelen als Clementine buigen daar bovendien meer door dan in de andere kassen en geven dus meer kromme stelen. Om die reden is de vochtregeling wat aangescherpt en is de E.C. van het druppelwater verhoogd naar 2,8 E.C. (elders is het nog 2,4 E.C.). Hoe precies met de E.C. verder gespeeld moet worden moet nog ervaren worden, maar we denken dat we nog wel wat ruimte hebben onder de voorwaarde dat er voldoende water gegeven wordt. De watergift in de steenwol is opgevoerd van 3 naar 4 keer druppelen op een dag omdat we wat getrokken lintbloemen zagen wat op vochttekort duidt hoe gek het ook klinkt in dit jaargetijde. In de grond druppelen we een keer per dag om 9 uur 's morgens en wel 0,8 liter per/m2 per dag met een E.C. van 2,4 in de enkel glazen kassen en 2,6 in de acrylplatenkas. De bepaling van de E.C. wordt ook in de grond van de gewasontwikkeling afgeleid en van de konditie van de grond en zal daarom in de grond op elke tuin wel een beetje anders zijn. Behalve bovengenoemde wijziging zijn de klimaatsinstellingen dezelfde gebleven. H cf energieverbruik bedroeg deze week 8558 m3 gas bij een bedrijfsomvang van 10.000 m2. Hef gasverbruik is alsvolgt te verdelen: H. Brinkman overtuigd dat de Nederlandse tuin bouw over een grote veerkracht en doorzettingsvermogen beschikt, waardoor moeilijke situaties kunnen worden overwonnen". GRONDTEELT STEENWOLTEELT SDP LW-kas* Kontrole SDP LW-kas* Kontrole Week no. d.d. acrylpl. LW Aanvul. m.scherm acrylpl. LW. Aanvul, m.scherm verbruik in m3 deze week 59 74 21 86 57 92 21 91 energieverbruik in m3/IOO m2 vanaf l-8-1984 435 616 96 754 421 634 96 828 oogst in stuks/m2 31.9 25.7 25,7 33.9 27,0 27.7 De buitenomstandigheden waren deze week: - gemiddelde buitentemperatuur 9.2 gr.C. - gemiddelde windsnelheid 6.4 m/sek. LW= laagwaardige warmte. 55 gr.C. (primair) Aanvul. Aanvullende warmte, maximum 100 gr.C. (sekundair) Vrijdag 7 december 1984 9

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 9