College van Beroep voor Bedrijfsleven heeft twee jaar werk aan superheffing Akkoord EG groenten en fruit beschermt Nederlandse tuinbouw nieuws uit brussel Braks: boeren houden melkreehten na verkoop grond Nadelen voor andere export naar Spanje en Portugal. jan werts - brussel De Europese regeringsleiders hebben tijdens hun tweedaagse topconferentie in Dublin Castle besluiten genomen die ook de Nederlandse land- en tuinbouw raken. Er kwam een akkoord tot stand over de wijze waarop de Spaanse en Portugese uitvoer van groenten en fruit wordt benaderd wanneer die twee landen eenmaal EG-lid zijn geworden. Verder bereikten de regeringchefs een bijna historisch akkoord over het voortaan beperken van de wijnproduktie. De ministers van landbouw is dat in Brussel/Luxemburg nooit gelukt. De aanpak lijkt op die waarmee men begin dit jaar de zuiveloverschotten te lijf ging. Tenslotte is men het eens geworden over een verhoging van de Europese Voedselhulp voor hongerend Afrika met enkele honderd-duizenden tonnen graan naar 1,2 miljoen ton voor 1985. Daarmee denkt men in ongeveer zestig procent van de voedselschaarste te voorzien. Met name de uitvoer van groenten en fruit was onderwerp van gesprek op de tweedaagse topconferentie in Dublin Castle. Komende weken kan er nu in Brussel weer met vertegenwoordigers uit Madrid en Lissabon onderhandeld worden. Er is inmiddeks haast bij. De Tien herhalen namelijk in hun "conclusies van Dublin" hun "ern stige politieke verbintenis" om Spanje en Portugal per nieuw jaar 1986 aan te haken bij de Westeuro- pese volkeren-familie-EEG. Wel heeft de Griekse premier Pa- pandreo ee%n totaal voorbehoud ge legd op de uitbreiding van de Ge meenschap. Hij eist dat voor de zui delijke regio van de EG gedurende- minstens zes jaar telkens 2,5 miljard gulden steun wordt uitgetrokken. Te betalen door het vanuit Athene ge zien "rijke noorden" van de Ge meenschap. Dit geld is bedoeld om de sphok van de toetreding van Spanje en Portugal voor de zuide lijke regio op te vangen. Het akkoord tussen de Tien inzake de sectoren "groenten en fruit", zal volgens de specialisten, die namens de EG onderhandelen, door de Spanjaarden wel aanvaard worden, ook al moet hierover dus nog worden gesproken. Het compromis pakt -hoe gek dat ook moge klinken - beter uit voor onze tuinbouw dan de Ne derlandse regering had gewild. Er komt namelijk meer bescherming van met name ook Nederlandse tuinbouwprodukten zoals tomaten en komkommers. "Den Haag" wil via een zo open mogelijke handel goedkope Spaanse tuinbouwpro dukten zo vrij mogelijk laten instro- Het College van Beroep voor het Be drijfsleven in Den Haag heeft inmid dels meer dan 2.200 verzoekschriften van melkveehouders ontvangen. Die maken bezwaar tegen het feit, dat minister ir. G.J. Braks van Landbouw hen op grond van de artikelen 12 en 19 van de Beschikking Superheffing geen extra melk wil geven. Bij het College, de beroepsinstantie waar dagelijks nog 60 tot 80 ver zoekschriften betrekking hebbend op de superheffing binnenstromen, hopen deze melkveehouders hun ge lijk te krijgen. Mevrouw Roos, me dewerkster van de griffie van dit College verklaarde desgevraagd, dat de stroom verzoekschriften zeker zal stijgen tot boven de 4.000. Dat plaatst het College voor grote pro blemen, want tot de invoering van de superheffing gleden er dagelijks slechts 2 tot 6 verzoekschriften de brievenbus van de griffie binnen. Twee jaar bezig Het College heeft vier maanden (dat is erg vlug) tot soms wel meer dan een jaar nodig om ieder verzoek schrift op de juiste wijze af te han delen. Zelfs als de rechter elke dag een zitting zou beleggen om de ver zoekschriften af te handelen, dan zal het zeker nog twee jaar duren voor het College door de grote stapel ver zoekschriften heen is. Men kan per zittingsdag slechts ongeveer 10 aan vragen behandelen. Inmiddels heeft het College aan het ministerie van Justitie om meer rechters en bijzondere leden (voor te Vrijdag 7 december 1984 men naar de EG. Dit is volgens de regering een Nederlands belang, omdat beperkingen op de Spaanse tuinbouwexport zoals nu zijn over eengekomen zeer zeker zullen resul teren in een soortgelijke beteugeling van onze vaderlandse uitvoer van onder andere zuivelprodukten, gra nen, suiker, vlees, door de regering in Madrid. Het binnen de EG nu afgesproken systeem voor groenten en fruit valt uiteen in twee perioden. De eerste duurt vier jaar en daar komt vervol gens nog een tweede overgangspe riode bij van zes jaar. Zodat Spanje en Portugal qua groenten en fruit uiteindelijk na tien jaar (in 1996) geïntegreerd zijn met de huidige EG. In de eerste vier jaar verandert er dragen door het bedrijfsleven) ge vraagd. Maar of dit verzoek zal wor den gehonoreerd is volgens mevrouw Roos onzeker. Ook dat ministerie ontkomt volgens haar niet aan be zuinigingen. Een woordvoerder van het ministerie van Landbouw bevestigde desge vraagd, dat "Landbouw" op de hoogte is met de situatie bij het Col lege. Het feit, dat daar onvoldoende mankracht voorhanden is betekent dat de behandeling van de verzoek schriften tijd gaat kosten. Volgens "Landbouw" is het in principe mo gelijk dat men pas na twee jaar aan de beurt komt. Maar als de rechter een melkveehouder dan alsnog in het gelijk stelt, kan die erop rekenen dat hij zijn teveel betaalde superheffing terugkrijgt. Volgens de woordvoer der van "Landbouw" is minister Braks daar verantwoordelijk voor. Het College van Beroep voor het Bedrijfsleven heeft inmiddels in ver korte procedures (de zgn. voorlopige voorziening) uitspraak gedaan over twee verzoekschriften. Een melkvee houder uit het Limburgse Itteren had de twijfelachtige eer de eerste te zijn, die een uitspraak over zijn verzoek schrift in de bus kreeg. Hoewel het College de gevraagde voorlopige voorziening afwijst, kan men uit de argumentatie afleiden, dat ook bij de afronding van de normale procedure aan de melkveehouder "nee" ver kocht wordt. De ondernemer wilde op grond van artikel 19 van de Beschikking een heffingsvrije hoeveelheid melk op basis van 28 tot 29 melkkoeien met een gemiddelde produktie van 5.500 weinig. Spanje en Portugal behou den dan zo ongeveer de positie van een niet bij de Gemeenschap aange sloten land met bepaalde preferen ties. Na vier jaar begint de afbraak van alle beperkingen op de handel. Op dringend Frans verzoek - ter be scherming van de tuinders en de fruittelers daar - gaat die liberalise ring van de handel dan gedurende zes jaar samen met een permanente bewaking van de groenten en fruit sector. Nederland had dit slechts voor bepaalde artikelen gewild. Jaarlijks wordt er gedurende zes jaar een plafond vastgesteld op de invoer van alle afzonderlijke groenten en fruitsoorten uit Spanje. Gaat de Spaansp en Portugeese afzet op de Euro-markt daar bovenuit en dalen kg. Volgens hem was er sprake van uitzonderlijke omstandigheden, om dat door het natte voorjaar van 1983 de ruwvoedervoorziening van dat jaar slecht was. Bovendien trad de Maas in de herfst 1983 buiten haar oevers, hetgeen betekende dat de melkkoeien, die geweid worden in de uiterwaarden, ongeveer 14 dagen eerder op stal gezet moesten worden. Gevolg van dit alles is geweest, dat de melkproduktie van 1983 (het re ferentiejaar) duidelijk beneden de normale produktie is gebleven. De voorlopige voorziening (snelle procedure) wordt afgewezen door het College, omdat de boer in zijn verzoekschrift niet gerept heeft over een financiële noodsituatie op zijn bedrijf. Daarvan is volgens het Col lege ook niets gebleken. Maar ook in de normale procedure zal het Colle ge minister Braks niet terugfluiten. Het College: "Van een overmachtsi tuatie tengevolge waarvan het refe rentiejaar 1983 voor de betrokken melkveehouder niet representatief kan worden geacht, is niet gebleken. Voorts moet een overstroming van de uiterwaarden van de Maas in 1983 als een te voorziene omstandigheid worden aangemerkt, zodat het wei den in de uiterwaarden een te voor zien risiko meebrengt". Inning superheffing Zoals bekend heeft de Europese Commissie besloten de eerste inning van de superheffing uit te stellen tot 15 december. Melkveehouders die een quotumtoewijzing van het Pro- duktschap voor Zuivel ontvingen zullen rond die tijd een heffing toe de prijzen hier te veel, dan gaan ver volgens min of meer automatisch de Europese grenzen voor Spaanse produkten ten dele dicht. "De Ne derlandse tuinbouw wordt aldus re delijk beschermd, zo zegt een van onze onderhandelaars in Dublin. Ons land exporteert nu 350 duizend ton tomaten per jaar, ofwel duizend ton per dag. Daarvan gaat meer dan de helft naar West-Duitsland en twintig procent naar Engeland. In de wintermaanden kopen wij in Spanje momenteel al veertigduizend ton to maten. Daarnaast levert dat land in het winterseizoen Duitsland ook al 65 duizend ton. Men verwacht na toetreding een scherpe concurrentie van Spaanse tomaten met name ook afkomstig van de Canarische Eilan den. Nederland exporteert jaarlijks honderdtachtigduizend ton kom kommers (dus 500 ton per dag) en die gaan bijna allemaal naar de Bondsrepubliek. Ook hier komen de Canarische eilanden evenals Grie kenland in de toekomst waarschijn lijk meer op de markt. Wijn De huidige Europese Gemeenschap heeft een jaarlijkse produktie van wijn van ruwweg 165 miljoen hl. Met de komst van Spanje en Portugal stijgt de wijnproduktie tot boven de tweehonderd miljoen. Daarvan is driekwart goedkope tafelwijn en daarover gaat het volgende. Net als bij de zuivel is er een jaarlijks over schot van ruwweg een vijfde deel van de produktie. Parallel ook aan de zuivel stijgt de produktie van wijn met minstens één procent jaarlijks, terwijl de vraag van de consument dagelijks met driekwart procent af gestuurd krijgen. Die heffing be draagt 50% van de overschrijding van de heffingsvrije hoeveelheden van de eerste twee kwartalen van de melkprijsjaar. Degenen, die nog geen melk kregen toegewezen of waar de heffingsgrondslag nog her zien moeten worden, krijgen uiter aard nog geen heffing opgelegd. Pi kant detail is echter, dat vier dagen voordat de heffing geind moet wor den, de ministers van Landbouw van de EG bijeenkomen voor hun maandelijkse vergadering. Zij had den aangedrongen op een uitstel tot 15 februari. Men kan er ernstig re kening mee houden, dat tijdens die vergadering wederom een beroep wordt gedaan op de Europese Com missie om de eerste inning uit te stellen. neemt. Het compromis beoogt de produktie van met name goedkope re, Italiaanse wijnsoorten aan ban den te leggen. Voortaan wordt de overtollige wijn in alle betrokken produktielanden verplicht uit de markt genomen en tegen een mini male vergoeding voor de wijnboer verwerkt (gedestilleerd) tot alcohol voor de industrie. Dit op basis van nationale quota. Iedere regio moet voortaan bij overschotsituaties wijn inleveren naar rato van de bijdrage aan de overvloed. Vervolgens wordt dit dan uiteindelijk per wijnboer omgeslagen. Verder wordt in Brussel een reeks maatregelen uitgewerkt, ten einde de produktie van wijn ver der te beteugelen. Budget-crisis Definitieve overeenstemming, na maanden overleg, bereiken de rege ringsleiders over de zogenaamde budgettaire discipline. Dat is het voortaan veel scherper beheersen van alle uitgaven in Europees ver band. Daarmee zijn nu dan ook de laatste beletselen weggenomen voor het veiligstellen van de landbouw uitgaven voor 1984. Tegen de nieuwe strakke budget-discipline ageert het Europese Parlement heftig. Dit om hiermee aan de rechten wordt ge tornd van de volksvertegenwoordi gers in Straatsburg. De algemene verwachting, ook bij vertegenwoor digers van het Parlement in Dublin aanwezig, is dat men in Straatsburg volgende week donderdag de begro ting van de Europese Gemeenschap voor 1985 uit protest zal verwerpen. De EG raakt dan eind 1984 in een begrotings-crisis ten aanzien van het komende jaar. De Commissie (het dagelijks bestuur van de EG) heeft inmiddels ook be sloten een onderzoek in te stellen naar de wijze van toepassing van de superheffing in Denemarken, Frankrijk, Ierland en Italië. Het gaat hier met name om het punt, dat bij toepassing van fabrieks-quota er volgens de verordening géén vereve ning mag plaatshebben tussen fa brieken, die hun quotum resp. on der- en overschreden hebben. Tot slot heeft het O.- en S.-fonds be sloten de termijn voor het indienen van een aanvraag in het kader van de opkoopregeling van heffingsvrije melk te verlengen tot 1 februari 1985. Tiny Brouwers Boeren, die voor wegenaanleg of stadsuitbreiding grond verkopen aan de overheid, behouden hun melkreehten die voor die grond gold. Dit houdt in dat ze dezelfde hoeveelheid melk mogen blijven produceren als voor de verkoop. Minister Braks van landbouw heeft deze wijziging in de regeling voor de superheffing dinsdag in Zwolle aangekondigd tij dens een bijeenkomst van de Overijsselse Landbouw Maatschappij (OLM). Op dit moment is het nog zo dat de boeren de hoeveelheid melk op hun produktie in mindering moeten brengen die ze produceren op de grond die de overheid wil kopen. Dit leidt ertoe dat de boeren dwars gaan liggen bij de grondverkoop en de overheid in grote problemen kan komen bij het verwezenlijken van bijvoorbeeld plannen voor een vuil stortplaats zoals in Twente. Minister Braks legde er in Zwolle de nadruk op dat er in 1985 geen geld is voor prijsstijgingen in de landbouw. Hogere prijzen zijn volgens hem overigens ook ongewenst. Het gevolg ervan zou zijn dat na het aflopen van de superheffing "een eksplosie van melkproduktie ontstaat". De minis ter liet ook weten dat voor het einde van het jaar alle verzoeken om meer melkproduktie zijn afgehandeld. In totaal waren er 30.000 aanvragen hiervoor bij het ministerie van land bouw binnen gekomen. Het aantal van 700 boeren dat van de zogenoemde opkoopregeling ge bruik wenst te maken, noemde Braks veel te weinig. De regeling houdt in, dat boeren tijdelijk van melkpro duktie afzien en daarvoor van het rijk een vergoeding krijgen. Met de zo vrijkomende melkproduktie wil het ministerie van landbouw de klei ne en jonge bieren aan een aan vaardbaar in^ódien helpen. Braks kondigde dinsdag tevens aan dat hij in het najaar van 1985 met een noti tie zal komen over de oplossing van knelpunten zoals met name jonge boeren ervaren bij hun bedrijfsvoe ring.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 7