VOO It nil Vit OIIW Vrouw en Landbouwbeleid p.j. zuid geluid uit de pj-2. Uit de afdeling Oost Zeeuws-Vlaanderen agenda Een weekje Volkshogeschool met als onderwerp: redaktie henk tegels De ledenadministratie Kursus Verzekeren onder redaktie van de Redaktiekommissie 1^ Bond van Plattelandsvrouwen voor Zee- land en Brabant Redaktieadres: Mevr. L.J.de Regt - van Maldegem Anna Mariaweg 1, 4494 PB Geersdijk Half augustus heb ik me middels een advertentie in de Boerderij opgegeven voor een kursus Vrouw en landbouwbeleid op de Volkshogeschool in Bergen aan Zee. Een bezoekje aan Brussels E.G. erbij dat leek me wel wat. Wie prakkizeerde er toen over zo'n nat najaar? Ik nog niet. Datum aanvang kursus 5 november 1984. We konden bij ons in de Kiundert onze aardappelen beginnen te rooien de eerste dagen van november. Dus dat werd afbellen. Maar ja, als'je daar toch wel graag naar toe wilt en je je agenda voor die week "schoongehouden" hebt, probeer je toch wat, dus de afspraak met Bergen werd gemaakt dat ik het maandag nog zou "bekijken". Maandagmiddag de aardappelen eruit (gelukkig) en dinsdagmorgens vertrokken naar Bergen. Ik "viel" midden in een felle diskussie over het markt- en prijsbeleid van de E.G. Wat voelde ik me verloren tussen vreemde vrouwen met zoveel met kennis gestelde vragen en rappe antwoorden van Arie van der Brand, de leider van de kursus. Die verlorenheid heeft niet lang geduurd. Na een kwartier werd ik voorgesteld en moest mezelf voorstellen: Nienke Noteboom, boerin, getrouwd met akkerbouwer Cor Note- boom, 4 kinderen (Jan 17 jr., Harm 12 jr., Marjan 10 jr. en Liesbeth 9 jr.) wonend op de Julianahoeve (45 ha) in Kiundert, lid van de prov.agr.komm. in Brabant van de Ned. Bond v. Plattelandsvrouwen en een aantal bestuursfunkties in de eigen plaats. Gemêleerd gezelschap Toen ik het zo op moest sommen dacht ik, "ze zullen wel denken". Dat viel mee. Ik bleek in een zeer gemê leerd gezelschap terecht te zijn ge komen; 20 boerinnen uit bijna heel Nederland. Op Limburg en Zeeland na, uit alle provincies op komen da gen. Boerinnen van rundvee- en ak kerbouwbedrijven, varkensmeste- rijen, vollegrondsteelt en bloembol len. Vrouwen van de C.P.B., L.T.B., Holl. Mij. enz.enz. met allerlei funk- ties en allerlei achtergronden. Het viel me wel op dat nog maar weinig vrouwen rechtstreeks bij de stands organisaties aangesloten zijn. En wat de achtergronden betreft: wat hebben boerinnen veel gemeen al komen ze van nog zoveel verschil lende bedrijven. Interview Dinsdagmiddag moesten we met z'n vieren Noord-Hollandse boerinnen gaan interviewen. Je kreeg alleen een telefoonnummer en moest het verder maar uitzoeken. Daar gingen we met de kennis van E.G. en landbouwbeleid 's ochtends opgedaan. We kwamen uit op een groot veebedrijf in de Wieringer- waard. De fam. Kaan. Voor mij was de streek niet helemaal vreemd, want ik ben een geboren en getogen Wie- ringermeerse: maar ik was met een boerin uit Friesland, één uit de Flevo en een Achterhoekse, die de streek totaal niet kenden. Vooral voor hen een prachtig stukje Nederland ver kenning. Met de boer en de boerin kennisgemaakt en daar begon ons "werk". Mevrouw weet u iets van ons landbouwbeleid en de E.G.? Haar eerste tegenvraag waarom een E minder? dat was voor ons makkelijk uit te leggen. Het woord "Ekono- misch" is er uitgehaald. Nu nog Eu ropese Gemeenschap; niet alleen ekonomisch meer maar veel breder van opzet. Ons gesprek kwam op gang. De superheffing had daar ook een flinke klap uitgedeeld. De be drijfsopvolging kwam ter sprake (ze hebben 3 dochters). Kortom veel dingen die we als boerin gemeen hebben, ook heel veel problemen die verschillend zijn. Na bezichtiging van het erf en de stallen weer terug, 's Avonds uitwisseling van de ver schillende bedrijven, want het bleek dat andere vrouwen in Waterland geweest waren en weer anderen op Hipolytushoef. Een flinke diskussie met als resultaat; superheffing, kor ting op tarwegeld, veel te veel wit lofkwekers. Een opsomming van meer vragen dan antwoorden. Kon- klusie: Wij vrouwen moesten hoog nodig eens naar Brussel. Meewerkende vrouw Woensdag de hele dag besteed aan Zoals nu iedereen wel al bekend zal zijn vieren we dit jaar ons 20-jarig bestaan. Er werden al heel wat feestelijk gekleurde aktiviteiten geor ganiseerd, maar we wilden meer. Maar wat? Daar kregen we een antwoord op, van een oud-bestuurslid, die vroeg of we niet eens wilden voetballen. Natuurlijk konden we dat wel eens doen, we staan altijd open voor ideeën van buitenaf. Maar alleen voetbal is zo kaal, daarom dachten wij, nodigen we ook het volleybalteam uit. Die hadden hun sporen vroeger al verdiend, getuigen hiervan zijn de vele bekers, foto's en herinneringen. "Die oudjes, die maken we wel even in", dachten we. Niet zo oud... Zoals was afgesproken, zouden we elkaar treffen in oktober in de Sporthal in Axel. Dat de senioren niet zo oud waren, werd ons 'al vlug duidelijk gemaakt; ook het eerst gescoorde doelpunt was aan die kant. Dat kon toch niet waar zijn! Ontreddering alom, maar "allez" we zouden dat niet op ons laten zitten. Ons tegendoelpunt werd al snel ge maakt en met een 1-1 stand keerde de rust terug in het veld. In de kanti ne werd het ondertussen ook wat drukker, en onder het genot van een drankje werden er al heel wat herin neringen opgehaald. Uitspraken als: "Weetje dit nog..." en "weet jie da niemee", vergaten we te kijken naar de spelers. Een blik op het 'score bord vertelde ons, dat het inmiddels rust was, met een voorsprong van 3-2 voor de senioren. Daar moest wat aan gedaan worden. Maar de verha len waren zo leuk en er werd zoveel gelachen, dat we van de verrichtin- Vrijdag 23 november 1984 gen niet zo veel zagen. We zagen al leen het skorebord een steeds hogere skore voor de senioren aangeven. En zo bleef het ook. We verloren met een verschil van 4 doelpunten. Beslist in 3 sets- En er moest nog gevolleybald wor den, maar bij aanvang van dit spel was al bekend, dat we met een veel minder team in het veld stonden, slechts 2 kompetitiespelers tegen een geoefend team. Onze spelers hebben dan ook geprobeerd wat ze konden, maar het mocht allemaal niet helpen. We verloren weer, in 3 sets. Maar wat gaf het eigenlijk, het was voor iedereen een heel leuke, gezel lige en ontspannende avond, met heel leuke herinneringen uit die goeie oude tijd, toen alles nog zo mooi leek en alles kon. Toen we buiten kwamen, regende het... A. Een goede ledenadministratie is erg belangrijk voor een vereniging. Zo ook voor de P.J.Z. Een ledenadmi nistratie dient er voor om precies te kunnen zien hoeveel leden je als ver eniging hebt; waar die leden precies wonen e.d. De ledenadministratie van de P.J.Z. verloopt via de sekre- tariaten van de afdelingen. Daar worden de veranderingen met be trekking tot het ledenbestand bijge houden. Vanuit de afdelings-sekre- tariaten worden deze veranderingen daar weer doorgegeven aan het P.J.Z.-sekretariaat in Zevenbergen. Die zorgt er op haar beurt weer voor dat provinciaal alles goed bijgehou den wordt. We proberen om alles zo goed mo gelijk bij te houden. Hiervoor is ech ter noodzakelijk dat de leden van de 23 november: Afd. Tholen/St. Phi- lipsland houdt een avond in de sfeer van Sinterklaas met speculaaspop pen maken of gevulde speculaas bakken. Plaats: "De Oosterschelde" in Tholen. Aanvang: 19.30 uur. Op gave vóór 19 november bij Connie (01666-2313). 23 november: Afd. West Zeeuws- Vlaanderen organiseert in samen werking met het KNMI te Vlissingen een avond over "Het KNMI in de weer". Plaats: I Pleyte op Slijkplaat in café "Slijkplaote". Aanvang: 20.00 uur. Bij mist gaat deze avond niet door. 25 november: Afd. Goes en Noord- Beveland gaan schaatsen te Eindho ven. Vertrek bus: 11.00 uur vanaf het Kerkplein in Kortgene; 11.15 uur vanaf de Westwal in Goes. Kosten 25,- Opgave bij Jolanda Polder dijk (tel. 01182 - 2897) of bij Jolanda de Fouw (01108- 1584). 30 november: Afd. Fijnaart gaat naar de voorstelling "Tiepiestien" van Ti neke Schouten in de schouwburg Concordia te Breda. Aanvang: 20.15 "het meewerken van de vrouw op het bedrijf'; de wet op de tweeverdie ners en de achtste richtlijn van de E.G. 's Middags kwam Klaasje Eis- ses met Greta Berghuis vertellen over hun leven en wat zij nu deden. Vooral Klaasje is heel aktief. Zij is één van de 13 leden van de Emanci- patieraad die de 2e Kamer adviseert. Zit daar -als enige boerin van Ne derland in voor ons en voor vrouwen van midden- en kleinbedrijf. Haar verhaal maakte indruk op mij, hoe zij van achter de koeien (zij komt uit Dwingelo en is C.P.B.-ster) haar weg gevonden heeft en sterk bezig is het werk van ons boerinnen erkend te krijgen. Greta Berhuis uit Groningen was niet tevreden met boerin alleen zijn en studeerde er bij. Knap zo zij haar dagen ingedeeld kreeg, 's Avonds op tijd naar bed want we moesten er de andere morgen om half 5 uit voor onze reis naar Brussel. We zijn wel op tijd naar bed gegaan maar 't is maar net watje daaronder verstaat! Brussel, niet voor sociaal beleid Donderdagmorgen om 5 uur met lunchpakket en slaperige oogjes de bus in samen met een groep L.T.B.- vrouwen uit West Friesland die ook een kursus gevolgd hadden over de E.G. Half 10 ontvangst door een zekere heer Freiburg, een duitser die hier en daar wel wat Nederlands sprak. Nou het E.G. gebouw op zich is dan 13 verdiepingen hoog, maar ik vind het bar ongezellig gebouwd en geen stukje groen er omheen. Nee, dat had ik anders bedacht. Eerst kregen we een dia-serie over het ontstaan en het werk binnen de E.G. Daarna kwam de heer N. Wegter, sekr.generaal alg. zaken een inleiding houden over de geschiedenis van de E.G. en de ak- tualiteit. De man hield een aardig praatje maar het was nog algemener dan algemeen. We hadden er weinig aan. Daarna eten in het grote zelf- bedienings restaurant. Wat een talen om je heen. 's Middags een Belg, de heer Baere, over markt en prijsbeleid. De goeie man is niel aan zijn verhaal toegekomen. Hij P.J.Z. alle veranderingen, verbete ringen e.d. die plaats moeten vinden zo snel mogelijk doorgeven aan het sekretariaat van hun afdeling. Enke le veranderingen die op kunnen tre den zijn: - aanmelden van nieuwe leden - opzeggen van het lidmaatschap - foutieve vermelding van naam en/of adres e.d. - verhuizing - al of niet krijgen van deze krant Wij rekenen er op dat alle leden ver anderingen e.d. die plaats moeten vinden zo snel mogelijk doorgeven aan het sekretariaat van hun afde ling. Alleen dan kunnen we de leden administratie op peil houden. H.T. uur. Vertrek: 19.00 uur vanaf de Voorstraat. Opgave bij het sekreta riaat. Kosten 17,-. 1 december: P.J.Z.-bowlingkompeti- tie: Deze kompetitie wordt gehou den op zaterdag 1 december te Goes. Tijd: 17.00 uur tot 21.00 uur. 7 december: Afd. West Zeeuws- Vlaanderen krijgt Sinterklaas op be zoek. Plaats: v.d. Ameele, café Park zicht te Nieuwvliet. Aanvang: 20.00 uur. 7-8-9 dec.: Afd. 's Heer Abtsker- ke/Nisse e.o. organiseert een week end naar "Sporthuis Centrum". Kosten 45,-. Opgave bij Herman Hannewijk (tel. 01106 - 1589). 21 december: Afd. Tholen/St. Phi- lipsland houdt haar jaarlijkse drop ping. Opgeven bij Wim (tel. 01665 - 2746), Henk (tel. 01665 - 2400), of Marcel (tel. 01663 - 2366). 5 januari: P.J.Z. Zeskamp: Plaats: Praktijkschool Schoondijke. Aan vang: 13.00 uur. Opgeven vóór 15 december bij Anja Dekker, Lange- weg 22,4511 PC Sluiskil (tel. 01157- 1395). begon weer met een algemeen praatje en dat hadden we al 2 keer voor hem gehoord, dus we begonnen maar vast met vragen te stellen. Maar ja, de ene keer was het zijn onderwerp niet (hij was notabene hoofdadministrateur Generaal di- rektoraat "landbouw") de andere keer was het zijn portefeuille niet. We zijn eigenlijk maar één ding heel duidelijk wijzer geworden, de E.G. is er voor ons boeren voor markt- en prijsbeleid en beslist niet voor sociaal beleid. Dat moet iedereen maar weer oplossen in zijn eigen land bij zijn desbetreffende minister, 't Was in ieder geval een rechtstreeks ant woord. Men stond daar geloof ik, vooral verbaasd dat boerinnen zich ook eens voorbereid hadden op zo'n dag. Om half 4 was het afgelopen. Nog even lekker de stad in koffie gedronken. Manneke Pis bekeken en bonbons gekocht. Gezellig hoor. Eten in een klooster in Grimsbergen vlak bij Brussel. Om 10 uur thuis in Bergen aan Zee. Van slapen in de bus, wat we ons vast voorgenomen hadden, is niets gekomen. Vrijdag evaluatiedag en over de hele week nagepraat: hebben we echt wat geleerd van deze week: wat moeten we nu verder? Mijn konklusie is toch wel dat we allemaal bij onze standsorganisaties moeten beginnen om op één lijn te komen. Ook om van alle standsorganisaties één standsorganisatie te maken en daardoor gezamenlijk veel meer te kunnen doen en van je te laten horen is een taak waar we wel eens aan mogen werken. We hebben allemaal onze eigen hoek, onze eigen krant, onze eigen "grote" mannen maar gezamenlijk kunnen de standsorganisaties veel meer. Wij vrouwen hebben daar ook een taak in en gezamenlijk in Ne derland betekent in Brussel dat we beter aan de weg kunnen timmeren. De laatste maaltijd (de hele verzor ging was prima, overigens) nog wat informatie over tijdschriften en in stanties en wij gaan weer naar de trein. Nemen afscheid of we elkaar al jaren kennen. Om half 7 manlief aan de trein en bij thuiskomst de kinderen druk en of ik toch wel iets meegebracht heb. Mijn wasmachine draait weer. Ik heb beslist geen spijt dat ik gegaan ben. Raad het iedereen aan ook dit te gaan doen en niet alleen vrouwen, ook on ze mannen zouden meer kans moeten krijgen eens een week op kursus zich te oriënteren en bij te scholen over de zaken waar we dagelijks mee bezig zijn. 1984, Kiundert, Nienke Noteboom 17 Wie weet nog precies welke so ciale verzekeringen er zijn? Waar kom je wel voor in aanmerking en waar niet? Welke risiko's kun je zelf dragen en welke risiko's loop je eigenlijk? Dit zijn nog maar vragen waar niet zo direkt een antwoord op te geven is. Daarom organiseren wij, samen met de Z.L.M.-krin gen Axel en Hulst en de Agrari sche Kommissie van de NBP een kursus, die als naam kreeg "Bent u ervan verzekerd, goed verze kerd te zijn?" Medewerking wordt verder verleend door de O.V.M., Accountants Unie en de S.E.V. De kursusdata zijn: 4, ll, 18 de cember, 8 en 15 januari. Dins dagsmorgens van: 9.00 tot 12.00 uur in "de Rank". Zaagstraat 2, Zaamslag. De kosten zijn 25,- p.p. Wanneer je geïnteresseerd bent, kun je je spoedig mogelijk opge ven bij: Anja Dekker, Langeweg 22, Sluiskil (tel. 01157 - 1395). De kursus gaat o.a. hierop in: Volksverzekeringen, ziektekos tenverzekeringen, bedrijfsverzor- gingsdienst, wettelijke aanspra kelijkheid, rechtsbijstand, brand verzekeringen, levensverzekerin gen, koopsompolissen etc.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 17