VOOI? ml VI? OII W Bayer Waterputten voor Bangladesh en Sri Lanka O Tribunil in wintertarwe Schouwen goed voor (meer dan) in sh Lanka een waterput Kruiswoordraadsel Vrouw en Water Lezers vragen Feestelijk en winters gebak onder redaktie van de Redaktiekommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zee- land en Brabant Redaktieadres: Mevr. L.J.de Regt - van Malde gem Anna Mariaweg 1, 4494 PB Geersdijk Al enkele keren hebt u op deze plaats kunnen lezen over het ACWW water projekt. Vorige week nog eindigde het verslag over de exkursie naar het "tropenmuseum" met de kreet "Doe eens iets met de watermap!" En dat er iets of beter gezegd al veel gedaan wordt voor deze aktie ontdekten we door navraag bij enkele afdelingen. Door dit aan U door te geven, krijgen andere afdelingsbesturen misschien ook ideeën, hoe het geld voor een put bij elkaar te krijgen. De Brabantse afdeling Steenbergen bijv. maakte een jaarprogramma waarin "water" centraal staat. Mevrouw Overbeeke schrijft er.dit van: Edukatie en rekreatie, spel en dans Naast de vele gegevens die de wa termap ons aanreikt kan men ook eigen fantasie laten meespelen. Wat dacht u van een avond waar edukatie en rekreatie aan de beurt komt. Zoals bijv. iemand die over de waterschappen vertelt en een mode show van regenkleding. U kunt pro beren een zaak te interesseren om hun regenkleding door leden te laten showen. Succes verzekerd. Het spel "waar of niet waar", geeft zeker ook succes. Het bestuur zoekt 8 voorwerpjes bij elkaar waarvan het gebruiksdoel onbekend is. Meestal oude dingen. Vier bestuursleden gaan nu vier verhalen vertellen, één ervan is waar. Bij de vier verhalen heeft één iets met water te maken. De in groepjes verdeelde leden kunnen met raden punten verdienen en de winnende groep krijgt een prijsje. Een volksdansgroep in een afdeling kan dansen instuderen, die iets met water te maken hebben. Een koor heeft vast geen problemen om wat liedjes over water in te studeren. U kunt een put, gemaakt als spaarpot de hele winter op de afdelingsavon den goed in het zicht zetten. Was u het afgelopen jaar ook (culinair) drastisch aan het be zuinigen? Zo ja, zet die principes met de komende feestdagen in het vooruitzicht voorlopig maar in de -ijskast en laat uw culinaire aspiraties weer maar eens de vrije loop. Laat u zich bovendien niet de eetlust ontnemen door de als maar oplopende energie-reke ningen maar probeer met de ko mende feestdagen het onder staande recept op tafel te krijgen. Misschien niet zo energiebewust maar wel lekker! Ingrediënten voor de vulling (liefst een dag tevoren bereiden!) 125 gram rozijnen, 50 gram ge sneden gember, 2 zoetzure appels 40 gram margarine, 25 gram witte basterdsuiker, 50 gram amandel spijs (is verkrijgbaar bij banket bakkers of supermarkten), 2 zak jes vanillesuiker, 1 geraspte ci troenschil plus het sap, V2 eetlepel gemalen kokos, V2 theelepel gem berpoeder, Z2 theelepel gemalen kruidnagel, xh. theelepel kaneel en 1 mespunt nootmuskaat. Was de rozijnen, schil de appelen, verwijder de klokhuizen en snij ze in niet te grove stukken. Hak de margarine en vermeng dit goed met alle andere ingrediënten. Zet het vulsel weg in een goed afge sloten plastik bak. Maak voor 10 a 12 zandtaartvormpjes van de volgende ingrediënten een lekker soepel deegje. 200 gram bloem, 100 gram boter, 1 dl. water en ietsje zout (2 a 3 Een lid van onze afdeling maakte een wandkleed om te verloten met als motief "de waterdruppel". Andere afdelingen De afdeling Westkapelle werkt elk jaar mee aan een braderie op hun dorp. Ze verdienen daarmee eerst het geld voor hun FPP adoptiekind. De rest gaat naar een goed doel en dat was deze keer 400.— voor een waterput. Op de kerstavond van de afdeling Zuidzande Nieuwvliet Cadzand ver telde de presidente over het water- projekt. Besloten werd een kollekte te houden. Met een kleine aanvulling uit de kas kon ook die afdeling de 400,— voor een put afdragen. Leden van de afd. St. Annaland maakten op een quilt kursus enkele werkstukken - waaronder een dek bedovertrek - voor een verloting op de braderie. Resultaat ruim 200,— die ze eventueel door andere aktivi- teiten nog hopen aan te vullen. Voorjaar 1985 wordt in Hoek een grote tentoonstelling "Hoek totaal" georganiseerd. Daar presenteren zich ook de plattelandsvrouwen van de afdeling "Braakman". Naast an- gram). Hak de (zeer koude) boter in de bloem in zeer kleine stukjes en werk het voorzichtig door de bloem met behulp van een hou ten spatel. Voeg er nu het zout aan toe en vervolgens heel voor zichtig en met kleine beetjes het water, zodanig dat de bestandde len nog aan elkaar blijven han gen. Bestuif nu een tafel of aan recht met bloem en rol met een deegrol het deeg uit. Let er hierbij wel goed op dat u bij het rollen niet te hard drukt en het deeg zo luchtig mogelijk behandelt. Re gelmatig goed bestuiven! Rol en keer het deeg regelmatig tot de vereiste dikte is verkregen (iets dunner dan een gulden). Beboter vervolgens de vormpjes en bekleed ze met stukjes van het uitgerolde deeg. Vul de vormpjes met het vulsel tot net iets onder de rand. Maak van het resterende deeg goed passende dekseltjes. Maak hiervoor de randen van de voering iets nat met wat water en druk er de dekseltjes stevig tegen aan. Bestrijk ze tot slot flink met een losgeklopt ei. Zorg voor een vrij warme oven en bak ze bij een temperatuur van 200 graden in 30 minuten gaar. Tip: Bestrijk ze eventueel met wat sinaasappelmarmelade, di- rekt als ze uit de oven komen of serveer ze omgekeerd in een klein bakje of schaaltje en overgiet ze met custard of rumsaus. M.A. van der Vliet dere voorbereidingen zijn de leden druk bezig allerlei dingen te maken die dan verkocht kunnen worden ten behoeve van het waterprojekt. Om vast een beginbedrag bij elkaar te hebben, staat ook daar op elke bij eenkomst een waterput spaarpot en worden er door leden geschonken spullen verkocht, (bv. eigengemaak te jam, zakjes sierkalebassen). Het zijn maar enkele afdelingen die nu aan bod komen. Ik weet dat er afdelingen zijn waar een bingo avond georganiseerd wordt (Yerseke - We- meldinge) en waarschijnlijk zijn er talrijke andere initiatieven. Brabantse en Zeeuwse afdelingen: Hebt U iets succesvols georgani seerd, laat het ons weten. Wellicht kunnen we dan later nog eens een overzicht maken. Tot slot het verslag van mevrouw Mouthaan van de afd. Schouwen. Horizontaal: 1 Grasvlakte; 7 plant; 13 onzin; 14 open plek in ijs; 16 edelman; 17 vlaktemaat; 18 schrijver; 21 bakje; 22 per regel; 23 dierenverblijf; 24 eenmaal; 26 bevel; 27 gevoel; 29 maand; 31 ontkenning; 33 hout soort; 35 drank; 37 stop; 38 plaats in België; 40 wachthuisje; 42 drank; 43 onverschrokken; 44 hemellichaam; 45 ijzeren pen; 47 niet raak; 48 vuur; 51 vervelend wezen; 53 zangstuk; 55 ploegsnede; 57 bosgewas; 60 vroe gere regentes; 62 ambtshalve; 63 water; 65 gast; 67 vliegtuigkenteken van Nicaragua; 68 vervoerbedrijf; 70 bedwingen; 72 zeer; 73 dager; 75 noodsein; 76 godin van de vrede; 78 veter; 79 handelend optreden. Vertikaal: 1 Gebrek aan flinkheid; 2 gewicht van de verpakking; 3 roem; 4 on- Ook afd. Schouwen had een bijeen komstprogramma afgestemd op de aktie van de waterputten. Mevr. Roos, presidente, las een aanbeveling voor van het hoofdbestuur van de Bond over deze aktie. De film "Wa ter, vriend en vijand" werd gedraaid. Deze film werd gemaakt in opdracht van de Voorlichtingsdienst Ontwik kelingssamenwerking door de N.O.S. Hier werd de toepassing en noodzaak van water in alle facetten belicht. De dames v.d. Cingel en Mandemaker lichtten het projekt verder met alle mogelijke informatie toe. Geïnspireerd door deze impressies werden na de. pauze een geslaagde verloting en winkeltje gehouden. Een bonte verscheidenheid aan arti kelen ging over de toonbank. Groente, fruit, jam, boterkoek, handwerken, boeken en nog andere zaken gingen grif van de hand, wat een fantastisch financieel resultaat opleverde. Een bedrag van 530,— waarbij ook een gift uit de afde- lingskas, kan overgemaakt worden. Afd. Duiveland had al eerder met succes een avond georganiseerd en na deze avond maakte mevr. v.d. Zwet-Verdijk, lid van de afd. in een spontaan gevoel van medeleven, een gedicht. Dit gedicht werd deze mid dag voorgedragen door mevr. N. v.d. Bruinhorst. De tekst vindt U hierbij afgedrukt. Een geslaagde middag, waarna je thuis met iets meer aandacht de wa terkraan opendraaide. Water halen voor het leven, water halen om te leven. Voor haar man en voor haar kind, voor nieuw leven dat begint. Water halen ze wil leven, water halen ze moet toch leven. Voor haar man en voor haar kind, en 't leven dat begint. Zwaar is 't leven voor haar "vrouw", haar jeugd gaat heen, ja, veel te gauw. Ze sjouwt maar zware kruiken aan, soms kilometers bij hen vandaan. Eén kruik op de arm één op het hoofd, ze moet wel want ze heeft trouw beloofd. Zorgt voor vee en voor het land, daar van heeft ze allemaal verstand. En wat krijgt ze dan voor loon, niets; want dat is doodgewoon. De man heeft rechten, zij de plichten, ook voor 't gezin dat zij samen stichten. Zij zorgt met potten en met pannen, hij zit bij de andere mannen. Zij moet zwoegen met grote zorgen, en ze denkt alweer aan morgen. Ze is moe en zonder fut, ze moet water halen bij de put. Water, water, om te leven, water, water, dat is toch leven. 27-4-1984 A. v.d. Zwet-Verdijk maatregelen behoort de zorg voor een onkruidvrij gewas. Najaarstoepassingen met ®Tribunil voorkomen dat kamille en muur, duist en windhalm zich in de loop van de winter kunnen ontwikkelen tot forse konkurrenten in het gewas. Door de werkingsduur van Tribunil worden tevens voorjaarskiemers bestreden. Wanneer door de weersomstandig heden in dit najaar Tribunil niet op de gebruikelijke wijze kort na het zaaien kon worden toegepast, behoort een bespuiting óver het ge was in alle wintertarwerassen tot de goede mogelijkheden. Deze bespuiting kan worden uitge voerd, zodra het gewas in het twee- bladstadium is gekomen. Deze late najaarstoepassingen bieden boven dien, wanneer ze tot ca. half decem ber worden uitgevoerd, goede sla- gingskansen voor een onderzaai van raaigrassen en rode klaver in het voorjaar. Bayer Nederland B.V., divisie Agro Chemie, Postbus 9217, 6800 HW Arnhem, Tel. 085-629014. Geachte redaktie, Daar mijn auto verzekerd is bij de Z.L.M. en ik uw blad "Land- en Tuinbouw" regelmatig in de bus vind, ben ik op het idee gekomen uw advies te vragen bij het volgende: Sinds een jaar of 7 hebben wij een druivenwingerd tegen de garage staan, welke op het westen ligt. Nog nooit heeft hij vruchten gedragen. Ik weet dat hij eigenlijk op het zuiden meetbaar getal; 5 ziekte; 6 dansfeest; 8 binnenste; 9 afkorting; 10 water doorlatend; 11 lofrede; 12 een per soon; 14 jong dier; 15 grondsoort; 19 te verrichten werk; 20 verharde huid; 23 hemellichaam; 25 snavel; 28 suk kel; 30 soort hert; 32 braaf; 34 bouwland; 36 vijandig persoon; 37 zoen; 38 lichaamsdeel; 39 schutsluis; 41 elektrisch geladen deeltje; 46 ins gelijks; 49 muziekinstrument; 50 krachtig streven; 52 deelbaar door twee; 53 pilaster; 54 grijpen; 56 voorkeur; 58 dokter; 59 rivier in Groningen; 61 rivier in Frankrijk; 64 Ierland; 66 uniek; 69 manuskripten; 71 wilde haver; 72 voordat; 74 en (Latijn); 77 muzieknoot. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 "Ï8 19 20 21 22 23 24 25 26 57 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 moet staan, komt het misschien daardoor? Mijn vraag is, is er lektuur over te koop of misschien in de bibliotheek? En kan ik jonge scheuten verplanten en wanneer? In de katalogussen van tuinbouwbedrijven staat dat druiven na twee jaar vruchten kunnen voort brengen. Hopelijk kunt u mij op weg helpen, bij voorbaat hartelijk dank. Mevr. M.J.J. de Kraker, IJzendijke Geachte mevr. de Kraker, Naar aanleiding van de vragen het volgende: Een druif moet op het zuiden staan en beschut zijn tegen de wind. Ver planten liefst in het voorjaar, bij voorbeeld maart. Meer wetenswaardigheden zijn te vinden in boeken over de fruitteelt, uitgegeven door Thieme of Zomer en Keuning. Veel sukses! L. Burger, Groene School, Kapelle Tot één der voornaamste kuituur- Vrijdag 16 november 1984 17

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 17