Produktschap voor Vee en Vlees besprak marktsituatie super klip PVV voorziet onevenredig hoge Rijksinkomen uit vleeskeuringstarieven 1985 PVV: bevriezen varkenssektor schadelijk voor ekonomie EG-Markt varkens(vlees) "Koudkrimpende" kunststofhuls Een Lelyterra met 8.00 meter werkbreedte! Import Universal trekkers naar Vohamy, Heythuysen Super Klip van Velpon Nieuwe Hürlimann 250.000 ste Unimog In de op 14 november gehouden openbare vergadering van het be stuur van het Produktschap voor Vee en Vlees sprak sekretaris ir. A.P.A.M. Wassenberg bij de bespre king van de marktsituatie de hoop uit op stijging van de varkensprijzen, die in de voorgaande vier weken aan vankelijk verder daalden, doch de laatste week zich stabiliseerden. Ook de prijzen van delen van var kens gingen met enkele dubbeltjes omlaag. Als oorzaken van de daling van de varkensprijzen werd een 5-tal oorza ken aangegeven. In diverse afzetgebieden was er van een extra groot aanbod in rundvlees sprake, vergezeld gaande van publi citaire aandacht. Dan is er de per 1 november door gevoerde verlaging van de mone- tair-compenserende bedragen, die vooral op de Italiaanse markt niet in de prijs konden worden goedge maakt. Verder is er de uitslag van 18.000 ton per maand in oktober en november van de z.g. partikuliere opslag. En tenslotte was er de invloed van extra invoer uit oosteuropese landen, terwijl de prijzen van de (vooral Deense) export naar de Ver. Staten tegenvielen en de uitvoer naar Japan wat minder was. Voerprijzen Voor de mesters is er het lichtpunt yan lagere voerprijzen. De vraag blijft hoe per 1 januari a.s. gehandeld zal worden met de monetair com penserende bedragen. Nederland moet maar rekenen op een eerder reeds aangekondigde verlaging van de mcb's. Frankrijk heeft reeds bezwaar aangetekend tegen een negatief mcb. Herstel slachtrundermarkt De slachtrundermarkt heeft zich in die mate hersteld, dat de prijzen voor alle kategoriën weer bijna het niveau bereikt hebben van vóór de super- heffingsuitstoot. Dit is mede toe te schrijven aan de steun aan de export naar derde landen; steun voor opslag en interventie. Nederland wist zijn export naar der de landen op te voeren doch expor teerde ook meer naar de partnerlan- den. Te verwachten is dat binnenkort eén beperking van de interventie mogelijkheden zal worden afgekon digd. Zorgen over Franse stéun Ir. Wassenberg maakte gewag van de zorg die is ontstaan door een om vangrijk steunpakket voor de rund- vleessektor in Frankrijk. Per 2 okto ber bedroegen de interventievoorra- den rundvlees in de Gemeenschap 600.000 ton, waarvan 14.000 in Ne derland. De partikuliere opslag be droeg 100.000 ton, waarvan 5266 ton in Nederland. Moeilijkheden kalversektor Het afgelopen voorjaar werden meer nuchtere kalveren bestemd voor de mesterij, waardoor momenteel van een groter aanbod in gemeste kalve ren sprake is. In Nederland en Frankrijk heeft men kalfsvlees tijde lijk uit de markt genomen, om de prijs te steunen. Bij export werden lagere prijzen gerealiseerd. In nuka's is het aanbod vrij krap, en zal dat voorlopig nog wel l^rap blijven. Wolvee korter aanbod leidde tot ho gere prijzen voor slachtlammeren. Op grond van het extra grote aanbod aan slachtvee verwacht het Produkt schap voor Vee en Vlees (PVV) dat de rijksoverheid in 1985 veel meer geldt krijgt voor de keuring van vee en vlees, dan waarmee in de rijksbe groting rekening wordt gehouden. Het bedrijfsleven zou daarvoor op grond van de laatste Kamerbehan deling 55 miljoen per jaar moeten gaan betalen, maar op basis van de - nu nog niet officieel - vastgestelde vleeskeuringstarieven en de aantal len dieren in 1983, komt PVV al op 60 miljoen inkomsten voor het rijk. Het te verwachten aanbod in 1985 ligt echter - mede als gevolg van de superheffing op de melk - aanmer kelijk boven dat van 1983. De in komsten zullen bij de - voorlopige - tariefstelling dus nog veel hoger uit komen voor het rijk. Dat is voor het PVV-bestuur, dat hierin "een aanzienlijke spanning" konstateert, aanleiding om staatsse- kretaris Ploeg hierover op korte ter mijn te benaderen. Het bevriezen van de struktuur van de Nederlandse varkenssektor is scha delijk voor onze ekonomie en werk gelegenheid. Het buitenland neemt graag onze produktie over. Het al in werking zijnde wetsvoorstel van de ministers Braks en Winsemius om de ontwikkeling in de intensieve vee houderij voor twee jaar te bevriezen lost bovendien het mestprobleem niet op. Een marktverstorende maatregel om de produktie van een bijprodukt in te dammen, noemt het produktschap voor vee en vlees (PVV) dat. Voor het wetsvoorstel heeft niemand in het PVV-bestuur - op 14 novem ber bijeen - een goed woord over. Diezelfde middag bracht het dage lijks bestuur van dit schap deze visie - desgevraagd - onder de aandacht van de leden van de vaste kommissie voor landbouw in de Tweede Kamer. Ook het Landbouwschap en het Produktschap voor Pluimvee en Eie ren gaven diezelfde middag hun visie aan de Kamerleden. Dat er wat aan de overtollige mest moet worden gedaan is duidelijk. Dat is een nationaal probleem, zegt PVV. De sektor vindt, dat dit samen met de overheid moet worden aan gepakt. Er moeten, zowel beleids matig als technisch oplossingen ko men die de omvang indammen. Dan kan ook de individuele ondernemer zelf beslissen bij welke produktie- omvang hij de kosten voor het weg- Castreren kan nog niet helemaal worden afgeschaft PVV wijst varkenshouders op nood zaak van afzet-afspraken daarvoor Per 1 januari a.s. zal het mogelijk zijn varkensvlees van niet gecastreerde varkens iets ruimer in de handel te brengen. En wel in EG-verband als grondstof voor de vleeswarenindus- trie. Toch zijn de totale handelsmo gelijkheden nog zo beperkt, dat het nog niet verantwoord is om castratie volledig af te schaffen. Daarom wijst het Produktschap voor Vee en Vlees (PVV) betrokkenen met klem op de wenselijkheid van het maken van afspraken voor de afzet daarvan met hun afnemers. werken van de overtollige mest ge rechtvaardigd vindt. In het PVV- bestuur viel daarbij de term "lichte vestigingswet, met een duidelijke "mestparagraaf". Dus: enerzijds de individuele verantwoordelijkheid van de producent, en anderzijds de kollektieve verantwoordelijkheid voor een goede infrastruktuur voor de verwerking van overschotten. Op grond van de tellingscijfers is in de Gemeenschap van de "Tien" tot en met maart 1985 met een produktie van slachtvarkens te rekenen die iets lager zal uitvallen dan in de over eenkomstige maanden van 1984. Wat de situatie in de verschillende landen betreft zal in Frankrijk alleen in de laatste twee maanden van dit jaar de produktie iets toenemen, overigens blijft de produktie iets kleiner. In Italië, Ierland en Griekenland zal de produktie achterblijven, terwijl in landbouwmechanisatie Lely Industries N.V. bracht onlangs een Lelyterra op de markt met een werkbreedte van 8.00 meter; de Le lyterra 800 Magna. De machine heeft een freem met een kokerbalk-konstruktie, die gedragen wordt door 2 loopwielen en voorzien is van een 3-punts aankoppelsys- teem. Aan deze kokerbalkkonstruktie zijn door middel van parallellogrammen twes Lelyterra's met elk een werk breedte van 4.00 meter opgehangen. De centrale aandrijving - geschikt voor trekkers tot 203 kW (275 PK) - drijft 2 zij-aandrijvingen aan, die op hun beurt het vermogen via tand wielen overbrengen op de rotors. De werkdiepte van de 2 Lelyterra's wordt met spindels, die zich aan de buitenzijden van de eggen bevinden, ingesteld. Ook de 2 loopwielen die bevestigd zijn aan de kokerbalkkonstruktie, zijn elk voorzien van een spindelver stelling. De Lelyterra 800 Magna is zo ge- konstrueerd dat tijdens het werk de Vrijdag 23 november 1984 Het doorroesten van standpijpen en boxafscheidingen vlak boven de be- tonvloer is een van de eerste redenen voor het vernieuwen of renoveren van een stalinrichting. Door het aanbrengen van kunststof hulzen wordt de levensduur vaak maar weinig verlengd. De huls sluit namelijk niet herme tisch om de pijp, zodat vocht en vuil nog kunnen binnendringen. Konventionele krimphulzen hebben als nadeel dat deze ter plaatse moe ten worden verwarmd; dit betekent duur gereedschap en lange monta getijden. De nieuwe koudkrimpende kunst stofhuls (materiaal: PVC) is lucht dicht verpakt. Na het verwijderen van de verpak king treedt het krimpproces in wer king. De montagetijd bedraagt enkele se- konden. Na ca. 30 minuten begint de krimp- huls zich vast te zetten. De huls kan tot Vi van zijn oorspronkelijke dia meter krimpen en sluit hermetisch rond de pijp. De krimphulzen zijn voor verschil lende pijpdiameters leverbaar en worden vertegenwoordigd door Spinder Stalinrichting te Harkema, tel. 05125 - 4000, telex 46489. machines zich onafhankelijk van el kaar binnen bepaalde grenzen vrij op en neer kunnen bewegen, waar door een perfekte aanpassing aan de grond wordt verkregen. Het resultaat is een konstante werk diepte over de volle 8.00 m werk breedte. Ten behoeve van het transport, dat in lengterichting plaats vindt, is de Le lyterra 800 Magna voorzien van een trekinrichting en een hydraulisch opklapbaar wielstel. De bruto verkoopprijs bedraagt vrij- blijvend 40.400,- eksklusief B.T.W. De import van Universal trekkers is nu definitief ondergebracht bij Vo hamy B.V. te Heythuysen, een doch terbedrijf van gebr. De Vor Achter veld B.V. te Achterveld. Het bedrijf is naast importeur van Universal trekkers een regionaal ge richt mechanisatiebedrijf, zowel voor de land- en tuinbouw als voor de in dustrie. Universal trekkers zijn van Roe meense herkomst en worden gepro duceerd onder licentie van Fiat/Ita lië. De trekkers, die door Vohamy wor den geleverd, zijn alle in Europese uitvoering, d.w.z. met Bosch start motoren, Erwa zitting en Hackl vei- ligheidskabine of Fritzmeier veilig heidsbeugel. De bekende Velpon introduceert een nieuw veelzijdig assortiment, met o.a. de Super Klip. Deze klikt alles wat rondslingert, wegraakt of waar haakjes tekort schieten in een wip vast. Hürlimann Traktoren AG te Wil, Zwitserland heeft een nieuwe trekker in de handel gebracht in de zware klasse, te weten de H-6136. Dit nieuwe model komt tussen de H-5110 (85 kW/115 PS) en de H-6170 (121 kW/165 PS). De voornaamste kenmerken zijn: Motor: Hürlimann H-1106/12 6 ci linder watergekoelde dieselmotor met een maximum vermogen van 95 kW (130 DIN PS) bij 2260 t/min. Teneinde de brandstoftoevoer zo nauwkeurig mogelijk te laten zijn worden er 2 Bosch brandstofpompen gebruikt. Koppeling: 14" Eénschijfskoppeling, hydraulisch bediend, zelfnastellend. Transmissie: 24 Versnellingen voor uit en 12 achteruit met gesynchroni seerde omkeerkoppeling voor vlot vooruit/achteruit schakelen. Op wens is een superkruipbak leverbaar. Aftakas: Hydraulisch inschakelbaar met 2 toeren (540+1000 t/min). Onder druk gesmeerde staallamel- lenkoppefing met 7 sintermetalen platen. Remmen: Zelfnastellende oliebad- schijfremmen zowel op de achter wielen als op de voorwielen. Hy draulisch bediend. Hydrauliek: Open kringloopsysteem met lastafhankelijke regeling; stan daard voorzien van 2 dubbelwer- kende ventielen welke ook als en kelwerkend gebruikt kunnen wor den. Hefvermogen 5400 daN door gaand. Hefinrichting is voorzien van een sneldaalklep. Trekkrachtrege ling via de onderste hefarmen. Vooras: Centraal aangedreven voor as. Wieluitslag 50 gr. waardoor een zeer korte draaicirkel bereikt wordt. (9.5 mtr. z.remmen). Standaard voorzien van oliebadschijfremmen op de voorwielen. Kabine: Geheel nieuw ontworpen kabine voorzien van o.m. voetver warming, verstelbaar stuurwiel, zon werend glas, extra geluidsisolatie, dakluik etc. Nederland voor de gehele periode een grotere produktie is geraamd. In België-Luxemburg ligt de pro duktie aanvankelijk wat hoger, later wat lager. In Engeland zal in de eer ste helft van het jaar het aanbod kleiner, daarna duidelijk groter uit vallen. In Denemarken is aanvankelijk met een kleinere produktie te rekenen na maart evenwel met een duidelijk grotere produktie. Positie Nederland In Nederland zal op grond van de getroffen maatregelen een eventuele uitbreiding geleidelijk op een lager niveau terecht komen. De groei in 1986 zal daardoor vrij gering zijn. De konkurrentiepositie van Neder land zal verzwakt worden als gevolg van de wijziging van de bereke ningsmethode van de mcb's. Alleen voor Duitsland is de invloed voor Nederland positief. Konsumptie In Nederland is in het eerste halfjaar van 1984 het verbruik van varkens vlees vrij sterk gedaald. In Engeland, waar het verbruik een aantal jaren daalde, is thans weer enig herstel op te merken. Voorlopige cijfers in Frankrijk, Italië en Duitsland tenderen naar een lichte toename van het verbruik van varkensvlees. Vrijwillige PW-regeling runderslachten succes De vrijwillige regeling voor het uni form slachten en wegen van slacht- runderen van het Produktschap voor Vee en Vlees (PVV) werkt prima. De naleving van de voorschriften wordt, na de vliegende start op 30 januari jl.. aanzienlijk positiever beoordeeld dan bij de tot dan toe geldende ver plichte regeling. Momenteel hebben 37 runderslachtende bedrijven zich vrijwillig, kontraktueel, verbonden om volgens de gestelde PVV-regels hun runderen te slachten en te we gen. De Daimler Benz fabriek in Gagge- nau voltooide kortgeleden de bouw van de 250.000 ste Unimog. Het jubileum-voertuig was een Uni mog 1250 die dezer dagen nieuw op de markt wordt geintroduceerd. Deze 7,5 tonner is een belangrijke uitbreiding van de serie voertuigen met vierwielaandrijving en levert overal waar op- en aanbouwmoge- lijkheden sleep- en transportwerk van belang zijn, ekonomische hoge prestaties. 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 15