Provinciale Raad voor de Bedrijfsontwikkeling in Noord-Brabant besprak probleem van mestoverschotten Nieuw systeem voor vangen slachtkuikens: Vriendelijker voor vangers en dieren Rapport over opname van verschillende grassoorten door melkvee Lopende band mens- en dier vriendelijker Vergelijking Op een 19 oktober j.l. gehouden ver gadering van de Provinciale Raad voor Bedrijfsontwikkeling in Noord- Brabant werden de volgende onder werpen behandeld: 1. Bespreking "advies aan de Lande lijke Raad voor Bedrijfsontwikkeling betreffende omvang, gevolgen en aanpak van de mestoverschottenpro- blematiek" uitgebracht door de Kommissie van Advies inzake Mest problematiek. De Raad zal in haar vergadering van 23 november 1984 haar definitieve reaktie aan de Landelijke Raad voor de Bedrijfsontwikkeling formuleren. Het onderstaande dient dan ook te worden aangemerkt als een voorlo pige reaktie. Gebruikte c.q. te gebruiken normen De Raad kan akkoord gaan met de toepassing van de I.B.-norm doch verbindt daaraan de volgende voor waarden: - invoering zal gefaseerd dienen te geschieden; - met differentiatie per gebied moet rekening worden gehou den; - tevens dient differentiatie te wor den toegepast tussen bestaande bedrijven en nieuwvestigers c.q. uitbreiders; - de invoering van de I.B.-norm bij kalamiteiten moet geregeld wor den. De Raad zal zich niet verzetten tegen maatregelen die t.o.v. uitbreiding en nieuwvestiging remmend werken. Kwaliteit van de mest Bij de kwaliteit van de mest zal het duidelijk dienen te zijn wat de ak kerbouwer vraagt en wat de veehou der kan bieden. Ten aanzien van de kwaliteit van de mest wordt opgemerkt dat deze nog duidelijk verbetering behoeft. Goede be- en verwerkingsmethoden zijn hierbij onontbeerlijk. De Raad komt tot de volgende konklusie: - het bewustwordingsproces t.a.v. de mestproblematiek moeten worden geëntameerd; - de mestkwaliteit kan met name door preventieve maatregelen zoals water morsen, gebouwensi tuaties e.d. worden verbeterd; - getracht zal moeten worden om stankhinder te voorkomen. Dit kan de akseptatie duidelijk ver groten; - er zal een garantie moeten komen voor de kwaliteit. Hiertoe zullen er bepalingsmethoden moeten worden ontwikkeld; - zuiveringsslib wordt in principe afgewezen als meststof. Onderzoek De Raad is van mening dat onder zoek snel in gang moet worden gezet. Een goede koördinatie hierbij is ve reist. Tevens dient aandacht te .wor den besteed aan de opzet van een goede infrastruktuur. Financiering Uitgangspunt bij de vaststelling van de financiering moet zijn dat het een landelijk probleem betreft. Er mag wel verschil bestaan t.o.v. zgn. over- schotbedrijven. Wanneer er tot hef fingen wordt overgegaan zal de kon- kurrentiepositie in het oog moeten worden gehouden. De Raad komt tot de volgende kon klusie: - een beperkte basis heffing (grondstoffen) t.b.v. financiering van het onderzoek en de "admi nistratie" is akseptabel. - met de heffing voor de over- schotbedrijven is men akkoord. De kwaliteit van de mest zal hierbij echter wel een rol moeten spelen. - het gebruik maken van de dien sten van de Mestbank dient door de gebruiker te worden betaald. Plaats en status van de Mestbank De Raad is van mening dat een al gemeen beschikkings recht voor de Mestbank niet wenselijk is. Wel zal getracht moeten worden om de meststroom registratief en adminis tratief te verwerken. De Mestbank kan hierin een rol vervullen. De Raad is tevens van mening dat de Mestbank geen opsporingsbevoegd heid dient te krijgen. Deze bevoegd heid behoort toe aan de Algemene Inspektie Dienst. In de volgende vergadering zal op de plaats en de status van de Mestbank nader worden teruggekomen. 2. Voorstel voorbereidingsschema voor Landinrichtingsprojekten in Noord-Brabant 1985 Landelijk kan aan het voorberei dingsschema nog 25.00 ha worden toegevoegd. Vanuit Brabant zijn de rvk. "Teteringen" en de rvk. "Ul- venhout-Galder" voorgesteld. Daarnaast is verzocht om de gebie den "Castelre" en "Chaamse Beken" aan de rvk. "Baarle-Nassau" toe te voegen. De Raad gaat akkoord met beide voorstellen. Zij merkt daarbij nog op dat aan de rvk. "Teteringen" de hoogste priori teit dient te worden toegekend. Het centrum voor onderzoek en voorlichting voor de pluimveehoude rij Het Spelderholt te Beekbergen en het Instituut voor Mechanisatie, Ar beid en Gebouwen (IMAG) in Wage- ningen hebben in samenwerking met een aantal partikuliere bedrijven een nieuwe methode ontwikkeld om slachtkuikens over te brengen van de stal, waar ze gemest zijn, naar de slachterij. Het fonds Welzijn Land bouwhuisdieren van het ministerie van landbouw en visserij, was mede financier. Tot nu toe worden voor het inladen meestal ploegen van ongeveer tien personen ingezet. Een aantal leden van de ploeg kruipt in de nagenoeg donkere stal over de vloer tussen de slapende kuikens door de mest om de dieren te vangen. Eén vanger kan met iedere hand vijf kuikens opra pen. De kuikens worden vervolgens door een kleine opening in de kratten geduwd en met de hand op de vrachtwagen gestapeld. Het werk moet in nachtelijke uren plaatsvin den om de slachterijen tijdig te kun nen bevoorraden. De arbeidsom standigheden zijn onaangenaam en de kuikens lopen een aanzienlijk ri- siko op beschadiging. Tegen deze - niet altijd zachtzinnige - hantering van de kuikens is in het algemeen nogal wat bezwaar. Bij slachterijen bestaat belangstel ling voor de aanvoer van dieren op een open transportband. De onder zoekers hebben bij het ontwikkelen van het nieuwe systeem rekening ge houden met deze wens. Maar ze hebben bovendien rekening gehou den met de mogelijkheden om het vergaren van de kuikens op de boer derij te automatiseren en het systeem mens- en diervriendelijker te maken. Dit lukte door gebruik te maken van een nieuwe ingenieuze oprolmachi- ne, waarmee matten die eerst in de stal uitgelegd worden, als een soort lopende banden opgerold kunnen worden. Ir. de Koning van het IMAG: "Als de dieren zo'n band zien afrollen gaan ze vanzelf opzij. Daarna stap pen ze van de vloer weer terug op de band. In een half uur tijd is zo'n hok vol met banden gelegd. Dan gaat het licht uit. Als het donker is gaan de dieren "slapen". De band wordt dan langzaam door de oprolmachine 14 over, maar een netto besparing van ongeveer 25% is gemakkelijk te be reiken. Ir. de Koning: "Ik moet zeggen dat ons systeem in vergelijking met an dere nieuwe systeem er nog niet he lemaal het beste uitkomt. Dat is ver moedelijk te wijten aan het feit dat we het nog niet afgerond hebben. Het komt er ook niet slechter uit dan andere systemen. We hebben een aantal nachten geëksperimenteerd, maar veel hangt af van de mogelijk heden die we zullen krijgen om het verder te vervolmaken. Elk nieuw systeem vergt een investering van 1,5 a 2 miljoen gulden voor een slachterij en het is juist voor de slachterij een vraag of alle boeren met dat nieuwe systeem willen werken. Je kunt het als slachterij niet alleen doen en als boer ook niet. Dus het moet geza menlijk gebeuren". (Niek Bruin) Voor zomerstalvoedering wordt in het algemeen blijvend grasland niet overwegend Engels raaigras gebruikt. Er zijn evenwel grassoorten waarmee de periode van vers gras voeren kan worden verlengd. Dit kan een bespa ring van krachtvoer opleveren. Om dat gegevens over opname van die grassoorten en melkproduktie ont braken zijn in de jaren 1974 tot en met 1978 een aantal opnameproeven uitgevoerd met vers gras en voor- droogkuil. Bij vers gras werden vergelijkingen uitgevoerd met Engels raaigras, riet- zwenkgras en Italiaans raaigras. De proeven met voordroogkuil betrof fen de grassoorten Engels raaigras en rietzwenkgras. Bij de meeste proeven werden de opname en melkproduk tie gemeten bij eenzelfde maaista- dium (graslengte). In enkele proeven werden per grassoort verschillende maaistadia vergeleken. Tussen Engels raaigras en Italiaans raaigras was er geen duidelijk ver schil in voederwaarde, opname en melkproduktie. Rietzwenkgras ver schilde in voederwaarde nauwelijks van Engels raaigras. De opname en melkproduktie van rietzwenkgras waren in enkele proeven wel duide lijk minder. Het vetgehalte van de melk was echter relatief hoger. De lagere opname en melkproduktie van rietzwenkgras, die wel bij het stalvoeren maar niet bij het gekon- serveerd verstrekken is waargeno men* kan een beperking betekenen voor de toepassing van rietzwenk gras. In perioden waarin geen of niet voldoende ander gras beschikbaar is (voorjaar, najaar), zou rietzwenkgras vers gevoerd kunnen worden. In de tussenliggende periode zou riet zwenkgras dan gebruikt kunnen worden voor voederwinning. Het gewasstadium van de verschillende grassoorten had geen invloed op op name en melkproduktie. In rapport 97 "Opname van Engels raaigras, rietzwenkgras en Italiaans raaigras door melkvee" zijn de proe ven per jaar verslagen, gevolgd door een bespreking van alle proeven. U kunt dit rapport bestellen door 12,50 over te maken op gironr. 23 07 421 van het Proefstation PR te Le lystad, met vermelding van: zend mij rapport nr. 97. Afscheid B. van Dueren den Hollander Op 19 december a.s. hoopt de C.B.T.B. West-Nederland een af scheidsreceptie te organiseren voor de heer B. van Dueren den Hollan der te Fijnaart. De heer van Dueren heeft zich ge durende een kwart eeuw ingezet op velerlei plaatsen en in vele funkties in de landbouw. Zeer speciaal heeft Bas van Dueren den Hollander zich sterk gemaakt voor de belangen van de kontrakt- teelt, vooral in het Zuid-Westen, maar ook in vele landelijke funkties. De afscheidsreceptie zal plaatsvin den op 19 december a.s. in het Turf schip te Breda, aanvang 16.00 uur. Vrijdag 23 november 1984 Als de bakken gevuld zijn worden ze naar een speciaal ontworpen stapel machine gerold binnen gehaald en het is frappant dat de dieren gewoon op het bewegende "tapijt" blijven zitten. Als ze bij de oprolmachine komen vallen ze in een open transportbak en daar blij ven ze rustig in zitten". Als de bak ken gevuld zijn met ongeveer 55 kuikens, worden ze naar een speciaal ontworpen stapelmachine gerold. Vervolgens worden stapels van tien bakken op de vrachtwagen gezet. Tijdens het transport naar de slach terij worden de bakken automatisch geventileerd door een ingenieuze konstruktie van de vrachtwagen- kombinatie. Bij de slachterij aangekomen kunnen #de transportbakken automatisch uit geladen en op een transportband worden gezet. Er hoeven geen krat ten geopend te worden. De kuikens kunnen gemakkelijk uit de open bakken opgepakt worden. Dat is dan ook pas de eerste keer in de schakel van "hok naar haak", dat ze door een mensenhand aangeraakt worden. Het risiko op beschadiging is daar door minimaal. Wat betreft de kostenbesparing den ken de onderzoekers naast een be sparing op het verlies aan beschadig de kippen ook een arbeidsbesparing van ongeveer 50% te bereiken. Daar staan dan investeringskosten tegen

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 14