Ir. A. Latijnhouwers: biogas heeft zeker toekomst Voeding hoog-produktieve melkkoeien moet optimaal zijn Kommissie Waterbeheersing en Ontzilting ziet I.C.W.- gedetacheerde v.d. Weerd node gaan 55 Van Agt stelt bio-gasinstallatie in gebruik Advies Nationaal Park Groote Peel De Brabantse kommissaris van de Koningin, mr. A.A.M. van Agt, heeft maandagmiddag 3 december in Nis- telrode de grootste bio-gasinstallatie van Nederland in gebruik gesteld. Het gaat om een vergister van 14 meter hoog met een middellijn van 10 meter. Van Agt sprak de hoop uit dat hiermee een "energiek begin" zal worden gemaakt om twee problemen op te lossen: het mestoverschot en het energieprobleem. C. Rijkers, op wiens terrein de installatie staat, zei echter dat door een bio-gasinstallatie de hoeveelheid mest precies gelijk blijft. Bovendien werkt de installatie (een aangepast.Oostenrijks ontwerp) op de mest van 120.000 kippen en 500 mestvarkens nu zo goed, dat er warmte en elektriciteit over is. De PNEM wil die stroom wel over nemen. Maar zij betaalt geen ver goeding voor de kosten van de in stallatie. We werken nu aan een proef om het biogas te zuiveren en geschikt te maken voor het aardgas- net" aldus de heer Rijkers. Obragas-president-kommissaris Bo- hampers zei desgevraagd dat er vol gende week een gesprek plaatsheeft met de heer Rijkers. "In principe heeft Obragas zeker belangstelling voor gezuiverd biogas" verzekerde hij. Kinderziektes Tevoren had de Wageningse specia list ing. H.R. Poelma op een bijeen komst in het Provinciehuis te 's Her togenbosch toegegeven dat zich bij de eerste 25 biogasinstallaties in ons land vele kiaderziektes hebben voorgedaan. Zo bleek er veel biogas Mr. A.A.M. van Agt stelt de biogasinstallatie in gebruik. verloren te gaan door vergisting in de stallen of door lekkages. Ing. J.C. van Bommel van Innogas rekende voor dat bio-gas bruikbaar is als brandstof voor bijvoorbeeld vrachtwagens (tot 50% besparing op de brandstof) en als aanvulling op aardgas. Ir. A. Latijnhouwers, voorzitter van de Noord-Brabantse Christelijke Boerenbond, zei dat de boeren tot voor kort somber waren over bio-gas, omdat toen het uitgangspunt was, dat er iets aan te verdienen moest zijn. "Nu zegt men: Als het maar niets kost. Vanuit dit gezichtspunt heeft bio-gas zeker toekomst", zo zei hij. Export De heer Latijnhouwers ging ook in op het aktuele mestoverschottenpro- bieem. "Als de kwaliteit van de mest verbe tert, zo zei hij, zou zelfs gedacht kunnen worden aan export. Zelfs de mogelijkheid van storten in zee zou ik onderzocht willen zien", zo pleitte hij. "Dat onderzoek zou de overheid moeten betalen. Samen met het be drijfsleven zou er een grootscheepse, sektorgewijze aanpak moeten ko men. Uiteindelijk zal de vervuiler zelf dienen te betalen. Maar in een overgangsperiode van tien jaar zou de financiële pijn moeten worden verzacht in het belang van de export van een sektor met veel werkgele genheid en een betalingsbalans overschot van 4 miljard gulden, zo besloot de NCB-voorzitter. Het belang van de beperking van de melkproduktie per bedrijf wordt niet gediend met een lagere melkproduktie per koe. De vraag naar voldoende melk per koe met daarbij "hoge" gehalten aan vet en eiwit in de melk komt nog duidelijker in de belangstelling. Ook de post - omzet en aanwas - mogen we niet vergeten. Daarnaast is het streven naar goede drachtigheidsresultaten en een lange levensduur van de koeien een even belangrijk ekonomisch gebeuren. Willen we deze zaken kombineren, dan moet de voeding van de hoog- produktieve koe zo optimaal mogelijk zijn. Vanzelfsprekend heeft bijna elk in grijpen in de voeding gevolgen voor de kostprijs van het rantsoen. Kost prijs-verhoging zal echter in veel ge vallen ruimschoots opwegen tegen de meer-opbrengsten (hetzij op korte dan wel op langere termijn). Het be nadrukken van het belang van een optimale voeding is niet zo moeilijk, doch de praktische uitvoering is veelal niet zo eenvoudig. Het analyseren van de voeders en het kennen van de normen is een aller eerste vereiste. Het toedelen van de rantsoenen aan de dieren is bedrijfs gebonden, al naar gelang de inrich ting van de gebouwen, voeropslag en mechanisatie bij het voeren. Eerder onderzoek heeft mij geleerd dat "ge middeld" de koeien "goed" gevoerd worden. En dit geldt met name als we het hebben over de krachtvoerver- strekking. Met dit gemiddelde berei ken we echter ons doel (produkties- tijging) niet snel genoeg. Investering ter verbetering van de genetische (erfelijke) aanleg heeft pas z'n ren dement als ook de uitwendige om standigheden (voeding en verzor ging) zijn aangepast. Deze winter hebben we te maken met kuilgras van matige tot zelfs slechte kwaliteit. Uitzonderingen bevestigen de regel en dat geldt ook dit jaar. Enkele veehouders zijn er toch nog weer in geslaagd kuilvoer te winnen met meer dan 900 VEM in de drogestof. Uitgangspunt blijft dat we moeten trachten om hoog-produk- Vrijdag 7 december 1984 tieve koeien op de VEM-NORM te voeren. Begrijpelijk dat dit met 900 VEM in het kuilgras veel gemakke lijker haalbaar zal zijn dan met 700 VEM. Naast de extra voederwaarde nemen de dieren van de goede kwa liteit kuilgras ook meer kg drogestof op (bij voldoende voorraad). De mate van onvoldoende energie verstrekking kan sterk verschillen doch de tendens is zeer duidelijk. Hoog-produktieve koeien moeten een gedeelte van de melkgift produ ceren via de lichaamsreserve. Dit kan ook zonder bezwaar, indien de penswerking maar optimaal blijft. In dergelijke gevallen kan het zinvol zijn de eiwitnorm voor deze dieren te stellen op de werkelijke melkgift. De nauwere VEM/VRE is geen bezwaar bij gezonde dieren en bij voldoende ruwvoer-opname. 4 Bij sterk onder de VEM-norm ge voerde dieren kan een te grote over maat aan eiwit wel degelijk z'n pro blemen geven, ("suffe" koeien met als gevolg een steeds verdere daling Voorbeeld: g ds VEM g vre g rc kg strukt.waarde 9 kg ds kuilgras 9000 8100 1260 1980 7.2 13 kg A-brok 11700 12200 1560 1430 - 20700 20300 2820 3410 7.2 Norm: 33 L - 4 vet 20350 2470 Strukt.waarde: 772 207 Norm: 33 L-4% vet Strukt.waarde: 7.2 207 34,7% (is voldoende) R.C.-gehalte per kg ds 3410 207 16!£% (is krap) 1) voederwaarde per kg ds: VEM 900, vre 140, rc. 220, struk.w. 0,8. Met kuilgras van 700 VEM, 100 vre, 280 rc, struk.w. 0,9, voldoet het rant soen aan 29 1. melk. Naast de "lage-voederwaarde-kuil" heeft het voeren van meer kracht voer vaak geen zin i.v.m. de maxi male opname-kapaciteit en de mini male struktuurwaarde-grens. Invloed energie-voorziening op de drachtigheidsresultaten: VEM-voorziening vóór kalven nè kalven drachtig na Ie inseminatie niet tochtig binnen 90 dgn nó kalven norm norm 67 0 onvoldoende norm 65 5 norm onvoldoende 42 14 onvoldoende onvoldoende 33 70 Tijdens de feestelijke afscheidsbijeenkomst van ing. B. van der Weerd donderdag 29 november in het Landbouwcentrum te Goes stonden twee zaken centraal: met Van der Weerd heeft op 1 december een aktief en stimulerend persoon de Zeeuwse land- en tuinbouw waar het de behar tiging van de zoetwaterbelangen voor deze sektor betreft verlaten én teleurstelling over het feit dat hij als gepermanent gedetacheerde van het Instituut voor Kuituurtechniek en Waterhuishouding in het Zeeuwse niet als zodanig zal worden opgevolgd. Wel zal zijn werk in de persoon van de heer M. Mann als hoofd technisch sekretariaat van de Kommissie Waterbeheersing en Ontzilting worden voortgezet. Namens de Landbouw onderstreep te de heer A.J.G. Doeleman dat voor de heer Van der Weerd die zijn wj?rk in 1956 in het Zeeuwse als ICW-ge- detacheerde begon, geen gemakke lijke taak was weggelegd. "Maar hij heeft gewoekerd met de beperkte mogelijkheden en zijn taak met durf breed opgevat". Doeleman wees ook op het vertrou wen dat de heer Van der Weerd in die tientallen jaren heeft weten op te bouwen. Daarbij stond onpartijdig heid bij hem steeds hoog genoteerd. Hij noemde enige belangrijke pro- jekten waarbij de vervroegd uittre dende ICW-medewerker betrokken is geweest zoals het infiltratieprojekt te Kapelle en de kwelschermen op Schouwen-Duiveland. Ook de voorzitter van de Kommissie Waterbeheersing en Ontzilting de Gedeputeerde J.D. de Voogd wees in zijn toespraak op de talrijke aktivi- teiten van Van der Weerd. Zo is deze o.m. ook betrokken geweest bij on derzoek naar het gedrag van zout en zoet water in de grond, weilandad viezen, schadeinventarisatie van zoute kwel en onderzoek naar de ge wenste grondwaterstand voor de fruitteelt. Ook maakte de heer de Voogd er gewag van dat Van der Weerd zelf een aantal waarnemings apparaten heeft ontwikkeld voor metingen van bijvoorbeeld de kwel. Hij zei het te betreuren dat het ICW geen opvolger als gedetacheerde heeft kunnen benoemen. De direk- teur van het ICW, ir. G.A. Ooster- baan wees er op dat de heer Van der Weerd de mogelijkheden goed heeft benut om de theorie van o.m. het ICW aan de praktijk te toetsen. Hij deed dit zeer geinteresseerd en met een sterke wil om de problemen zelf op te lossen. Oosterbaan zei het be sluit om van der Weerd vanuit het ICW niet op te laten volgen niet met veel vreugde te hebben moeten ne men. Wel zegde hij toe grote waarde te hechten aan een blijvende goede samenwerking met de kommissie Waterbeheersing en Ontzilting. Voor het afscheid van de heer Van der Weerd was zeer grote belang stelling en het echtpaar kreeg vele geschenken aangeboden. De heer J. Wesseling van het I.C. W. (r.) geeft het echtpaar Van der Weerd een kado en een handdruk. 34,7 (is voldoend*) van de voer-opname). Bestendig ei wit en/of natrium-bicarbo- naat/magnesiumoxyde zijn moge lijke voederadviezen die men kan toepassen. Bij onvoldoende "struk- tuur" kan het zinvol zijn, doch in principe moeten we streven naar een goede penswerking. Het berekenen van de rantsoenen op het percentage suikers en zetmeel is nog niet "af' in verband met te wei nig konkrete cijfers van het "eigen" ruwvoer. Met "overdrijven" kunnen de resultaten zelfs wel negatief zijn. Dit kan ook gelden bij te veel be stendig eiwit in het rantsoen. Advise ring moet dan ook met de nodige De Voorlopige Kommissie Nationale Parken heeft op 15 november j.l. ad vies uitgebracht aan minister ir. G. Braks (landbouw en visserij) over De Groote Peel. Zij beveelt daarin aan de Groote Peel in te stellen als na tionaal park in oprichting. Het advies is opgesteld in goed over leg met de direkt betrokken en de belanghebbende instanties en orga nisaties. Het door de Kommissie aanbevolen nationaal park i.o. heeft een omvang van 1320 hektare. Het omvat het huidige natuurreservaat De Groote Peel (in eigendom en beheer bij het Staatsbosbeheer), De Astense Peel (gemeenteeigendom) alsook een klein gebied ten oosten van de pro vinciale weg Meyel-Asten. deskundigheid gebeuren. Uitwendi ge omstandigheden bepalen mede de "gebruiksduur" van de koeien. Gezondheidsstoornissen, zoals melk- ziekte, slepende melkziekte, vrucht baarheid, nageboorte, baarmoeder ontsteking en mastitis beïnvloeden het percentage uitval. Het verhogen van de gebruiksduur met 1 jaar (van 3,3 naar 4,3 jaar) verhoogt het arbeidsinkomen met 120,— per koe/jaar. Bij 50 melk koeien is dit 6.000,— Zeker de moeite waard! Slepende melkziekte kan deze win- ter-periode gemakkelijk optreden. Wees erop bedacht bij het voeren van "boterzuurkuilen" en eiwitrijke kuilen met zeer hoge NH3-cijfers. Voorkóm sterke vet-aanzet bij koei en tijdens de droogstand omdat door leververvetting de glucose-vorming na het kalven wel eens.niet optimaal kan zijn. Rantsoenen voor hoog- produktieve dieren moeten ook vol doen aan en een evenwichtige ver houding hebben tussen de macro mineralen (kalk, fosfor, natrium, ka lium en magnesium), micro-minera len (koper, zink, mangaan, cobalt, jodium en selenium). Vooral de vet gedrukte elementen vragen aan dacht. Konklusie: Het is alleszins de moeite waard om deze winterperiode de rantsoenberekening nauwkeurig ter hand te nemen. Enerzijds ter verkrij ging van zo'n boog mogelijk rende ment bij de hQog-produktieve koe en anderzijds tér voorkoming van ge zondheidsproblemen. Dit als gevolg van de "gewone" kwaliteit kuilgras die op sommige bedrijven nog ver sterkt kunnen worden door het klei nere aanbod van snijmais. P.van Nes 17

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 17