Betere onderdelenvoorziening voor landbouwwerktuigen door automatisering en samenwerking Vee Vlees in de gemeenschap Eksport seminar over Japan Meer witlof in België CASE neemt van International Harvester Inzamelingsregeling probleemstoffen in de afdeling landbouw over Wissenkerke Aardappelmarkt in de gemeenschap landbouwmechanisatie Het brede assortiment aan onderde len, de doorgaans geringe afname per onderdeel en de noodzaak om onder delen dicht bij de gebruiker paraat te hebben, stellen de landbouwwerktui- gensektor voor grote problemen bij de organisatie van de bevoorrading. Standaardisatie, automatisering en samenwerking moeten die problemen verminderen. Deze problemen zijn bestudeerd door dr. ir. J.P. Ritter, die kort geleden op dit onderwerp bij de Landbouwhogeschool promoveerde. Zijn studie komt op het goede mo ment, want in de komende jaren zul len automatisering van onderdelen- voorraden bij landbouwmechanisa- tiebedrijven (LMB's) en onderlinge afstemming van voorraden de boven toon gaan voeren. Samendoen met voorraden Eén van de konklusies van het on derzoek van Ritter is dat de automa tisering bij LMB's aangegrepen moet worden om informatie over geheel of gedeeltelijk overtollige voorraden beschikbaar te stellen aan kollega- LMB's en importeurs met het oog merk onderdelen uit te wisselen op het moment dat ergens een tekort optreedt terwijl elders van hetzelfde onderdeel teveel ligt. Simulaties van dit uitwisselingsprin cipe hebben uitgewezen dat daar door aanzienlijke kostenbesparingen mogelijk zijn door reduktie van overtollige onderdelen en reduktie van het aantal spoedorders van de importeur aan de fabrikant, t,erwijl De varkensmarkt in Duitsland is af lopend. Maandag 3 december liepen in Hamburg op de varkensmarkt de prijzen met 6 Pf terug. Weser-Ems meldde dat ondanks een wat kleiner aanbod, de prijzen zich niet of nau welijks konden handhaven. Er is enige import uit derde landen, terwijl anderzijds met ijver getracht wordt de markt te ontlasten door ex porten. Van veel betekenis zijn deze, althan voor de varkenssector niet, doch gemeld wordt dat deze toch groter is dan vorig jaar. Gemiddeld liggen de prijzen nog rond Dm 15 per !00 kg boven vorig jaar. Inclusief BTW is het verschil nog aanmerkelijk groter. De re- ferentieprijs voor slachtrunderen liep iets terug. Niettemin bleven dè prijzen voor de kwaliteiten wel op peil. Excl. btw liggen de prijzen van stieren ca. 20 pf/kg beneden vorig jaar, die van koeien 30 Pf mindern. Incl. btw liggen de stierenprijzen evenwel 17 Pf boven vorige jaar en voor koeien ongeveer op gelijk ni veau als vorig jaar. Voor kalveren konden de prijzen zich handhaven, zij het dat de prijzen toch behoorlijk onder druk blijven en veelal met een zekere afbrokke- Vrijdag 7 december 1984 tevens de service aan de klanten ver betert. Dit laatste komt vooral tot uiting in kortere wachttijden ingeval van een tekort bij zowel de importeur als bij een LMB. Landbouwmechanisatiebedrijven Momenteel wordt een toenemend aantal LMB's zich bewust van de noodzaak de voorraadadministratie van de onderdelen te rationaliseren. Techno-Import heeft 26 november j.l. van mr. J.L. Ketelsen, voorzitter van Tenneco Inc., de moedermaatschap pij van Case, de mededeling gekregen dat Case, International Harvester Agricultural Amerika en Engeland heeft overgenomen. Tevens ligt het in de bedoeling om ook Duitsland, Frankrijk en Dene marken over te nemen. Wellicht is dit de grootste overname in de geschiedenis op het gebied van landbouwwerktuigen en traktoren. Op 5 en 6 februari 1985 organiseren de Amro Bank en de KLM, in sa menwerking met de Ekonomische Voorlichtingsdienst en het Amster damse kantoor van de Japan Exter nal Trade Organization daarom een ling gerekend wordt. De kwaliteit van het aangebodene loopt sterk uiteen. Frankrijk Na herhaalde prijsdalingen lijken de varkensprijzen in Frankrijk zich weer gevangen te hebben. In Loudéac werd vorige week donder dag weer 7 centimes hoger genoteerd voor kl. III. Een duidelijke markt- herstel ziet men in deze lochte prijs verhoging in het algemeen nog niet. Men vreest verdere druk van de kant van het aanbod uit de Benelux. Een actie van boze varkenshouders werd bestraft met een gevangenisstraf van 8 maanden. Het bekend worden van dit vonnis heeft bijgedragen tot de gedrukte stemming op de varkens markt.... De industrie heeft haar behoeften goeddeels ingedekt zodat van die kant weinig soelaas te wachten is. De disposities van de handel zijn matig tot zeer matig. De slachtrunderprij- zen brokkelden behoorlijk af. Tegenover een ruime aanvoer stond een geringe vraag. Dat gold vooral de mindere en de middenkwalitei ten. Voor de extra kwaliteit bleven de prijzen nog redelijk op peil. Ook de kalverprijzen liepen duide lijk terug. Op de wolweemarkt zou van enig licht herstel sprake zijn. Schapen en kalveren De wolveemarkt is rustig, met een tendens naar lagere prijzen. Dat laatste heeft te maken met een wat moeilijker afzet naar Frankrijk. Op de kalvermarkt liet de prijs van de nuchtere kalveren een redelijk stabiel beeld zien. Het aanbod was hetzelfde en ook bij de prijzen kwa men - behalve een tijdelijke opleving op de eindmarkten - geen grote ve randeringen voor. De graskalveren waren ondanks een kleiner aanbod nauwelijks prijshoudend. De vlees kalveren werden duurder, vooral omdat de export naar Italië (bevoor rading Kerstdagen) beter liep. Men ziet het assortiment steeds maar groeien vanwege de aanhoudende vraag naar nieuwe typen werktuigen en apparatuur. De bestaande maga zijnen zijn daar niet op berekend zo dat een onkontroleerbare en on geordende toestand ontstaat, waarbij, de onderdelen overal door het be drijf verspreid liggen. Meestal heeft men niet de financiële middelen om voldoende mankracht in te zetten om Het onderstreept de enorme kracht die van Case uitgaat. Hiermee wordt Case, wereldwijd, één van de leiders op het gebied van landbouwtrekkers en grondverzetmachines. Gezien de ontwikkelingen van de laatste jaren in Europa, wat begon met de overname van David Brown, zo'n tien jaar geleden, verwachten wij dat Case nu ook één van de marktleiders in Europa zal worden. Techno-Import prijst zich gelukkig de vertegenwoordiging van dit wereld-merk te hebben. tweedaags seminar over eksport naar Japan. Dit seminar, getiteld "Made in Hol land bestemming Japan" wordt gehouden in het RAI Kongrescen- trum te Amsterdam. Als dagvoorzit ter voor de beide dagen fungeert Mr. C. van Veen, tot 1 november j.l. voorzitter van het VNO. De kosten voor deelname bedragen 795,eks- klusief btw. Maandag 3 december daalden de noteringen voor Bintjes op de beurs in Rotterdam sterker dan men aan vankelijk verwacht had. Voor de 35/50 mm werd een prijzen genoemd van 12,— tot 13,— een vrijwel ongekend laag prijs peil. Op timisten mogen aannemen dat van- auit dit lage punt enig herstel moge lijk is. Het zijn overigens die pessi misten die weken terug al voorspeld hadden dat de prijzen wel eens tot 12,— zouden kunnen teruglopen. In de week tot 24 november werden uit Nederland 26.000 ton aardappe len uigevoerd, een niet onbelangrijk kwantum. Dat verhinderde overi gens maandag niet de sterke prijsval. Ook uit Frankrijk wordt een aflo pende markt gemeld, ondanks een export die niet zonder betekenis was. In de week tot 25 november werden vanuit Frankrijk 4147 ton aardappe- Granen, zaden, vlas en peulvruchten Bij de tarwe was het aanbod krapper, vanwege voedselhulp aankopen. De tarweprijs trok aan, al lijkt deze prijsverbetering van tijdelijke aard. De gerstprijs blijft zich rond het in terventieniveau bewegen. In haver worden nauwelijks zaken gedaan. Op de zadenmarkt blijft karwij in de belangstelling staan. Afgelopen maandag werden er in Rotterdam wat betere zaken gedaan, alhoewel de handel in "monsterzaad" nog niet op gang is gekomen. Blauwmaan- zaad kon zich in prijs niet handha ven. De peulvruchtenmarkt blijft zeer aarzelend. Bij bruine bonen is het de kwaliteit die kopers onzeker maakt. Bij de groene erwten liep het iets be ter. Er was wat meer vraag van ver werkerszijde. Bij kapucijners en schokkers is er sprake van een zekere stabiliteit, maar dan wel op het mi nimumniveau. tot een goed magazijnbeheer te ko men. Dit leidt ertoe dat er onvol doende geadministreerd, opgeruimd en bewaakt wordt. Automatisering lijkt de enige aangewezen weg om de zaak kontroleerbaar te maken, maar stuit op problemen van reorganisa tie, kosten en het niet beschikbaar zijn van goede software (komputer- programma's). Met ingang van 1 december treedt in de gemeente Wissenkerke een inza melingsregeling voor probleemstof- fen in werking. Dit betekent dat men probleemstoffen elke werkdag van 8.30 tot 12.00 uur in kan leveren in het gemeentehuis. De stoffen worden daar in ontvangst genomen en op een veilige manier verpakt en opgeslagen. In Kamperland kan men elke woensdagmorgen van 10.00 tot 12.00 uur probleemstoffen inleveren bij de gemeentewerkplaats aan de Veerweg 3. Het afgeven van deze probleemstof fen is kosteloos. Om te voorkomen dat bedrijven deze inzamelmogelijkheid gaan misbrui ken om van afval dat onder de wer king van de Wet chemische afval stoffen valt af te komen mogen be drijven jaarlijks maksimaal 250 kg/ltr afgeven met een maksimum van 10 kg/ltr per keer. Partikulieren mogen jaarlijks maksimaal 50 kg/ltr afgeven met een maksimum van 5 len naar andere EG-landen uitge voerd, waarvan 3630 ton naar Italië. Naar derde landen gingen 7060 ton, waarvan 6588 ton naar Algerije. Tot 25 november werden uit Frankrijk 112-689 ton aardappelen uigevoerd, vergeleken met 93.391 ton in de overeenkomstige periode van het voorgaand exportseizoen. Een deel van de Franse uitvoer naar Algerije had betrekking op aardap pelen o.a. België. Het lage prijspeil is overal in de Gemeenschap waar te nemen. Alleen voor de extra rassen worden nog enigszins behoorlijke prijzen betaald. Mede door de omvangrijke Franse export naar Italië loopt de export uit Beieren nogal wat terug. Over het geheel zijn ook in Duitsland de prij zen laag, nog extra gedrukt door im porten uit Nederland en Frankrijk. In België werd een 10-15% groter areaal witlofwortelen ingezaaid dan vorig jaar, toen 9000 ha. Hiervan is 75% in de provincie Brabant gesi tueerd. De produktie was het vorig seizoen 86.000 ton lof. Deze zal, door uitbreiding van het areaal, ook toe nemen. België is 's werelds grootste witlo- feksporteur. Van de totale produktie wordt 40% geëksporteerd. Zwitser land (dit land teelt zelf 100 ha) is de belangrijkste afnemer van Belgisch witlof (31%), daarna komen Frank rijk en West-Duitsland met resp. 24% en 21%. In Frankrijk wordt dit jaar echter een 13,?% grotere produktie verwacht, nl. 192 min kg. Dit kan dan direkte gevolgen hebben voor de af zet van het Belgisch produkt. In West-Duitsland was de teelt van witlof tot op heden van weinig be lang. Ontwikkelingen Met het oog op deze ontwikkeling is een initiatief van start gegaan, uit gaande van de vakgroep Landbouw techniek van de Landbouwhoge school en de Stichting Mechanisatie Centrum (SMC) om in samenwer king met importeurs, software-bu reaus, computer-service-bureaus en BOVAG overeenstemming te berei ken over een standaard voor gege venstransport tussen importeurs en LMB's. Uitgaande van zelfstandige automa tisering per LMB en de verschillen in assortiment moet het door deze standaard mogelijk worden om prijswijzigingen, artikel-codewijzi gingen, bestellingen en uitwissel baar-incourante voorraden door te geven van komputer naar komputer, dus zonder tussenkomst van mense lijke lees- en schrijfakties. Hiermee wordt beoogd dezelfde voordelen te behalen als in organisaties met een gecentraliseerde automatisering. kg/ltr per keer om te voorkomen dat bedrijfsafval als afval van partiku lieren wordt aangeboden. Loonwerkersdagen op 13 en 14 december 1984 Cebeco-Handelsraad en Gebr. De Vor B.V. organiseren op 13 en 14 december a.s. een tweetal "open da gen" voor loonwerkers. Op deze twee dagen wordt de unieke kans geboden om kennis te maken met het breedste pakket trekkers en werktuigen op de Nederlandse markt. Cebeco Handelsraad en Gebr. De Vor heten alle belangstellenden dan ook gaarne welkom op deze Loon werkersdagen, die van 10.00 tot 17.00 uur gehouden worden aan de Ees- veenseweg 15 te Steenwijk. Runderen Op de rundveemarkten werd vorige week minder vee aangevoerd. De prijzen ondergingen niet zo veel ver anderingen. Op de slachtveemarkt was een licht wisselende handel. Leeuwarden bracht het er wat beter af dan Zwolle. De vraag naar de zwaardere slachtdieren neemt iets af. De beginmarkten - Groningen en Doetinchem - waren vriendelijker gestemd dan de eindmarkten (Leeu warden - Zwolle). Er wordt een ver sterkte handelsstroom gerapporteerd van veehouderijbedrijf naar slacht huis. De rundvleesafzet op de bin nenlandse markt liep goed. Bij ex port o.a. naar Frankrijk moesten lichte prijskoncessies worden ge daan. Varkens Op de varkensmarkt is het aanbod voor een goede prijsondersteuning momenteel eigenlijk te groot. Vooral in Noord-Duitsland worden deze week veel varkens aangeboden. Hoewel eind vorige week de markt iets vriendelijker leek, moest vrijdag al weer genoegen worden genomen met dezelfde of zelfs een lagere prijs". Over de financiële gang van zaken in de varkenshouderij kan een beeld worden verkregen door te kijken naar de opbrengst van de varkens minus de kosten van big en voer. Het Landbouwschap geeft deze gegevens regelmatig en volgens een bepaalde berekening. Over 1982 was dit cijfer 47,— Ook in 1983 was dat het ge val. Over 1984 geven de maandcij fers het volgende verloop: januari 22,— februari 32,— maart 32,— april 26.— mei 26,— juni 40,— juli 36,— augustus ƒ41,— september 56,— oktober 50,— en november 45,- Voor waar een geweldige variatie van zeer slecht tot goed. 21

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 21