Braks: "Agrarisch Nederland ontkomt niet aan grote vernieuwingen Ir. D.J. van der Have met pensioen De agrarische eksport bereikt nieuw rekord G.D. van der Kuyl neemt na bijna 50 jaar afscheid bij VANDERHAVE POTTEK/,/ Instandhouding natuurlijke bronnen inzet beleid Landbouwbegroting 1985 Slipgevaar "In de komende decennia zal agrarisch Nederland onontkoombaar voor grote vernieuwingen komen te staan door ontwikkelingen op het vlak van technologie en informatika. Deze vernieuwingen zullen een zelfde produktie met steeds minder arbeid mogelijk maken. De onder deze omstandigheden eerder groeiende dan afnemende arbeidsreserve binnen de landbouwsektor moet ten dele binnen de landbouw zelf wor den opgelost. Ik denk hierbij aan de rol voor boeren in het beheer van natuurterreinen en het verschijnsel van nevenbedrijven". Dit o.m. zei minister ir. G. Braks (landbouw en visserij) tijdens de behandeling van de begroting voor 1985 van zijn departement op 7 en 8 november j.l. in de Tweede Kamer van de Staten-Generaal. normaal onder de investeringsrege lingen. Het probleem presenteert zich vooral in de toekomst, want de bedrijfsovername blijft natuurlijk doorgaan. Dan kan het gebeuren dat een bedrijf te klein is om perspektief te bieden. In het kader van de ruimte die vrijkomt via de opkoopregeling wil de minister het beleid daarvoor ontwikkelen. De minister zal bezien of prioriteit gegeven kan worden aan de problematiek van de kleinere be drijven met opvolgers. Aan het eind van dit jaar zal de be windsman een evaluatienotitie su- De bewindsman verklaarde niet te behoren tot degenen die denken dat er kwalitatief een einde is gekomen aan de groei van de afzetmogelijk heden voor Nederland. Uitgaande van het feit, dat de technologische ontwikkelingen in de wereld de pro- duktiemogelijkheden drastisch doen toenemen "moet, naast de zorg voor onze kostprijs, vooral de kwaliteit van onze produkten in de konkur- rentieslag een wapen bij uitstek blij ven". De minister ging tevens in op het belang van de instandhouding van onze natuurlijke hulpbronnen. Vruchtbare grond, schoon water en schone lucht vormen de basisvoor waarden voor het in stand houden van de Nederlandse land- en tuin bouw. De bewindsman zei, de in standhouding van de natuurlijke hulpbronnen tot inzet van zijn land bouwbeleid te maken. De Interim- wet beperking varkens- en pluim veehouderij en straks ook de Wet bodembescherming en de Meststof fenwet vormen hiervoor een harde noodzaak, ook in het belang van de landbouw zelf. De bewindsman zegde de Kamer toe, serieus aandacht te besteden aan de studies van de geïntegreerde landbouw zoals het onlangs versche nen rapport van de Wetenschappe lijke Raad voor het Regeringsbeleid. Hij zal daarbij een zo breed moge lijke overlegstruktuur bevorderen. Over de positie van nevenbedrijven in ons land zal minister Braks een geaktualiseerde notitie laten opstel len. Superheffing Voor de superheffing zou het beleid erop gericht moeten zijn via herstel van het marktevenwicht te voorko men, dat wij op lange termijn weg zinken in een dieper moeras van re gels, aldus de minister. "Wij zullen onze inspanningen erop moeten richten dat, zolang de superheffing geldt, ruimte aanwezig blijft voor vernieuwingsinvesteringen en struk- turele ontwikkelingen". Over de belangstelling van melkvee houders voor de opkoopregeling kan minister Braks in dit stadium nog niet veel zeggen, op 2 november j.l. waren in totaal 142 aanvragen binnengekomen. Bedrijfsovername In de ruimte die vrijkomt via de op koopregeling wil de bewindsman aandacht besteden aan de proble men die jonge boeren ondervinden bij bedrijfsovername. Waar de be drijfsovername parallel loopt met een bedrijfsuitbreiding zijn er al voorzieningen getroffen. Die vallen perheffing inklusief beleidskonklu- sies aan de Tweede Kamer doen toekomen. Daarin komen naast de probleemsituaties bij kleine bedrij ven met opvolgers ook de problemen bij biologisch-dynamische bedrijven en bedrijven in relatienotagebieden voor. Minister Braks heeft het LEI ge vraagd een studie in te stellen naar de landelijke effekten van de super heffing voor de gehele sektor, inklu- Agrarisch Nederland stevent af op een nieuw eksportrekord. In de eerste zeven maanden is de uitvoer van land- en tuinbouwprodukten gestegen met 16,2 procent. Kwa hoeveelheid was er een groei van 3,5 procent, terwijl de prijzen 12,3 procent stegen. Agrarisch Nederland blijft daarmee in de pas lopen van de totale eksport, welke in deze periode is gestegen met 16,5 procent. Bij een aanhoudende gunstige afze- tontwikkeling verwacht het ministe rie van Landbouw dat de agrarische eksportwaarde zal groeien naar 48 miljard, terwijl de totale Nederland se uitvoer dan een waarde van bijna ƒ200 miljard zal bereiken. Of deze cijfers zullen worden gehaald, is te betwijfelen want sinds september blijft de eksportontwikkeling wat achter bij de voorgaande maanden. Opmerkelijke verschillen doen zich voor tussen de twee groepen be werkte produkten en onbewerkte produkten. De eksportwaarde van onbewerkte produkten stijgt met twintig procent en die van bewerkte produkten 14,5 procent. Bij onbe werkte produkten is daarbij sprake van 18 procent hogere prijzen, terwijl de geëksporteerde hoeveelheid groeide met 1 procent. Aan de groei van de bewerkte produkten lag een prijsstijging van 9,5 procent ten grondslag en 4,6 procent hoeveel- neidsgroei. Belangrijke "groeiers" binnen de groep van onbewerkte produkten zijn groenten, fruit en aardappelen. In verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, en na een dienstverband van bijna 50 jaar, neemt de heer G.D. van der Kuyl, afdelingsdirekteur bij' DJ. VAN DER HAVE B.V., op 6 december 1984 afscheid van het bedrijf. Begonnen op de onderste sport van de ladder als 14-jarige jongen heeft Van der Kuyl het in zijn bijna 50- jarige karrière bij VANDERHAVE gebracht tot onderdirekteur. Buiten zijn normale werk heeft G.D. van der Kuyl ook in het organisatie leven verschillende funkties bekleed: - lid van de Vaste Kommissie voor Groen voedergewassen van de NAK - lid van de Kommissie voor Han delsaangelegenheden voor zaai zaden van gewassen, andere dan groenvoedergewassen - voorzitter van de Vereniging voor de Handel in Zaaizaden (VHZ) - lid van enkele selektiebesturen van de VHZ - plv. lid van het Produktschap voor Landbouwzaaizaden - bestuurslid en voorzitter van Zaadbelangen gedurende vele jaren - lid van de sektie granen (prijzen- kommissie en areaalplanning) en groenvoedergewassen van de Nederlandse Kwekersbond (NKB) In verband met de pensionering van de heer Van der Kuyl, wordt de or- ganisatiestruktuur van de onder hem ressorterende afdeling aangepast. In de afgelopen jaren zijn hiertoe reeds een aantal taken door hem ge delegeerd aan enkele van zijn mede werkers. Per 1 januari 1985 worden de be noemingen binnen het bedrijf van onderstaande personen van kracht: De heer ing. J. van der Meij (38) is benoemd tot hoofd van de afdeling binnenlandse handel voor de gewas sen grassen, mais en uien. De heer ing. A.B. Holster (38) is be- Volgens het produktschap voor Aardappelen is tot en met oktober dit jaar reeds 214.000 ton konsump- tie- en industrieaardappelen geëk- sporteerd en dat is 65.000 ton meer dan een jaar geleden, toen de eksport drastisch terugviel na twee rekord- eksport jaren. Opmerkelijk is de gestegen eksport naar Italië en België. De uitvoer naar West-Duitsland steeg van 92.500 ton naar 104.500 ton. Vlees, kaas, olie, vetten en cacao zijn eigenlijk permanente groeiers bin nen de groep verwerkte produkten. Zuivelzicht, het blad van de koöpe- ratieve zuivelindustrie, meldde on langs dat de afzet van Nederlandse kaas in het buitenland naar ver wachting met ongeveer 5 procent zal toenemen. In deze groei heeft de Maasdammer - met grote gaten en zoetachtige smaak - een groot aan deel. De produktie van deze kaas is in vier jaar gestegen van 6.000 ton naar ruim 30.000 ton. Ongeveer 60 procent van de produktie gaat naar onze Oosterburen, maar ook de Ita lianen smullen er in toenemende mate van. G. D. van der Kuyl noemd tot hoofd van de kommercië- le granenafdeling. De heer H.A.M.M. Capello (36) is benoemd tot staffunktionaris kom- merciële administratie van alle ge- wasgroepen. De afscheidsreceptie van de heer Van der Kuyl vindt plaats op don derdag 6 december van 15.00 - 18.00 uur in het Gemeenschapscentrum "De Vroone" te Kapelle. In verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, zal ir. D.J. van der Have, president-direk- teur van Koninklijk Kweekbedrijf en Zaadhandel DJ. VANDER HAVE B.V. met ingang van 1 januari 1985 het voorzitterschap van de direktie overdragen aan ir. K.B. Geling. Dit betekent een historisch moment in het 105-jarig bestaan van het be drijf, omdat nu de leiding over zal gaan in andere handen dan die van een lid van de familie Van der Have. De vennootschap zal vanaf 1 januari worden geleid door een vierhoofdige sief de verwerkende en toeleverende industrie. Met zijn definitieve oor deel over de studie die in Friesland is verricht naar deze relatie wilde hij wachten op de konklusies van dit LEI-onderzoek. Op dit moment zet hij nog een vraagteken bij het in Friesland berekende effekt op de werkgelegenheid namelijk een ver lies van 1500 arbeidsplaatsen. In de eerste plaats is de laatste jaren, on danks een toename van de melkpro- duktie, de werkgelegenheid in die sektoren eerder af- dan toegenomen. In de tweede plaats vertrouwt de be windsman erop dat het bedrijfsleven alert zal reageren op de nieuwe om standigheden en zich binnen een ze kere tijd aan de nieuwe situatie zal aanpassen. Hij toonde zich bereid, in overleg met zijn kollega's van sociale zaken en werkgelegenheid en van ekonomische zake, na te gaan welke bestaande regelingen toepasbaar zouden zijn op toeleverende en ver werkende bedrijven die door derge lijke negatieve effekten worden ge troffen. De bewindsman voelde er niet voor initiatieven te ondernemen om een einde te maken aan de grondgebon- denheid van melkkwota. De grond- gebondenheid van het kwotum ligt namelijk vast in de EEG-verorde- ning. Bovendien zal het loslaten van enige binding tussen kwotum en grond ertoe leiden dat het kwotum een zelfstandig vermogensobjekt wordt dat vrij verhandelbaar zal zijn. "Ik ben daar zeker op dit moment geen voorstander van", aldus de be windsman, die een middenweg hier voor tot nu toe niet heeft kunnen vinden. ir. D.J. van der Have direktie. Behalve de heer Geling zijn dat Drs. AJ. Huige, D.M. Vermerris en Ir. P.E. Bekius. Van Van der Have's nevenwerk zaamheden op het gebied van de zaaizaden kan vermeld worden: - Voorzitter van de Vereniging voor de Handel in Zaaizaden (VHZ), Penningmeester van de Fédéra- tion Internationale du Commerce des Semences (F.I.S.), - Hoofdbestuur van de Neder landse Kwekersbond (N.K.B.)% - Hoofdbestuurslid van de Stich ting voor Plantenveredeling te Wageningen (S.V.P.), - Algemeen en Dagelijks Bestuurs lid van de Nederlandse Algeme ne Keuringsdienst (N.A.K.), - Algemeen en Dagelijks bestuurs lid van de Keuringsdienst Delta- Nederland van de N.A.K., Bestuurslid van het Produktschap voor Landbouwzaaizaden. Voor de vele werkzaamheden die hij in N.A.K.-verband, zowel regionaal als landelijk, gedurende vele jaren heeft verricht, werd hem op 12 mei 1977 de Dr. Oortwijn Botjespenning uitgereikt. De heer Van der Have zal een af scheidsreceptie worden aangeboden op 13 december op het hoofdbedrijf te Kapelle tussen 15.00 en 18.00 uur. Ik rij door 't herfstig boeren- land ij Mijn hemel! Wat een troep! HQ De weg is als een moddersloot. Een laag van slijk en soep dekt kamerbreed en duimendik de weg, van stoep tot stoep. Ik slinger, spetter, slip en glijd door klei en pulp en poep. Ik ben nogal eens geneigd om ons boerenland te bezingen in verschillende jaargetijden, maar deze keer hou ik er maar gauw mee op! "Moet je je auto niet eens wassen?", vraagt mijn vrouw lief, waarmee ze steevast bedoelt dat het nu eens hóóg tijd wordt. "Schat, dat heb ik gisteren pas gedaan!", verweer ik mij. Ze gelooft het niet. Nou, het is ook niet te geloven, maar na een half dagje rijden in dit herfstig boerenland kom je met een sterk gedevalueerde auto thuis. De pest is: het regent wel, maar niet hard genoeg. Niets spoelt er weg, maar alles is nat en kliederig. Ik rij in het gezelschap van een Renault-viertje, zo'n eigenwijs hakkepuffertje, hoog op de spetterige achterpoten. De weg is tweebaans, drekkerig, en ik durf er niet voorbij. Terwijl ik me stiekem zit op te winden komt er echter uit tegenover gestelde richting zo'n twintig- tonner aanda veren vol biet en tarra. Het is zo'n lompe hoge bak van twee verdiepingen achter elkaar op wel achtent wintig wielen. Die wielen zijn zo gemaakt dat ze zo veel mo gelijk bagger van de weg op scheppen en het aan de kant van de tegenliggers met bakken vol omhoog slingeren. Daar is geen ruitenwisser tegenop ge wassen. A Is deze kolos voorbij- gedenderd is volg ik blindelings het renault-viertje, vol verge vingsgezindheid want die heeft het óók over zich moeten laten komenMijn ruitenwissers spreiden de smurrie gelijkma tig uit over mijn voorruit, maar tenslotte kan ik me door wat halfronde veegspleetjes weer oriënteren. Een brave boer met een schop in de hand stelt zijn leven in de waagschaal door voor zijn uitrit het ergste wat weg te schrapen. Een vriende lijk gebaar, maar zonder vrucht, want daar trekt zijn buurman zijn traktor de weg op met een aanhang vol aardap pelen. Zijn banden zijn zo ge maakt dat ze zoveel mogelijk van de rijke bovenlaag van de akker meenemen om het dan in gulle klonten over de weg in het rond te werpen. Ik trotseer de boze blikken van mijn vrouw en ga de auto (nog) niet wassen. Ja, ik ben gek! Pottekijker Vrijdag 23 november 1984

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 4