Akkerbouwvoorlichting: Ekstra aandacht voor kleine gewas sen, bedrijfsekonomie, bodemverdichtingen bedrijfshygiëne Op kontrole en certificering pootaardappelen kan niet worden toegegeven Verbruik van voedingsmiddelen in Nederland Export pootaardappelen loopt goed Van het (nieuwe) Konsulentschap voor Akkerbouw en Tuinbouw (CAT) te Goes ontvingen we het programma 1984/85. De volgende onderwerpen worden behandeld: - doel en werkwijze van het kon sulentschap - voorlichtingsmethoden - terugblik op het seizoen 1983/84 - situatie per bedrijfstak - programma 1984-1985 voor ak kerbouw en fruitteelt In dit artikel willen we speciaal in gaan op de voorgenomen aktiviteiten op akkerbouwgebied. Kleine gewassen Nadat de laatste jaren akties waren gevoerd die waren gericht op aard appelen en suikerbieten, ligt het nu in de bedoeling speciaal aandacht te schenken aan een aantal "kleine" gewassen. Dat zal gebeuren via kijk- en praat bijeenkomsten, lezingen, een artike lenserie waarvan u elders in dit blad het eerste aantreft en een brochure. Bedrijfsekonomie Een zeer belangrijk onderwerp, waarvan we de omschrijving inte graal overnemen: De huidige en de toekomstige be drijfsvoering vraagt van de boer een goede basiskennis op technisch-eko- nomisch gebied. Aan optimalisering van de teelt van akkerbouwgewassen is de laatste jaren en wordt nog veel aandacht besteed. In toenemende mate wordt de be hoefte gevoeld om daarbij ook de fi nanciële kant in beschouwing te ne men. Vanuit de technisch-ekonomi- sche relatie per gewas groeit de be hoefte aan een aktueel overzicht van het bedrijf in zijn geheel (opbreng sten, toegerekende en niet-toegere- kende kosten en arbeidsinkomen). Op dit moment ontbreekt het aan een eenvoudige en efficiënte metho de van gewas- en bedrijfsregistratie om kort na de produktieperiode een overzicht met kengetallen te kunnen maken. Om de planning voor het nieuwe produktieseizoen goed te kunnen uitvoeren, is het nodig om over re cente bedrijfsekonomische cijfers te beschikken. Veel ondernemers in de akkerbouw hebben nu te weinig in zicht en vaardigheid in het hanteren van deze bedrijfsgegevens, om deze systematisch te kunnen gebruiken bij het nemen van beslissingen over in vesteringen en uitbouw van de be- drijfsopzet. Om in deze situatie ver betering te brengen, zal het nodig zijn om enerzijds de gebruikte bere keningsmethoden te vereenvoudigen en beter hanteerbaar te maken voor direkt gebruik op de bedrijven. An derzijds zal er aan gewerkt moeten worden om meer kennis en vaardig heid aan te brengen. Eén en ander dringt te meer, omdat ook op de ak kerbouwbedrijven het gebruik van komputers zal toenemen. In de ko mende jaren zal deze materie één van de prioriteiten in de akker bouwvoorlichting moeten zijn. Het volgende staat momenteel op het programma: a. In samenwerking met de Ac countantsunie van de Z.L.M. en het PAGV lopen op enkele plaatsen proefobjekten om te ko men tot een bruikbare en uit voerbare methode van gewas- en bedrijfsregistratie. b. Voor 1985-1986 staat op het pro gramma van de Zuidwestelijke akkerbouwkonsulentschappen het verbeteren van bedrijfseko- nomisch inzicht. Hierbij zal er van worden uitgegaan, dat velen de kengetallen uit de bedrijfse konomie wel kennen, maar niet het inzicht en het vermogen heb ben om deze systematisch te hanteren. De voorlichting zal er dus op gericht moeten zijn om het juiste hanteren te bevorderen. Hiervoor zullen voorlichtings methoden gebruikt moeten wor den waarin oefenen met de stof opgenomen is. Dit laatste kan echter alleen goed in kleine groe pen. Om toch voldoende perso nen in een seizoen tekunnen be reiken, wordt gezocht naar een voorlichtingsmethode, waarbij én in kleine groepjes gewerkt kan worden én per jaar een groot aantal personen bereikt kan wor den. Hiervoor worden in het sei zoen 1984-1985 op twee plaatsen n.l. West Zuid-Beveland en Oost Zeeuws-Vlaanderen, bijeenkom sten belegd, waarbij geëksperi- menteerd zal worden met een methode, waarbij in kleine groepjes 8 personen) de leer stof verwerkt wordt en in grotere bijeenkomsten het geleerde na besproken wordt. Dit vraagt een zeer goede voorbereiding. Af- Certificering Met certificeren bedoelen we de partij pootaardappelen van een cer tificaat voorzien, van een bewijsstuk, dat de partij voldoet aan ras, klasse, maat, gewicht met de daarvoor gel dende eisen. Voor de pootaardap- pelteler betekent dat de bekroning van z'n werk van een jaar arbeid, voor de gebruiker betekent dat een grote mate van zekerheid bij de start van zijn gewas. Vroeger spraken we van plomberen, het aanbrengen van een verzegeling via een loodje, een plombe, aan de zak of krat. Dat kan men zich nu bijna niet meer voorstellen; eerst de zakken van 50 kg in rijen klaarzetten in afwachting op de komst van de keurmeester. Slechts wanneer alles in orde was kon worden begonnen om een certi ficaat in de zakken te doen; de zak ken vervolgens met de hand dicht te naaien en tegelijkertijd van een label te voorzien, waarop dezelfde gege vens over de partij als op het certifi caat in de zak. Daarna kon dan de keurmeester het loodje aanbrengen. En als de pootaardappelen naar tro pische gebieden of naar gebieden met een lange zeereis moesten wor den getransporteerd moesten de zakken worden geleegd in kratten; een groot aantal handelingen dus! Door de praktijk werd aan 2 kanten getrokken om het tijdrovende (dege lijke!!!) systeem te vereenvoudigen. In de eerste plaats om het tijdroven de dichtnaaien van de zakken met de hand te vervangen door het machi naal naaien met een zgn. doornaai- certificaat. Bij deze methode die vandaag nog algemeen wordt toege past wordt geen bewijsstuk meer in de zak gedaan, terwijl het aanbren gen van een loodje ook is komen te vervallen. In de tweede plaats is en hankelijk van de ervaringen hier mee zal in 1985 - 1986 dit onder werp in de gehele provincie aan de orde gesteld worden. Tot zover de toelichting op het on derwerp "bedrijfsekonomie". Een aanloop naar de bedrijfskomputer? Bodemverdichtingen Het verbouwen van meer intensieve gewassen en de toegenomen mecha nisatie veroorzaken een zwaardere belasting van de grond. Er is met name meer kans op verdichtingen in de laag onder de bouwvoor. Er is de laatste jaren o.a. door het Stiboka uitvoerig onderzoek verricht naar het vóórkomen, de oorzaken en de gevolgen van bodemverdichtin gen. Gesteund door de resultaten hiervan zal in de voorlichting ekstra aandacht besteed worden aan: a. Het beperken van verdichtingen. b. Het vermeerderen van het inzicht wordt door de praktijk aan alle kan ten getrokken om steeds meer in ópen zakken of in bulk te mogen af leveren. Het doornaaicertificaat In een enkel geval worden in de praktijk nog partijen pootaardappe len met de hand dichtgenaaid en dan door de keurmeester van een loodje voorzien. Maar in overgrote mate wordt van de elektrische zakken- naaimachine gebruik gemaakt. Zo dra de zak onder de sorteermachine vandaan komt kan dichtgenaaid en gestapeld worden, meestal direkt op de pallet. Dat betekent, dat niet meer de keurmeester de laatste handeling verricht, maar de boer, de teler, of de handelaar! Daarmee is aan de ene kant een enorme vereenvoudiging bereikt, maar aan de andere kant is de kontrole moeilijker geworden. Er wordt daarmee een extra stuk ver trouwen, verantwoordelijkheid, ge legd op de schouders van de sorteer ders. In algemene zin wordt dat ook waargemaakt, 't Blijft echter wel noodzakelijk dat de keurmeesters voldoende tijd overhouden om een intensieve kontrole te kunnen blijven uitoefenen. Globaler werken zoals de Overheid in z'n bezuinigingen beoogt, zou een slechte zaak zijn!! Tenslotte zijn wij boeren ook maar mensen!! Buiktransport Buiktransport wordt voor het bin nenlands gebied steeds meer toege past. Immers, dóór de krapper wor dende arbeid wordt het voor de afle verende teler steeds aantrekkelijker, steeds wenselijker om een stuk handwerk achterwege te laten. Dat zelfde geldt overigens ook voor de in de situatie om de mate van verdichting te kunnen beoorde len. Omdat er bij bodemverdich tingen grote onderlinge verschil len optreden, moet elk geval op zichzelf bekeken worden, c. De mogelijkheden om schade lijke verdichtingen op te heffen. De resultaten van het meest recente onderzoek zullen in een brochure worden samengevat. In dit verband vraagt ook het werken met spitmachines de nodige begelei ding. In de herfst van 1984 zal in Zeeland een landelijke demonstratie met spitmachines worden georgani seerd. Bedrijfshygiëne De "gezondheid" van het akker bouwbedrijf wordt bedreigd door diverse belagers, zowel van binnen als van buiten het bedrijf. In het verleden waren dit vooral onkruid- konsumptieteler, of fabriëksteler die graag van het gesjouw met zakken afwil. 't Is begonnen met de "overbuur man"! Aan de ene kant van de weg bv. 200 zakken dichtnaaien en certi ficeren; aan de andere kant van de weg de zakken weer losmaken en de certificaten weer verzamelen als even zovele bewijsstukken. En die "overbuurman" is steeds ver der weg komen te wonen. Zo bestaat het vandaag dat pootaardappelen los, in bulk, van b.v. Friesland of Groningen naar Zeeuws-Vlaanderen gaan. En van de NAK en Keurings diensten wordt verwacht dat handel en ontvanger partijen krijgen van juiste herkomst en afgesproken kwa liteiten. Vandaar dat naast het gelei de-biljet voor ongesorteerde partijen is ingevoerd het partij-dokument voor gesorteerde partijen met beper kingen en uitzonderingen. En zo is ook te verwachten dat te eniger tijd ook buiktransport over de grenzen, doch binnen de EEG mo gelijk wordt. Een aanzet wordt in dit lopende seizoen reeds gegeven met het "certificeren" van zgn. "tons-kis- ten", ook voor het buitenland. Voor op- en aanmerkingen over keu ringssystemen lenen zich de dis- triktsvergaderingen van de Keurings zaden (wilde haver e.d.), die met oogstmachines werden aangevoerd. Tegenwoordig gaat het o.a. om: - onkruidzaad in vermeerderings materiaal - schadelijke onkruiden, zoals knolcyperus - bodemgebonden ziekten, zoals rhizomanie bij suikerbieten en bakterieziekten bij aardappelen. Besmetting vindt vooral plaats door middel van het overbrengen van grond met machines. Over dit onderwerp zal een brochure worden samengesteld, die uitgege ven wordt in de serie "Aktualitei- ten". Hierin zal aangegeven worden om welke verschijnselen het gaat, hoe ze te herkennen zijn en wat er in bedrijfsverband aan gedaan kan worden. diensten bij uitstek. Men kan zich ook altijd melden bij de Gewestelijke Diensten of via de landbouworgani saties. De NAK in Ede voert een voortva rend beleid in o.a. wijze van werken. Alleen op kontrole en kontrole-mo- gelijkheden kan nauwelijks worden toegegeven. Naast de telers in Ne derland is daar de grote groep van gebruikers over de hele wereld te verspreid en die moeten vertrouwen kunnen blijven stellen in NAK-ge- keurd pootgoed. A. Vermeer In de onlangs verschenen publi- katie "landbouwcijfers 1984" van het Landbouw Ekonomisch In stituut (LEI), blijkt dat de Ne derlander gemiddeld in 1981/1982 ruim 278 kg plantaar dige produkten, ruim 150 kg melk- en zuivelprodukten (exkl. boter), bijna 28 kg eetbare oliën en vetten, ruim 76 kg vlees (inkl. pluimvee), ruim 200 eieren, ruim 12 kg vis, bijna 82 liter bier, 14 liter wijn en 65 liter frisdrank, per jaar konsumeerde. De verhouding in de hoeveelheid gekonsumeerd rundvlees ten op zichte van varkensvlees daalde van ca. 3:4 in 1950 tot ca. 1:2 in 1982. De konsumptie van overig vlees bleef vrij konstant in de loop der tijd. Die van pluimvee vlees nam snel toe. De export van pootaardappelen is deze herfst voortvarend op gang gekomen. Het exportcijfer per 31 oktober is het hoogste van de afge lopen 5 jaren. Voor het binnenland komt de handel en aflevering wat trager op gang, mede door de late en zeer moeilijke oogstomstandig- heden bij de konsumptie-aardappelteler. Hier en daar is enige diskussie ontstaan over de wijze van certificeren! De NAK en Keuringsdiensten hebben de laatste jaren al heel wat aanpassingen gedaan en ingehaakt op praktijkomstandigheden. Er zijn echter in deze ook grenzen! De afnemer van ons pootgoed moet z'n vertrouwen kunnen blijven houden in het kontrolesysteem en het re sultaat daarvan. De teler blijft daarbij een belangrijke vertrouwensrol vervullen. In plaats van zakken wordt in toenemende mate gebruik gemaakt van buik transport Vrijdag 23 november 1984 7

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 7