Gewestelijke Raad Noord- Brabant verwacht problemen bij uitzetten bevers Aktuele marktontwikkelingen van aardappelen Rooien blijft ondanks beter weer moeilijk Oppervlakte graszaad zal drastisch inkrimpen Het eerste miljoen bij Avebe gepasseerd! Westduitse aardappelkonsumptie toegenomen Nu de dagen korten en november voor de deur staat, neemt de spanning onder de agrarische bevolking "IN HET LAND VAN HEUSDEN EN ALTENA EN DE BIESBOSCH" toe. Tal van oorzaken zijn hier debet aan maar het onwerkbare weer is wel de grootste oorzaak. In ons werkge bied moet nog ontstellend veel werk verzet worden, het is heel moeilijk om in procenten aan te geven van nog zoveel procent hiervan en nog zoveel procent daarvan. De allergrootste zorg betreft de aardappelen want het grootste ger deelte moet nog gerooid worden. Tal van percelen zijn niet of nauwelijks te berijden en de rooikapaciteit "op de wel te berijden percelen" is of zal laag zijn. De bieten worden ook mondjesmaat gerooid een voorraad van 3-4 dagen voor de fabrieken is te gering, zelfs het geheel ontbreken van een voor raad is al verschillende keren voor gekomen. Het zaaien van de wintergranen komt nauwelijks voor maar een mooie novembermaand kan hier in nog de nodige verandering brengen. De oppervlakte graszaad zal in ons gebied voor 1985 een drastische in krimping ondergaan want de in 1984 onder dekvrucht ingezaaide veld- beemd en roodzwenkgrassen zijn voor 90% mislukt. Daar komt nog bij de vrijwel volledig mislukte her- inzaai van de engels-raaigrassen. Om nu nog in te zaaien is niet aan te bevelen in verband met de kg-op- brengsten en het (te) late oogst tijd stip. Het ploegen op wintervoor is hier nog nauwelijks op gang gekomen en een enkel perceel is gespit. De belang stelling voor spitten neemt wel toe en zal nog verder toenemen. Als de kombinatie van spitten en zaaien mogelijk is ook op de zwaardere gronden. De stemming onder de agrarische bevolking in ons gebied, m.b.t. het gevoerde beleid zowel nationaal als internationaal, is even slecht als het weer. Velen spreken de hoop en wens uit dat minister Braks snel in ziet dat dit beleidtot niets leidt. Het ver trouwen in hem neemt snel af. De stemming is voor een aantal jaren volledig kapot gemaakt en dit is een zeer slechte situatie. Het onbegrip over het gevoerde beleid b.v. m.b.t. de hoeveelheid te leveren melk aan de fabrieken "die nu in het buiten land melk gaan kopen" is even on begrijpelijk als afkeuringswaardig. De akkerbouw lijkt in zijn geheel te zijn vergeten ook door de standorga nisaties. De vakbladen hebben maan den lang bol gestaan van de super heffing en zijn gevolgen maar zal de akkerbouwpoot niet een zeer groot gedeelte van de rekening betalen??? Al met al begrijpt u dat de stemming niet optimaal is. Hopelijk zullen de weergoden on de komende tijd be ter gezind zijn want dat is zeer wel kom. De Gewestelijke Raad van Noord-Brabant, heeft op de vergadering van 24 oktober j.l., uitgebreid gediskussieerd over kombinatiebanen, een nieuw systeem van arbeidsvoorziening ter bestrijding van de werke loosheid in de agrarische sektor. Een kombinatiebaan is een baan, bestaande uit deeltijdwerkzaamheden op verschillende bedrijven, die samengevoegd - gekombineerd - worden tot één baan. Hierbij is het de bedoeling dat een ondernemer zich voor een jaar vastlegt om elke week gedurende (een) bepaalde dag(en) een kombinatie baanwerker te werk te stellen. De ondernemer behoeft echter niet te zorgen voor de admi nistratieve rompslomp. De betrokken werknemer komt dan ook in dienst bij een bepaalde nog aan te wijzen instantie. Uitgangspunt is dat het projekt wordt opgezet met overheidsgelden en dat gewerkt wordt tegen een ge reduceerd tarief. De overheidssubsi die wordt echter pas gegeven als vaststaat dat de kombinatiebanen geen reguliere arbeid verdringen. De aangeboden werkzaamheden zullen daarom getoetst moeten worden door een STAP: een Stichting Agra rische Projekten. Bevers Er worden ideeën ontwikkeld om opnieuw bevers uit te zetten in Ne derland, ondermeer in de Biesbosch en in het dal van de Beerze. De Ge westelijke Raad verwacht hierbij problemen met de muskusrattenbe- strijding. Het feit dat bepaalde vallen voor bevers gevaarlijk zijn, kan be tekenen dat de bejagingsdruk op muskusratten wordt verminderd. Andere gevolgen kunnen zijn het ondergraven van dijken en taluds van watergangen, het bouwen van dammen in sloten en het fourageren op landbouwpercelen. Besloten is om de materie onder de aandacht te brengen van het lande lijk Landbouwschap om na te gaan wat de gevolgen voor de landbouw kunnen zijn. Ook gedurende het afgelopen sei zoen is door (verwilderde) duiven schade veroorzaakt aan landbouw gewassen, zowel in de periode van opkomst als tijdens de afrijping. De Gewestelijke Raad wil zich inzetten om te komen tot een fonds, waaruit duivenschade vergoed kan worden. Verder wordt gedacht aan georgani seerde afschotjachten in de winter periode en het verkleinen van het aantal grootgebrachte jonge duiven per nest. De prijsontwikkeling op de Nederlandse groothandelsmarkt wordt weerge geven door de volgende noteringen van de Rotterdamse beurs. Groothandelsprijzen in guldens per 100 kg 1984 1983 1982 1981 Bintje klei 35/50 nm 18,50 33,50 19,25 21,75 Bintje klei 50 nm op/. 20,50 53,50 19,50 23,— Eigenheimer 35 irm op/. 48,- 82,50 28,50 23,— Na een start op een laag nivo zijn de prijzen opgelopen als gevolg van de stagnatie in de rooiwerkzaamheden. De eerste noteringen in de derde week van oktober laten zien, dat de teler- sprijzen dalende zijn. De termijnmarktnoteringen vertoonden in de loop van de zomer en herfst een dalende tendens als gevolg van de steeds duidelijker wordende hoge op brengstverwachtingen in binnen- en buitenland. (Info Produktschap voor Aardappelen). De noteringen zijn op een relatief laag nivo gestart als gevolg van de ver wachting dat het aanbod van oogst 1984 groot zal zijn. Daarna zijn de prijzen wat opgelopen omdat door de moeilijke rooiomstandigheden de aanvoer niet altijd even gemakkelijk verliep. Dit was ook de oorzaak van de vrij uitzon derlijke situatie op 8 oktober, nl. dat de prijs van de Bintje-klei 35/50 mm (iets) hoger was dan die van de 50 mm opw. Toen na 10 oktober de oogst- werkzaamheden weer op gang kwamen, daalden de prijzen. Er is besloten dit seizoen te beginnen met een notering voor "uitval, geschikt voor industrie". Er is nl. een ontwikkeling op gang gekomen, waarbij niet alle uitval voor voer bestemd wordt, maar deels door met name de droogindustrie wordt afgenomen. Hiervoor wordt een wat hogere prijs betaald dan voor de "voeraardappelen". De volgende tabel geeft (als momentopname) een indruk van het verschil tussen de huidige noteringen en die van vorige jaren. Groothandelsprijzen in gids/100 kg 3/9 8/10 15/10 Bintje klei 35/50 rtm 16,50 23,50 18,50 Bintje klei 50 nm opw. 21,25 22,50 20,50 Eigenheimer 35 nm opw. 33,50 50,— 48,— Bintje zand 35/50 nm 14,— 16,— 15,50 Bintje zand 50 nm opw. 20,— 21,— 19,— Uitval geschikt voor industrie 10,— 11,— 11,— Aardappelen bestend 8,50 voor veevoer 8,— 8,75 Ondanks het drogende weer van de laatste dagen, kan toch niet worden gesproken van een sterke verbetering van de werkomstandigheden bij het rooien van de aardappelen en uien. Het konsulentschap in Goes konsta- teert dat er met goede wil wel wat wordt geprobeerd maar dat het alle maal nog erg moeizaam gaat. Op veel percelen is het rooien van aard appelen en uien zelfs nog volstrekt niet mogelijk. (We spreken over de situatie op woensdag 31 oktober 1984). De bietenoogst verloopt vrij vlot. Dit is in zekere mate ook het geval met de mais die in Zeeland op ca. 20 a 30 ton na binnen is gehaald. De kwaliteit is niet zo best. Ook in Brabant wordt met man en macht gewerkt om de maisoogst binnen te halen. Ook hier komt er nu flink schot in. Het rooien van de uien gaat moeizaam. Gezien de uienprijs heeft het rooien van aardappelen in veel gevallen prioriteit. Het dorsen van bruine bonen is nu ook flink in gang gezet. Hier en daar is de kwaliteit matig tot slecht maar er zijn ook percelen die een uitstekend produkt leveren. Wat het vlas betreft moet ruim 400 ha van de 3200 ha als verloren wor den beschouwd, wat neer komt op 13%. Het inzaaien van de wintertar we is langzaam op gang gekomen. Geschat wordt dat op 31 oktober 1984 5 a 10% gezaaid is. Hieronder volgt een globaal over zicht van de. situatie zoals die mo menteel is in de verschillende gebie den in het zuidwesten Overzicht van geoogste produkten in op 31 oktober 1984 Het blijkt dat de Bintje-noteringen per half oktober in drie van de vier jaren niet veel van elkaar verschilden. In 1983 waren de prijzen hoog door de lage opbrengsten en was het prijsver schil tussen de beide Bintje-noteringen aanzienlijk groter dan in de andere vermelde jaren. De telersprijzen voor op de vrije markt verkochte aardappelen kunnen wor den weergegeven door het gemiddelde van de noteringen van de beurskom- missies van Goes, Middenmeer, Dronten en Emmeloord. Dit betreft de no tering voor Bintje 0 mm opwaarts, droog uit de schuur geleverd. Gemiddelde telersprijzen in gids/100 kg le week september 14.40 2e week september 14. 3e week september 14,90 4e week september 18,50 le week oktober 18,85 2e week oktober 18,65 Consumptie Zaai Suiker Bruine Snij aardappelen uien bieten bonen mais Schouwen -Duiveland 55 35 50 75 80 St. Philipsland 70 70 35 100 Tholen 63 20 35 50 45 N. Beveland 80 35 50 50 80 Walcheren 60 20 55 50 90 Z. Beveland 67 25 35 20 90 W.Z. Vlaanderen 77 45 63 70 48 O.Z. Vlaanderen 53 35 41 56 51 W. Brabant 40 22 50 60 Witlof wortelen 33 De miljoenste ton aardappelen (uit betalingsgewicht) van deze oogst is in het laatst van de verslagweek de poort van één van de Avebe fabrie ken binnengebracht. Dit is aanzien lijk vroeger dan in 1983. Toen werd pas in de twaalfde week van de campagne de eerste miljoen ton aangevoerd. Vooral in het begin van de verslag week waren de weersomstandighe den bijzonder gunstig voor de oogst van aardappelen. De drukte op het veld was groot en alom in het gebied verrees de ene na de andere kuil met fabrieksaardappelen. Kring Langstraat ZLM kritiseert funktioneren veer Bergsche Maas De Kring Langstraat van de ZLM heeft de Gewestelijke Raad een brief geschreven over het funktioneren van de rijkspontveren over de Berg sche Maas. In deze brief wordt inge gaan op de bezwaren van de nacht sluitingen en het uit de vaart nemen van pontveren bij ondermeer slecht zicht en druk scheepvaartverkeer op de rivier. Rijkswaterstaat, direktie Noord- Brabant, zal worden gevraagd om de lengte van de openstelling niet nog verder te verminderen. De huidige situatie is al beperkend genoeg; een verdere teruggang is niet akseptabel. Verder zal worden gevraagd om een behoorlijke dienstverlening uit te oefenen en, wanneer toch stremmin gen optreden, de bekendmaking daarvan te verbeteren. De georganiseerde landbouw heeft onlangs gereageerd op het ontwerp advies inzake de instelling van het Nationale Park "De Groote Peel". Binnenkort zal dat ook gebeuren voor "De Biesbosch". De georgani seerde landbouw in en rond de Bies bosch is van mening dat het in het ontwerp-advies aangegeven gebied niet aan de kriteria voldoet van een Nationaal Park en dat het gebied geen eenhéid is in de geest* van de Nationale Park gedachte. Gelet hierop is de streek tegen de aanwij zing als Nationaal Park. Indien de overheid toch tot aanwijzing zou overgaan dan moet aan een aantal randvoorwaarden worden voldaan. De Rijksplanologische Dienst heeft een onderzoek laten ve; richten naar de mogelijkheden van rekreatief medegebruik van het agrarisch ge bied. Het onderzoeksmateriaal is ondermeer verzameld in het gebied ten zuid-oosten van Den Bosch. Ge bleken is dat, hoewel soms irritatie optreedt, rekreatie voor de boeren geen struktureel probleem is. Het grootste deel van de agrariërs staat min of meer open voor rekreatie op het platteland. Water De Gewestelijke Raad heeft voorts aandacht besteed aan de problema tiek rond de Grevelingen. De zorg wordt steeds groter dat bij de keuze van het al dan niet zoet worden van de Grevelingen, de landbouwbelan gen onvoldoende worden meegeno men. Tenslotte is stilgestaan bij de procedure voor de afwikkeling van schade ten gevolge van wateront trekkingen aan de bodem door drinkwaterbedrijven. De procedure houdt in dat een groot aantal onder zoeken moeten worden verricht door een aantal instanties. Besloten is om aktie te ondernemen om te bevorde ren dat de tijd tussen schademelding en de afwikkeling van schade wordt bekort. De vraag naar aardappelprodukten in West-Duitsland neemt nog steeds toe. De produktie van patates frites, chips, sticks en diepvries aardappel produkten steeg en die voor "Kar- toffelpuffer" en "Klossmehl" nam af. De produktie voor puree en vlokken bleef vrijwel ongewijzigd. De cijfers over 1983, met daarachter die voor 1982 tussen haakjes, waren als volgt: in tonnen Patates frites 60.566 57.421) chips/sticks 40.985 38.713) diepvries- produkten 124.744 (123.721) "Kartoffelpuffer" en "Klossmehl" 29.786 36.094) puree en vlokken 30.572 29.514) (Landbouwattaché te Bonn) 2 november 1984

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 9