Braks maakt van toekomstplannen oud papier Bestuur Landbouwschap wil strakke kostenbeheersing Gerrit an Wilma Rosèl terug naar "af Te laat V arkens Toch afbouwen Jaap v.d. Veen: "Internationale handel dient in GATT te worden geregeld" Nederlanders zijn over het algemeen niet voor één gat te vangen. De Nederlandse boer vormt daarop geen' uitzondering. Is uitvoering van het ene plannetje door wat voor reden dan ook niet mogelijk, dan snel een ander gemaakt en uitgevoerd. De komst van de superheffing heeft, nadat men van de eerste schrik en verontwaardiging bekomen was, een overvloed aan inventiviteit losgemaakt. Veel van de plannen gingen in de richting van vestiging danwel uitbreiding van een tak intensieve veehouderij op het vroegere melkbedrijf. De Interimwet van Braks, afgekondigd op 2 november j.l., zette voor vele een forse streep door de rekening (beter gezegd: door de opbrengsten). Gerrit en Wilma Rosèl, wonende te Vorden, hebben de afgelopen maanden wel zeer hardhandig ken nis gemaakt met Braks en zijn leuke plannetjes. Eerst moesten ze hun plannen voor uitbreiding van de koeienstapel in de kast leggen, in middels ligt daar de tekening van de varkensstapel (bijna) bovenop. Hoewel ze beide van mening zijn dat noch de melkoverproduktie noch de meststoffenperikelen op deze wijze door konden gaan, hebben ze voor Braks geen goed woord over. "Uit gaande van het feit, want dat is het, dat er iets aan beide zaken gedaan moest worden, had een regeling be dacht moeten worden waarbij klei nere, normale gezinsbedrijven in ieder geval konden blijven bestaan, terwijl de komst van enorme grote dan wel mammoetbedrijven voor eens en voor altijd onmogelijk zou worden gemaakt. Zo werkt de rege ling niet. Er wordt botweg gehakt, volstrekt ongenuanceerd", verklaart Gerrit Rosèl. Er is de afgelopen maanden weinig plezier te beleven geweest aan het boer zijn voor die twee. Gerrit voelt zich machteloos en teleurgesteld. Wilma kwaad en op standig. We zullen de geschiedenis van begin af aan de revu laten passeren. Opa Rosèl is begonnen met het, ty pisch Achterhoekse boerenbedrijf waarop melkkoeien, jongvee, var kens, weiland en maisland voorkwa men. Zijn zoon heeft het in dezelfde trant voortgezet. Gerrit komt uit een "meiden-gezin": hij was de enige jongen. Het -boe renbloed- stroomde bij alle kinderen door de aderen. Zijn zussen zijn ge trouwd met boeren, Gerrit is aan het werk gegaan op zijn vaders' bedrijf. Na Lagere en Middelbare Land bouwschool is Gerrit thuisgekomen op het bedrijf waar toen 14 koeien en 50 mestvarkens aanwezig waren. Zijn vader was op dat moment al aan het afbouwen, het bedrijf was te klein voor twee inkomens. Gerrit zette er een schuur voor 25 fokvar- kens bij en ging met zijn vader een winstdelingsregeling aan. Geleide lijk groeide het aantal fokvarkens tot 40 en het aantal koeien tot 23. In 1978 trouwden Gerrit en Wilma. Zij is de dochter van een zeer vooruit strevende varkensfokker. De eerste paar jaar heeft Wilma gewoon door gewerkt bij de bank waar ze voor haar trouwen werkzaam was. Met de komst van Marieke, hun eerste dochter is er het een en ander veran derd. Niet alleen stopte Wilma met werken, ook kwamen uitbreidings- en verbeteringsplannen steeds vaker boven drijven. Wilma: "Je ziet om je heen bedrijven moderniseren en/of een beetje uitbreiden. Ons bedrijf heeft al jarenlang geen grote ver bouwingen meer ondergaan. De koeien staan nog op een grupstal, gemolken wordt er met een melklei- ding. Er moest heel hard gewerkt worden voor een niet al te ruim loon. Dat zet je aan het denken". Tege lijkertijd kwam de mogelijkheid meer grond dicht bij huis te krijgen. Voorheen lag van de 15 ha, eenderde op een afstand van 5 tot 10 kilometer. Door koop en verkoop kon het huis- 12 perceel met ruim 1,5 ha worden uit gebreid. Het leek perfekt: 45 melk koeien, verzorgd door Gerrit, en 40 fokvarkens waar Wilma de zorg voor zou kunnen dragen. Helaas bleek Gerrits vader, waarmee inmiddels een maatschap gesloten was, niet ge porteerd voor méér koeien. Uit eindelijk stemde hij toe in de bouw Het niet kunnen bouwen van een nieuwe stal betekent enerzijds ge miste opbrengsten en anderzijds het moeten doorboeren in een akkom- modatie die eigenlijk verouderd is. Teneinde toch iets te kunnen doen is Gerrit over gegaan op koppeling van veevoeder en melkkontrole. Het be ter voederen heeft inderdaad geleid tot een hogere melkproduktie. Bela chelijk genoeg brengt dit meer nadeel dan voordeel. In het eerste kwartaal van '84 is al 10.000 liter melk meer afgeleverd dan gemiddeld in de voor gaande kwartalen. Het heeft een paar maandjes ge duurd voor ze in Vorden over de schrik van de superheffing heen wa ren. April '84 rapen Gerrit en Wilma, Koeien niet optimaal gehuisvest. van een stal, maar toen was het te laat. Herfst '83 zat de superheffing al in de lucht en Gerrit en Wilma kre gen van de sociaal ekonomische voorlichting het advies niet te bou wen. Boosheid bij Wilma, verslagen heid bij Gerrit. De superheffing heeft zijn sporen achtergelaten in de begroting 1985 van het Landbouwschap. Door de vermindering van het aantal melk- en kalfkoeien valt de opbrengst van de algemene heffing 1 miljoen lager uit dan het geval zou zijn geweest zonder de Europese produktiebeper- king. Nog hardere klappen vallen in de sfeer van de rundveeverbetering en de gezondheidsdienst voor dieren. Voor de rundveeverbetering is 2,7 miljoen minder beschikbaar dan tot voor kort werd aangenomen. De gezondheidszorg voor dieren schiet er als gevolg van de superheffing 1,4 miljoen bij in. voerder ir. D. Luteijn stelde voor het apparaat van het Landbouwschap eens door een extern organisatiebu reau door te laten lichten. Volgens de andere bestuursleden kan dit echter veel beter in eigen huis gebeuren. De algemeen secretaris van het Land bouwschap drs. M.L. de Heer zei veel te zien in een suggestie van de heer W. Meere (Voedingsbond FNV) om per afdeling eens te in ventariseren op welke manier het werk efficiënter kan worden georga niseerd. Hij sloot niet uit dat in het kader daarvan ook een extern bu reau om advies wordt gevraagd. Het Dagelijks Bestuur van het Landbouwschap heeft zijn uiterste best gedaan om de tegenvallende opbrengsten zo weinig mogelijk door te laten werken in de heffing voor 1985. Op advies van de begrotings commissie besloot men om evenals in 1984 weer gebruik te maken van de in de afgelopen jaren gevormde begrotingsreserve. Een gelukkige omstandigheid was verder dat uit het te sterk gegroeide toeslagfonds voor de pensioenen 10 miljoen kon worden overgeheveld naar het eigen vermogen van het Landbouwschap. Gezamenlijk leiden deze maatrege len ertoe dat de heffingsverhoging in 1985 beperkt kan blijven tot 1,5 pro cent. Kostenontwikkeling Het bestuur van het Landbouwschap staat unaniem op het standpunt dat de kostenontwikkelingen de komen dejaren zeer strak in de hand moeten worden gehouden. KNLC-woord- Huishoudboekje Het huishoudboekje van het Land bouwschap vermeldt voor volgend jaar uitgaven van in totaal 28,3 miljoen. Daarbij zijn niet begrepen de uitgaven voor het bestrijden van dierziekten en voor praktijkonder zoek, die tot de zogenaamde bijzon dere diensten worden gerekend waarvoor het geld rechtstreeks door om niet! Teneinde ook voor de toe komst een behoorlijke bestaansmo gelijkheid te hebben zonder-dat het bedrijf alle tijd van beide op zou slokken, besloten ze het aantal fok varkens te verdubbelen, dus tot 80. De oude varkensstal zou verbouwd worden en in plaats van 40 zouden er 20 fokvarkens ondergebracht wor den. De nieuwe stal zou aan 60 varkens onderdak moeten bieden. De huis vesting van de mestbiggen (per jaar worden er 500 biggen afgemest) zou hetzelfde blijven. Begin oktober werd de bouwvergunning aange vraagd, eind oktober werd hoewel de uitslag van de aanvraag nog niet be kend was, met de bouw begonnen. Immers, de gemeente had informeel "ja" gezegd, en het weer was gunstig. Inmiddels is die bouwvergunning er ook, de hinderwetvergunning is, cp advies van de gemeente, na de bouwvergunning aangevraagd. Maar dan komt 2 november. Gerrit is vol enthousiasme aan het metse len. Wilma zit in Arnhem voor Jong Gelre vrijwilligerswerk te doen. Braks zegt: "Geen varkens meer", en opeens lijkt alles nutteloos en uit zichtloos. In eerste instantie zei de meteen geraadpleegde sociaal eko nomische voorlichtingsdienst, dat men geen poot had om op te staan daar de hinderwetvergunning nog niet afgekomen was. Verdere na vraag, de s.e.v. was er ook enigszins door overdonderd, gaf een iets an ders plaatje te zien. De gemeente zou afgave van hinderwet- en bouwver gunning volgens de normale proce dure doen plaatsvinden. Dat blijkt ook zo te zijn. Of Gerrit en Wilma daar ook maar iets aan zullen heb ben is maar de vraag. De putten zijn gegraven, kosten 20.000,— (inkl. fundering). De in richting voor de stal is besteld: 32.000,— Bouw- en hinderwetver gunning zijn of komen in orde. Of de nieuwe stal ooit voor het geplande aantal varkens, 60 gebruikt zal mo gen worden is de vraag. Helemaal weggegooid geld is het natuurlijk niet. Als er niet uitgebreid zal mogen worden zullen de huidige 40 varkens beter behuisd worden. Maar de in vestering van de nieuwe stal (totaal al gauw 80.000 gulden) zal niet snel rendabel gemaakt kunnen worden. Gerrit: "We hebben besloten de stal toch af te bouwen. De putten waren klaar, die kan je toch niet zo twee jaar laten liggen. Bovendien had ik de inrichting besteld en afspraken gemaakt met de aannemer. We stonden en staan eigenlijk voor het blok". Ongetwijfeld zullen er verspreid over het land vele Gerrit's en Wilma's te vinden zijn. Jonge boeren, innovatie gericht, ondernemend en met hart voor het boerenbedrijf. Superheffing en in terimwet doen vele toekomstplannen tot oud papier worden. Weet Braks eigenlijk wel waar hij mee bezig is? Ik denk van niet. Melkoverproduktie en mestoverschotten: beide moeten de wereld uit. Maar dan wel eerlijk en rechtvaardig, en niet, zoals nu het ge val is, met een bijl die botter is dan ooit tevoren. nog steeds popelend van vernieu- wings- en uitbreidingsdrang, de moed bij elkaar en maken plannen voor de toekomst. Geen koeien erbij dan, maar varkens. De resultaten van de fokvarkens waren prima (gemid deld 20 grootgebrachte biggen per zeug per jaar), zowel Gerrit als Wil ma hadden er plezier in; dus, waar- CBTB-voorzitter Jaap van der Veen heeft er woensdag namens de drie centrale landbouworganisaties voor gepleit om internationale handels problemen voor landbouw- en in- dustrieprodukten op te lossen in GATT-verband. Hij deed dat in Ro me tijdens het jaarlijks overleg van de Europese boerenorganisatie COPA met een landbouwvertegenwoordi- ging van de Amerikaanse Kamer van Koophandel. V&n der Veen zei dat de behoefte aan uitbreiding en verbetering van de mogelijkheden om geschillen in GATT-verband op te lossen recen telijk nog eens is aangetoond voor stalen buizen. Ook voor landbouw- produkten is het van belang dat de wereldmarkt door gezamenlijke in spanning redelijke prijzen en groei mogelijkheden oplevert. "Niemand wordt er beter van als de wereld markt voornamelijk wordt gebruikt om landbouwoverschotten te dum pen", aldus Van der Veen. Hij herinnerde er in zijn toespraak aan dat het landbouwcomité van de GATT zojuist aanbevelingen heeft gedaan over een vrijere handel in landbouwprodukten. Volgens Van der Veen houden die aanbevelingen in dat landen die aan produktiebe- heersing döen in de gelegenheid worden gesteld te exporteren naar de wereldmarkt. Voor de EG betekent dat onder meer dat de beperkingen voor de export van tarwe kunnen worden opgeheven. Van der Veen rekende de Ameri kaanse landbouwvertegenwoordigers nog eens voor dat de EG veruit de beste afnemer is van Amerikaanse landbouwprodukten. Daartegenover staat een relatief geringe import van landbouwprodukten uit de EG. Zelfs de sterk gestegen koopkracht van de dollar heeft daar onvoldoende veran dering in gebracht. Van der Veen schreef dat volledig op rekening van het door de Verenigde Staten gehan teerde stelsel van importquota, hef fingen en andere importbelemmerin gen. ir. Luteijn: doorlichten boeren en tuinders bijeen wordt ge bracht via bestemmingsheffingen en opcenten. Van de gewone uitgaven van 28,3 miljoen is 19 miljoen bestemd voor secretariaatskosten en 2,2 miljoen voor vergaderkosten van de diverse organen en commis sies. Een groot aantal organisaties kan ook in 1985 weer rekenen op een subsidie van het Landbouwschap. Naar de Stichting Public Relations Land- en Tuinbouw gaat 700.000,— naar het Landbouw- Economisch Instituut 200.000,— naar de Flevohof 100.000,— Klei nere bedragen zijn bestemd voor de Stichting Technisch. Landbouwjon- gerenwerk, de Europese Beweging in Nederland, de Stichting "Bos en Hout" en het Ceruttifonds, waaruit de leerstoel agrarisch recht aan de Universiteit van Nijmegen wordt ge financierd. Uitgaan Via de zogenaamde bijzondere diensten verwacht het Landbouw schap volgend jaar onder meer 3C miljoen uit te geven voor dierziek- tenbestrijding, 23 miljoen voor de rundveeverbetering, inclusief de au tomatiseringswerkzaamheden en de melkcontrole door het Nederlands Rundvee Syndicaat, 2,2 miljoen voor de afzetbevordering van poot- aardappelen, 600.000,— voor de Denarkas in Rijswijk en 200.000,— voor het bevorderen van veiligheid, gezondheid en welzijn op agrarische bedrijven. In de begroting, waarmee het bestuur van het Landbouwschap afgelopen woensdag akkoord ging, is tenslotte in totaal 3,5 miljoen extra opgeno men voor de medefinanciering, van het agrarisch praktijkonderzoek door boeren en tuinders. Op grond van af spraken tussen het Landbouwschap en de overheid zal dit bedrag tot 1988 geleidelijk toenemen tot ruim 10 miljoen per jaar. Vrijdag 7 december 1984

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 12