TUINBOL! WKL ANKEN de nar kas Tijm voor zaadteelt Teelt van witlofwortel weer uitgebreid weekstaat energieverbruik Temperatuurafwijkingen hebben bij tomaten produktieverlies tot gevolg Subsidie: maak er gebruik van De Pluk zit er weer op Rabobank ziet goede kansen voor export bloemkwekerijprodukten Na alle sombere geluiden in het vo rige nummer van dit blad is er nu toch ook een voor ons verheugend bericht, namelijk de mededeling dat de gemeenschappelijke drainage op Tholen en Zuid-Beveland met een flinke subsidie vernieuwd kan wor den. Het is alleen jammer dat het zoveel jaren geduurd heeft voor men dit er door kon krijgen, we kunnen de heer J. Markusse wel bedanken dat hij de moed niet heeft laten zakken om het zover te krijgen. De problemen met de drainage, die soms als een spinneweb de percelen doorkruist, zijn er van begin af aan geweest en de gevolgen, dus schade, door te natte plekken worden elk jaar groter doordat er geen onderhoud of kontrole aan gedaan kan worden. Daarom hebben verscheidene boe ren en tuinders in deze streek de laatste jaren al behoorlijk wat ge draineerd. Hier komt de subsidie wellicht te laat, want met terugwer kende kracht zal deze regeling wel niet werken. Maar niet tegenstaande dat alles moet er nog heel wat gebeuren en kunnen er velen gebruik van maken, want degenen, die tot nog toe niet bereid waren om deze grote uitgave te doen zullen er nu zeker gemakke lijker toe besluiten. En dat betekent dat een en ander er in belangrijke mate aan kan bijdragen om de ren tabiliteit van onze bedrijven te ver beteren. Hoewel de meeste bedrijven dankzij de vroege aardappelen, zaadteelt, witlof e.d. zeker de laatste jaren een goed inkomen konden behalen, zal het streven naar vroege en hoge op brengsten van goede kwaliteit alleen op gezonde en goed ontwaterde grond plaats kunnen vinden. Thans is het dikwijls zo dat de beste grond verzuipt. Dat wil niet zeggen dat de drainage hier alleen verantwoordelijk vöor is. Een goede organische stofvoorzie- ning is net zo belangrijk. Dat wordt door sommigen vergeten als men b.v. het gedorsen stro van een of ander zaadgewas in brand steekt, want daarbij vernietigd men organisch materiaal dat even veel waarde heeft als een groenbemester in dezelfde hoeveelheid droge organische stof. Onze gronden hebben in principe een laag humusgehalte en dat is al leen met zeer grote hoeveelheden organisch materiaal van welke aard dan ook omhoog te krijgen. Daarom zal men voor het op peil houden alles moeten benutten. De aanschaf en verwerking van b.v. stalmest of kip- pemest is vrij duur, maar dat de kos ten terugkomen met hoge rente is zeker. Dat wist men vroeger al toen zei men: een wieder en een mester worden nooit uitgespannen. Het vergaderseizoen is weer bezig. Er worden weer voorlichtingsavonden en kursussen gegeven, hopelijk met een goede belangstelling van telers zijde. Het goed op de hoogte zijn en blijven is een noodzaak. De Rabobank verwacht dat de uitvoer van bloemkwekerijprodukten die dit jaar voor het eerst boven de drie mil jard gulden komt, zich in de komende jaren voorspoedig zal ontwikkelen. Wel zal de verschuiving in de bes temming van de bloemenexport zich in de komende jaren in belangrijke mate voortzetten. Dit blijkt uit een dinsdag verschenen bedrijfstakstudie van de bank over de exporterende groothandel in bloemkwekerijpro dukten. Uit een onderzoek van de Amro- bank, dat net als dat van de Rabo is verschenen ter gelegenheid van de nationale bloemenvaktentoonstel- ling die van woensdag 7 tot en met zondag 11 november in Aalsmeer werd gehouden, blijkt dat Neder landse glastuinders niet al te opti mistisch zijn over de toekomst van hun bedrijfstak. De hoge energielas- ten worden als de grootste oorzaak van de ekonomische verslechtering in de tak aangewezen. De groei van de export van bloemkwekerijpro dukten, met een waarde vorig jaar van 2,8 miljard gulden, is relatief het grootst geweest bij de potplanten. In de laatste tien jaar is de export hier van verzevenvoudigd. De snijbloe menexport werd 2,5 maal zo groot. De groei is vooral gerealiseerd op niet-traditionele bestemmingen. De Verenigde Staten zijn sterk in op komst en zijn met een kleine 200 miljoen gulden dit jaar Nederlands vierde exportbestemming. Algemeen Thymus vulgaris is een laag- groeiend halfheestertje met ei ronde blaadjes en lilakleurige bloemen. De hoogte varieert tussen 20 en 30 cm. Komt in Zuid-Europa met name rond de Middellandsezee maar ook in de Alpen algemeen in het wild voor. Tijm stelt 'weinig eisen aan de grond. Groeit op alle gronden, zelfs op zeer magere zandgron den en op gesteenten. Gebleken is, dat dit aromatische kruid ster ker geurt naarmate de grond ar mer aan voedingsstoffen is. Tijm is een echt zonnekind en moet derhalve in de volle zon staan. Het is een. meerjarig gewas dat strenge vorst kan verdragen. Het kan derhalve ook in ons klimaat goed overwinteren. Gebruik a. De jonge aromatische blaad jes al of niet met stengel, wor den gebruikt als keukenkruid bij de bereiding van diverse vleesgerechten, soepen en sauzen. Maar ook voor de ge neeskunde zoals de bekende Tijm-hoestsiroop, benevens likeur-, konserven- en kosme- tische industrie. b. Als bodembedekker in de siertuin. Echter niet onder bomen en struiken, maar in het volle licht. Hiervoor wor den dan vaak andere rassen gebruikt met rose of rode bloempjes. Deze groeien lager en zijn daardoor ook zeer ge schikt voor in de rotstuin. c. Door de imkers als bijenplant. Trekt, waarschijnlijk door z'n fijne geur, erg veel bijen aan hetgeen ook erg belangrijk is voor de zaadteelt. Zaadteelt Tijm is een meerjarig gewas en kan gedurende een reeks van ja ren blijven staan. Een rustge- vendgewasje dus voor de zaadte ler. Daar Tijm meestal in kleine percelen wordt geteeld, leent het zich goed voor kleinschalige be drijven en zelfs voor partikulie- ren met een te grote volkstuin. Maar dit geldt uiteraard voor meerdere kruiden en bloemzaad gewassen. De hierna volgende teeltgegevens zijn opgetekend uit de mond van de eigenaresse van een klein schalig zaadteeltbedrijf, onder steund door een nauwkeurig bij gehouden teeltadministratie. De verzorging De verzorging van het gewas in- klusief onkruidbestrijding vindt uitsluitend plaats met handge reedschap. Onkruidbestrijding bij Tijm is ei genlijk een lastig karwei. Het is zoals reeds eerder vermeld, een kruipend gewas. Het onkruid moet dus met de hand of schrepel vanonder en tussen de planten worden verwijderd. Het is dan ook een eerste vereiste om met de aanleg van een perceel Tijm, op schoon land te beginnen. Er mag gelet op het meerjarig karakter van dit gewas, in ieder geval geen wortelonkruid zoals kweekgras en akkerwinde in voor komen. T eeltbijzonderheden De grond waarop de teelt plaats vindt kan tot een lichte zavel worden gerekend. Het plantgoed werd verkregen van de zaadteelt-kontraktfirma. Het betreffende perceel dat op 4 september 1976 werd geplant en na enkele jaren werd uitgebreid tot een wat groter geheel, ligt er heden (1983) nog. De gemiddelde plantafstand is 50 bij 35 cm. Het is een gewas dat nauwelijks ziekten kent. Ziektebestrijding bleek dan ook nimmer nodig. De bemesting bestaat jaarlijks uit 7 kg. mengmeststof 12+10+18 per are en werd gedurende alle jaren toegediend in de maanden oktober/november. Indien nodig (afhankelijk van de stand van het gewas en de hergroei na de win ter), wordt in het voorjaar een overbemesting gegeven van 3'A kg. 12+ 10+ 18 per are. Oogst Er wordt in gedeelten geoogst door telkens de rijpe planten er uit te snijden. Het voordeel van deze methode is, dat er weinig zaad verloren gaat, dit in tegen stelling, tot het in één keer oog sten. Gedurende alle jaren dat van dit perceel is geoogst, lag de einddata tussen 27 augustus en 12 septem ber. Vier maal werd op ruiters ge droogd. De gemiddelde tijdsduur hiervan is vier weken. De overige keren werd kunstmatig gedroogd. Het dorsen vindt plaats met een kleine voor dit doel geschikte dorsmachine, De kiemkracht ligt elk jaar ruim boven de 80%. De gemiddelde netto opbrengst van het gedroogde en geschoonde zaad is 3,6 kg per are. Een hoog gemiddelde dankzij de goede verzorging. Tenslotte Ook een meerjarig gewas heeft geen eeuwig leven en kan dus niet eindeloos blijven staan. Door het wegvallen van planten ontstaan op den duur dunne plekken en vermindert de produktie. Zodra deze slijtage zich aankondigt, is het beter het perceel te ruimen en eventueel door een nieuwe aan plant te vervangen. D.L. Koppenhol De fruittelers op SCHOUWEN DUIVELAND hebben de oogst var '84 weer binnen. Het is een seizoen waar telers en plukkers niet veel goe de herinneringen aan overhouden. De plukkers hebben vele uren in regen kleding gewerkt. De telers moesten hun programma zo vaak veranderen dat er maar weinig van heel bleef. Door gebrek aan zon en koude nach ten kwam de kleuring bij veel rassen slecht op gang. Ondanks dat de pluk- datum enkele weken uitgesteld is, zijn er toch veel partijen met te weinig rode blos geplukt. De hoeveelheid klasse I zal hierdoor bij de gekleurde rassen lager uitvallen dan vorig jaar. Bij nakontróle van de vruchtanalyse bleek dat het kalkgehalte rond de pluk vrij sterk was gedaald ten op zichte van de eerste monsters. In het algemeen houdt dit in dat we ekstra op moeten letten bij de bewaring, vooral bij grove partijen, zonder ook weer al te paniekerig te reageren. De maat van de Golden heeft het onvoldoende gehaald, veel partijen hebben een te groot percentage be neden 70 mm terwijl de grove boven de 80 mm dit seizoen schaars zullen zijn. Na de pluk is de motorzaag weer te voorschijn gehaald en wordt er door veel telers weer een gedeelte ver nieuwd. Winston en oudere percelen Golden leggen hierbij het loodje. Bij het vernieuwen staat Elstar voorin de belangstelling, de grootste beperking vormt het gebrek aan beschikbaar plantmateriaal van dit ras. Volgend seizoen zal dit makkelijker gaan als we zien hoeveel occulaties hiervan zijn weggezet. In het Zuidwesten hebben we de laatste 5 jaren onze kaarten meer op de Jonagold gezet, dit in tegenstel ling tot het Noorden waar Elstar en Karmijn meer favoriet waren. Door de goede prijsvorming van de Elstar proberen veel telers nu een forse hoeveelheid Elstar aan te planten. Een uitstekende appel die echter even goed zijn bezwaren heeft. Waar bij de forse groei waarschijnlijk de meeste moeilijkheden kan geven. Zodra het blad van de bomen is zul len de boomkwekers hun bomen weer afleveren. Van diverse boom- kwekershoordenwedat de vertakking dit seizoen nogal eens te wensen overlaat, vooral kwekerijen in Lim burg en de IJsselmeerpolders, heb ben hier moeite mee. Tweejarige bomen met tussenstam die vrijwel niet vertakt zijn is geen goed uit gangsmateriaal. Met het vallen van het blad is de kankerbestrijding aktueel. Hoewel preventieve bespuitingen zeker niet zullen nalaten, is het uitfraisen of -zagen van de bestaande kanker wonden om deze tijd minstens zo ef- fektief. Als we dit pas in het voorjaar na de snoei ter hand nemen zitten we een hele winter met dit besmettingsge vaar. In smeren van de wonden met een pasta is het puntje van de i. In 1984 bedroeg het areaal witlof wortel bijna 4.750 ha, waarvan 2.100 ha op ko'ntrakt werd geteeld. In 1982 en 1983 werd in totaal resp. 3.800 en ruim 4.250 ha beteeld met dit gewas. Van stamsperziebonen werd dit jaar bijna 4.650 ha geteeld, waarvan 3.800 ha op kontrakt. Dit blijkt uit de resultaten van de steekproef Groenten in de open grond, augustus/september 1984, van het Centraal Buro voor de Sta tistiek. De oppervlakte bloemkool nam toe van 2.500 ha in 1983 tot 2.650 ha in 1984. De teelt van waspeen werd uitgebreid met ongeveer 250 ha en bedroeg in 1984 bijna 1.800 ha. Ook het areaal prei nam toe t.o.v. 1983 en kwam dit jaar uit op ruim 2.450 ha. De met sla beteelde oppervlakte verminderde met bijna 200 ha, waardoor de totaal in 1984 beteelde oppervlakte iets minder dan 1.100 ha bedroeg. Bij spinazie was de opper vlakte ruim 250 ha groter dan in 1983 wat resulteerde in een oppervlakte van 2.450 ha in 1984.. Van winterpeen werd in 1984 ruim 2.000 ha geteeld, wat eveneens een uitbreiding betekende t.o.v. 1983. Van de ruim 2.100 ha bewaarsluit- kool werd in 1984 bijna 1.350 ha in genomen door wittekool. De opper vlakte knolselderij bedroeg in 1984 1.300 ha; een uitbreiding met meer dan 100 ha. Meting van de gemiddelde kasluchttemperatuur bij Denarkas, die nu 16 gr.C. is, geeft aan dat in de zes afdelingen de gemiddelde etmaaltemperatuur vrijwel gelijk is; het verschil is niet groter dan 0,25 gr.C. Binnen de afdelingen, die 1700 m2 groot zijn, vinden we vrijwel steeds temperatuurafwijkingen van 1,5 gr.C., waarbij 4 van de 6 meetboxen een halve graad lager aangeven dan de werkelijke temperatuur. Bij tomaten was het duidelijk dat temperatuuraf wijkingen tot op tienden van graden een produktieverlies te zien geven (één graad afwijking 15% produktieverlies) maar bij gerbera's vinden we dit nog niet; wellicht zijn er nog teveel andere invloeden werkzaam bij de planten. De gemiddelde mattemperatuur én de grondtemperatuur liggen 0,5 gr.C. onder de ruimtetemperatuur. Op 90 cm diepte is de grond nu 0,4 gr.C. warmer dan op 30 cm diepte. De grondverwarming die op 55 cm diep ligt is 20-25 gr.C. De grondtemperatuur is vrij stabiel; de mattemperatuur hinkt steeds achter de ruimtetemperatuur aan. De stooktemperatuur is 18 gr.C. op de dag en 14 gr. C. in de nacht. De vochtregeling werkt en bij een RV van 87-89% is er een minimumbuis van 45 gr.C. Het energieverbruik bedroeg deze week 7361 m3 gas bij een bedrijfsomvang van 10.000 m2. Het gasverbruik is alsvolgt te verdelen GRONDTEELT STEENWOLTEELT SDP LW-kas' Kontrole SDP LW-kas' Kontrole Week no. 46 d.d. 9/11-16/11 acryl pl. LW. Aanvul. m.scherm acrylpl. LW. Aanvul. m .scherm verbruik in m3 deze week 55 79 6 75 53 79 6 80 energieverbruik in m3/!00 m2 vanaf 1-8-1984 313 470 34 578 308 470 34 639 oogst in stuks/m2 24,H 19,5 19,6 25,4 20,5 20,0 De buitenomstandigheden waren deze week: - gemiddelde buitentemperatuur 9,9 gr.C. Eemiddelöe windsnelheid 2,1 m/sek. W laagwaardige warmte, 55 gr. C. (primair) Aanvul. - Aanvullende warmte, maximum 100 gr.C. (sekundair). Vrijdag 23 november 1984

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 8