Gemeenschappelijke drainage kan nu op Tholen en Zuid-Beveland met flinke subsidie worden vernieuwd Braks botst met VVD over agrarisch prijsbeleid Voorontwerp Wet Beheer land bouwgronden om advies gezonden Gemeenschappelijke drainage XP#1' x •T"* Een opname uit de periode dat drainage nog met gebakken buizen werd gelegd. De heer Van Rossum heeft eind september de volgende vraag aan minister Braks gesteld: Is het bekend dat in de herverka- velingsgebieden Tholen, de Zak van Zuid-Beveland en Walcheren in de vijftiger jaren over een op pervlakte van ca. 3000 ha ge meenschappelijke drainages moesten worden aangelegd ter vervanging van de oorspronke lijke slotenstelsels op een mo ment, dat de toedeling van gron den nog niet vaststond? Zijn de instanties die toen ingestemd hebben met de wijze van uitvoe ring zich bewust dat deze aan de watersnood van 1953 toe te schrijven situatie thans grote problemen veroorzaakt bij het drainageonderhoud en de gelei delijk aan noodzakelijk worden de drainagevernieuwing? Wordt er van overheidszijde mee inge stemd dat bedoelde gemeen schappelijke drainage, mede ge zien hun leeftijd, aangemerkt worden als in velerlei opzicht volledig verouderde systemen, zodat het gewenst is de inrichting thans zo te maken dat de indi viduele grondeigenaren en grondgebruikers de volle verant woordelijkheid kunnen dragen voor de detailontwatering van hun gronden, zonder daarbij af hankelijk te zijn van nevenlig- gende grondeigenaren of grond gebruikers? Zo ja, is de Regering dan bereid te bevorderen dat de betrokken waterschappen in het kader van de A2-subsidieregeling een bijdrage wordt verstrekt? Antwoord De problematiek van de ge meenschappelijke drainages in de herverkavelingsgebieden in Zee land is bekend. De samengestelde drainagesystemen zijn indertijd aangelegd als alternatief voor een open waterlopenstelsel. Wanneer de betrokken waterschappen thans bereid zijn koördinerend op te treden en plannen op te stellen ter sanering van bedoelde situaties, doordat belanghebben den in dat kader in de gelegen heid worden gesteld hun draina gesysteem onafhankelijk te ma ken van dat van nevenliggenden, ben ik bereid de Landinrich- tingsdienst te verzoeken aanvra- gen om een rijksbijdrage positief te benaderen. O -J >i r M l I i i! 1111 Op deze situatieschets is te zien dat in veel gevallen meerdere grondgebruikers gebruik moeten maken van één drain De ca. 20 jaar geleden door de Landinrichtingsdienst aangelegde ge meenschappelijke drainage in de herverkavelingsgebieden in Zeeland zullen met behulp van een flinke subsidie van de overheid kunnen worden vernieuwd. Minister Braks heeft dit begin november schriftelijk geantwoord op een vraag van het SGP Tweede Kamerlid ir. H. van Rossum. Het betreft hier een subsidietoezegging die van toepassing is op ca. 2000 ha kultuurgrond, waarvan ca. 1060 ha op Tholen, 745 ha in de Zak van Zuid-Beveland terwijl de overige hektares verspreid zijn over de provincie. Voor de aanleg van de nieuwe drai* nage zou wanneer alle herverkave lingsgebieden opnieuw gedraineerd zouden worden 4 a 5 miljoen nodig zijn. Daar in de praktijk in een aantal gevallen niet van de regeling gebruik zal worden gemaakt verwacht men dat de operatie 3 miljoen gaat kosten. Aangezien het waterschap bij de uit voering van de werken een koördi- nerende rol zal vervullen kan de drainage als een zgn. A2-werk wor den uitgevoerd. De subsidie die daarvoor wordt verleend, bedraagt maksimaal 50% (ekskl. WIR-pre- mie). Uniek Volgens de direkteur van de Land inrichtingsdienst in Goes ir. W.A. van Meegen is hier sprake van een voor ons land unieke situatie. Nooit eerder is het voorgekomen dat een herdrainage wordt gesubsidieerd bij een (gemeenschappelijke) drainage die ooit met steun van de overheid is aangelegd. Volgens de inspekteur van de Landinrichtingsdienst komt vooral het hoofd van de SEV-dienst van de Z.L.M. de heer J. Markusse, Minister Braks van landbouw heeft donderdagmiddag een VVD-motie ontraden om bij de komende land- bouwprijzenronde in Brussel voor 1985 in ieder geval de produktiekos- tenstijging in de prijzen door te bere kenen. De motie maakt in de Kamer geen kans omdat CDA en PvdA er tegen zijn. Braks denkt dat het verder optrekken van de melkprijzen zal lei den tot bestendiging van de super heffing op meerproduktie van melk. Juist prijzen van agrarische produk- ten waarvan binnen de gemeenschap een groot produktieoverdracht be staat zullen meer "marktgericht" moeten worden, aldus de minister van landbouw. De melk hield de Kamer in zijn ban. De superheffing, een boete op pro- duktie uitbreiding boven de aan de boeren toegekende produktie kon- tingenten die voor vijf jaar is inge steld, moet zoveel eerder als mogelijk is van de baan, zo meent de gehele Kamer en de Minister. Tazelaar (PvdA) voelt voor een fonds dat melkproduktie kontingenten op koopt van melkveehouders die er mee willen uitscheiden. Die kontin genten kunnen dan worden door gespeeld naar kleine melkveehou ders en melkveehouders die vorig jaar in een uitbreiding hebben geïn vesteerd en op hun meerproduktie dit jaar een rem gezet zien door de superheffing. De oppositie woord voerder legde dat vast in een motie. Braks is daar falikant op tegen. Hij is al evenzeer gekant tegen het verhan delbaar maken van melkproduktie kontingenten. Een melkveehouder die wil uitbreiden zal derhalve, in de visie van Braks, weidegrond moeten kopen van een andere boer die be schikt over een melkproduktie kon- tingent dat vrijgesteld is van super heffing. Inkomenskompensatie De landbouwminister was terughou- daarvoor de eer toe "want die heeft hier vele jaren lang achter aan geze ten". De subsidie op vernieuwing van de drainage zal in 1985 ingaan en waarschijnlijk enige jaren gelden. De opzet is dat er een speciale kommis- dend over de CDA-motie om de Brusselse inkomenskompensatie voor boeren van 60 miljoen gulden voor komend jaar geheel om te zet ten in subsidie voor maatregelen die de agrarische struktuur in Nederland verbeteren. Die kompensatie is be doeld om boeren schadeloos te stel len voor de afschaffing van de mo netair kompenserende bedragen (mcb's) binnen de EG. Die mcb's zijn toeslagen en heffingen aan de gren zen van de EG-landen op agrarische produkten, waarvan de Nederlandse boeren tot dusver per saldo een in komensvoordeel hebben genoten. Het CDA wil een deel van die inko menskompensatie inzetten om kleine melkveehouders aan melkproduktie kontingenten te helpen, opdat zij kunnen uitbreiden. Braks wees dat niet bijvoorbaat af, maar waar schuwde dat Brussel Nederland daarvoor financieel zal straffen. Voor de komende drie jaar is voor Nederland 120 miljoen gulden aan kompensatie toegezegd, maar als dat volledig in een andere vorm dan in komenskompensatie gebeurt zal daarop 20 miljoen gulden worden gekort. De minister van landbouw zal in het kabinet voorstellen om de zestig miljoen gulden aan kompen satie geheel in te zetten zoals het CDA dat wil, met een optie om het VVD-alternatief te volgen om dat slechts voor de helft te doen en dertig miljoen gulden als uitkering ineens direkt aan de boeren te geven. Van der Linden (CDA) deed op de PvdA een beroep om zijn motie over de alternatieve aanwending van de 60 miljoen gulden inkomenskom pensatie voor komend jaar te steu nen. Minister Braks stelt zich op een punt kwetsbaar op: hij is tegen een wijzigingsvoorstel van het CDA om komend jaar anderhalf miljoen gul den meer uit te trekken voor een versoberde voltooïng van de projek- ten proefgebieden nationale land schappen. De VVD wilde daar oor- sie zal worden gevormd die de uit werking van het drainageplan zal begeleiden. Zitting daarin zullen o.m. nemen vertegenwoordigers van het waterschap, van de standsorga nisatie, van de Raad voor de Be drijfsontwikkeling en van de Land inrichtingsdienst. De gemeenschappelijke drainage die bestaat uit gebakken buizen is ont staan als gevolg van het feit dat ze indertijd bij de verkaveling eerder is aangelegd dan het plan van toede ling vast werd gesteld. Bij de defini tieve toedeling ontstond daardoor de situatie dat twee of meer grondge bruikers voor de afwatering van hun percelen gebruik moesten maken van één en dezelfde drain. De drainage is ca. 20 jaar geleden aangelegd en op een aantal plaatsen is zij aan ver nieuwing toe. Een steeds meer voorkomend pro bleem is de laatste jaren geworden dat een of twee "gebruikers" van de drain wilden vernieuwen, terwijl een derde dat om welke reden dan ook niet wilde. Deze grondgebruiker kan evenwél niet tot meedoen worden verplicht. In dergelijke gevallen kan de drainage dan ook niet worden ver nieuwd met alle vervelende gevolgen van dien. De heer van Meegen ver wacht dat als gevolg van de nu toege-. zegde subsidie veel meer grondge bruikers tot vernieuwing van de drai nage over zullen gaan. Daarnaast zullen veel grondgebruikers nu zelf een drainage aan laten leggen waarbij men onafhankelijk wordt van de bu ren door de drains naar een eigen bermsloot te laten lopen. spronkelijk helemaal niks voor uit trekken, maar ging daar morrend mee akkoord nadat bleek dat de PvdA als kompromis bereid was het CDA te steunen. In een eigen wijzi gingsvoorstel op de landbouwbegro ting vroeg de PvdA om 2,8 miljoen gulden ekstra. Dat voorstel is politiek niet haalbaar. In ieder geval voelt de minister niets voor de CDA-sugges- tie om een deel van de opbrengst van verkoop van domeingronden nie* langer in te zetten voor aankoop van grond in voor het natuur- en land- schapsbeleid waardevolle gebieden. Die negentien miljoen gulden heb ben wij hard nodig, zo betoogde mi nister Braks. Andere toezeggingen van de bewindsman: de Oostvaar- dersplassen worden binnenkort offi cieel natuurgebied. Op korte termijn neemt het kabinet een besluit over een "vereenvoudigd jachteksamen". Het simpele jachteksamen is bedoeld voor boeren die op vossen willen schieten. De Oostvaarders plassen vormen een ongepland natuurgebied in de nieuwe polders waarmee het overgrote deel van de Kamer inge nomen is. Minister ir. G. Braks (landbouw en visserij) heeft een voorontwerp Wet beheer landbouwgronden om advies toegezonden aan de Natuurbescher- mingsraad, het Landbouwschap, het Interprovinciaal Overleg voor Re- kreatie en Natuur en de Raad van Advies voor de Ruimtelijke Ordening. Het voorontwerp geeft een wettelijke basis voor het relatienotabeleid, dat op dit moment gebaseerd is op de Beschikking beheersovereenkomsten 1983. Het voorstel bevat een procedure tot aanwijzing van beheersgebieden, van reservaatgebieden en reservaten, waarbij een grote invloed wordt toe gekend aan de provinciale besturen. Zij hebben in het voorontwerp de uitsluitende bevoegdheid om gebie den voor te dragen aan de minister van landbouw en visserij tot plaat sing op een lijst van beheersgebie den, reservaatgebieden en reserva ten. Verder bevat het voorontwerp pro cedureregels en voorschriften ten aanzien van het beheersplan, op ba sis waarvan beheersovereenkomsten kunnen worden afgesloten. Ook de onderhoudsovereenkomsten ten aanzien van waardevolle land schappelijke elementen, die thans gebaseerd zijn op de Beschikking onderhoudsovereenkomsten land schapselementen en onder de Be schikking aanwijzing landschapsele menten. zullen een basis krijgen in de Wet beheer landbouwgronden. Daarnaast bevat het voorontwerp een wijziging van de Pachtwet, waardoor het. meer dan thans het geval is. rekening kan worden ge houden met belangen van natuur en landschap. Minister Braks heeft aan de instan ties en organisaties, aan wie hij öet voorontwerp heeft toegezonden ge vraagd hem vóór 1 januari 1985 te adviseren. Hij streeft er naar om zo spoedig mogelijk daarna een wets voorstel terzake bij de Tweede Ka mer der Staten-Generaal in te die nen. 4 Vrijdag 16 november 1984

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 4