Een mooie tuin hoeft niet groot te zijn Stille pracht van bloemen en planten 'Para no' is een fraaie A Istroemeria met een zeer grote lila-kleurige bloem. Deze bloem is goed houdbaar en produceert weinig stuifmeel. Ter vergelijking: links een A Istroemeria van normale grootte, rechts 'Parano Vrijdag 16 november 1984 De Nationale Bloemenvaktentoon- stelling Aalsmeer die de vorige week plaatsvond is in 22 jaar uitgegroeid tot een jaarlijks hoogtepunt in het internationale bloemisterijgebeuren. De Nederlandse bloemisterij levert als bedrijfstak in zijn geheel al ja renlang een bijzondere prestatie op het gebied van aanpassing aan de gewijzigde internationale economi sche omstandigheden. Innovatie, verhoging van de efficiency, markt gerichte produktie en spreiding van de afzet naar steeds meer landen op grotere afstanden om de prijsdruk te versoepelen, hebben ertoe geleid, dat er meer delegaties uit het buitenland aanwezig waren dan ooit tevoren om de resultaten kritisch gade te slaan. Toon Kuipers introduceerde de nieuwe Bromelia, waaronder de Aechmea 'Ro mero Mafkomstig uit de proeftuin Mei Ie in België. 'Romero Mwordt ongeveer 80 cm hoog en is zeer lang houdbaar. 13 In het oktobernummer van dit blad werd mededeling gedaan van het feit dat ons de tuinenprijs 1984 was toegekend. Naar aan leiding daarvan hebben mensen mij gevraagd om over die prijs winnende tuin wat meer te ver tellen en wat meer te laten zien dan de eerder geplaatste foto die voornamelijk het gezicht van de wat grijnzende ontwerper toonde. Natuurlijk voldoe ik graag aan dat verlangen en zal in dit artikel de tuin nader belichten. Een betrekkelijk kleine tuin Het betreft een betrekkelijk klei ne tuin, een tuin achter een wo ning twee onder een kap van plm. 9x12 meter. En voor alle duide lijkheid. het is mijn eigen tuin. Een tuin die negen jaar geleden voor het eerst werd ingericht. De kinderen waren toen nog heel klein en zoals het goed bedoelen de ouders betaamt, werd die tuin vooral gemaakt voor de kinderen. Een zandbak, een speelgrasveld- je. een konijneheuvel, een schommelplek en een kinder- kweektuintje waren in die begin jaren de voornaamste ingrediën ten. De tuinruimte werd gedeeltelijk begrensd door een schutting en gedeeltelijk door hagen. Binnen die aldus gevormde ruimte was er behalve voor de kinderaktivitei- ten nog beperkt plaats voor wat beplanting en voor twee terrassen om respektievelijk 's morgens en 's middags te kunnen zonnen. Gedurende zeven jaar is die tuin intensief door de kinderen ge bruikt of liever gezegd verbruikt. Het grasveld was vertrapt, de ko nijnen hadden de tuin ondergra ven en de beplanting beschadigd. Kortom het was geen gezicht meer en omdat de kinderen bovendien hun speelterrein el ders vonden werden plannen ge maakt voor een nieuwe opzet. De nieuwe wensen Het kiezen voor een nieuwe tuin noopt tot het op een rijtje zetten van datgene wat men van zo'n nieuwe tuin verwacht, wat er in die tuin gedaan moet kunnen worden, wat financieel en tech nisch mogelijk is enzovoorts. Van de bestaande situatie was de schutting en waren de hagen die de tuin inmiddels mooi omsloten met nog enkele mooie solitairko- niferen de moeite van het sparen waard. Terwille van de kosten moesten de tegelterrassen zoveel mogelijk blijven voor wat ze wa ren. Bovenaan het verlanglijstje stond een flinke plas water. Geïnspireerd door grote water- tuinen die ooit op een Bundes- gartenschau in Bonn te zien wa ren, moest water een belangrijke plaats gaan innemen. Uiteinde lijk werd het water zo domine- De beplanting De nadrukkelijke aanwezigheid van water vraagt een beplan tingskeuze die past bij de door het water opgeroepen sfeer. De sug gestie van een vochtige omgeving verlangt een weelderige kruid achtige begroelng. Daarom spe len aan de vijver enkele grote siergrassen een belangrijke rol tesamen met hosta, astilbe, zil verkaars en elfenbloempje. In de schaduw bloeit in het voor jaar steenbreek, in de zomer vrouwenmantel en in de herfst Tricirtus hirta een schone onbe kende met roze lelieachtige bloe men tesamen met japanse ane monen. De kroon op de vijver wordt gezet door een mooie witte waterlelie die djjarbij geflankeerd wordt door 'Zwanebloemen, dotters, snoekkruid, veenpluis, biezen, japanse irissen en kaapse water lelie. Een mooie overgang van grind- tegelterras naar vijver is ontstaan door de randafwerking met morane keien. Curieus zijn de op het water drijvende glazen lam pen die de vijver sprookjesachtig mooi verlichten. Het resultaat In twee jaar tijd is de tuin redelijk volwassen geworden en heeft on danks haar kennelijke eenvoud een hoge belevingswaarde. Na tuurlijk door het altijd levendige water, maar ook door de blijvend boeiende vorm en de weelderige, ingetogen beplanting. rend dat al het andere er bij werd aangepast. Het ontwerp Op de plattegrond ziet u hoe de tuin is ingedeeld. De tuin ligt aan de oostzijde van het huis, daarom ligt het terras voor de ochtendzon direkt tegen de woning. Tegen de woning begint ook een schaduw- border. Door de lage ramen be gint de tuin daardoor haast in de kamer. De schaduwborder ligt iets verhoogd ten opzichte van het terras. De soms kleine maar ook enkele grotere hoogtever schillen zijn heel wezenlijk in het plan. De verschillende onderde len worden duidelijker en het re- lief is van invloed op de ruimte lijke beleving. Centraal ligt de grote vijver waarlangs een vlonderpad loopt dat eindigt in een klein vlonder zitje in de schaduw. De vijver is zo gekonstrueerd dat het waternivo direkt onder de- vlonder zit. Links achter in de tuin ligt het tegelterras voor de middagzon. Om de vrijkomende grond uit de vijver een direkte bestemming te geven en om de genoemde hoogteverschillen te realiseren werd de schaduwbor der iets verhoogd, werd tegen de garage/ houtberging een verho ging gemaakt met borderwand en werd achterin de tuin een flinke verhoging aangebracht. De verschillende onderdelen zijn diagonaal verlopend in de tuin geplaatst. Dat diagonale verloop geeft tesamen met de soms kleine hoogteverschillen wat ekstra spanning aan het geheel. Alle terrassen zijn zo gesitueerd dat ze een direkte relatie met het water hebben. Daardoor lijkt de vijver mede door het toch al verrui mende effekt van water veel gro ter dan de plattegrond doet ver moeden. De verhoogde bakken zijn o.a. beplant met overhangend gips- kruid, kranssalie, valse edelweis, ganzerik, damastbloem en ruit. Alles is heel rustig van kleur, nergens fel rood of geel, ma'ar fijne nuances in wit, zachtblauw, grijs en wat rose.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 13