VOO I? in: VI'OII \Y Vrouwen arbeid rond de keukentafel p.j. zuid geluid Bowlingkompetitie PJZ provinciaal pjrz.-ageoda Agrarische Kommissie bijeen redaktie henk tegels r.a.k. Oost Z.V1. V erzekeringen?? Voor onder de kerstboom onder redaktie van de Redaktiekommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zee land en Brabant Redaktieadres: Mevr. LJ.de Regt - van Maldegem Anna Mariaweg 1, 4494 PB Geersdijk "Wat doe je vanmiddag?", vroeg Sil aan zijn moeder. "Ik maak een inleiding over vrouwen die meewerken in het bedrijf'. Sil was met zijn vader aan het ploegen, Grietje brengt koffie naar her land. "Dat kun je niet", volgens Sil, want je werkt niet mee op het bedrijf'. Ja maar, ik breng jullie nu toch koffie en 's winters help ik als de schapen gaan lammeren." "Dat is geen werken, want dat doe je graag", aldus de 10 jarige Sil. Zo bekijkt een kind het moeilijke onderwerp, "Vrouw en Arbeid" dat door de agrarische kommissie en de kommissie Vrouw van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen afd. Noord Brabant ter diskussie is gesteld. Een diskussie die volgt op de inleidingen van Lyda Zuidberg, Legien Kromkamp en Grietje Middelkoop. Begrip, waardering en herverdeling arbeid "We zullen ons moeten realiseren dat in iedere samenleving mannen en vrouwen een rol spelen. We zullen als mensen oplossingen moeten be denken. Dan zouden termen als begrip en waardering voor elkaar wel eens van grote betekenis kunnen zijn om tot bepaalde standpunten te komen". Met deze woorden opent Joke Don ken, voorzitter Agrarische Kommis sie, deze themadag. Lyda Zuidberg, werkzaam bij de SWOKA (Stichting Wetenschappe lijk Onderzoek Konsumenten Aan gelegenheden), bijt de spits af, met: "Herverdeling van onbetaalde huis houdelijke arbeid". De huishoudelijke arbeid, de dage lijkse verzorging en dan nog doel matig bezig zijn. Wie doet wat? Hoe verdeel je het werk tussen man, vrouw en kinderen. Je kunt ook het werk verdelen, door apparaten aan te schaffen. Als je dan toch aan het herwaarderen bent, is er ook de mogelijkheid van eigen arbeid te verkopen aan ande ren. Werk Legien Kromkamp, medewerkster NCRV en "Boerderij", bouwt het woord "Werk" op. "Na de oorlog is er een geweldige inzet geweest. Met veel inspanning, veel werk en hard werken werd Nederland opgebouwd. Met het stijgen van de welvaart gin gen de lonen omhoog. De hele sociale wetgeving kwam van de grond. Totdat we ontdekten, dat de bomen niet tot in de hemel groeiden. Nu is er geen werk genoeg. De mens die werk heeft werkt nu voor twee mensen en de ander heeft geen werk. Hoe verdelen we de ar beid? Een probleem, waar de ekonomen niet uitkomen, waar dikke rapporten over geschreven worden en veel kommissies verslagen van maken. Dit zijn kosten die gemaakt worden ten koste van de samenleving. De vrouwen zullen van goede huize moeten komen, willen ze in die sa menleving hun plaats vinden of be houden. Voor iedere situatie zal een eigen oplossing gevonden moeten wor den!" Met een waarschuwend woord be sluit Legien: "Kijk uit dat de mannen niet met het werk gaan strijken en de vrouwen weer gaan strijken". Met beide benen op de grond Sociaal Ekonomisch Voorlichtster van de ZLM - Grietje Middelkoop - spreekt over de meewerkende vrouw op een agrarisch bedrijf. "De agrarische produktie vindt in Nederland hoofdzakelijk plaats op gezinsbedrijven. De laatste jaren is het percentage meewerkende echtge notes van boeren en tuinders sterk gestegen. Persoonlijk denk ik dat deze toege nomen inbreng van de vrouw in het gezinsbedrijf, de groeiende aandacöt voor de emancipatie van de vrouw in de agrarische sektor heeft versneld. Ze hebben een diskussie op gang ge bracht over de positie van de vrouw." Grietje stelt dit: "Het is goed, dat mannen en vrouwen zich voor de positie van de meewerkende vrou wen inzetten. Het is juist dat er ge sproken wordt over de gelijke kansen waardering, beloning van man en vrouw ook op het boerenbedrijf. Het is ook terecht dat men een vrije keuze Zoals men wel weet is op zaterdag 1 december weer de jaarlijkse bow lingkompetitie van de PJZ gehou den. Ditmaal werd dit festijn in Goes gehouden, omdat de regio, bestaan de uit de afdelingen Goes en 's Heer Abtskerke/Nisse deze aktiviteit mochten regelen. De opkomst was goed, als men ziet dat er 9 afdelingen waren met in to taal 12 bowlingploegen. Elke ploég bestond uit 6 mensen, die moesten laten zien wat ze er van konden. De wedstrijden begonnen om 5 uur. Men kon gelijk al iets winnen, want als men de rode kegels alleen over hield, kon men een fles wijn of een beursje winnen. Hoewel het erg moeilijk is om een bepaalde kegel te laten staan, waren er toch een aantal spelers die dit konden. Men kreeg 1 uur speeltijd, dus iedere ploeg speelde gewoon de kaart vol en dan kon er een ander team aan de gang. De spanning bleef er goed in, want elk uur werden de resultaten beter. Om 8 uur was elke ploeg in de voorronden uitgespeeld, en toen moest er gerekend worden. Men tel de de punten van de zes spelers van een team bij elkaar op en zo kreeg men een ploegenpuntentotaal. Nadat dat bekend was gemaakt, mochten de beste 4 ploegen tegen elkaar spelen in de finale. Dit waren de ploegen van Fijnaart, Tholen 2, Vrijdag 7 december 1984 Walcheren 1 en Schouwen Duive- land. Na 1 uur was de uitslag bekend van de totale kompetitie met als resul taat, dat Fijnaart dit jaar deze kom petitie won. Toen de prijzen uitge reikt gingen worden sloeg de klok 9 uur. Velen kregen toen een beetje- honger, zeker toen men de prijzen zag voor de beste speler en speelster, want die kregen een mooie taart mee naar huis. Tevens was er ook een poedelprijs voor de speler met de minste punten. De ploeg van Fij naart haalde echter de meeste pun ten en ging daarom naar huis met een mooie beker en tevens een wis selbeker. Het team van Fijnaart be stond uil de volgende spelers en speelsters: Jaco van Beem (Captain), Gerda Driesprong, Elly Brouwers, Tineke Hoek, Kees Hanson, Otto Maris, les Oosthoek en Kees Bakker (er was dus een wisselspeler bij dit team). Hieronder volgen de juiste uitslagen van deze kompetitie. De punten van de eerste vier ploegen zijn de punten uit de finale ronde. In de voorronden hadden de teams dus allemaal meer dan 596 punten behaald. De uitslagen: le en PJZ kampioen 1984: Fijnaart (653 punten) 2e: Tholen 2 (603 punten) 3e: Walcheren 1 (583 pünten) 4e: Schouwen Duiveland (563 pun ten) 5e: Noord Beveland (596 punten) 12 december 20.00 uur café "de reizende man" te Kloos- terzande. Jaap van Wijck (s.e.v. ZLM) verzorgt onze avond over verze keringen. Vragen als: wat verzeker ik voor hoeveel wat heb ik nodig aan verzekerin gen komen allemaal aan de orde. Dus we gaan praten over verze keringen die jonge rakkers aan gaan. Heb je trouwplannen, ben je pas begonnen, of wil je gewoon eens een lichtje op steken, kom dan eens langs. De dames zijn ook van harte welkom, het is ook in hun belang dat je weet hoe je met verzekeringen om moet gaan. Jaap zal er zeer zeker geen saaie avond van maken! Het bestuur wenst jullie allen een prettige december maand!!! zou moeten kunnen maken als vrouw. Maar wel thuis; rónd de keukentafel en met beide benen op de grond blijven staan. Rond de keukentafel wil immers zeggen: samen overleggen en be spreken, samen iets opbouwen. Dan moet er wel scholing zijn. Hoe kan men meepraten en werken zonder er iets van af te weten. Evaluatie Wat zijn de waarden van deze dag? Een morgen waarin over vrouw en arbeid gepraat wordt! Je weet dat je in de diskussie met elkaar geen pasklare oplossing vindt of krijgt. Je weet dat er een groep vrouwen is die werken - hetzij in het gezinsbedrijf, hetzij in een baan bui tenshuis. Van deze groep zullen er weinig ge weest zijn die morgen. Zij hebben het te druk om over hun situatie na te denken of te praten. Het rapport van Trudy Loeffen heeft ons geleerd dat 200.000 vrouwen met hun man in het eigen bedrijf werken, waarvan xh in land- en tuinbouw. Dat is iets waaraan je zomaar niet voorbij kunt gaan. We weten dat het be- drijfstype veel te maken heeft met de arbeid van die vrouw en van bedrijf tot bedrijf anders ligt. Slagers, bak kers, veebedrijven hebben dagelijks terugkerend werk, terwijl in fruit- akker- en tuinbouw zich pieken voordoen. Hoe krijgen we juridisch en fiskaal de zaak een beetje eerlijk verdeeld? We praten met elkaar over rechten. Rechten van de vrouw. Rechten, dan ook niet voorbijgaan aan de plichten. En dan zoals Grietje zei: "Rond de keukentafel". Niet mokkend over het vele werk en weinig beloning thuis blijven zitten. Ik dacht dat dat de waarde van deze dag was. Sien Overbeeke Mocht u na alle St. Nicolaasakti- vitieten niet meer weten wat on der de kerstboom te leggen dan heeft u hier missckien iets aan: De Natuurboekerij in Aerden- hout heeft enkele boeken uitge geven die het geven of krijgen zeker waard zijn: "Hondentaal - Wat wil mijn hond zeggen?" en Kattentaal - Wat wil mijn kat zeggen? Beide boeken zijn zowel voor ouderen als voor kinderen zeer leezaam maar ook- en dat is niet ieder informatieboek over huisdieren- heel leuk om te lezen. De informatie is namelijk steeds gegeven door middel van een verhaal over geboorte, omgang mefelkaar en tussen kat en hond, voeding, wanneer er een baby komt, hoe ze zich (horen te) ge dragen t.o.v. hun omgeving en t.o.v. vreemden enz. Ook bracht deze uitgeverij op de markt "Flora en fantasie Ideeën om bloemen te schilderen op aardewerk, porcelein, glas, hout enz. In zijn laatste vergadering heeft de Agrarische Kommissie van de PJGN uitvoerig en bij tijden heftig gedebatteerd over hoe de super heffing moet worden voortgezet. Over een ding was iedereen het wel aardig eens. De superheffing zal voorlopig niet weer verdwijnen. Zoals het nu werkt zitten daar voor (aankomende) jonge boeren en boerinnen een paar lelijke trekjes aan vast. De quota zijn gebonden aan de grond en dat is de Kommissieleden een doorn in het oog. De opvolging op met name de minder grote bedrijven gaat meestal samen met uitbreiding van de veestapel. Die is nodig omdat een tijdlang twee (gezinsinko mens van hetzelfde bedrijf moeten afkomen. Uitbreiding is nu alleen nog mogelijk door grond-met-quotum aan te kopen. En dat maakt de bedrijfsopvolging heel erg moeilijk. 6e: Zevenbergen (594 punten) 7e: 's Heer Abtskerke/Nisse 8e: Walcheren (579 punten) 9e: Tholen 1 (568 punten) 10e: Goes (547 punten) 11e: Oost Zeeuws Vlaanderen (498 punten) 12e: 's Heer Abtskerke/Nisse 1 (486 punten) Beste speelster was Conny Klaassen van de afdeling Noord Beveland met 124 punten. Beste speler was Jan Kees de Visser van de afdeling Wal cheren met 133 punten. De poedel prijs ging naar Jeanet Harthoorn van de afdeling 's Heer Abtskerke/Nisse met 37 punten. Aan het einde van deze dag konden we weer terug kijken op een echt ge slaagde aktiviteit. We hopen dat dit zo blijft en tot ziens op de volgende provinciale aktiviteit. Ko van de Weele Het NAJK is van mening dat dit probleem is op te lossen door de quota los te koppelen van de grond. Quota die vrijkomen omdat iemand ermee ophoudt of de produktie in- 7 december - Afd. West Zeeuws Vlaanderen krijgt Sinterklaas op be zoek. Plaats: v.d. Ameele, café Park zicht te Nieuwvliet. Aanvang: 20.00 uur. 7 december - Afd. Oost Zeeuws Vlaanderen organiseert een Sinter klaas/surpriseavond. Aanvang: 20.00 uur. Plaats: café "Cambrinus" te Axel. Kosten: leden gratis, niet leöen 3,— 7-8-9 december - Afd. 's Heer Abts kerke/Nisse e.o. organiseert een weekend naar "Sporthuis Centrum". Kosten 45,— Opgave bij Herman Hannewijk (Tel. 01106-1589). 15 december - Afd. 's Heer Abtsker ke/Nisse e.o. organiseert een gour met-avond op zaterdag 15 december. Plaats: in "Irene" te 's Heer Abts- kerke. Aanvang: 19.30 uur. Kosten: Leden ƒ9,50; introducees 13,50. Opgeven vóör 10 december bij Her man Hannewijk (Tel. 01106-1589). 21 december - Afd. Tholen/St. Phi- lipslanö houdt haar jaarlijkse drop ping. Opgeven bij Wim (tel. 01665-2746), Henk (Tel. 01665-2400), of Marcel (Tel. 01663-2366). 5 januari - P.J.Z.-Zeskamp. Plaats: Praktijkschool Schoondijke. Aan vang: 13.00 uur. Opgeven vóór 15 december bij Anja Dekker, Lange- weg 22, 4511 PC Sluiskil, (tel. 01157-1395). krimpt, moeten toebedeeld worden aan bedrijven met opvolgers en middenbedrijven. Het NAJK vindt dat rechtvaardig. Bovendien wordt de noodzaak van het "alsmaar moe ten groeien" minder. Voorwaarde is dat de melkprijs stijgt en niet wordt bevroren zoals nu het geval is. Een deel van de Kommissie is over deze zaak een andere mening toege daan. Zij zien op deze manier de konkurrentie tussen de boeren gro tendeels verdwijnen en dat element moet juist blijven, want zo hou je de beste boeren. Anderen willen aan iedereen een gelijk percentage toe delen van alle vrijkomende quota. Een meerderheid is vóór een be perkte verhandelbaarheid van losse quota. Je kunt nu makkelijker uit breiden als dat nodig is. Alleen boe ren mogen optreden als kopers, eventueel te beperken tot boeren met minder dan zeventig koeien. Tegen standers zijn tegen verhandelbaar heid ómdat de quota dan terecht ko men bij de kapitaalkrachtigste be drijven en dat zijn niet die van de jonge boeren. Bovendien wordt een melkprijsverhoging weer "weggege ven" omdat de quotaprijzen meestij gen. Zo blijven de boeren zichzelf opjagen en worden ze er niets beter van. De voorzitter konkludeerde aan het eind van de diskussie dat een meer derheid van de Kommissie voelde voor een beperkte verhandelbaar heid van de quota. Naast de superheffing besprak de Kommissie nog tal van andere za ken. Onder andere werd gesproken met ir. Van de Burg v/d "Dorsch- kamp". Spreker hield een inlei ding over de ammoniakkomponent iri de "zure regen". Het onderzoek naar de ammoniakbijdrage is om streden, maar Van de Burg neigde ernaar de verzuring van de bodem door ammoniak niet te onderschat ten, zeker niet in de buurt van met name varkenshouderijen. Gerrit Walstra 19

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 19