IqIIII"1 Cll i Oogsten bij nacht Mtr'V zegge en schrijve Enerverend 100 jaar KNLC 100.000 polissen en nog wat zuidelijke landbouw maatschappij Opheffing CAVO Landbouwbegroting Dankzij de aanmerkelijke verbetering van het weer is de spanning rondom de oogst in de landbouw voor velen nu wel gebroken. De aardappeloogst is nu een heel eind aan de kant, hoewel er begin deze week op bepaalde percelen nog niet of nauwelijks gerooid kon worden. In middels is er ook al heel wat wintertarwe gezaaid. Tegen de vérwachting in bleek dat lang niet overal tegen te vallen. Verschillende boeren vertelden mij dat ze wel eens onder slechtere omstandigheden tarwe gezaaid hadden. Door het droge weer wordt ook nog geprobeerd uien die eigenlijk al afgeschreven waren alsnog binnen te halen. In de meeste gevallen moet dan wel met veel uitval reke ning worden gehouden. De mai'soogst is zeer wisselend: over het algemeen wordt er echter gesproken van aan- zienlijke*verliezen aan opbrengst en kwaliteit. Door de enorme (in-)spanningen van de afgelopen weken is de praktijk nu wel toe aan een beetje rust. De mensen zijn echt moe nu het eind van het karwei in zicht komt. Een beetje rust is dan wel verdiend. De vorige week was er een van enerverende gebeurte nissen. Al sprokkelend kom ik tegen: 1 00 jaar KNLC, de behandeling van de landbouwbegroting in de Tweede Kamer, de uitreiking van de 100.000ste polis bij onze Onderlinge Verzekeringmaatschappij, het passeren met de (maand-)oplage van ons ZLM-blad van de 60.000 grens en de liquidatie van de Commissie Agrarische Vak onderwijs (CAVO). Van de stijlvolle wijze waarop vorige week woensdag het eeuwfeest van het KNLC is gevierd heb ik zeer genoten. Dit is vooral te danken aan de vlekkeloze organisatie waardoor het geheel zeer ontspannen kon verlopen. Zeer eervol was natuurlijk de aanwezigheid van Hare Majesteit koningin Beatrix bij het middaggedeelte. Tijdens zo'n bijeenkomst wordt er natuurlijk ook heel wat afgepraat. Ik kwam tenminste thuis met velletjes vol notities over af spraken en/of nieuwtjes. Alleen al daarom is een derge Eén dezer dagen heeft de O.V.M. een geweldige mijlpaal bereikt, nl. de 100.000 ste voertuigpolis. Deze is met enig klaroengeschal uitgereikt. U leest daarover meer op pa gina 6 en 7. Voor het eerst in onze geschiedenis hadden we ook de regionale pers uitgenodigd. Niet zozeer om die 100.000 ste polisuitreiking op de gevoelige plaat vast te leggen dan wel veel meer voor een beveiligingsaktie, die we tegelijkertijd van start wilden doen gaan. Welnu, ook daarover kunt u meer lezen in de verzekeringsrubriek. Voor ondergetekende was dit een bijzondere gelegen heid. Ruim voor het overdragen van de leiding van dit bedrijf de 100.000 ste polis te mogen uitreiken is niet niks. We hebben ook de eerste polis uitgeschreven en realise ren ons nu pas, dat op alle 100.000 polissen onze handte kening staat. Wel, wel! Nu we toch aan dit soort bespiegelingen bezig zijn; sinds de oprichting van de O.V.M. in 1951 is in de motorvoer tuigenbranche een premie omgezet van ruim ƒ300.000.000,— Wij gaan er daarbij vanuit, dat onze premie gemiddeld over de jaren 30% onder de premieta rieven van de kommerciële maatschappijen lag, d.w.z. dat in de loop der jaren ruim 90 miljoen gulden premie voor u is bespaard. Er waren een aantal jaren waarin het verschil veel groter was dan 30%, maar allé, gemiddeld nemen we 30%. We hebben die 90.000.000,— die u in de zak kon houden ook nog even op samengestelde interest gezet a 6% per jaar en dan loopt de bespa ring op naar 130.000.000,— Dat is toch een interessant bedrag; rond 1.300,— besparing per voertuigpolis. In deze tijd van scherpe konkurrentie is het zaak de ver kregen voorsprong te behouden en zo mogelijk uit te breiden. Daarvoor is alweer een strenge kostenbewaking nodig. De omzet per man mag niet dalen, wat in een groeiend bedrijf niet eenvoudig is. De Lange I VRIJDAG 16 NOVEMBER gj Wm n 64e JAARGANG NO.3757 tuinbouwblad lijke bijeenkomst zeer nuttig. Zeker als "iedereen'' er is zoals bij het KNLC het geval was. Een leuk meenemertje (vanuit de Ridderzaal) voor ons werkgebied was vooral het nieuws dat er een subsidieregeling komt voor ge meenschappelijke drainage (zie elders in dit blad). Zo blijkt er ook wel eens wat goeds uit Den Haag te komen. Het KNLC kan hoe dan ook terug zien op een zeer ge slaagd eeuwfeest. Feest was het ook bij de OVM van de ZLM waar de historische mijlpaal werd bereikt van 100.000 polissen. Door zorgvuldig bestuur en goed beheer (van de onvol prezen direkteur Jan de Lange) is de OVM nu een pronte boerendochter geworden waar we met z'n allen trots op zijn. Een gelukwens aan bestuur, direktie en personeel is hier daarom zeker op zijn plaats. Via de aktie "alarmin stallatie" kunnen de verzekerden op nuttige en financieel aantrekkelijke wijze profiteren van het bereiken van deze mijlpaal. In dit verband is ook vermeldenswaard dat de oplage van ons ZLM Land- en Tuinbouwblad van deze week het respektabel aantal van 60.000 exemplaren zal overschrijden. Op de drukkerij hebben wij daar op zeer bescheiden wijze aandacht aan besteed. Maar een beetje trots zijn we er wel op. Vorige week vond de liquidatievergadering plaats van de Commissie Agrarisch Vakonderwijs in Zeeland (CAVO). Daarmee is na bijna 35 jaar goed werk een eind gekomen aan de werkzaamheden van een in meer dan één opzicht opmerkelijke kommissie. De CAVO heeft nooit veel aan de weg getimmerd maar in stilte zijn werk gedaan: dui zenden kursisten hebben via de CAVO één of ander di ploma behaald. De taak van de CAVO wordt gedeeltelijk overgenomen door het Provinciaal Overlegorgaan Cur suscoördinatie (POOC) als orgaan van de Provinciale Raad voor de Bedrijfsontwikkeling. Bij de liquidatiever gadering van de CAVO was niet veel belangstelling. Ik wil daarom op deze plaats uitdrukkelijk mijn waardering uit spreken voor het vele en belangrijke werk dat de CAVO in die ruim 30 jaar voor de Zeeuwse (agrarische) bevolking heeft verricht. Het heeft mij toch ook wel teleurgesteld dat de CAVO zo zonder meer is afgedankt waardoor onder meer een schat aan ervaring verloren gaat. Ik hoop in ieder geval dat het POOC er in zal slagen het agrarisch kursusonderwijs in Zeeland op hetzelfde peil te handha ven. Dat is de POOC aan de CAVO wel verplicht. De behandeling van de landbouwbegroting is voor de zelfstandigen in de land- en tuinbouw een overwegend teleurstellende vertoning geweest. De minister heeft de knip dicht weten te houden, zich beperkt tot vage uit spraken en de problemen vooruit geschoven. De Kamer heeft dit alles uiteindelijk geaksepteerd. Schrale troost was nog dat de uitspraken die diverse kamerleden had den gedaan tijdens de bezoeken die zij op uitnodiging van het KNLC aan de provincie hadden gebracht in de Kamer nog voor enige gekrakeel zorgden over het aan de land en tuinbouw toekomende deel in de lastenverlichting van anderhalf miljard gulden. Maar blijkbaar kwam het poli tiek allemaal niet zo goed uit om'de boeren het hun toekomende deel ook daadwerkelijk toe te kénnen. De konklusie moet helaas andermaal zijn dat de boer uit eindelijk het gelag zal moeten betalen. Ik ben benieuwd hoe lang de boeren dit beleid nog zullen aksepteren. Oggel Het ZLM Land- en Tuinbouwblad heeft bij het verzeke ringsnummer de oplage van 60.000 bereikt. Bij drukkerij Vink in Axel waar het orgaan van de ZLM wekelijks wordt gedrukt is dit een aanleiding om aan het bereiken van deze mijlpaal een feestelijk tintje te geven. Op de foto van rechts naar links Jac. den Doelder direkteur van drukkerij Vink, J. Wierenga eindredakteur, J. Oggel sekretaris ZLM, J. Scheele assistent redakteur, J. v.d. Putten opmaker.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 1