Heropening nieuw en vergroot produktiebedrijf McCain Lewedorp Minister Braks: "Landbouwvoorlichting is met zijn tijd meegegaan" Vekabo wil verruiming kamperen bij de boer Samen met aardappeltelers werken aan beter produkt Geen privatisering, wel dubbel werk voorkomen Vijftig jaar bevordering van het aardappelkweken en het onderzoek van aardappelrassen Vrijdagmiddag 26 oktober 1984 opende de burgemeester van Goes, Mr. W. Blanken, in het Zeeuwse Lewedorp officieel het volledig herbouwde produktiebedrijf voor diepvries aardappelprodukten van McCain Eu ropa. In de nieuwbouw van de op 25 februari j.l. geheel door brand verwoestte produktielijn en sorteerfaciliteiten investeerde McCain Europa ruim 11 miljoen gulden. De herbouw van het produktiebedrijf en het sorteerstation, beide met een grotere kapaciteit dan voor de brand, betekent behoud van arbeid voor de ca. 140 werknemers in Lewedorp. De heer Blanken zei daarmee zeer verguld te zijn. De nieuwe bedrijfsgebouwen van McCain te Lewedorp. Het besluit om het aardappelver- werkende bedrijf in Lewedorp te herbouwen nam men al twee dagen na de brand. Toen werd het groene licht gegeven voor de nieuwbouw door de heer H.H. McCain, presi dent kommissaris van het Canadese moederbedrijf McCain Foods Limi ted. Deze was bij de opening van het uit de as herrezen bedrijf aanwezig. De heer P. van der Wel, algemeen di- rekteur van McCain Europa, dankte hem voor het gestelde vertrouwen in McCain Europa en de mogelijkhe den de kapaciteit van het bedrijf in Lewedorp uit te breiden. Doorslaggevende redenen voor de snelle nieuwbouw in Lewedorp wa ren behalve de aanwezigheid van het eigen zeer ervaren personeel, de ei gen technische staf ter plaatse en de onmiddellijke beschikbaarheid van het plaatselijke bouwbedrijf Fraanje en het elektrotechnisch installatiebe drijf Parrée. Zeker zo belangrijk was een agra risch motief. Zeeland is zowel ^in kwantitatief als in kwalitatief opzicht een belangrijke leverancier van aardappelen voor McCain dat bovendien met de aardappeltelers in Zeeland goede relaties onderhoudt. "McCain voelt zich thuis in Zee land", aldus direkteur Van der Wel. McCain is in Nederland één van de grootste verwerkers van aardappe len. 80% van de produktie is bestemd voor eksport naar West-Duitsland, Italië, Skandinavië en België. Verder zijn binnen Europa zusterbedrijven gevestigd in Engeland, Frankrijk en Spanje. De investering in Lewedorp bekos tigde McCain geheel uit eigen mid delen. Hart van het gloednieuwe be drijf is een uiterst moderne patates frites produktielijn met een grotere kapaciteit dan voorheen. Belangrijk uitgebreid is ook het herbouwde aardappelsorteerstation van McCain Potatoes Holland. Doelstelling van McCain is leider te zijn op de wereldmarkt voor diepge vroren aardappel- en andere pro- dukten. Getracht wordt dit te berei ken onder meer door overname van bestaande bedrijven. Meer nadruk legt men echter op vernieuwing van het produktaanbod. Gekoppeld aan zeer strenge kwali teitsnormen brengt McCain door voortdurende produktinnovatie unieke aardappelprodukten op de markt. Van de nieuwe produkten eist men dat ze uitblinken in toepas singsgemak voor de gebruikers. Ook in het laboratorium van McCain in Hoofddorp werkt men voortdurend aan nieuwe aardappel produkten en innovatie van het pro- duktieproces. De sterke innovatie- drang kenmerkt de vitaliteit van het McCain-konsern. In het nieuwe produktiebedrijf in Le wedorp is de nieuwste technologie op het gebied van aardappelverwerking en vriestechniek toegepast. De forse uitbreiding van de kapaciteit schept voor McCain Europa de mogelijkheid nieuwe produkten op de markt te brengen. Direkteur McCain Potatoes Holland B. V., J.M. Huige: Op verschillende plaatsen in Eu ropa werkt men keihard om de kwaliteit van de Nederlandse aardappel te evenaren ofte over treffen. Slagen die pogingen, dan beschikt men ook buiten Neder land over een konkurrerende kwaliteit aardappel die evengoed geschikt is voor de fabrikage van diepgevroren aardappelproduk ten. Bij McCain Potatoes Holland, waar McCain Europa sinds kort haar agrarische belangen heeft ondergebracht, ziet men de bui al geruime tijd hangen. Vandaar dat men nauwe samenwerking zoekt met de Nederlandse aardappel telers om te proberen de kwaliteit van de Nederlandse aardappel verder te verhogen. Een goede eksportpositie voor Nederlandse aardappelproduk ten is zowel voor de agrariërs als voor de verwerkende industrie van groot belang. Immers een overgroot deel van de Neder landse aardappelproduktie, al dan niet in verwerkte vorm, is bestemd voor de eksport. Binnen het zelfstandige bedrijf McCain Potatoes, zal onderzoek een belangrijke basis zijn voor verbetering van aardappelrassen. J.M. Huige Ook belangrijk zal daarbij zijn het direkte kontakt met de aard appeltelers. Door middel van voorlichting, levering van speciaal pootgoed en een kwaliteitsbeloningssysteem wil McCain Potatoes de kwaliteit van aardappelen verbeteren. Er is in de afgelopen jaren wel veel onderzoek geweest, maar er zijn weinig vernieuwingen door gevoerd. De produktie had te veel de nadruk en er werd veelal te weinig gelet op de kwaliteit. "Omdat wij juist belang hebben bij een excellente grondstof moe ten wij het initiatief tot kwali teitsverbetering nemen", aldus de heer Huige. De Vekabo - de Federatie Vereniging Kamperen bij de Boer, heeft de mi nister van landbouw in een brief ver zocht de Kampeerwet in die zin te wijzigen, dat er meer mogelijkheden voor het kamperen bij de boer komen. De federatie ziet het in de wet opge nomen maksimale aantal eenheden van 5 graag verruimd tot maksimaal 15. De Vekabo wijst erop dat gemeenten langs de Zeeuwse kust een verrui ming naar 15 eenheden in het drukke seizoen nu al toestaan. Daarbij ver loopt het kamperen bij de boer tot volle tevredenheid van zowel de kampeerders, de gemeentebesturen als van de boeren die deze neventak zien als een welkome en vaak nood zakelijke aanvulling op hun inko men. 8 "Ik wil, ter gelegenheid van deze behandeling, konstateren dat de voorlichtingsdienst in al zijn facetten er in de afgelopen decennia voortreffelijk in is geslaagd mee te gaan met de ontwikkelingen van de agrarische sektor". Dit onder meer zei minister ir. G. Braks (landbouw en visserij) op 22 oktober j.l. in de Tweede Kamer tijdens een uitge breide kommissievergadering, waarin de begrotingsonderdelen land bouwvoorlichting en struktuur vleessektor werden behandeld. Wel merkte hij op dat de taakstelling en de struktuur van de voorlichting ook de komende jaren nog enige bij stelling zullen behoeven. Toch was hij van mening, dat in de komende jaren de aandacht er in eerste in stantie op zal moeten worden gericht om binnen de gekozen organisatori sche kaders op een zo doelmatig mogelijke wijze gestalte te geven aan de gekozen taakstelling. Dubbel werk De Rijkslandbouwvoorlichtings- dienst zal niet worden geprivati seerd. De minister achtte het echter wel van belang, dat de taakstelling van de Rijkslandbouwvoorlichtings- dienst enerzijds en van de Sociaal- ekonomische voorlichtingsdienst an derzijds scherp wordt omschreven en ook in de praktijk wordt gehand haafd. Dit om te voorkomen dat men dubbelop gaat funktioneren, een ri- siko dat niet theoretisch is, maar zich in de praktijk telkens weer voordoet. Dat is begrijpelijk als men met de gehele bedrijfsstruktuur bezig is, maar desalniettemin is noodzakelijk dat men zeer zorgvuldig omgaat met de taken zoals ze omschreven zijn om dubbel werk te voorkomen. Struktuur vleessektor Bij de behandeling van dit onder werp ging minister Braks o.m. in op het onderzoek- en ontwikkelingsplan voor de varkensvleessektor. Dit plan omvat de volgende onder delen: 1. een stimuleringsregeling van door het bedrijfsleven uit te voe ren R&D projekten; 2. subsidiëring van door de sektor uit te voeren marktonderzoek; 3. stimulering van door kollektief te verrichten onderzoek en 4. sübsidiëring van investeringen in onderzoekfaciliteiten bij de on derzoeksinstituten. De rode draad in het geheel is de gedachte, dat zowel in het onderzoek bij de instituten, als in de onderzoek en ontwikkelingsaktiviteiten bij de bedrijven zelf sprake is van een rela tieve achterstand. De Vekabo dringt er daarom bij de minister met klem op aan om de Kampeerwet zodanig te wijzigen dat de gemeenten zelf de bevoegdheid behouden om regels ten aanzien van het kamperen bij de boer te stellen. De Vekabo ondersteunt haar ver zoek nog met de volgende argumen ten: er is een direkte behoefte aan kampeerplaatsen. Dit kan zonder dat het veel landbouwgrond kost op zeer korte termijnworden gerealiseerd. Bovendien wordt de rekreatiedruk verspreid en heeft kamperen bij de boer een gunstig neveneffekt op de middenstand in de vaak kleine dor pen. Tenslotte wordt erop gewezen dat veel kampeerders liever bij een boer op een minikamping staan dan op een grote kamping. Ter gelegenheid van het 45-jarig bestaan van de COA (Commissie ter Bevordering van het kweken en het Onderzoek van nieuwe Aardappelrassen) heeft de heer ing. H. Zingstra een overzicht sa mengesteld van het kweekwerk en het rassenonderzoek geduren de de laatste 50 jaar. De COA heeft een aantal stimu lerende aktiviteiten ontplooid op het gebied van het kweken van nieuwe aardappelrassen: het be schikbaar stellen van zaden en klonen (een taak die later is overgenomen door de SVP), het bezoeken van kwekers en hen met advies ter zijde staan en het organiseren van een uitgebalan ceerd systeem van voorbeproe ving dat vooraf gaat aan de offi ciële beproeving door het R1VRO (Rijksinstituut voor het Rasse nonderzoek van Kuituurgewas sen). De heer Zingstra is gedu rende 40 jaar zeer nauw betrok ken geweest bij het rassenonder zoek van COA EN RIVRO. Het boekje bevat een beschrijving van de ontwikkeling van de or ganisatie en de omvang van het kweekwerk en het rassenonder zoek. Het boekje telt 72 bladzijden en is verkrijgbaar bij de COA, Postbus 32, 6700 AA Wageningen. Deze achterstand dient voor deze belangrijke sektor te worden ingelo pen om een verdergaande verzwak king van in het bijzonder de verwer- kingskapaciteit en de verwerkings mogelijkheden in Nederland te voorkomen. De voor de uitvoering van het pro gramma benodigde" middelen wor den over een periode van drie jaar geraamd op 14 min. Moties Tijdens deze uitgebreide kommissie vergadering zijn inzake de onderde len voorlichting en de struktuur van de vleessektor de volgende moties ingediend: Blauw: Initiatieven nemen voor toevoeging aan landbouwbedrijfsleven van LH- en HLO-afgestudeerden in Innove rende Managementteams m.b.v. bestaande subsidie- en/of werkver- ruimende maatregelen. De minister ontraadde aanvaarding van deze motie, omdat de bedoelde aktiviteiten reeds in het kader van de provinciale raden voor de bedrijfs ontwikkeling (kunnen) plaatsvin den. Tazelaar I: 1. Voorrang voor opzetten onder zoeksprogramma's vleessektor met die bedrijven, die NEHEM- rapport onderschrijven en daad werkelijk onderzoek willen sti muleren en innoveren. 2. Struktuur scheppen voor gerichte kennisoverdracht van onderzoek naar bedrijfsleven. 3. Alleen kostbare investeringen in onderzoek indien niet goedkoper blijkt te kunnen, gelet op toe komstige exploitatie. 4. Ondernemingsraden en vakbe weging ondersteunen in optimaal funktioneren bij onderzoeks-, ontwikkelings-, implementatie- projekten. De minister had geen behoefte aan deze motie. Tazelaar II: Door het bedrijfsleven voorgestelde en door de regering beoordeelde varkenssektor-programma aan Ka mer voorleggen vóór indiening bij Europese Commissie. De minister had geen behoefte aan deze motie. Wel is hij bereid in voorkomende gevallen vertrouwelijk met de Kamer te overleggen. De stemming over deze m,oties zal plaatsvinden bij de stemming over de totale begroting van het ministe rie. De behandeling daarvan is voorzien voor 6, 7 en 8 november. 2 november 1984

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 8