Knolcyperus zwaarder aanpakken Kwaliteitsregels nodig voor mest en slib Graanstudieklub duikt gerstteelt in aardappelen Invoer, uitvoer en verwerking Knolcyperus, een gevaarlijk onkruid! Werkgroep knolcyperus wil bestrijding harder aanpakken Jan Egberink (Landbouwschap): "Gewasbescherming, ook een kwestie van zelfbescherming" I GEWASBESCHERMING 't Gaat nog niet goed met de bestrijding van het lastige onkruid, knolcyperus. Ondanks enorme inspanningen van de Plantenziektenkundige Dienst en goede steun van landbouworganisaties, zijn er nog te veel "lekken" in het huidige beleid. Een zwaardere aanpak voor het komende seizoen lijkt onvermijdelijk. Een strengere regeling gepaard met intensievere kontróle wordt thans voorbereid. Uitgangsmateriaal Het gebruikte uitgangsmateriaal voor de gladiolenteelt, de zgn. kra len. blijken in de meeste gevallen nog niet geheel vrij te zijn van de cype- rus-knolletjes. 't Gaat om uitermate lichte besmet tingen, maar we moeten naar de ab solute o-norm Eén knolletje tussen de vele kralen is gewoon te veel en kan op beteelde percelen een be smetting opleveren die in het eerste 'jaar argeloos lijkt, maar binnen en kelejaren op lelijke woekeringen uit kan draaien. De meest vergaande maatregel die overwogen wordt is het uit het ver keer nemen van de kleinere maten kralen. Dat zou een enorme klap be tekenen voor de gladiolenteelt; maar als het uitgangsmateriaal niet 100% zuiver is, is dat onverkoopbaar voor degenen die z'n land beschikbaar stelt. Maar ook voor degenen die geen gladiolen-teler is, zou dat on verteerbaar zijn, in verband met verdere verspreiding van dat lastige onkruid, 't Is te hopen dat er andere methoden uitgedacht worden om tot het zelfde resultaat te komen: absoluut vrij uitgangsmateriaal Meldingsplicht Tot één van de maatregelen die ge nomen is behoortde meldingsplicht! We hadden daar een niet al te hoge verwachting van, maar dat in heel Nederland zich maar één zou mel den hadden we toch niet gedacht. Vooral in gebieden waar sprake is van heel lichte besmettingen is de geheimzinnigheid 't grootst. Eigen lijk wel logisch want niemand hangt- graag de vuile was buiten. Ik denk dat er naar een systeem ge zocht moet worden dat er meer openheid komt. Er is al heel wat dis- kussie over geweest, over die open heid. Overigens geldt dat ook voor andere ziekten en plagen! Als we in ons bedrijfshygiënisch denken en handelen vooruitgang willen boeken, en dat zal moeten als we tenminste boer willen blijven, dan zal er meer bekendheid moeten komen over het voorkomen van be smettingen in algemene zin. De knol cyperus voorop! Bij de knolcyperus kan b.v. de loon werker informatie krijgen bij de PD of bij de Gewestelijke sekretariaten van het Landbouwschap. Hoewel we de "■privacy" van elkaar als boeren, hoog in het vaandel hebben, zullen we daar in welbegrepen "eikaars-be lang", toch inbreuk op moeten ma ken. Als iemand een goede oplossing daarvoor heeft houden we ons aanbe volen. Toen er in vroegere jaren mond- en klauwzeer op een boerderij uitbrak werd er een papier op de dampaal geplakt! Dat gaat vandaag net even te ver. Maar als we "ziekten en plagenver- breiding" werkelijk willen aanpak ken komen we daar dichtbij. Teeltverboden De grote vraag is voorts hoe het moet met voortkwekingsmateriaal op bes mette percelen, zoals sierteeltgewas sen of andere bolgewassen. Het grondvrij afleveren is een bijzonder moeilijke zaak en nog moeilijker is de kontróle daarop. Men kan de kontróle slechts steekproefsgewijs uitvoeren en 't moet gewoonweg voor 100% zuiver! Eigenlijk geldt dit voor alle rooi- vruchten. Er was een enorme mede werking van b.v. suikerindustrie om bieten van besmette percelen apart te verwerken! Maar als dan bieten rooiers van het ene bedrijf naar het andere gaan zonder een perfekte schoonmaakbeurt, is dat water naar de zee dragen. Hoewel de medewerking van met name de BOVAL, met zijn loonwer kers, bijzonder positief was, blijven er nog vele "lekken" in het systeem! En dan.heb ik met name de samen werkingsvormen op de korrel! In de meest vergaande vorm van af doende maatregelen om uitbreiding van de knolcyperus te voorkomen leidt dat tot teeltverboden van die gewassen waarbij grondverplaatsing met het produkt mogelijk is. Een jaar ervaring met knolcyperus levert ons grote hoofdbrekens, 't Gaat gewoonweg nog niet goed on danks grote inspanningen door velen. Nog meer onsympathieke maatrege len, die veel geld kosten voor indivi duele bedrijven, lijken onvermijde lijk! Laat in ieder geval alle bedrijven in Nederland die vrij zijn van dit lastige onkruid ook mee rechtop zitten om vrij te blijven. Stel hoge eisen aan alle materiaal wat de boerderij binnen komt. A. Vermeer De ondernemers in de landbouw moeten zelf de mogelijkheden krijgen om mestoverschotten op verantwoorde en efficiënte wijze kwijt te ra ken en zo het milieu te ontzien. Er moeten voorzieningen komen voor de opslag van mest in de produktie- en tekortgebieden. Verwerkings bedrijven moeten de gelegenheid krijgen van mest nog betere produk- ten te maken. Tenslotte moeten er kwaliteitsregels komen voor mest en slib, zodat de gebruiker van mest weet waar hij aan toe is en de mestleverancier zich kan richten op de gevraagde kwaliteit. Onder de naam "Gewasbescher ming, ook een kwestie van zelf bescherming" heeft het Land bouwschap een folder uitgegeven over het gebruik van gewasbe schermingsmiddelen in de land en tuinbouw. Daarin wordt onder meer ingegaan op het vervoer, de opslag en het gebruik van derge lijke middelen. Die folder, de tweede in een reeks, is samenge steld door de kommissie Land- bouwveiligheid van het Land bouwschap. De folder is gratis verkrijgbaar bij het Landbouwschap, Prinsevin- kenpark 19, 2585 HK in Den Haag (telefoon: 070 - 52 44 11, toestel 351). Een dezer dagen is tevens uitge bracht de nieuwe preventiekrant voor Agrarisch Nederland. Deze krant kreeg als titel "Dit varken- je moet gewassen" en is een uit gave van het Technisch Buro Be vordering van Schadepreventie (TBBS). Aan de samenstelling ervan is eveneens een bijdrage geleverd door de kommissie Landbouwveiligheid van het Landbouwschap. In de krant staat een grote reeks adviezen en aanbevelingen voor alle werkers in de agrarische sektor. De krant is (gratis) te bestellen bij het 4 om mi KWESTIE VAW ZB.FBESCHERMINC TBBS, postbus 54, 3740 AB in Baarn. telefoon: 02154 - 16441 (afdeling Dokumentatie en Voorlichting). Bij bestelling van meerdere eksemplaren worden verzendkosten in rekening ge bracht. Dit zei ir. J.H. Egberink. sekretaris van de kommissie Bedrijfsontwikke ling en Agrarische Voorlichting van het Landbouwschap, afgelopen vrij dag op de algemene ledenvergade ring van de Gelderse CBTB in Ede. Hij betoogde dat het probleem van overproduktie en milieuschade al leen opgelost kan worden door han- delingsbevoegde ondernemers. "De overheid moet niet verder gaan dan voorwaarden bieden en een klimaat scheppen, waarbinnen de onderne mer zelf de beslissingen neemt om de maatschappelijk gestelde doelen te bereiken". Landbouwkundige norm Het Landbouwschap staat, zo bena drukte Egberink. op het standpunt dat bedrijven die hun mest verant woord afzetten ook in de toekomst verder moeten kunnen groeien. On der "verantwoord afzetten" verstaat het Landbouwschap dat er niet meer mest op het land wordt gebracht dan landbouwkundig verantwoord is. Met deze landbouwkundige norm zullen ook andere belanghebbenden, zoals de waterleidingbedrijven, uit de voeten moeten kunnen. Bemes tingsnormen die aanzienlijk onder de landbouwkundige norm liggen zijn niet aanvaardbaar omdat er in Het Produktschap voor Aardappelen deelt mede dat in de maand oktober in totaal 97.000 ton aardappelen is verwerkt tot frites, puree, chips en andere konsumptieprodukten. Daardoor is de verwerking tot 1 no vember gekomen op 818.000 ton, tegenover 819.000 ton in 1983 en 761.000 ton in 1982. De uitvoer van ir. J.H.Egberink dat geval geen konkurrerende land- bouwproduktie meer mogelijk is. Egberink voegde hieraan toe dat schadeloosstellingen aan de orde zullen moeten komen, als de over heid om welke reden dan ook besluit de belangen van de natuur zwaarder te laten wegen dan die van de land bouw. Egberink bestreed in zijn inleiding de opvatting, dat de superheffing en de interimwet een eind hebben gemaakt aan de mogelijkheden voor bedrijfs ontwikkeling in de betrokken sekto ren. Wel zal die minder dan in het verleden gericht zijn op groei. frites, puree, chips e.d. omgerekend tot verse aardappelen bedroeg in de maand oktober 61.300 ton terwijl de invoer van produkten overeenkwam met 12.100 ton verse aardappelen. Verder wordt bekendgemaakt dat in de week van 19 t/m 25 november 26.000 ton konsumptie- en indus trie-aardappelen is uitgevoerd, (ex- klusief de export naar België). Aardappelverwerking Het Produktschap voor Aardappelen maakt bekend, dat tot aardappel- konsumptieprodukten is verwerkt: Verwerking in oktober tttt otaal ttttttot voorgebak kkk en produkten 1984 97.000 7 0.000 1983 92.000 6 3.000 1982 89.000 6 1.000 Verwerking januari t/m oktober tt otaal t ot voorgebakken produkten 1984 818.000 6 15.000 1983 819.000 6 04.000 1982 761.000 5 70.000 De eksport en import van aardappe- konsumptieprodukten komen, om gerekend tot verse aardappelen, overeen met resp. 61.300 ton en 12.100 ton. De graanstudieklub van de Vereni ging van Bedrijfsvoorlichting voor Oost en West Zuid-Beveland wil op de graanstudiedag maandag 10 de cember de zaken met betrekking tot de teelt van (brouw)gerst eens op een rijtje zetten. Daartoe zijn enige spre kers uitgenodigd. Naast een aantal teelttechnische toelichtingen, zal ook ruime aandacht worden ge schonken aan de markt- en prijsont wikkelingen. De heer Glotzbach legt in een le zing de vraag in het midden of we als akkerbouwers zo door moeten gaan als de laatste jaren of zijn er andere mogelijkheden. Uitgaan de van de zeer nauwe vruchtwisseling vraagt hij zich af welke gevolgen kleine verschuivingen in dit plan kunnen hebben voor de opbrengsten, ziekten De werkgroep knolcyperus van het Landbouwschap is tot de konklusie gekomen dat de bestrijding van het gelijknamige onkruid onvoldoende resultaat oplevert. De werkgroep overweegt daarom verdergaande be strijdingsmaatregelen, die voor het seizoen 1985 moeten worden inge voerd. Tot deze maatregelen behoort een teeltverbod voor teelt- of voort kwekingsmateriaal op met knolcype rus besmette percelen en een ver doorgevoerde bestrijdingsplicht. Een punt van diskussie is verder of in de gladiolenteelt de kleine maten, waartussen de knolletjes van de knolcyperus zich verbergen, niet moeten worden vernietigd. Sinds 30 juni van dit jaar moeten werktuigen waarmee is gewerkt op percelen waar knolcyperus voor komt, na afloop grondig worden ge reinigd. Daarnaast geldt een mel dingsplicht. Over eventuele aanvul lende maatregelen moet in de diverse organen van het Landbouwschap nog worden beslist. De diskussie hierover zal begin volgend jaar zijn afgerond. Voorts moeten produkten geteelt op besmette percelen grond vrij worden gemaakt vóór de afleve ring Vanaf het bedrijf. e.d. De heren K.J. Scholten en J. El len van de Landbouwhogeschool zullen een nieuwe teeltmethodiek van gerst uit de doeken doen. Uit door hen gedaan onderzoek is ge bleken dat door middel van een goede, beheerste stikstoftoevoeging bij de gerstteelt een hogere opbrengst kan worden verkregen. Ook de heer S. Biddema gaat in op de teelttech niek van gerst terwijl de voorzitter van het NIBEM ir. J. van Rossum als direkteur van Heinekens Brouwe rijen in zal gaan op de kwaliteitseisen die aan brouwgerst worden gesteld. Ook zal hij iets zeggen over de opslag van brouwgerst en de perspektieven van deze teelt. Uiteraard is er gele genheid voor het stellen van vragen. De studiedag vindt plaats in de Vroone te Kapelle. 6 Vrijdag 7 december 1984

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 6