Vele kleintjes maken één grote "Tetraploide rassen geven nieuwe perspektieven aan graslandgebruik in Nederland" EEN AANTREKKELIJK ALTERNATIEF AKTIE ZUIDWEST GEWASSEN Grassenkweker dr.ir. A.J.P. van Wijk De Konsulentschappen voor de Ak kerbouw in Zuidwest-Nederland heb ben de laatste jaren hun grote voor- lichtingsakties gezamenlijk aange pakt. Via Kijk- en Praatbijeenkom sten, artikelenseries en gewasstudie groepen hebben zij de Zuidwestelijke akkerbouwers willen bereiken. Door één gewas centraal te stellen in de voorlichting heeft dit gedurende één of twee seizoenen meer dan nor male aandacht gekregen. Deze extra aandacht geeft de mogelijkheid om de aanwezige kennis bij te stellen en aan te vullen met de nieuwste informatie. In Zuidwestelijk verband zijn de laatste twee jaar de aardappelen en de suikerbieten, beide goed voor 18 a 19% in het Zuidwestelijke bouwplan, ruimschoots aan hun trekken geko men. Door de jaren heen hebben de granen steeds veel aandacht gehad zodat "de grote drie" naar ons inzien voldoende in de schijnwerpers zijn geplaatst. Er zijn echter, zeker in het Zuidwes ten, nog vele andere gewassen die gezamenlijk een belangrijk deel van het bouwplan uitmaken. Deze worden vanwege het areaal vaak aangeduid met de term "kleine gewassen". Zoals uit de tabel blijkt gaat het soms om wel zeer specifiek Zuidwestelijke teelten. De betekenis van de kleine gewassen in het bouwplan De redenen om kleine gewassen in het bouwplan op te nemen hebben enerzijds te maken met de noodzaak om vruchtwisseling toe te passen en anderzijds met het streven om het inkomen te vergroten. Bij dit laatste moet uiteraard bij veel gewassen rekening worden gehou den met sterk wisselende prijzen. Zo zal het saldo van zaaiuien gemiddeld overeenkomen met dat van kon- sumptieaardappelen. Het ene jaar zal het saldo erg hoog zijn, terwijl het in een ander jaar zelfs negatief kan zijn. De plantuien kunnen wat be treft saldo konkurreren met suiker bieten. Tabel: Arealen van enkele "kleine gewassen" in Nederland en in het Zuidwesten in 1984 Nederland' West-Brabant, Zeeland en Zuid-Holland gewas in ha in ha in van blauwmaanzaad 2448 1678 69 bruine bonen 3278 3222 98 groene erwten (droog) 9714 3442 35 schokkers 261 248 95 kapucijners en grauwe erwten 1076 684 64 veldbonen 1923 210 11 vlas 4112 3254 79 erwten (conserven) 6808 2806 41 knolselderij 1164 899 77 tuinbonen 1649 547 33 stamslabonen 2821 980 35 zaaiuien 12412 5516 44 poot- en plantuien 2844 2222 78 zilveruien 857 591 69 Bij de peulvruchten ligt het saldo op het niveau van de granen. In het bouwplan zijn het daarom ook vaak graan vervangers. Een gunstige uitzondering vormen de bruine bo nen, daarbij wordt meestal een belo ning voor de extra arbeid verkregen. De teelt van vlas is aantrekkelijker geworden door de steunmaatregelen en de arbeidsbesparende oogstme- thoden. Blauwmaanzaad is altijd een speku- latief gewas geweest. Het krijgt nu echter enige basis door afzet van bolkaf. Graszaad wordt vooral in het bouwplan opgenomen voor de ver hoging van de bodemvruchtbaar heid. Ieder gewas heeft dus specifie ke pluspunten. Waarom nu een aktie zuidwest "klei ne gewassen"? Er zijn diverse redenen: Het zuidwesten biedt meer dan alleen de grote drie en vele kleintjes maken één grote: de in de tabel genoemde gewassen die allemaal min of meer bij de aktie worden betrokken beslaan geza- Bij de teelt en afzet van zaaiuien wordt kwaliteit steeds belangrijker. Konsulentschappen voor de Akker bouw en de Tuinbouw in Zuidwest Ned dand Serie Kleine Gewassen nr. 1 menlijk 12% van het bouwland. Voor individuele bedrijven is het aandeel in het bouwplan soms aanzienlijk meer. De aandacht is vooral gericht ge weest op de grote gewassen. Ook de kleine gewassen zijn echter de moeite waard om bestaande knelpunten aan te pakken. - Bij de teelten afzet van (zaai)uien wordt kwaliteit steeds belang rijker. De teelt van droog te oogsten erwten staat sinds enkele jaren weer in de belangstelling. - De tarweprijs staat sterk onder druk. Het saldo van wintertarwe komt daardoor op een zodanig niveau dat de mogelijkheden van andere teelten zeker overwogen moeten worden. Op welke wijze wordt de aktie ge voerd? In de eerste plaats is daar weer de reizende voorstelling van de Kijk- en Praatbijeenkomst. Hierin worden de (zaai)uien en de erwten (voor kon- serven en droog te oogsten) centraal gesteld. In diverse lezingen wordt in de winterperiode de teelt van één of meer andere gewassen (blauwmaan zaad, bruine bonen, knolselderij, stamslabonen, teunisbloem, tuin- en veldbonen, vlas) behandeld. Gedurende het groeiseizoen zullen veldbijeenkomsten worden georga niseerd. In hoeverre hierbij van vaste groepen deelnemers wordt uitge gaan, die zelf ook gewaswaarnemin gen doen, is momenteel nog niet be kend. Er zullen in ieder geval veel moge lijkheden zijn om kennis te nemen van de teelt van de kleine gewassen. Dit geldt voor zowel de huidige telers als voor hen die momenteel belang stelling hebben en zich willen laten informeren over de mogelijkheden van deze teelten. Ik hoop dat u van de mogelijkheden voor informatieverschaffing gebruik zult maken. "Die het kleine niet eert, is het grote niet weerd" en de klein tjes hebben we zeker nodig. ir. M. de Boer, ingenieur voor de akkerbouw in het Zuidwesten "De introduktie van nieuwe tetraploide grasrassen en de daarmee ge paard gaande mengsels bieden nieuwe perspektieven voor het gras landgebruik in Nederland. De nieuwe tetraploide rassen geven ook aan dat een wat minder dichte zode toch ook voordelen heeft en dat het steeds meer kweken van een grotere zodedichtheid niet ongebreideld voort moet gaan. Wat dat betreft kunnen we spreken van een omwen teling". Met deze woorden besloot Van der Have's grassenkweker dr.ir. A.J.P. van Wijk donderdag 15 november een inleiding die hij hield ter gelegenheid van de première van twee door van der Have uitgebrachte videoprogramma's over de graslandexploitatie en de maisteelt. De heer van Wijk sprak in zijn inlei ding over een nieuwe generatie ras sen van tetraploide engels raaigras die naar zijn mening een omwente ling betekenen bij de inzaai en het gebruik van graszaadmengsels. Deze nieuwe generatie rassen is volgens de onderzoeker vergelijkbaar met de diploide rassen wat persistentie, zo dedichtheid en drogestofproduktie betreft. Reden waarom reeds op de rassenlijsten van 1980, 1982 en 1984 tetraploide rassen werden opgeno men voor hooitypen en weidetypen. In de ontwerp rassenlijst 1985 wordt voorgesteld om in de rassenlijst 1986 het tetraploide Blijvend Grasland (BG) mengsel op te nemen bestaan de uit 50% tetraploid weidetype en 50% tetraploid laat hooitype. Vrijdag 23 november 1984 Tetraploide planten van Engels raaigras onderscheiden zich van di ploide planten in de volgende ken merken door bredere bladeren, for sere spruiten, donkerder blad, lager drogestofgehalte en hoger 1000- korrelgewicht. Smakelijkheid Het belangrijkste pluspunt van de te- tra's is de grotere smakelijkheid met als gevolg daarvan een betere voeder opname en graslandbenutting. De reden voor de betere smakelijkheid is volgens van Wijk nog onduidelijk. Het zou kunnen worden verklaard door een hoger suikergehalte of een lage drogestofgehalte maar niet on mogelijk is dat het vee de voorkeur geeft aan een wat minder legergevoe- lig en dunner, luchtiger gewas. Ook wat andere eigenschappen als persis tentie, winterhardheid, resistentie tegen kroonroest, drogestofop- brengst, tolerantie voor zware sneden en drijfmest en droogteresistentie betreft zijn de tetraploide rassen ver gelijkbaar of beter dan de diploide Dr.ir. A.J.P. van Wijk rassen. Wel geeft hij toe dat er op een aantal punten nog veel - bevestigend - wetenschappelijk onderzoek plaats moet vinden. Advertentie I.M. Vereniging Agrarisch Recht bestudeert problematiek rond superheffing De Vereniging voor Agrarisch Recht belegt op 28 november 1984 een stu diemiddag over de juridische proble matiek rond de superheffing op melk. Kosten van deze studiemiddag be dragen 35,— voor leden van de Vereniging en 50,— voor niet-le- den. Belangstellenden kunnen zich aanmelden bij de sekretaris van de Vereniging, Dr. ir. P. de Visser, Hol landse weg 1, 6706 KN Wageningen, tel.: 08370-83483. De studiemiddag vindt plaats in het Cultureel en Congrescentrum "de Reehorst" te Ede. Aanvang 14.00 uur. Erwtenteelt

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 9