Zuidwesten zeker zo geschikt voor pootgoed als overige kleigebieden in ons land A lgemene ledenvergadering van de ZLM Aanmeldingstermijn opkoopregeling melkveehouderij wordt verlengd J. Rozendaal van C. Meijer b.v. verwacht uitbreiding areaal Kleinere bedrijf Uitbreiding De algemene ledenvergadering van de Zuidelijke Landbouw- maatschappij (ZLM) wordt dit jaar gehouden op vrijdag 7 de cember in het gemeenschapscen trum "De Nobèlaer", Anna van Berchemlaan 2 te Etten-Leur (tel. 01608-34350). De vergadering vangt aan om 10.30 uur. Vanaf 10 uur is de zaal open en worden de bezoekers verwelkomd met koffie. Agenda: 10.30 uur: HUISHOUDE LIJK GEDEELTE 1. Opening 2. Verslag van de Algemene Vergadering van 9 december 1983. 3. Mededelingen en ingekomen stukken. 4. Rekening en verantwoording van de ZLM over het jaar 1983. Verslag van de financiële kommissie over het nazien van de rekening en verant woording over 1983. 5. Begroting en kontributievast- stelling voor het jaar 1985. 6. a. Ingevolge artikel 17 lid 2 van het huishoudelijk regle ment wordt door de veehou derijkommissie van de ZLM ter her-benoeming tot lid van het hoofdbestuur voorgedra gen de heer D. Hannewijk, te Heinkenszand, met als tweede kandidaat en plaatsvervanger de heer A. de Visser, te Aag- tekerke. b. Door de tuinbouwkommis- sie van de ZLM wordt ter be noeming tot lid van het hoofdbestuur voorgedragen de heer G.P. Sterrenburg te Sprang-Capelle (zulks in de vakature van de heer P.A. Hoogenboom te Hele naveen) met als tweede kandidaat en plaatsvervanger de heer P.A. Hoogenboom te Helenaveen. c. Door de Plattelands Jonge ren Zuid wordt ter benoeming tot lid van het hoofdbestuur voorgedragen de heer K. Timmers te Zevenbergen (zulks in de vakature van de heer G. van Dis te Heijnin- gen) met als tweede kandidaat en plaatsvervanger de heer J. Dekker te Kapelle. 7. Mededeling van de benoe ming door het hoofdbestuur van leden tot lid van verdien ste van de ZLM, zulks wegens het 50-jarig lidmaatschap van de ZLM. 8. Rondvraag 9. Korte inleiding door de heer J. de Lange, direkteur O.V.M. over: "34 jaar O.V.M. en ver der" J. de Lange Lunchpauze van 12.30 uur tot 13.30 uur. 14.00 uur: AANVANG AL GEMEEN GEDEELTE 10. Heropening van de vergade ring door de voorzitter. 11. Jaarrede van de voorzitter. Intermezzo 12. Inleiding door de heer Drs. H.H.F. Wijffels plv. voorzitter hoofddirektie Rabobank Ne derland, met als onderwerp: "De agrarische ondernemer en de bank". Drs. H.H.F. Wijffels 13. Gedachtenwisseling. 14. Sluiting. Tussen 12.30 uur en 1330 uur wordt aan de bezoekers van het huishoudelijk gedeelte van de al gemene vergadering een lunch aangeboden. Er wordt op gerekend dat de be zoekers na afloop van de vergade ring nog even blijven napraten. A.J.G. Doeleman, algemeen voorzitter Mr. J. Oggel, algemeen sekretaris De aanmeldingstermijn van de opkoopregeling voor de melkveehoude rij wordt verlengd tot na 1 december a.s. Minister Braks en het dage lijks bestuur van het Landbouwschap zijn dat maandag j.l. overeenge komen tijdens hun maandelijks overleg. De verlenging houdt verband met het feit dat melkveehouders pas aan het eind van het jaar een goed inzicht hebben in hun financiële situatie. Over een nieuwe sluitingsda tum zal nog nader beraad plaatsvinden. De opkoopregeling is bedoeld om melkkwota vrij te maken voor be drijven die door de superheffing in moeilijkheden dreigen te komen. In totaal is voor dat doel 150 miljoen beschikbaar. Melkveehouders die met de melkproduktie willen stop pen kunnen op grond van de regeling een vergoeding krijgen van 65 cent per liter tot een maksimum van 250.000 liter. Tot nu toe hebben zo'n 450 bedrijven zich hiervoor aange meld. Interimwet Het gesprek tussen het Landbouw schap en de minister was voor een belangrijk deel gewijd aan de inte rimwet over de beperking van de varkens- en pluimveehouderij. Voorzitter drs. Joris Schouten van het Landbouwschap hekelde het feit, dat over deze ingreep vooraf op geen enkele manier was overlegd. De goede relatie tussen het Landbouw schap en het ministerie is hierdoor onnodig onder grote druk gezet. Volgens minister Braks is het gebrui kelijke overleg met opzet achterwege gebleven om "aankondigingseffek- ten" te vermijden. Maar hij gaf achteraf toe dat een andere, meer vertrouwelijke, wijze van overleg mogelijk was geweest. Naar het oordeel van het Land bouwschap staat de interimwet op gespannen voet met de Grondwet en de beginselen van behoorlijk bes tuur. Ten onrechte bevriest de wet de situatie in gebieden waar van een mestprobleem geen sprake is. Ook in de konsentratiegebieden zijn bedrij ven die hun maat op een volstrekt aanvaardbare manier verwerken. Volgens de bewindsman is de kern vap het probleem echter, dat er bij de huidige veebezetting in ons land al meer mest wordt geproduceerd dan de Nederlandse bodem aan kan zonder gevaar voor de bodemvruchtbaarheid, de gezondheid van dieren en de kwa liteit van de er op geteelde produkten. Hij voegde hieraan toe dat er al ge ruime tijd sprake was van grote poli tieke druk om in te grijpen. "Als we niets hadden gedaan was de Tweede Kamer zelf met zeer vergaande uit spraken gekomen", aldus minister Braks. Looptijd Het Landbouwschap vindt dat de looptijd van de interimwet (nu mak- slmaal 2 jaar) tot hooguit één jaar moet worden teruggebracht. De be handeling van de Meststoffenwet moet zoveel mogelijk worden ver - sneld. Bedrijven-ook in de konsen tratiegebieden - die hun mestafzet aantoonbaar goed geregeld hebben zouden niet onder de bepalingen van de interimwet mogen vallen. Naar de mening van het Landbouwschap kan het vestigingsverbod buiten de kon sentratiegebieden minder strikt. Bestaande landbouwbedrijven moe ten daar desgewenst een tak van veehouderij op kunnen zetten. Het Landbouwschap vindt het verder onnodig de pluimveehouderij onder de interimwet te brengen, omdat er voor pluimveemest - vooral in droge vorm - goede afzetmogelijkheden zijn. De grenzen van de konsentra tiegebieden zijn onnodig ruim ge trokken. Minister Braks is het met het Land bouwschap eens dat de interimwet zo snel mogelijk plaats moet maken voor de Meststoffenwet en de Wet Bodembescherming. Hij heeft toe gezegd dat er spoedig overleg zal plaatsvinden over de bemestings normen die daarbij moeten worden gehanteerd. Het is een misverstand om te denken dat we in het zuidwesten wat de teelt van pootaardappelen betreft onder zouden moeten doen voor het noorden van het land. Integendeel, we hebben hier zelfs enige niet onbelangrijke voordelen zoals een milder klimaat, waardoor een hogere opbrengst kan worden verkregen en grond die hier zeer geschikt is voor pootaardappelteelt, omdat we hier weinig last hebben van allerlei bak- terieziekten". Dat is de mening van de heren Fr. Klaassen, bedrijfs leider van Meijer's sorteer en opslagbedrijf in Oosterland (S.D.) en van J. Rozendaal exportmedewerker van C. Meijer BV te Kruiningen. Zij verwachten de komende jaren een gestage uitbreiding van de pootaar dappelteelt in het zuidwesten van ons land. C. Meijer BV te Kruiningen gaat zich zoals bekend naast de teelt van en handel in konsumptie aardappelen en uien meer richten op het kweken van nieuwe aardappelrassen en op de pootgoedsektor. Het Kruiningse bedrijf heeft daartoe een kweekbe- drijf opgericht in Rilland "De Oost- hof' ên voor de teelt van pootgoed heeft men al jaren goede kontaak- ten met telers in de IJsselmeerpol- ders, het noorden van ons land en in het zuidwesten. Volgens de heer Ro zendaal loopt de verkoop (voorna melijk export) van de poters van de rassen Arkula, Gigant en Fambo zó goed dat de komende jaren een uit breiding van de pootgoedteelt waar schijnlijk is. Temeer ook daar Meijer binnenkort met nieuwe rassen op de Vrijdag 23 november 1984 markt hoopt te komen. Men heeft daar hoge verwachtingen van. Ro zendaal zoekt de uitbreiding de ko mende jaren vooral in het zuidwes ten o.m. omdat de uitgangssituatie hier zonder meer erg gunstig is. Hij wijst op het gunstige klimaat met hogere opbrengsten, de aanwezige serieuze mentaliteit van de boeren - want een goede instelling is absolute voorwaarde voor een geslaagde teelt van pootgoed - en op de "schone" grond. In 2 jaar is bijvoorbeeld op Schouwen-Duiveland nog geen hek- tare pootgoed afgekeurd. Bedrijfsleider Klaassen meent dat de teelt van pootaardappelen zeker ook voor het kleinere akkerbouwbedrijf interessant is omdat het een kapi taals- en arbeidsintensief gewas is. "De dure grond hier vraagt om een hoge opbrengst per hektare en die geeft de pootaardappelteelt. De in tensieve begeleiding van de teelt maakt deze niet alleen spannend maar vraagt ook een aantal extra ar beidsuren van de teler, uren die o.m. met het zelf (leren) selekteren nuttig gemaakt kunnen worden". De heren Rozendaal en Klaassen geven toe dat de start moeilijk kan zijn omdat het eerste jaar wat meer kapitaal in het uitgangsmateriaal moet worden gestoken en de teelt niet zo eenvoudig is. Zeker wat dat laatste betreft hoeven de boeren evenwel geen angst te hebben want men krijgt vanuit Meijer bv een be geleiding van A tot Z. Bij de pootgoedvestiging van Meijer in Oosterland is onlangs een flinke uitbreiding tot stand gekomen. De overkapte vloer is verdubbeld en met 3000 m2 toegenomen. Daarvan is 2000 m2 werkvloer en 1000 m2 is bestemd voor mechanische koeling. Hierin kan 2200 ton pootgoed wor den gekoeld en daarmee is de totale opslagkapaciteit van Meijer Ooster land gebracht op 10.000 ton poot goed. Met een kapaciteit van 150 tot 200 ton per dag worden er uitsluitend pootaardappelen ontvangen en ge sorteerd. Dit uit bedrijfshygiënische overwegingen. De heer Klaassen meent dat het bedrijf op Schouwen- Duiveland nu zodanig van omvang en inrichting is dat ook de verwachte gestage uitbreiding van de poot goedteelt in het zuidwesten de ko mendejaren goed kan worden opge vangen. J.W. 5

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 5