nieuws uit brussel Incasso superheffing wordt uitgesteld De zondagsboeren van Japan jan werts Brussel wil Braks aanpakken wegens gasprijs De veehouders hoeven voorlopig de superheffing op hun te veel geproduceerde melk niet af te dragen. Dat scheelt alleen al de Neder landse producenten zeker vijftig miljoen gulden. De Europese Com missie zal dezer dagen op aandringen van Frankrijk zo'n besluit nemen. Europees landbouwcommissaris Paul Dalsager is van mening dat tegen Nederland moet worden opgetreden wegens de recente prijsver laging van aardgas voor glastuinders. Hij stelt volgende week zijn collega's voor om een officieel onderzoek in te stellen. Uitgangspunt is het befaamde artikel 93.2 van het Verdrag van de EEG, waarin het geven van staatssteun aan een bepaalde bedrijfstak wordt verboden. Dat verklaarde minister ir. Gerrit Braks van Landbouw dinsdagavond in Brussel na afloop van tweedaags beraad met zijn collega. De ministers van Financiën werden het een deur verder maandag eens over een blij vende strakkere beheersing van de landbouwuitgaven, zoals dat door de regeringen van Engeland, West- Duitsland en ook Nederland al lan ger was bepleit. Voortaan mogen de landbouwpolitieke uitgaven globaal niet meer stijgen dan de inkomsten van de EG. Het uitgangspunt is, in de slotfase van het al maandendurende beraad over de definitieve formule, overigens nogmaals wat afgezwakt. 1983, het jaar waarin de uitgaven in Brussel meevielen, telt niet mee. De uitgaven van dit jaar en het volgende vormen nu de basis vanwaar men vanaf 1986 de uitgaven op land bouwpolitiek terrein in een zeker keurslijf wil dwingen. Politiek van groot belang is de moei zame gang van zaken rond de on derhandelingen met Spanje. De mi nisters van Buitenlandse Zaken maakten hier deze week onderling geen enkele vordering bij het opstel len van hun onderhandelingspositie. De landbouwministers gaven hun poging om een oplossing te vinden voor de enorme wijnoverschotten die na uitbreiding van de Gemeenschap voortbestaan maar op, omdat Italië geen drempel op de produktie wil accepteren. Braks is echter hoopvol gestemd, omdat de Italiaanse minis ter Pandolfi nu wel wil horen van regionaal toe te passen drempels, waarmee hij dus de noodzaak van beheersing van de produktie accep teert. Frankrijk wil die kwestie be slist geregeld zien voordat de onder handelingen met Spanje afgesloten kunnen worden. Die hele problema tiek rond de uitbreiding en de wijn zee gaat vrijwel zeker naar de ko mende Europese topconferentie in Dublin. Op de vooravond van Sin terklaas krijgt men daar dan een grotendeels landbouwkundig verga dermenu voorgeschoteld. Superheffing Op verzoek van de Engelsen is lang durig gesproken over de toepassing van de superheffing in de zuivelsec tor. Daarbij bleek, aldus Braks, dat de Fransen weliswaar de goede wil hebben om de heffing ook te gaan innen, maar daartoe voorlopig toch geen kans zien. Diverse ministers zagen dat een situatie dreigt waarbij bepaalde landen de heffing wel in casseren en andere (nog) niet. Daar om pleitten behalve Nederland ook België, Engeland en zelfs West- Duitsland (dat feitelijk al incasseert) voor opheffing van de dreigende rechtsonzekerheid. Dat kan alleen via uitstel van de inning. De voorzitter van-de ministerraad de Ierse bewindsman Austin Deasy stelde daarop voor de hele inning maar te verschuiven naar het eind van het lopende melkprijsjaar per 1 april 1985. Daartegen rezen echter juridische bezwaren. Op voorstel van de Belgische bewindsman Paul de Keersmaeker wordt nu 31 december а.s. de peildatum met inning per 15 februari 1985. De Europese Com missie, zo is de verwachting van mi nister Braks, zal de verordening in die zin aanpassen. Of dan per half februari de helft of de volledige ver schuldigde heffing wordt geïncas seerd is nog niet duidelijk. Minister Braks hoopt voor een goede gang van zaken dat begin 1985 niet opnieuw de inning uitgesteld moet worden. Waaraan wij ter vermijding van misverstanden toevoegen, dat het hier slechts om uitstel van de in casso gaat, ten einde de veehouder in staat te stellen om in de periode tot uiterlijk 1 april de melkproduktie per individueel bedrijf te beperken met het voorgeschreven percentage. De regeling als zodanig staat bij geen enkele minister ter discussie. Minister Braks schetste de journalis ten in Brussel hoe zeer de beperking van de melkproduktie, die via de su perheffing wordt nagestreefd, voor beeldig verloopt. De melkproduktie daalt vrijwel overal versneld. Bij sommige Nederlandse fabrieken zakt de aanvoer momenteel met zelfs tien procent, dus meer dan Brussel vraagt. In West-Duitsland is sedert april al vijf procent minder gemol ken, bij een vereiste beperking met б,7 procent. Frankrijk moet twee procent terug en zit nu op 0,8 pro cent. Nederland moet 6,6 procent remmen en zit nu op 4,9 procent. België melkt 3,2 procent minder, terwijl men slechts 2,7 procent zou hoeven. Groot-Brittannif zit al op 8,4 procent minder melkaanvoer en hoeft maar 6,2. Ierland mag 4.6 pro cent ....etcmeer melk produceren maar komt tot nu toe niet verder dan 4. Ook Denemarken levert meer in dan nodig met 6,5 procent vermin dering, waar 5,6 procent maximaal is vereist. Als het zo voorspoedig blijft verlopen is de Nederlandse minister bereid de verdere toepassing volgend jaar te versoepelen. De één procent extra daling van de melkproduktie voor 1985 voorzien blijft echter no dig, aldus Braks in Brussel. Gasprijs In de Europese ministerraad hebben de Britse, Duitse, Italiaanse, Deense en Belgische bewindsman opnieuw geprotesteerd tegen de recente ver laging van de gasprijs voor glastuin ders in Nederland. Het onderzoek dat zij wensen en vrijwel zeker ook krijgen, is de aanloop naar een pro cedure voor het Europese Hof van Justitie. Als de autoriteiten in Brussel zouden vinden dat Nederland via de gasprijs staatssteun verleent, krijgt de Nederlandse regering eerst ruim schoots gelegenheid maatregelen te nemen. Drie jaar geleden besloot de Euro pese Commissie dat het toenmalige preferentiële tarief in Nederland staatssteun inhield. Minister Braks zei ons in Brussel goede verwachtin gen te hebben dat men nu niet weer tot die conclusie komt. Volgens Braks is de prijs van 42,5 cent die de tuinder tot oktober 1985 moet beta len ongelooflijk veel hoger dan tij dens het vorige conflict. Bovendien betalen de gasstokers nu stukken meer voor hun energie dan kolen- verbruikers in en buiten Nederland. "Vorige keer zat ik als minister zelf ook min of meer tussen de onder handelingen met ons sectorpro gramma voor besparing van energie van driehonderd miljoen gulden. Nu heb ik mijn vingers niet aan het gas gebrand en is hier dus sprake van een puur privaatrechtelijk contract, waar de regering buiten staat", aldus Braks. Tenslotte wijst hij er de Brus- "Zeventig procent van de boeren werkt alleen in de vrije tijd op de boerderij, we noemen ze zondags- boeren". Aan het woord is professor Kurata, hij is hoogleraar in de land bouwtechniek aan de universiteit van Niigata. Van half augustus tot half december is hij op uitnodiging van de vakgroep landbouwtechniek in Wageningen. Van oudsher was Japan een land van boeren en vissers. Maar sinds het begin van de Meyi-periode, halver wege de vorige eeuw, is er een in dustrialisatie geweest die vooral na de tweede wereldoorlog een enorme vlucht heeft genomen. Door de in dustrialisatie trokken grote hoeveel heden agrarische arbeiders weg van het platteland. Maar het stukje land werd niet verkocht. De mensen ko men in het weekend terug om hun bijdrage te leveren aan de landbouw. Veelal is er sprake van een enorme overmechanisatie, omdat de meeste boeren over hun eigen landbouw machines beschikken. Daarmee be werken zij een lapje grond dat ge middeld slechts 1,2 hektare per gezin beslaat. Door dit kleine oppervlak en het ge bruik van machines kunnen vee! boeren in Japan hun bedrijf op part time basis uitoefenen. In 1950 had 5C procent van de boeren nog een full time baan in het eigen bedrijf, maai inmiddels is dat percentage gedaalc tot 13.1. De meeste boeren produce ren rijst. De afgelopen jaren is de produktie van rijst gestegen en de konsumptie ervan gedaald. Dat heeft ertoe geleid dat er een overschot aan rijst ontstond, een absurde situatie, gezien de enorme voedselimport die Japan heeft. Volgens Kurata hebben de boeren een funktie als arbeids pool. Kurata: "De landbouw vormt een grote bron van arbeid. Daardoor kan de industrie over goedkope ar beidskrachten beschikken omdat de boeren die part-time werken relatief goedkoper zijn dan arbeiders die een volledige baan bij een bedrijf heb ben. En de mensen die geen werk meer hebben in de industrie keren terug naar de boerderij. De boeren vormen dus een reservoir". selse autoriteiten op, dat het vast stellen van een uniforme prijs van 42,5 cent tot oktober 1985 ook nade lig voor de tuinbouw kan uitpakken, als prijzen van andere energiedra gers zouden gaan dalen. Nieuwe onderhandelingen? In Brussel rekent men anders. Daar gaan specialisten uit van zes cent prijsverlaging in Nederland. Aange zien onze tuinbouw 2,5 miljoen m3 verstookt berekenen zij het voordeel op honderd vijftig miljoen gulden in een jaar. Wat ons in de Brusselse wandelgangen treft is de enorme on kunde over de situatie in Nederland. Men zou in perskringen hier nauwe lijks weten wat in Nederland met de gasprijs aan de hand is, ware het niet dat de Belgische Boerenbond al se dert augustus flink wat herrie maakt over die kwestie. Aangezien de Boe renbond behalve Nederlands ook Frans en Duits als officiële werkta len heeft, sijpelt haar berekeningen en documenten in die versies naar het verre buitenland door. Deze week liet de actieve afdeling Public Relations van de Boerenbond (alweer) een helder document ver spreiden: "Belgische tuinders be dreigd door scheefgetrokken con currentie". Daarin voorspelt men, mogelijk terecht, dat de Nederlan ders eenmaal op het matje geroepen in Brussel zullen aansturen op nieu we onderhandelingen. Een suggestie, Oorlog De basis voor deze situatie is gelegd door de landbouwpolitiek van de Japanse regering na de tweede wereldoorlog. De regering wilde toen zo snel mogelijk de rijstproduktie weer op orde hebbem. Om de ver bouw van rijst te stimuleren en zwarte handel tegen te gaan werd de hele rijstoogst opgekocht door de re gering tegen een hoge prijs, en ver volgens tegen een lagere prijs ver- kocht.Nadeoorlogwerkteheterggoed, maar dit systeem wordt nu nog steeds gehandhaafd, en het laat zich raden dat dit tot problemen leidt. De prijs die de Japanse regering voor rijst betaalt is ongeveer drie maal zo hoog als de prijs op de wereldmarkt. De regering verkoopt het vervolgens weer voor tweederde van die prijs. Bij soja en tarwe liggen deze ver houdingen nog schever, daar zijn de regeringsprijzen ongeveer viermaal die van de wereldmarkt. Het zal voor de regering niet een voudig zijn om dit systeem te veran deren. Dat heeft alles te maken met zetels in het parlement. Japan is in gedeeld in kiesdistrikten die per dis- trikt een vertegenwoordiger leveren. Bij de ontvolking van het platteland is er geen aanpassing geweest in deze distrikten. Dat heeft tot gevolg dat een stem op het platteland op dit moment ongeveer zes keer zo zwaar telt als een stem uit de stad. En on geveer tweederde van de vertegen woordigers van de regeringspartij komen uit agrarische streken. Programma Voorzichtig probeert de regering nu de agrarische produktie om te bui gen. In het meerjarenprogramma voor de landbouw tot 1990 stelt de regering dat de landbouw moet overschakelen van produkten die in overmaat worden geproduceerd, zoals rijst, naar produkten waar een tekort van bestaat, zoals rundvlees. Men onderscheidt drie groepen pro dukten. De eerste groep bestaat uit landbouwgewassen waarin men in 1990 zelfvoorzienend wil zijn, zoals rijst en groenten. In de tweede groep zitten produkten waarin men op de lange termijn zelfvoorzienend wil voor zover nodig, het overwegen zeker waard. Al was het maar van wege de tijdwinst die er gedurende het dure stöokseizoen met heronder handeling valt te verdienen. Boven dien vertrekt over enkele weken landbouwcommissaris Dalsager uit Brussel. Zijn opvolger zal, behalve als hij Andriessen heet, niet onmid dellijk in staat zijn om na nieuwjaar knopen door te hakken. Boerenhulp Braks verzette zich hier tegen de suggestie om de Europese agra riërs elk vijftig tot honderd gulden per jaar te laten gaan bijdragen voor de financiering van voedsel hulp aan hongerende landen. Braks voelt er helemaal niets voor daarop één bepaalde en nogal beperkte bevolkingsgroep aan te spreken. Wel kan hij zich voor stellen dat er ooit een één pro centheffing komt ten bate van ontwikkelingslanden op het pro duceren van agrarische over schotten in West-Europa. Specia listen uit de tien EG-landen heb ben hier een balans opgemaakt van de voedselhulp, noodzakelijk voor hongerend Afrika. Zij ko men op een extra behoefte aan graan van 2,7 miljoen ton. De fi nanciering noch het transport van die hulp is voorlopg rond. 1ÊM3 ik Prof. Kurata zijn, zoals fruit, melkprodukten en vlees. De derde groep waaronder za ken als tarwe en voedergewassen vallen, zal voornamelijk worden geïmporteerd. Die zelfvoorzienendheid is iets waar men zich in Japan zorgen over zou moeten maken. Van de ontwikkelde landen heeft Japan het laagste ni veau van zelfvoorziening. Maar liefst 50 procent van de gekonsumeerde kaloriën wordt geïmporteerd. Van de gebruikte tarwe wordt slechts tien procent in Japan geproduceerd en van de soja zelfs maar vier procent. Volgens Kurata heeft zijn regering ook redenen om die enorme import in stand te houden: "De regering wil veel industriële produkten exporte ren. Daardoor ontstaat een export overschot dat moet worden opgelost. Een van de manieren om dat te doen is de import van landbouwproduk- ten". Met name de Verenigde Staten oefenen grote druk uit op Japan om de invoerbeperkingen voor land- bouwprodukten op te heffen, waar bij het handelsoverschot van Japan als belangrijkste argument wordt ge noemd. Kurata: "De Verenigde Sta ten hebben een geweldige overpro duce en die overschotten proberen ze nu in Japan kwijt te raken". Ook Nederland blijkt enige landbouw- export naar Japan te hebben. Maar ondanks noeste pogingen van het kaasmeisje is ons belangrijkste ex- portprodukt: chocola. George de Gooijer luit: Wagenings Hogeschool Blad) Het merendeel van de Japanse boeren heeft de boerderij als bijbaantje. De landbouwproduktie is er dan ook niet al te hoog. Bijna alle tarwe en soja worden geïmporteerd. Door een subsidiesysteem waar de EG een punt aan kan zuigen worden de zaken nog verder scheef getrokken. De politieke macht van de boeren en het enorme overschot op de beta lingsbalans zorgen er volgens de Japanse professor Kurata voor dat de situatie maar langzaam veranderd. Vrijdag 16 november 1984 5

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 5