Verplichte snoei van de wilde meidoorn in de beschermde gebieden nü uitvoeren Groene tomaat nieuw zoetzuur gezelschap voor de augurk Minder sla onder glas aangeplant Plantenziektenkundige Dienst Wageningen: Perspektief voor ander tuinbouwprodukt In het voorjaar van 1984 zijn nieuwe wettelijke maatregelen van kracht geworden voor de bestrijding van de planteziekte bakterievuur. De be strijding van deze ziekte, wordt nu in een twintigtal beschermde gebieden harder aangepakt door middel van een aantal maatregelen. Eén van de verplicht uit te voeren maatregelen is het snoeien van de wilde meidoorn op zo'n wijze, dat hij niet meer kan bloeien. Deze snoei moet in de ko mende tijd worden uitgevoerd en - af hankelijk van de wijze van snoeien - jaarlijks worden herhaald. Wanneer en waar snoeien? De verplichte snoei moet worden uit gevoerd in de winterperiode tussen 1 november en 1 april. Na 1 april 1985 zal de Algemene Inspektiedienst (AID) gaan kontroleren of de snoei is uitgevoerd en of de snoei voldoet aan de eis, dat de plant niet meer mag bloeien. Het niet of onvoldoende na komen van de snoeiplicht is een overtreding van de wet. De overtreder zal dan ook worden vervolgd waarbij hij alsnog de snoei zal moeten uitvoeren en hem een boete kan worden opgelegd. Hiervoor werd al even vermeld, dat de in de winter uit te voeren snoei- of onderhoudsplicht geldt binnen de beschermde gebieden. Waar deze ge bieden zijn gelegen is op het kaartje globaal aangegeven. Informatie over de precieze begrenzing is verkrijg baar bij het distriktskantoor van de Plantenziektenkundige Dienst (PD) (zie adreslijst). Alle gebruiksgerech- tigden in deze gebieden moeten de snoei zelf en op eigen kosten uitvoe ren of laten uitvoeren. Dit is dus van toepassing op zowel de partikuliere tuinbezitter en de agrariër als de ge meente en andere instanties zoals waterschappen, waterstaat en spoor wegen. 'SÉ Door bakterievuur aangetaste^ scheut jes van meidoorn Winterkanker van bakterievuur op meidoorn. De kanker is paars - zwart verkleurd Tot op I m hoogte teruggesnoeide meidoornheg Uitzonderingen In de beschermde gebieden geldt voor enkele kategoriën terreinen een vrijstelling van de onderhoudsplicht. Deze terreinen zijn aangegeven in de Beschikking onderhoudsplicht bak terievuur en omvatten de natuur- schoonwetlandgoederen (voor zover ze althans niet binnen 500 meter van een boomkwekerij zijn gelegen), be schermde natuurmonumenten en gebieden waarin de meidoorn een landschappelijk bepalende rol speelt en die door de Minister van Land bouw en Visserij zijn aangewezen. Deze laatste kategorie bestaat uit o.m. de volgende gebieden: de uiter waarden van Rijn, Lek, Waal en Maas; een gebied op Tholen bij St. Maartensdijk; de Kapelse Moer; de Poel bij Goes; de Zwaakse- en St. Anthonypolder op Zuid-Beveland; het Maasheggengebied en het Mer gelland (zie kaartje). Informatie over de juiste begrenzing van deze gebieden is eveneens bij de distriktskantoren van de PD te ver krijgen. In de laatste kategorie gebieden zal het onderhoud op basis van vrijwil ligheid gebeuren. In de genoemde gebieden is het voor de gebruiksge- rechtigden van meidoornbeplantin gen mogelijk om voor deze beplan tingen een onderhoudsovereenkomst met het Staatsbosbeheer af te sluiten, waardoor er subsidie op het onder houd kan worden verleend. Inlich tingen hierover bij het Staatsbosbe heer. Buiten de genoemde uitzonderingen moeten alle wilde meidoorns in de beschermde gebieden worden ge snoeid. In bijzondere gevallen kan echter voor bijvoorbeeld een na tuurterrein een ontheffing van de onderhoudsplicht worden aange vraagd. Verzoeken om ontheffing moeten worden gericht aan de Di- rekteur van de Plantenziektenkundi ge Dienst in Wageningen. Zij moeten worden ingediend bij het distrikts kantoor van de PD waaronder het betreffende, terrein valt. Binnen de uitzonderingsgebieden geldt, evenals in de rest van de beschermde gebie den, dat zieke planten moeten wor den verwijderd en vernietigd. De stobbe van afgezaagde meidoorn struiken behoeft in deze uitzonde ringsgebieden echter niet te worden gedood. Werkwijze De wijze van snoeien hangt af van de In Nederland zijn augurken en zilveruien in allerhande soorten en maten vanouds een geliefd produkt om in te leggen in het zuur of zoet-zuur. De laatste jaren zijn daar zure paprika's, selderij, worteltjes, maiskolfjes en mixed-pickles bijgekomen. Waarschijnlijk komt daar binnenkort een nieuw produkt bij: zoetzure groene tomaatjes. Ir. E. Steinbuch van het Sprenger Instituut kwam in 1982 op het idee een nieuw produkt te ontwikkelen: "Ik was toen op vakantie in het Mid dellandse Zeegebied en ik tikte daar toevallig een zakje tomatenzaad van het Roma-type op de kop. Ik dacht: daar zou je wel eens wat mee kunnen doen". Lang niet alle tomatenrassen zijn geschikt voor de produktie van "pic kle", want net als augurk zou het uiteindelijk een lekker knapperig produkt op moeten leveren. De meeste soorten Nederlandse kasto- maten zijn voor dit doel niet ge schikt. Ook zou een "pickle"-tomaat, die als hele tomaat verwerkt wordt niet te groot moeten zijn en bij voor keur een eivorm moeten hebben. Dergelijke rassen worden in het Middellandse Zeegebied geteeld, maar kunnen net zo goed in de volle grond in Nederland groeien. Onrijp Ir. Steinbuch: "Het is mijn ervaring, dat je onder Nederlandse omstan digheden heel goed tomaten buiten kunt telen, maar dat je ze moeilijk afgerijpt krijgt. Er zijn toch een aan- 10 tal bedrijven die zich met de volle- grondsteelt van tomaten bezig hou den-, hoewel het wat riskant is als je rijpe tomaten voor de verse markt wilt produceren. In ieder geval is het wel duidelijk, datje in ons land in de volle grond op een ekstensieve ma nier "en masse" onrijpe, groene to maten kunt produceren." Ir. Stein buch verwacht veel van rassen die in het Middellandse Zeegebied worden gebruikt. Ze voldoen niet alleen aan de eisen van vorm en veel "knappe rig" vruchtvlees, maar zijn ook vaak te verbouwen zonder veel zorg en investeren. Aangezien de teelt nog enige studie vergt, nam hij vorig jaar kontakt op met mw. W.A. Wagenvoort van de vakgroep Tuinbouwplantenteelt van de Landbouwhogeschool om de produktie en de kwaliteit van een inmiddels een aantal oriënterende proeven met verschillende tomaten- rassen in een aantal stadia van rijp heid opgezet. Net als augurken heb ben groene tomaten weinigsmaak. De smaak wordt er in gebracht door aroma-houdende produkten toe te voegen, zoals ui, mosterdzaad, lau rierblad, dille en venkel. Om de smaakstoffen in de tomaat te laten trekken en tegelijkertijd het geheel te konserveren moeten tomaten - al of niet in stukken gesneden - ongeveer twee weken "in het zuur" staan. Aan het resultaat stelt men dan onder meer de eis, dat de konsistentie en een frisgroene kleur behouden blij ven en dat de schil in takt blijft. Uit de eerste proeven op het Sprenger Instituut kwam naar voren, dat er enkele veelbelovende soorten toma ten beschikbaar zijn. Uit het rassenonderzoek blijkt dat een rendabele teelt van vollegronds- funktie van de beplanting waarin de meidoorn voorkomt en kan variëren van jaarlijks snoeien van een heg rond een tuin tot vlak boven de grond of op 40 of 100 cm hoogte af zagen van alleenstaande struiken of heggen in het landschap. Advies over de in uw geval juiste snoeiwijze kan worden verkregen bij de voorlichter Stedelijk Groen in uw gebied of voor landschappelijke beplantingen bij het SBB. In alle gevallen is het goed om vóór het zagen of snoeien eerst vast te stellen of er eventueel aantasting door bakterievuur in de beplanting aanwezig is. In de winter is een bak- terievuuraantasting in meidoorn te herkennen aan de gekromde scheut topjes waar de verdorde bladeren soms nog aan hangen en aan de plaatselijke paars/zwart verkleuring van het dunne hout of de pleksge- wijze paarsverkleuring van het hout van stammen en dikkere takken. Wordt de bast aan de rand van een dergelijke verkleuring aangesneden, dan is er bij een bakterievuuraantas- ting een roodbruine gevlamde ver kleuring van het hout zichtbaar. Snoei altijd eerst de gezonde struiken in de heg of beplanting op de voor geschreven wijze. Daarna moeten de zieke struiken volledig worden ver wijderd. Dit kan door rooien of door vlak boven de grond afzagen van de struik en daarna insmeren van de stobbe met een worteldodend middel (glyfosaat - bijv. Roundup- of triclo- pyr- Garlon 4E-). Het snoeihout van zieke struiken bij voorkeur ter plaat se verbranden. Om verspreiding van de ziekte met het gereedschap te voorkomen moet, vóórdat het op nieuw wordt gebruikt, het bij zieke struiken gebruikte gereedschap zoals zagen en scharen worden ontsmet met 1 deel lysol 50% 14 delen wa- ter óf 1 deel formaline 40% 19 delen water óf 5 delen spiritus 85% 1 deel water. Gebruikte wagens, trekkers, e.d. goed schoonspuiten met een stoomcleaner of een harde waterstraal. Distriktskantoren van de Planten ziektenkundige Dienst: Hoefslag 2, 2992 VH Barendrecht, tel. 01806 - 17133 Landbouwcentrum, Westsingel 58, 4461 DM Goes, tel. 01100 - 16440 Vughtstraat 30, Postbus 1236, 4700 BE Roosendaald, tel. 01650 - 37753 Gasthuisstraat 23, 5301 CA Zalt- bommel, tel. 04180-2514 tomaten te realiseren en als het procédé voor de bereiding van "to maten in het zuur" vervolmaakt is, hoopt ir. Steinbuch Nederlandse fa brikanten te interesseren voor dit nieuwe produkt. Jan Nieboer Het Sprenger Instituut onderzoekt of een klein soort groene tomaatjes ingelegd in zoetzuur een nieuw teelt en handelsprodukt kunnen opleveren aantal rassen te toetsen onder Ne derlandse teeltomstandigheden. In middels is ook het Proefstation voor de Akkerbouw en de Groenteteelt in de Vollegrond (PAGV) in Lelystad ingeschakeld voor het onderzoek naar geschikte teeltmogelijkheden. Verwerking Om het idee van een nieuw soort "pickle" te kunnen realiseren moet de tomaat ook industrieel verwerkt kunnen worden. Ir. Steinbuch heeft In september jl. werd op 280 ha de teelt van sla onder glas gestart. Dit is aanzienlijk minder - 119 ha - dan vo rig jaar september (- 30%). De oppervlakte welke per oilleokal oktober jl. met sla onder glas was be- teeld was dan ook flink lager dan vo rig jaar. De daling tot 293 ha op 1 oktober betekende een afname met eveneens 30%. Een en ander blijkt uit het steekproefonderzoek "Tuin- bouwgewassen onder glas" van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Per 1 oktober jl. werd op 1.221 ha tomaten geteeld. Dit is 44 ha minder dan vorig jaar op dezelfde datum (-3,5%). De aanplant van komkommers was met 187 ha in augustus jl. 57 ha gro ter dan vorig jaar 44%). Het ge was werd in dezelfde maand ge ruimd op 140 ha en in september jl. op 280 ha. Vorig jaar was dit respek- tievelijk op 136 en 272 ha. Per 1 oktober jl. was 483 ha beteeld met komkommers tegen 501 ha op dezelfde datum in 19N3 (- 3,6%). De oppervlakte waarop andijvie on der glas werd geteeld bedroeg 83 ha; vorig jaar 65 ha. De teelt van paprika onder glas vond plaats op 382 ha. Vrijdag 7 december 1984

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 10