Bij teelt zonder aarde bemesting per plant mogelijk? Slakommissie Vollegrond NTS boog zich over normen nitraatgehalte Onderzoek naar verlaging nitraat gehalte in bladgroente Europese Commissie onderzoekt gevaar van nitraat in groenten Kapaciteit van Loonkoel- en vrieshuizen sinds 1979 sterk toegenomen F ruitteeltmechanisatiebeurs Een aantal gewassen heeft de neiging om onder gebrekkige lichtom standigheden nitraat op te hopen. Hoge nitraatgehalten in groenten en gras brengen risiko's mee van vergiftiging bij mens en dier als gevolg van de omzetting van nitraat in nitriet en nitrosaminen. Bij het DLO- Centrum voor Agrobiologisch Onderzoek (CABO) in Wageningen wordt nagegaan hoe hoge nitraatgehalten in gewassen omlaag gebracht kunnen worden. Daarvoor bleek nog niet bestaande apparatuur nodig. CABO-onderzoekers hebben daarom kontakt opgenomen met de Technische-Fysische Dienst voor de Landbouw (TFDL) en de Gea vanceerde Instrumentatie Sektie (GIS) van de Stichting ITAL, die een "multititratie-opstelling" ontworpen hebben. Hiermee kunnen mo menteel twee eigenschappen van de voedingsoplossing voor een plant - nitraatkonsentratie en zuurgraad - naar wens worden ingesteld. Bovendien wordt het door de plant verdampte water automatisch aan gevuld. Mogelijk kan deze ontwikkeling tot een soort automatische dosering van meststoffen voor planten die op kunstmatige voedingsbo dems of in hydrokultuur (teelt zonder aarde) verbouwd worden. De "multi-titratie-opstelling" is in de loop van anderhalf jaar ontwikkeld en heeft uiteindelijk een totaal an dere vorm gekregen dan in het eerste ontwerp. Het apparaat moest van de grond af aan worden uitgedacht, omdat zoiets nog helemaal niet be stond. Alleen de komputer is gekocht. Uit eindelijk kwamen de ontwerpers op het idee om uit te gaan van een draaitafel, die nog op het ITAL aan wezig was. Daarmee kon een opstel ling gemaakt worden, waarbij één meet- en regelinrichting een groot aantal planten naar individuele be hoefte bedient. Voor elke plant apart worden eerst nitraatgehalte en zuurgraad gemeten en vergeleken met een voorgeschreven, gepro grammeerde waarde. Als de voe dingsoplossing afwijkt, wordt auto matisch wat nitraat, water, zuur of loog bijgepompt. Nadat alle planten een beurt gehad hebben, begint het apparaat weer van vooraf aan. Snelle veranderingen Ir. preet Blom van het CABO gaat het apparaat voor haar onderzoek gebruiken: "Het gaat in de eerste in stantie alleen om proeven met sla planten. Wij willen snelle verande ringen van het nitraatgehalte, die binnen één of enkele dagen in de plant optreden onder invloed van omgevingsfaktoren gaan onderzoe ken, zonder dat er, als gevolg van groeieffekten andere veranderingen in de plant optreden". De aanleiding tot het onderzoek is, dat een aantal jaren geleden bleek dat nitraat in het voedsel van mens en dier tot vergiftiging kan leiden. Dat bleek, toen in de zestiger jaren een Ontwerper Gert Jupijn laat onderzoekster Greet Blom zien hoe de "multi-titra- tie-opstelling" het nitraat gehalte in de voedingsoplossing regelt aantal koeien dood ging en onder zoek uitwees dat nitraat de boosdoe ner moest zijn. Er bestaan namelijk bakteriën, die nitraat in ingekuild gras onder zuurstofarme omstandig heden om kunnen zetten in nitriet. Als dit nitriet via het voer in het bloed terecht komt, belemmert het nitriet het transport van zuurstof en de koe gaat dood door verstikking. Een ander risiko is, dat uit nitriet ni- trosamine gevormd wordt. Door het nitraatgehalte in glas en bladgroen ten laag te houden of te verminderen kunnen dergelijke gevaren worden tegengegaan. Zelf-regulatie Nitraat is een grondstof voor de ei- witproduktie van planten, maar het hele proces van nitraat-opname uit de voedingsbodem tot de vorming van eiwit doorloopt een aantal stap pen. Ir. Greet Blom: "Wat wij ons afvragen is: hoe wordt die opname gereguleerd? Het is de vraag in hoe verre dat aan de produktie van eiwit gekoppeld is". Een aantal jaren ge leden dacht men dat een plant bij gebrekkige lichttoevoer en ruime ni traatvoorziening te veel stikstof op nam, waar hij niets mee kon doen. Men beschouwde te veel nitraat in groenten, die in de winter werden geteeld, toen als een soort "straf' voor overbemesting. Ir. Blom is van mening, dat dit onjuist is. Er kan wel een zeker dagritme wor den gesignaleerd, wat inhoudt dat het nitraatgehalte 's nachts stijgt en overdag daalt. Maar planten laten zich niet passief "volstoppen" met nitraat. Ze kunnen juist integendeel erg veel zelf reguleren. Zo kan een plant die door een gebrekkige ni traatvoorziening "uitgehongerd" is. soms 80 maal sneller nitraat opne men, dan een goed gevoede plant. Regelen Er blijkt ook een groot verschil tus sen verschillende rassen van bij voorbeeld sla te bestaan. Ir. Blom: "Als wij kunnen ontdekken waar dat verschil uit bestaat,'kunnen wij tegen de veredelaars zeggen, waar ze op moeten letten! Dit is een belangrijk doel van onze proeven". Behalve de tips voor de veredelaars, ziet ir. Blom ook mogelijkheden voor een andere toepassing: "Nu kwekers en telers steeds meer op waterkultu- res overgaan, biedt dat prachtige mogelijkheden om het nitraat in de voeding van planten beter te gaan regelen. Je zou aan het einöe van het groeiseizoen het nitraat uit de voe dingsoplossing weg kunnen laten. Dan stopt de groei, maar dan gaat ook het nitraatgehalte van gewassen zakken". Niek Bruin Nadat enkele jaren geleden er mak- simale normen voor het nitraatge halte in onder andere botersla zijn vastgesteld, blijft deze zaak onder werp van gesprek in de Slakommissie NTS. De PAGV-onderzoeker Titu- laer, informeerde de kommissie welke faktoren invloed op het nitraatgehal te hebben. Dit zijn: bemestingen, de grond, het gewas, de mineralisatie, gewasresten en het weer. Vooral het nitraatgehalte in de bovenste 30 cm van de grond is erg belangrijk. Stikstofgehaltes Opbrengstzekerheid kan alleen be reikt worden door een voldoende, hoog nitraatgehalte. Proeven zijn genomen waar het optimum ligt, zo dat een goede opbrengst wordt be reikt en de maksimum toegestane nitraatgehaltes niét worden over schreden. Uit genoemd onderzoek kwam naar voren dat men de vol gende hoeveelheid zuivere stikstof in de grond moet hebben: voorjaar 240 kg, zomer 200 kg en najaar 180 kg. Men kan deze hoeveelheid stikstof op diverse manieren bereiken. Uit proeven kwam naar voren dat men moet zorgen voor voldoende organi sche stof in de bodem. Dit heeft na melijk een goed bufferend vermo gen. Uitspoelen Het komt nogal eens voor dat stikstof in het najaar en 's winters uitspoelt. Men kan dit voorkomen met een groenbemester of een nitrifikatie- remmer. Een goede groenbemester is Italiaans raaigras. Het nadeel van groenbemesters is dat men deze zo vroeg mogelijk moet inzaaien. De vraag is dan of het financieel gezien niet beter is de Stikstof maar uit te laten spoelen en door de opbrengst van een slateelt wat stikstof in het voorjaar aan te brengen. Momenteel wordt onderzocht of de nitrifikatie-remmers meer perspek- tief bieden. Fertigatie Officieel heet het doseren van kunstmest via de regenleiding ferti gatie. Dit jaar is onderzoek gedaan of deze methode van kunstmest geven voordelen biedt. Wanneer men met goede apparatuur werkt zijn er zeker voordelen, namelijk: een uniformere verdeling van de kunstmest, een snellere werking en betere teeltbe- heersing door het makkelijk kunnen bijïnesten. Zelf meten Er moet snel een goede en betrouw bare methode komen om zelf globaal de voedingstoestand van de bodem te kunnen meten, vindt de Slakommis sie. De ontwikkelde methode met de "staafjes" voldoet tot nu toe het best. Belangrijk hierbij is dat iemand met ervaring de bepalingen doet. Zolang er nog geen goede methodes zijn moet er hard aan gewerkt worden om de tijd tussen het grondmonster ne men en het geven van de uitslag, zo kort mogelijk te maken. Het wetenschappelijk comité voor de menselijke voeding is op verzoek van de Europese Com missie bezig met een onderzoek naar de eventuele gevaren van ni traat in levensmiddelen. Dit heeft het "dagelijks bestuur" van de gemeenschap meegedeeld in ant woord op vragen van een Belgisch lid van het Europees parlement, de socialiste Marijke van Hemel- donck. In Denemarken, Ierland en En geland is de toevoeging van ni traat aan levensmiddelen verbo den. In Nederland mogen spina zie, sla van de volle grond en an dijvie niet meer dan 4.000 mg ni traat per kilo produkt bevatten, (kassla niet meer dan 5.000 mg), maar de regering is volgens de kommissie van plan deze hoe veelheden te verlagen. In de an dere EG-landen bestaan volgens de kommissie geen specifieke grenswaarden maar worden, door de toepassing van goede land bouwmethoden en in het kader van de kontrole op levensmidde len, in het algemeen wel maatre gelen getroffen om de hoeveel heden nitraat terug te dringen. Nitraat in voeding voor zuigelin- gên en kleuters is in Denemarken, Griekenland en Engeland verbo den, en aan speciale voorschriften gebonden in België, West-Duits- land en Frankrijk. Nederland kent op dit moment geen voor schriften op dit punt, maar er wordt een regeling voorbereid die voorziet in een limiet van 50 mg nitraat per 100 gram produkt. De kapaciteit van loonkoel- en vrieshuizen in Nederland is tussen 1979 en 1984 met ruim veertig pro cent gestegen van 1,9 miljoen tot 2,7 miljoen kubieke meter. Gerekend vanaf 1975 is de kapaciteit zelfs meer dan verdubbeld, terwijl in dezelfde periode ook de gemiddelde vesti gingsgrootte sterk toenam: van 11.400 tot 20.400 kubieke meter. Dat blijkt uit een studie van het Land- bouw-Ekonomisch Instituut (LEI), uitgevoerd in opdracht van het Mi nisterie van Landbouw en Visserij, •het Produktschap voor Vee en Vlees en de Vereniging van Nederlandse Koel- en Vrieshuizen 1). Op 11 januari a.s. zal er, als on derdeel van de jaarlijkse ontwik kelingsdag voor de fruitteelt, weer een mechanisatiebeurs in de hallen van de Veiling Kapelle worden gehouden. Evenals vorige jaren zal de beurs worden opengesteld tussen 9.00 en 12.30 uur en 16.30 en 20.00 uur. De beurs heeft vele jaren be kendheid vanwege de gebo den gelegenheid tot het leggen van kontakten tussen telers, regionale handelaren, mede werkers van organisaties, on derzoek- en, voorlichtingsin stellingen. Op de beurs zal er dit jaar uitgebreid aandacht worden besteed aan de nieuwe ont wikkelingen bij spuitmachi- nes, afgestemd op de enkele rij beplanting, smalle bedden, brede bedden en de specifieke eisen voor perebeplantingen. In een voorlichtingsopstelling zullen de beste kombinaties worden aangegeven. Nieuw is een geluidsarme ne- vel/snelspuit met 4 hydrau lisch aangedreven dwars- stroomventilatoren welke zo wel in hoogte, in breedte, kwa uitblaashoek en blaasrichting hydraulisch verstelbaar zijn. De machine biedt een brede kolom lucht, waarvan de ka paciteit afhankelijk van de omstandigheden, verstelbaar is. De vermogensbehoefte is gering. Ook zullen alle nieuwe ont wikkelingen op het gebied van de fruitsortering worden ge toond. Nieuw is een elektro nisch wegende gewichtsor- teermachine vóór grote pak- stations en kleine veilingen. Ook kistenkantelaars en elek tronisch wegende schalen werden verder verbeterd. Zomogelijk zal er aandacht worden besteed aan goede verhardingsmaterialen voor paden en wendakkers. Verder zullen goede banden voor de fruitteelt in handelsstands aanwezig zijn. In speciale stands van de Centrale Veiling Zeeland, P.F.W., Konsulentschap Ak kerbouw en Tuinbouw, N.F.O., Arbeidsinspek- tie/Landbouwschap, e.d. zul len aktuele onderwerpen worden belicht. Verder biedt de beurs alles op het gebied van de Fruitteelt- mechanisatie, materialen voor schuurbouw, koelhuisregel- apparatuur, e.d. De handel, gaststandhouders en organisatoren hebben veel tijd, moeite en kosien besteed om u in korte tijd volledig van het me- chanisatienieuws op de hoogte te stellen. De opslagruimte is niet gelijkmatig over het land verdeeld. Een kwart van de kapaciteit van loonkoel- en vrieshuizen is gesitueerd in de pro vincie Gelderland; Noord-Brabant en Zuid-Holland herbergen ieöer een vijfde en Noord-Holland 16% van de ruimte. In de nabije toekomst kan nog een belangrijke uitbreiding van de kapa citeit verwacht worden. Op de peil datum van het LEI-onderzoek (april 84) was nog 337.000 kubieke meter opslagruimte in aanbouw'. Een deel van deze nieuwbouw is zeker bes temd ter vervanging van verouderde kapaciteit. Wanneer dit buiten be schouwing wordt gelaten betekent deze uitbreiding een toename van de kapaciteit met 12%. 1) "De koel- en vriesopslagkapaci- teit van loonkoel- en vrieshuizen in Nederland per april 1984". Deze publikatie is uitsluitend verkrijgbaar door overschrijving van 8,25 op girorekening no. 41.22.35 ten name van het Land- bouw-Ekonomisch Instituut té Den Haag. Vermeld dient te worden: "Zend Mededeling No. 316". Voor nadere inlichtingen: A. Pronk, telefoon 070-614161, tst. 143. Vrijdag 7 december 1984

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 8