Etiket op krat kost miljoenen; fusthuur omhoog Ir. Barendse CBT ziet perspektief kleinfruit Kwekerij Scheffers teHonselersdijk stapt over op kolenstook Minister Braks onderzoekt mogelijkheden datering fruit Verbetering houdbaarheid en verlenging aanvoerseizoen gewenst Poolse handelsattaché stelt installatie in werking Het bestuur van het Produktschap voor Groenten en Fruit besloot donderdag 29 november jl. dat de helft van het aantal kratten per 1 januari 1986 voorzien moet zijn van een etiket. Kosten: zo'n slordige 10 miljoen. In verband met de kosten gaat de fusthuur a.s. januari al omhoog van 9 naar 10 cent per halve roulatie. Op 1 januari 1989 moet dan naar 11 cent en daarmede kan het fust etiketdrager worden. Het Centraal Buro Tuinbouwveilingen deelde, bij monde van voorzitter Kemmers mede dat het in eerste instantie gaat om 7- van de 14 miljoen kisten met een levertijd van 3 k 4 maanden. Marktoverzicht Het sekretariaat van het Produkt schap had gezorgd voor een goede nota over de marktsituatie in okto ber. Behalve voor uien kan melding worden gemaakt van ten groot aan bod, maar ook van een grote vraag. Het belangrijkste was dat het aanbod tegen goede prijzen kon worden ge plaatst. Op telersnivo steeg de omzet met 17%. De maandomzet van onder glas geteelde produkten steeg tot boven de 100 miljoen. In de beide voorafgaande maanden was dat 75 miljoen. Dit goede resultaat is te danken aan de toegenomen eksport, vooral naar West-Duitsland. In oktober liep het heel goed met komkommers, (groe ne) paprika's, sla en aubergines. De vollegrondsgroenteteelt heeft zich goed staande kunnen houden. Bij een tamelijk groot aanbod bleef de prijs op peil, zodat er toch nog veel werd omgezet. Ook hier was een goede vraag uit het buitenland. Aan de goede kant van de streep zaten bloemkool, prei, andijvie, sla en spi nazie. Slecht was het resultaat van waspeen, winterpeen en vooral witte kool. Uienkommissie Er komt een specifieke uienkommis sie van producenten, verzendhandel en eksporteurs. Wat deze kommissie precies gaat doen is nog in studie, maar de kommissie zal in ieder geval de ui proberen te promoten. Direkte verkoop dpor teler Eén van de vele belangwekkende stukken van de agenda was de nota over de direkte verkopen van groen ten en fruit door producenten. Een werkgroep had deze zaak grondig bekeken en stelde al vooraf dat het Dr. W. Kemmers niet de bedoeling is om die direkte verkoop tegen te gaan, zeker niet als het gaat om verkoop van eigen ge teelde produkten. Wel meent de werkgroep dat telers die ook pro dukten verkopen die zij van anderen betrokken hebben, gelijkwaardig moeten worden behandeld als zui vere detaillisten. Verder vindt de werkgroep dat telers die uitsluitend zelf geteelde produkten verkopen een aparte positie innemen. De po sitie van deze teler - aldus de werk groep - behoeft nader te worden ge regeld. In de nota wordt een hele se rie wetten besproken, waarmee de teler/detaillist in aanraking komt. De konklusies zijn o.a.: - Kontrolerende instanties en mi nisteries moeten even intensief bij direkte verkoop kontroleren als bij andere vormen van afzet aan konsumenten. - Alleen verkoop vanaf "het fysie ke bedrijf' verdient vrijstelling van kwaliteitsvoorschriften. x Het warenwetrecht moet worden afgeschaft. Dat is billijk tegen over de konkurrentie van direkte verkoop door producenten en past in het kader van lastenver lichting en deregulering. Het Produktschap voor Groenten en Fruit gaat de nota aanbieden aan de betrokken ministers en aan de vaste kommissies voor Landbouw en die voor het midden- en kleinbedrijf van de Tweede Kamer. Informatiecentrum Produktschap- pen Er komt een informatiecentrum voor de Produktschappen. Zoals bekend doen deze veel voorbereidend en uitvoerend werk voor het Europese landbouwbeleid. Dat kost miljoenen guldens die Brussel betaalt. De mi nisteries nu hebben besloten om al dat werk zoveel mogelijk te unifor meren, te standaardiseren en te au tomatiseren. Daarvoor kan het best een nieuw informatiecentrum wor den opgericht, waaraan alle betrok ken Produktschappen deelnemen. Het bestuur van het Produktschap voor Groenten en Fruit gaf vorige week donderdag daarvoor haar fiat. Verhoging minimummaat appels Evenals in het seizoen 1982/83 moe ten appels van de grootvruchtige va riëteiten bestemd voor de verse kon- sumptie voldoen aan een minimum- maat. Per 1 januari 1985 zal die mi nimummaat 60 mm bedragen dat is 5 mm meer dan nu. Ook appels voor eksport en appels die geïmporteerd worden, moeten aan deze maat vol doen. Morgenduft en Gravensteiner vallen niet onder deze maatregel- Voor het eerstgenoemde ras is dat wat vreemd, maar de Italianen zou den anders met deze "minimum- maat-maatregel" niet ingestemd hebben. Sporen van aarde in prei Een Nederlands-Duits voorstel is in Brussel aanvaard om bij prei onder scheid te maken tussen "lichte spo ren van aarde" en "sporen van aar de" in de schacht en bladoksels van prei. Voor klasse I is het eerste van toepassing en voor de klasse II en III het tweede, althans als de verorde ning afkomt. Kwaliteitseisen champignons Aan verwerkte champignons worden kwaliteitseisen gesteld. Daarop wordt gekontroleerd. Het blijkt nu dat er regelmatig afwijkingen ge- konstateerd worden en dat de voor schriften eigenlijk een aantal aan passingen behoeven. Met name geldt dat voor het gebruik van konserve- ringsmiddelen. Het Produktschaps- bestuur besloot tot een aantal aan passingen, zodat ook champignons bestemd voor eksport er onder val len. P. Westra De kommissie houtig kleinfruit van de NFO organiseerde samen met de Gewassenkommissie Aardbeien van de NTS vrijdag 30 november in Zaltbommel een landelijke kleinfruitteeltdag. Op deze goed bezochte dag vertelde ir. H. Barendse van het Centraal Buro voor Tuinbouwvei lingen dat slechts de helft van de Nederlandse winkels kleinfruit in het assortiment voert. Zodoende komt de helft van de nederlandse bevol king in de winkel niet in aanraking met dit produkt. Een en ander blijkt uit een onderzoek dat het CBT heeft gehouden onder konsumenten en detaillisten in ons land. Daaruit blijkt tevens dat slechts twee procent van de Nederlanders kleinfruit zoals bessen, bramen, frambozen, ker sen, aardbeien en pruimen eet. Ook bemerkten de onderzoekers dat de Nederlandse konsument kleinfruit duur vindt, terwijl de kwaliteit ook wel eens te wensen overlaat. De heer Barendse stelde een aantal mogelijkheden tot verbreding van de afzetmarkten voor. Zo is het volgens hem gewenst dat het aanvoerseizoen moet worden verlengd want Neder lands kleinfruit is slechts zeer korte tijd verkrijgbaar. Vervroeging van de aanvoer is een eerste vereiste. Voorts behoeft de distributie verbetering. De frambozen moeten met een steeltje worden aangevoerd. (Papie ren verpakking heeft de voorkeur van de konsument). Ook het assorti ment moet volledig worden vastge houden. Terwijl meer uniformiteit op het gebied van de verpakking geen overbodige luxe is. Van groot belang is volgens ir. Barendse ook de houdbaarheid die nu vaak onvol doende is. Hij bepleitte verplichte koeling die ook wel eens de weg kan openen voor een toename van de eksport. Tenslotte lijkt ook de ras aanduiding op de aarbeien ge wenst. De heer Barendse zei voor de teelt van kleinfruit best wel perspek tief te zien ondanks het feit dat de teelt de laatste jaren in areaal is af genomen en de opbrengsten niet ge weldig zijn geweest. Plastik De heren A.J. van Oijen en D. Ver wijs gaven een uiteenzetting over de Vrijdag 7 december 1984 mogelijkheden die het gebruik van plastik biedt bij de oogstspreiding (vervroeging) van aardbeien en an der kleinfruit. Mogelijkheden zijn er wat dat betreft wel vooral voor het kleine bedrijf maar de investeringen zijn hoog terwijl nog veel onderzoek op dit gebied gewenst is: tenslotte onderstreepte de heer S.Th. van Diepen van het CBT het grote belang van de kwaliteitsbehoud van aard beien en houtig kleinfruit. Hou de oogst uit de zon en breng het produkt zo spoedig mogelijk naar een koele plaats. Hierop aansluitend is volgens hem een "gesloten" koelketen van producent via veiling naar detail handel zeer gewenst. Voorzitter van de Landelijke Kom missie houtig kleinfruit, de heer So- betje, onderstreepte in zijn inleiding dat onderzoek en voorlichting een onderste grens hebben bereikt. Van belang is verder dat de veredeling streeft naar rassen die ziekteresistent zijn maar die tevens goed van smaak zijn. Nu we steeds meer worden ge- konfronteerd met milieueisen wordt het belang van rassen waarbij gewas bescherming minimaal is, steeds gro ter. De ASF-regeling met een mel dingsplicht binnen 8 dagen noemde hij onuitvoerbaar in de praktijk. Hij bepleitte een soepeler regeling. J.W. De handelsattaché van de Poolse ambassade in ons land, de heer Zyl- kowsky, heeft op donderdag 29 no vember jl. in Honselersdijk de nieu we kolenstookinstallatie in gebruik gesteld bij het tuinbouwbedrijf van de heren J. en P. Scheffers. De in stallatie verwarmt het 20.000 m2 grote bedrijf aan het Poeldijksepad, waar Braziliaanse calathea's worden gekweekt. Het van gas naar kolen overgeschakelde bedrijf denkt de kosten van het nieuwe verwarmings systeem (ongeveer 450.000,-) in drie jaar terug te verdienen. In de loop van dit jaar zijn reeds meer dan tien glastuinbouwbedrijven overge stapt op kolenstook. Vooïdat de uit Polen afkomstige ke tel (kapaciteit 2 miljoen kcal., ver bruik 365 kg kolen per uur) in wer king werd gezet, werd het woord ge voerd door de heer H.L. Scheffers, voorzitter van de hoofdafdeling Tuinbouw van het Landbouwschap. Hij was zeer ontstemd over de door Brussel in gang gezette procedure tegen de Nederlandse regering inza ke het gaskontrakt, dat enkele maanden geleden werd afgesloten tussen het Landbouwschap en de Gasunie. Volgens Scheffers zijn er meer gasverbruikers in ons land, die een lagere prijs hebben bedongen in hun kontrakt en zelfs een aanzienlijk lagere prijs dan de tuinbouw. Scheffers zei dat de Gasunie de grootste moeite zal hebben om ook de industrie een lagere gasprijs te onthouden. Dit kan tot gevolg heb ben dat de tuinbouwgasprijs auto matisch weer hoger wordt dan de gemiddelde industrieprijs. Verder zal, zo voorspelde Scheffers, de eks- portprijs van het Nederlandse aard gas onder druk komen te staan door het aanbod van Noors en Russisch aardgas. De tuinbouw betaalt op het ogenblik 42,5 cent per m3 gas. Een gemiddeld tuinbouwbedrijf ver stookt in ons land 300.000 k 350.000 m3 per jaar. De kolenstookinstallatie is volledig geautomatiseerd. Aan de milieu-ei sen (stof en afvoer rookgassen) is ruimschoots voldaan. Dê cycloon zorgt voor de afvang van grovere stofdeeltjes en een doekenfilter voor de fijnere stof. De gebruikte kolen (voornamelijk ook uit Polen afkom stig) bevatten maksimaal 0,9% zwa vel, waardoor de uitstoot van S02 ruim binnen de gestelde normen blijft. •yfiiiiH I De Poolse handelsattaché, de heer Zylkowsky bij de ingebruikstelling (foto landbouwschap "Fruitteelt en fruithandel moeten grote fcorg blijven besteden aan de kwaliteit van hun produkten, van de eerste schakel in de keten, de veilingaanvoer, tot en met de laatste, de konsument. Om die konsument meer informatie te verschaffen over de kwaliteit van fruit, wordt op mijn departement in nauw overleg met de daartoe geëigende organisaties van het bedrijfsleven de mogelijkheid bestudeerd om te komen tot een datering van fruit". Dit onder meer zei minister ir. G. Braks (landbouw en visserij) op l december j.l. tijdens zijn openings toespraak op de jubileumkerstveiling in Geldermalsen. De bewindsman noemde het bij deze gelegenheid een enorme prestatie dat de fruitteelt in redelijk korte tijd uit het diepe dal van de jaren '70 is gekomen. Hij voegde hier echter aan toe, dat dit geen reden mag zijn om te denken, dat in de toekomst alles wel weer op rolletjes zal lopen. Immers, de laatste jaren zijn veel fruitopstanden vernieuwd. Dat bete kent weliswaar een goede uitgangs positie voor kwaliteitsfruit, maar dit betekent ook, dat er de komende ja ren een behoorlijke produktietoena- me mag worden verwacht. Om die produktietoename te kunnen afzet ten en een noodzakelijk prijsniveau te kunnen handhaven, zullen we het volgens minister Braks dan ook hier moeten zoeken op de afzetmarkten, die hun eigen eisen en wensen stel len. Minister Braks: "In dit verband heb ik moeten konstateren, dat dit Ne derlandse fruit op bijvoorbeeld Duit se groothandelsmarkten terrein heeft verloren. Om dit marktaandeel terug te winnen zal nog meer aandacht besteed moeten worden aan de pre sentatie van het fruit". Ook pleitte de heer Braks voor een meer regelmatige spreiding en verde re koncentratie van het aanbod. Im mers, alleen dan kunnen alle afzet- kansen optimaal worden benut. 15 4

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 15