Rinke Oenema en Roelof Geert Middel van de Praktijkschool hebben melkautomaat klaar KORTE WENKEN Tweede Kamer: ingangsdatum beperking varkens- en pluimveehouderijen vastgesteld op 28 november Leghennenhouderij alleen nog rendabel bij tijdelijke oplevingen van de markt Instrukteur Rinke Oenema en werktuigenleraar ir. Roelof Geert Middel van de Praktijkschool voor de Veehouderij te Oenkerk zijn erin geslaagd het melken on der praktijkomstandigheden vol ledig te automatiseren. Vanaf 1982 zijn beiden bezig met de ontwikkeling van het prototype van hun "melkautomaat", dat werd gebouwd in een klauwver- zorgingsbox. Wanneer de koe de box is binnengelopen wordt het speciale melkstel automatisch tegen de uier aangedrukt (foto). De bijbehorende mikro-kompu- ter kent het uierbeeld van de koe en stuurt de aangepaste melk bekers naar de spenen. Volauto matisch melken zal een grote om mekeer te weeg brengen; niet al leen zal de melkveehouder niet meer gebonden zijn aan vaste melktijden, ook de produktie per koe zal drastisch stijgen, zo bere kende het IMAG eerder dit jaar. Gascoigne-Mélotte heeft de rechten voor de verdere ontwik keling van de Friese vinding ver kregen.' Dinsdagavond was de melkautomaat van Oenema en Middel op televisie te zien in "Brandpunt in de markt". Groot verschil tussen de automati sche afname en de melkautomaat is dat het laatstgenoemde apparaat waarschijnlijk veel grotere konse- kwenties zal hebben voor de melkvee houderij. De meest aangewezen plaats voor de melkautomaat is niet in de huidige melkstal, maar tussen de ligboxen in kombinatie met de krachtvoerbox. De koeien kunnen dan meerdere keren per dag worden gemolken, terwijl ze de hen door de komputer toegemeten portie kracht voer opnemen. De effekten van dit systeem op de melkproduktie zijn al onderzocht door het IMAG. In een proef op "De Vijf Roeden" werd de afgelopen winter bepaald welk effekt het meerdere keren melken van koeien tijdens hun bezoek aan de kracht voerbox op de produktie heeft. De resultaten waren opzienbarend. De proefkoeien produceerden 5 kg melk per dag meer. Ze bezochten ge'mid- deld 5,4 keer per dag de box en wer den gemiddeld vier keer gemolken met een variatie van één- tot zeven maal per dag. Intussen is het IMAG ook begonnen met de ontwikkeling van het auto matisch aanbrengen van het melk stel. Het IMAG noemt haar nog te ontwikkelen apparaat "melkrobot" en werkt voor deze ontwikkeling sa DOORBRAAK Een niet onbelangrijk voordeel van de melkautomaat voor de melkveehou der is dat hij niet meer gebonden is aan vasté melktijden. Dat zou behal- Instrukteur Rinke Oenema tijdens een van de talloze melklessen die hij gaf en nog steeds dagelijks geeft op de Praktijkschool. Tijdens deze lessen moet het idee voor de melkautomaat in zijn brein zijn ontsproten. Roelof Geert (l) en Rinke Oenema voor de Praktijkschool in Oerkerk, waar het prototype van de melkautomaat werd ontwikkeld en aan de praktijk getoetst. ve een technische ook nog een sociale revolutie in de melkveehouderij bete kenen. Een nadeel daarbij is wel dat het systeem praktisch niet lijkt rond te zetten zonder stalvoedering of wellicht een standweide meteen naast de stal. De koe moet immers regel matig een bezoek aan de krachtvoer box met melkautomaat kunnen bren gen. Positief lijken echter weer de vooruitzichten voor de omvangrijke mastitisproblematiek, uierslijtage en vooral produktie-efficiëntie, waar door de kostprijs van melk omlaag kan. Wat daar aan investeringen tegenover zal moeten staan en wan neer het systeem praktijkrijp is zijn nog open vragen, maar dat volauto matisch melken gaat komen is zon neklaar. De uitvinding van Rinke Oenema en Roelof Geert Middel lijkt in die ontwikkeling de belangrijkste doorbraak tot dusver. KSM men met Vicon. Overigens lijkt men nog niet veel verder dan het hebben van "enkele goede ideeën", zoals een medewerker van het overheidsinsti tuut het noemde. Het IMAG bestaat dit jaar tien jaar en maakte gretig gebruik van de publiciteit rond de "melkrobot", die nog gemaakt moet worden. De Tweede-Kamerfrakties van PvdA en CDA hebben elkaar gevonden op een voorstel tot wijziging van de datum waarop het verbod op uitbreidingen van varkenshouderijen en pluimveehouderijen van kracht wordt. Tijdens het "uitvlooien" van de talloze wijzigingsvoorstellen die de Kamer op het wetsontwerp heeft ingediend bleek CDA-woordvoer- der Van der Linden het voorstel van Tazelaar (PvdA) te steunen, ondanks het feit dat CDA-minister Braks van Landbouw aanvaarding ervan had ontraden. Aanvankelijk was de datum van indiening van het wetsontwerp, 2 november, als ingangsdatum vastgesteld. In het voorstel van Tazelaar is 28 november bepaald als de dag waarna tegen uitbrei dingen, zowel in de zogenaamde concentratiegebieden als in de niet- concentratiegebieden, kan worden opgetreden. De leghennenstapel in Nederland is de laatste jaren fors uitgebreid. De afzet van de toegenomen produktie op de EG-markt en daarbuiten verliep moeizaam. Het verbruik van eieren per hoofd van de EG-bevol- king neemt al jaren niet meer toe. Wel zijn er grote verschillen in verbruik tussen de lidstaten onderling. Daarnaast wordt de pluimvee houderij in toenemende mate gekonfronteerd met eisen ten aanzien van onder andere milieu, welzijn dieren en mestoverschotten. Ook is de sektor afhankelijk van de EG-politiek met betrekking tot veevoeder- grondstoffen. Onder invloed van deze faktoren was er een trendmatige achteruitgang in de bedrijfsuitkomsten, die de komende jaren moeilijk om te buigen zal zijn. Dit zijn enkele grepen uit de zojuist verschenen LEI-publikatie "Leg kippen 1984", bedrijfsekonomische beschouwingen over konsump- tieeieren Tazelaar deed dit voorstel om te voorkomen dat er in de periode tot het moment waarop het wetsvoorstel tot wet zal zijn verheven - naar schatting enkele weken - in de niet- concentratiegebieden alsnog stevig wordt geinvesteerd. Braks wijzigde namelijk het wetsontwerp in die zin, dat in de niet-concentratiegebieden nog enkele weken uitbreiding met maximaal 75 procent is toegestaan. Ook wilde Tazelaar de ongelijkheid in behandeling opheffen die als ge volg van de onverhoedse bekend making van de investeringsstop zou zijn ontstaan. Op de dag van de be kendmaking bleef het ene gemeen tehuis tot laat in de avond open om alsnog aanvragen voor investerings vergunning in behandeling te ne- AKKERBOUW TC A EN TEC EAL, middelen tegen kweek gras, moeten op zandgrond dire kt 8 cm diep wor den ingefreesd. Dit jaar zullen op de meeste percelen veel diepe spo ren ontstaan zijn. Probeer deze sporen weg te werken voordat U één van de middelen toepast an ders krijgt U na het inwerken een erg onregelmatige verdeling van het middel in de grond. Dit brengt een slechte werking met zich mee men, terwijl in andere gemeenten onmiddellijk na de publikatie het loket dicht ging. Minister Braks ver zette zich tegen het voorstel, maar liet uiteindelijk het oordeel aan de Kamer over. Bedrijfssluiting Eerder had Braks gedreigd het ont werp in te-trekken indien de Kamer aan de mogelijkheid zou tornen om achteraf tegen bedrijfsuitbreidingen op te treden. "Als we daar vanaf stappen wordt het doel van de wet uitgehold en zal ik mij moeten be zinnen op de vraag of deze operatie nog wel zinvol is", aldus Braks. Evenmin kon hij akkoord gaan met een wat soepeler toepassing van de en geeft problemen in het volgge- was. IN REVOLVERDOPPEN, wel ke steeds vaker op spuitmachines te zien zijn, blijft meestal een beetje water achter, dat bij bevrie zing de dop kan beschadigen. Neem tijdig maatregelen en voor kom daarmee een hoop kosten. HET OPSTELLEN van een goed bemestingsplan zonder grondon- derzoeksgegevens is een onmoge lijke opgave. Niet alleen voor de bemesting van het te verbouwen gewas, maar ook voor het volgen van het verloop van de bemes tingstoestand zijn recente gronda- nalyses nodig. Grondonderzoek kost geld, de grond niet onderzoe ken kost veel meer. sanktiemogelijkhéden als bedrijven in de fout gaan. "We moeten niet bij voorbaat vergaande mogelijkheden open laten", was zijn kommentaar op de opmerking dat nu uit het wetsontwerp kan worden gelezen dat wetsovertreders zelfs kunnen worden bestraft met bedrijfssluiting, terwijl het 'er toch alleen maar om gaat uit breiding van de veestapel te voorko men. VVD-woordvoerder Te Veld huis bond de strijd aan met een ver bond van CDA en PvdA, dat Braks er, volgens hem, toe had gebracht nog meer beperkingen "van een ves tigingswetachtig karakter" in de wet op te nemen. De VVD is bereid in beginsel verbodsbepalingen te aan vaarden, maar het moet allemaal niet te rigide verlopen. Hij stelde voor een uitzondering te kreëren voor bedrijven die kunnen aantonen dat hun mestproduktie geen schade toebrengt aan Neder lands grondwater of Nederlandse bo dem, bijvoorbeeld als ze hun mest exporteren. De schade aan het milieu ligt toch ten grondslag aan dit stukje grofmazige, wat haastig tot stand ge komen wetgeving, aldus de liberale woordvoerder. De Kamer stemt vol gende week over wetsontwerp en amendementen. HET WORDT HOOG TIJD om water uit pompen en slangen te verwijderen anders is de kans groot, dat U het op een ongelegen tijdstip moet doen ofdat U net een dag te laat komt. Elke winter weer vriezen onderdelen van spuitma chines en regeninstallaties kapot. VOORKOM BIJ HET DOOR SPUITEN van Uw drainagebui zen dat vuil water wordt opgezo gen. Dit kunt U heel gemakkelijk bereiken door een schot in de sloot te plaatsen, waardoor de aanzuig- slang en de afvoer van elkaar ge scheiden worden. VEEHOUDERIJ BESCHADIGING VAN HET PLASTIK op de kuilhopen kan Produktie De produktiekapaciteit, die vóór 1976 vrij stabiel was, is daarna sterk toegenomen van circa 18 miljoen tot circa 29 miljoen leghennen in 1983. Het aantal bedrijven met leghennen liep daarentegen sterk terug. Van de EG-landen springt Neder land eruit door zijn grote produk- tieoverschot. Bijna 70% van de pro duktie moet worden geëksporteerd. Deze eksport is voor circa 70% op West-Duitsland en verder hoofdza kelijk op niet-EG-landen gericht. De produktiewaarde van de leghennen houderij bedroeg in 1982 circa 1340 miljoen. funest zijn. De kans hierop is groot als de grond door de vele regens is afgespoeld. Breng er daarom zo vlug mogelijk de grond weer op. Eventuele beschadigingen van het plastik natuurlijk eerst herstellen. TIJDENS DE OOGST VA N DE MA IS bent u op sommige percelen plaatsen tegen gekomen die onbe rijdbaar waren. Dat kan een ge volg zijn van ondoorlatende grondlagen, ingesloten laagten of een niet goed werkende drainage. Probeer de oorzaak op te sporen en indien mogelijk ook op te los sen. Bedrijfsuitkomsten De leghennenhouderij kent cyclisch sterk wisselende bedrijfsuitkomsten. In 1982/83 daalden de uitkomsten tot een historisch dieptepunt; daarna trad weer een verbetering op. Trendmatig over een reeks van jaren gezien, is er echter een duidelijk da lende lijn in de resultaten per dier te onderkennen. Vanaf het midden van de zeventiger jaren was de gereali seerd^ beloning (netto-toegevoegde waarde) in toenemende mate ontoe reikend om de beloningsaanspraken van arbeid en geïnvesteerd vermo gen te dekken. Dit ondanks de ver betering van de bruto-produktiviteit met circa 2,5% per jaar, die hoger is dan in andere takken van landbouw. Ook de Financiële positie van veel legpluimveebedrijven is door de on gunstige ontwikkeling van de laatste jaren verzwakt. Produktiekosten De stijging van de produktiekosten bedroeg vanaf 1970 gemiddeld slechts 2% per jaar. In 1983/84 was dat overigens ruim 5% onder invloed van de zeer hoge voederprijzen in dat jaar. Onder gemiddelde omstandig heden wordt voor 1984/85 de kost prijs van konsumptie-eieren bij een bedrijfsopzet van 15.000 leghennen geraamd op 16 cent per ei. Dat is enkele centen hoger dan de huidige opbrengstprijzen. 16 Vrijdag 7 december 1984

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 16