De Nederlandse fruitteelt is op de goede weg Prijsverloop tot nu toe bevredigend Vorig jaar was er in de EEG een vrij kleine appeloogst en een vrij hoge pere-produktie. Daarom werden hoge appelprijzen verwacht en wat lagere noteringen voor de peren. Zoals men weet vielen uiteindelijk de pereprijzen mee en de appelprijzen iets tegen. Vooral de Golden Deli cious stond in het voorjaar flink onder de druk. Dit jaar lijkt alles precies omgekeerd te verlcpen. Nu een vrij kleine pere-oogst en een vrij grote appeloogst. Een gezien deze feiten tot nu toe meevallende appelprijzen en pereprijzen die iets lager zijn dan werd verwacht. Maar alles bij elkaar kan worden gesteld dat de fruitprijzen een bevre digend beeld te zien geven. Niet alleen de laatste seizoenen, maar al vanaf 1980. De Nederlandse fruitteelt heeft zich duidelijk hersteld van een diepe inzinking. De balans is naar de goede kant doorgeslagen. Er is weer vertrouwen in de toekomst. Suksesvolle verjonging De omslag is nog onverwacht snel tot stand gekomen. In de jaren 1978 en 1979 verdween nog ca. 20% van de Nederlandse appel produktie in de interventie, terwijl de resterende 80% tegen afbraakprijzen werd verkocht. In de hele EEG was het percentage doordraai slechts 5%, dus Nederland zat (met België) in de hoek waar de zwaarste slagen vielen. En dan op eens vanaf 1980 een abrupte omme keer, zelfs zonder inzinkingen bij grote oogsten. Zo'n gunstig verloop had zelfs de grootste optimist niet durven voorspellen. Terugkijkend springen er drie pun ten naar voren. Ten eerste: Nederland had een forse achterstand bij de presentatie en die werd grotendeels ingehaald, o.a. via eenmalig fust, kistkaarten, e.d. Ten tweede: er kwamen nieuwe ras sen naar voren die een welkome aanvulling van het sortiment bleken te zijn. Het aanbod was door de overvloed van Golden Delicious te smal geworden en de konsument wou wel eens iets anders. De Neder landse telers hebben sneller op de nieuwe mode gereageerd dan de kollega's in de meeste andere EEG- lidstaten en daar vaart men nu wel bij. Ten derde: er werd in Nederland drastischer verjongd dan elders. Dat werd gestimuleerd door de hoge prijzen die de nieuwe rassen op brachten. De moderne intensieve plantsystemen zorgen voor hoge op brengsten per ha, een lagere kostprijs en prima kwaliteit. En vooral kwali teit is een sterk wapen in de konkur- rentiestrijd. Dat is alles voorbij. Frankrijk is snel afgezakt en doordat de verjonging stagneert zal dit land waarschijnlijk nog dieper wegzakken. In West-Duitsland wordt wel veel fruit geteeld, doch het areaal moder ne bedrijven is beperkt. Hierin komt weinig verandering. De behoefte aan importfruit van goede kwaliteit wordt daarom zeker niet kleiner. In Italië is men wel aktief, o.a. wat verjonging en aanpassing van het sortiment betreft. Het lijkt dat de konkurrentiekracht toeneemt. Over het geheel bezien hebben de Nederlandse fruittelers de mogelijk heden die de moderne fruitteelt biedt het beste benut. En daarom is hun positie, die in 1978-1979 nog ekstra zwak was, thans zodanig versterkt dat ze bij de top behoren. Volledigheidshalve: dat alles mag niet leiden tot zelfgenoegzaamheid. Vooral wat de afzet betreft (presen tatie van het aanbod) zijn er nog kansen voor verdere verbetering. Denk b.v. aan verpakken in lagen, aan kleinverpakking op schaaltjes, zoals dat o.a. in bepaalde buiten landse grootwinkelbedrijven wordt gevraagd, enz. Wat Zeeland betreft kan nog de wenselijkheid van aan- bodkonsentratie worden genoemd, maar dat punt is zoals ieder weet in studie. Herwaardering van het appelsorti ment Het appelsortiment is zodanig in be weging, dat vrijwel elk jaar een her waardering plaatsvindt. Bij de vroege rassen lijkt het of de Vista Bella dit jaar een doorbraak De Conference staat bij de peren op eenzame hoogte. Konkurrentiepositie versterkt Van groot belang is uiteraard ook de situatie in de belangrijkste andere fruitproducerende landen. Daarmee hebben we vooral te maken met Frankrijk, West-Duitsland en Italië. Frankrijk heeft een aantal jaren een hoofdrol gespeeld door een zeer snelle en sterke uitbreiding van het areaal en van de eksport. Door een doelmatige aanpak kreeg men met het zeer goede fruit van de jonge be drijven een flink deel van de eks- portmarkt in handen. In ons eigen land b.v. was er een massale door draai van Golden, terwijl de Franse appels tegen een relatief gunstige prijs werd verkocht. 10 beleefde, al zal de aanplant geên al te grote vormen aannemen. De Benoni blijft een prima appel, maar lijkt over zijn hoogtepunt heen. Ook de James Grieve hoort langzamerhand niet meer tot de echte toppers, mede omdat door de jodiumtest de aan- voerperiode wordt verkort. De Sum- merred blijft populair, mede door de vroege en hoge produktie, maar het zal oppassen zijn om de markt niet te overvoeren. Want bij alles zal men steeds voor ogen moeten houden dat de eksportvraag naar zomerappels niet groot is. Bij de wat latere appels heeft Alk- mene dit jaar een goede beurt ge maakt. Wellicht wordt het ras min of meer gezien als een vroege Cox's. Druppelbevloeiïng maakt opgang. De Golden Delicious blijft een plaats in het appelsortiment waard. Daarentegen is de Odin op de rang lijst gedaald. De prijs viel tegen. Een paar jaar geleden werd aanplant nog aanbevolen. Nu lijkt voorbehoud geboden. Is de konsumptieperiode ("uitstaltijd") te veel aan te korte kant? De Cox's Orange blijft behept met allerlei problemen en die kwamen in het afgelopen seizoen weer sterk naar voren. Er zijn echter bedrijven waar die problemen slechts een be perkte rol spelen en dan zit men goed met dit ras. De Cox's zal door zijn smaak waarschijnlijk nog diverse andere appelrassen overleven. Voor zeer veel konsumenten blijft de Cox's een begrip voor 't allerlekker ste. We kunnen daar moeiteloos mee instemmen. Elstar favoriet Als overgang naar de bewaarappels zijn allereerst Karmijn en daarna Elstar naar voren gekomen. De Kar mijn wordt zeer uiteenlopend beoordeeld. Sommigen zijn er zeer tevreden over, anderen hebben er geen goed woord voor over. Misjaren door mislukte vrucht, zetting en slechte bewaarresultaten zijn de hoofdklachten van degenen die te leurgesteld zijn. Daartegenover wij zen de tevredenen op hoge opbreng sten en (soms) bevredigende prijzen. We hebben overigens de indruk dat de Karmijn boven de grote rivieren beter tot zijn recht komt dan in Zee land. De Elstar is een snel rijzende ster. Aan de vraag naar plantmateriaal kan nauwelijks worden voldaan. Naar verluidt is er ook vanuit het buitenland veel vraag naar jonge bomen van het ras. De appel ver koopt zichzelf: mooi en lekker, goed van vorm en grootte. In Zeeland is de aanplant wat later op volle toeren gekomen dan in de meer noordelijke centra in ons land. Men gaf meer de voorkeur aan Jonagold. Maar nu lijkt de vraag naar Elstar minstens gelijk aan de vraag naar Jonagold. Jonagold had het weer tegen Bij de late appels gaat het om de "oudgedienden" Golden Delicious, Winston en Goudreinette en de nieuwelingen Jonagold en Gloster. De Winston zakt geleidelijk weg. Goudreinette blijft wel populair, maar bij grote oogsten is de prijs te laag en bij kleine oogsten vallen de geldelijke uitkomsten ook tegen. Nieuwe aanplant is daarom niet aantrekkelijk. De Golden blijft' een plaats in het sortiment waard van- het fruit. Vandaar dat er ook bij El star veel klachten waren. De kleuring wordt bevorderd.door grote verschil len tussen dag- en nachttemperatuur, dus b.v. overdag bij een lekker zon netje 18-20 graden en 's nachts bij maanlicht (onbewolkte lucht) afkoe ling tot 5-6 graden. Maar dit najaar was wekenlang het verschil tussen dag en nacht maar 2-3 graden. Dat was vooral nadelig voor de Jonagold. Eind oktober was er vaak nog een flinke percentage ongekleurde ap pels. En geheel groene appels mogen zelfs niet voor verse konsumptie worden geveild en moeten dus vol gens de geldende voorschriften in de kroet als industriefruit. Door vaak door te plukken (b.v. 4 maal) en daarbij steeds alle appels met een redelijk blosje te oogsten, is het meestal gelukt de degradatie tot industriefruit te ontlopen. Vaak door pas in november de laatste appels binnen te halen. Die hadden op de boom al een vettige schil en waren niet lang houdbaar, maar er zaten wat licht-rode streepjes op en daar ging het om. Kleur vraagt alle aandacht Nogmaals: het weer was abnormaal ongunstig voor de kleuring. Vorige jaren verliep alles beter. Maar toch waren er toen ook veel klachten. Als we dan ook toegeven dat een vrij groot percentage van de vruchten te groot is, lijkt de konklusie gewettigd dat de Jonagold wat smaak en pro duktie betreft, weliswaar zeer goede eigenschappen heeft, maar dat de nadelige eigenschappen ook niet ge ring zijn. Te hopen is dat niet name voor het kleurprobleem oplossingen worden gevonden, b.v. door rode mutanten op bepaalde teeltmaatre gelen. De Jonagold verdient het dat hieraan ekstra aandacht wordt bes teed, want de gekleurde vruchten van het ras vinden gretig aftrek bij de konsument. Dat kan niet gezegd worden van de Gloster. Ook dat ras is zeer produk- tief, de vruchten komen vrij vlot op kleur en de bewaarbaarhéid is goed, afgezien van neiging tot glazigheid in beschimmeld klokhuis. De smaak is echter omstreden en daardoor blijft de prijs (voorlopig?) achter bij b.v. Jonagold en Elstar. De aanplant is Vooral dankzij de ruilverkaveling kwamen er te Kapelle en omgeving veel mooie, moderne bedrijven. wege zijn betrouwbare produktie en voortreffelijke bewaareigenschap- pen. Maar het aanbod blijft vooral internationaal gezien erg groot, vooral van Frankrijk en wellicht in de nabije toekomst ook uit Spanje. Dat houdt de prijs voorlopig onder druk. Over de Jonagold kan men héél veel schrijven, maar inmiddels weet iedereen dat vooral de kleur toch wel een zwak punt is. Dit najaar is dat ekstra duidelijk tot uiting gekomen. Daarbij moet er dan wel rekening mee worden gehouden dat de weers omstandigheden abnormaal on gunstig waren voor het kleuren van dan ook niet omvangrijk. Bij nieuwe aanplant zullen bij de huidige stand van zaken de Elstar en Jonagold toonaangevend blijven. Terecht mag men er van uitgaan dat onder normale omstandigheden de problemen met de kleur aanzienlijk kleiner zullen zijn dan dit najaar. Conference - Golden van de pere teelt? Bij de peren blijft de Conference op eenzame hoogte staan. Toch is vol gens sommige deskundigen de hemel niet zo onbewolkt als tot nu toe steeds werd aangenomen. In Italië wordt massaal Conference geplant. Vrijdag 23 november 1984

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 10