KORTE WENKEN Breken magere akkerbouwjaren aan? De zwarte bladzijden uit de praktijk... Uit de praktijk Veel werk, hoge kosten en weinig verdiend? Kan de spitmachine de problemen oplossen? Slik, modder, regen en dat alles over goten met een paar zonnige dagen, dat is het sausje uit de WESTHOEK. Terwijl het goud en geel de bomen kleurt, ploetert de boer door. Wij zijn nu zover dat we de helft van de jaar lijkse hoeveelheid regen te pakken hebben. We zitten dus boven de 350 mm. En toch wordt iedere keer op nieuw begonnen met rooien. Het wordt steeds moeilijker want de stukken land van 15 tot 25% afslib- baar hebben de beurt gehad. Op de meeste plaatsen zijn daar de aardappelen gerooid en geborgen. Met of zonder grond. Zeker is dat alle partijen droog geblazen moeten worden. Of dat lukken zal of wij er genoeg wind door kunnen krijgen is de vraag, maar proberen is het eerste watje moet doen. Ondertussen zitten we toch zeker met nog 60% van de aardappelen in de grond. De velden zijn nu ongelijke bruine stukken grond geworden. Want al wat een flinke aardappel plant was is door het doodspuiten en de vele regens verdwenen. Onder de bruine grond zit echter een rijke oogst. Ik bedoel hiermee de kilo's, niet de prijs, want dat geeft nog niet veel rijkdom. De bietenoogst gaat iets beter dan de aardappelen, hoewel er blokken zijn. waar de machines geen kant opkun nen. Ook hier veel tonnen van een hektare. Veel modder op de weg. veel geploeter in het donker. En dan het allerergste de ongelukken die in ons gewest gebeurd' zijn. Dit zijn zwarte bladzijden uit de praktijk, die door geen zes weken droog weer zijn goed te maken. Te weinig slaap, te veel haast, werken onder abnormale omstandigheden, het eist z'n tol. La ten we het hoofd koel houden en ge noeg slapen ik dacht dat we dit ge woonweg als zelfdiscipline moeten opleggen. Geen mens is ermee ge holpen met al die littekens die blij vend zijn. Afgelopen zaterdag kon men van allerlei werkzaamheden kennis ne men. Zo was men aan het kombinen. De teunisbloemen werden gedorst. Ik zag stro laden, het zo verguisde produkt deze zomer. Waar nog geen handelaar bij kwam kijken, is nu in aanzien gestegen. De klamp wordt nu weggehaald voor goed geld. Op de lichtere gronden waren ze aan het gladiolen rooien, zonder problemen' terwijl er een kilometer verder op een veld ligt waar men het rooien wel kan vergeten. Van eind tot eind zie je het water in de bedden glinsteren. Grondsoort en goede drainage ko men dit jaar ekstra naar voren. Die gladiolenteelt hoort op de zware grond eigenlijk niet thuis, want het is altijd diep najaar voor dit produkt van het land is. Met de moed der wanhoop zijn ze in Naar verluidt is de situatie in WEST ZEEUWS-VLAANDEREN wat be treft het vorderen van de oogst- en andere veldwerkzaamheden niet zo slecht als in de meeste andere gebie den in het Zuidwesten. Toch ziet het er ook hier niet zo best uit, en zijn vooral de verschillen van bedrijf tot bedrijf veelal erg groot. Akkerbou wers die bij de oogst van aardappelen en uien van de loonwerker afhangen zijn nog het minst ver gevorderd. De aardappelen zijn grotendeels gebor gen, maar van uien staat zeker nog zo'n 80% vast in de grond. Door hergroei van het wortelstelsel staan ze zowel letterlijk als figuurlijk vast in de grond en zal het nog wel enkele dagen duren - en dan moet het ook droog blijven - vooraleer het rooien weer een beetje zal gaan. De kwaliteit en kleur is sterk teruggelo pen. Tot overmaat van ramp lijkt ook de prijs nergens op, zodat menig uienteler zich afvraagt of hij de kos ten voor oogst, transport, het in brengen en drogen nog wel zal kun nen terugverdienen. De verwachtin gen ten aanzien van de prijsontwik kelingen waren al lang niet best, maar een prijs van 6 a 7 ct per kg hadden we ook weer niet direkt in het hoofd. onze polder aan de uien begonnen. Met de hand. Die handen waren dan wel voor het overgrote deel Turkse handen. Moeizaam worden ze uit de drassige klei gepeuterd. Als je goed gaat rekenen is het al narigheid wat de klok slaat, want de prijs is zeer slecht. Met de ploeg erin ben je van alle narigheid af, maar dan weet je ook zeker dat het alles kost. Dan zijn er nog de schapen aan de nog groene dijk. Schapen met een rood of blauw achterwerk. Teken dat de ram z'n plicht deed. Ook een teken van nieuw leven. Weten dat wat we nu meemaken voorbij zal gaan. Dat moet ons de moed geven om iédere keer opnieuw te beginnen en ook vol te houden! Zo vanaf 27 en 28 okt. kon er hier en daar weer wat gebeuren in ZUID- BEVELAND. 't Was mogelijk bij alle gewassen die nog te oogsten zijn. Toch blijven de problemen nog groot, want de natste en zwaarste gronden moeten nog aan de beurt komen. Zo rekent men thans dat toch wel iets meer dan de helft van de aardappel oogst is gerooid. Hoewel de verschil len per dorp toch aanzienlijk kunnen zijn. De oogst van de zaaiuien lijkt iets minder ver te zijn, hoewel daar toch ook grote verschillen per dorp zijn. De oogst in de suikerbieten gaat ook door, waarbij soms de ene teler er al geheel doorheen is en de andere nog moet beginnen. Mogelijkheden en organisatie spelen daar doorheen. Gelukkig is wel dat tot nu toe slechts zeer sporadisch rotte aardappelen voorkomen. Het zal nu zo worden dat we voorzichtig moeten worden met de temperaturen, waarbij ge rooid kan worden. Langzaam maar zeker komen we zo in de neerslagcijfers van 1974 te recht: okt '74 140 mm; nov 1974 132 mm en sept. '84 171 mm - okt. 1984 115 mm tot nu toe. De grote hoeveelheden zijn wat vroeger gevallen, maar risiko's als in 1974 leken toch aardig dichtbij te komen. De stambonen, gelukkig maar een beperkte oppervlakte, zijn op zeer verschillende manieren geoogst. Zo wel met minder goede als met goede resultaten. De inzaai van wintertarwe is nog uiterst gering. Alles met elkaar mis schien nog maar een procent of 7 a 10. Ook zijn er al enkele percelen met wintergerst gezaaid. Van beide ge wassen staan al enkele percelen aar dig goed boven de grond. Het op wintervoor ploegen is hier en daar al begonnen. Veel is er nog niet geploegd. Laten we hopen dat we wat beter weer krijgen en dat de problemen met veel neerslag spoedig zijn opgelost. Schrijver dezes stopt met deze bij drage. Hij zet tevens een punt achter zijn veertiendaagse bijdragen aan de ze rubriek en geeft het over aan een jonger persoon. Hij wenst allen vanaf deze plaats het beste toe! Geachte praktijkschrijver, Jarenlang hebt u ons met grote regelmaat deelgenoot gemaakt /an het wel en wee bij de boeren op Zuid-Beveland. U deed dat met grote toewijding en vanuit een diepe betrokkenheid. Namens de grote schare lezers dank daar voor! Wij hopen dat uw opvolger in uw ploegspoor treedt. Red. Helaas heeft de natuur zich tegen over de landbouw nog steeds niet duidelijk van zijn goede kant laten zien. Na een droog weekend heeft het bij ons op SCHOUWENDUIVE- LAND momenteel, we schrijven 29 oktober, reeds 4 mm geregend. De oogst is nog lang niet binnen en het is niet te overzien wanneer dat wel zo is. Het is zelfs zeer de vraag of alle aardappelen en uien wel geoogst kunnen en/ of zullen worden. De in druk bestaat dat een deel van de aardappel- en uienoogst in ons gebied (en waarschijnlijk ook daar buiten) als verloren moet worden beschouwd. Het klinkt erg pessimistisch, maar ik denk dat we de realiteit gewoon niet uit het oog moeten verliezen. Op die percelen waar nu reeds geruime tijd water staat beginnen de aardappelen te rotten en de kwaliteit van de uien 2 november 1984 gaat sterk achteruit. De kilogramop brengsten liggen, afgezien van de tarra, vrij hoog; de prijs die momen teel van de aardappelen en met name van de uien gemaakt kan worden is uiterst matig. En dat terwijl iedereen veel werk moet verzetten om toch nog iets uit de grond te halen. De kapaciteit van de machines is als ge volg van de moeilijke oogstomstan- digheden tot een minimum beperkt. De slijtage van de machines is groot en door de enorme trekkracht die veelal noodzakelijk is, zijn de brandstofkosten hoog opgelopen. Ook zijn er weer enkele ongevallen met machines te betreuren die voor namelijk een gevolg zijn van begrij pelijke, onbezonnen haast en span ning die de landbouwers achtervol gen. De inzaai van wintertarwe ver loopt moeizaam. Aangezien de spo ren op het aardappelland over het De oogst van bieten vordert gestaag; zij het met veel struktuurbederf. De kg-opbrengsten vallen niet tegen, ook niet van die percelen waar nor maal gesproken het plantenaantal ver onder het ideale ligt. Over het algemeen zijn de tarra's hoog en het gehalte erg laag. De uitbetalingsprijs per ton zal flink gedrukt worden. Was echter met deze opbrengst het gemiddeld gehalte op 16% gekomen, dan zou door B en C kwota de prijs eveneens gedrukt worden. Al met al ziet het er momenteel niet zo best uit en zullen de gevolgen ook in 1985 nog te merken zijn. De s.truktuur van de grond heeft veel te lijden. Het ploegen gebeurt niet zoals het zou moeten. Het areaal winter tarwe zou wel eens flink kunnen in krimpen en alternatieve teelten zijn kwa saldo meestal niet beter, terwijl door de verlate zaai van dit gewas de kans op opbrengstdepressies reeël aanwezig is. Verder staat de prijs van tarwe, maar ook van een aantal andere produkten door EG-maatregelen flink onder druk. De komende jaren zien er dus ook voor de akkerbouw niet zo best uit. Het wordt moeilijk het bouwplan in te vullen. Het aantal gewassen per bedrijf zal daardoor toe nemen. Dit kan het risiko van grote financiële tegenvallers verkleinen, maar werkt niet altijd kostenbesparend. En juist het kostenbewaken zal in de toe komst steeds meer in de gaten ge houden moeten worden. Het is al het derde weekend dat er gewerkt kan worden. Bij voorkeur doen we dat niet op zondag, maar in deze situatie is het nodig elke werk bare dag te benutten om de verlate oogst binnen te halen. NOORD-BEVELAND heeft over het algemeen zeker niet te klagen. Men schat dat er nog 25% van alle aardappelen gerooid moet worden. In verhouding tot andere streken liggen we voor. Waarschijnlijk hebben we door minder regen wat vroeger kunnen rooien. Ook het feit, dat de handel hier vroeg wil kopen, dus vroeg doodspuiten en direkt leveren voor de sorteerder kan een rol spelen. Dat verlicht het rooiprogramma later in het seizoen. Een moeilijker produkt lijkt de ui. De handel vertrouwt de kwaliteit niet, durft weinig te kopen om op te slaan, dus bijna geen markt voor dit produkt. Komt daar nog bij dat we in "Boerderij" lezen over afspraken die de handel wil hanteren t.a.v. droog- kosten en tarra, die erg eenzijdig ten nadele van de teler uitvallen. Als, na echt nat rooien, de aardap pel- en bietenakker leeg is, dan zie je pas hoeveel er aan de grond verk noeid is. Wat moet je met de diepe wagensporen? Er overheen ploegen, of eerst met woelpoten de bodem uit de sporen breken? Men hoort hierover verschillende meningen. Opbreken, met de kulti- vator gelijk maken, overdwars ploe gen maakt weer een redelijk land schap van een verknoeide akker en hopelijk kunnen we dan nog tarwe zaaien. Of zijn we dan ouderwets bezig en is een spitmachine met op gebouwde zaaimachine in staat om in een keer alle problemen op te los sen? Als dat zo is heeft de spitma chine nu de kans om te tonen wat hij kan en zien we a.s. winter wel of het waterbergend vermogen van de grond groot genoeg blijft. In Brussel zullen ze blij zijn met al dit slechte weer! De kans op een veel kleinere wintertarwe opbrengst in 1985 is groot. Hoe minder hoe liever is daar de mening. Minder winter graan betekent wel meer zomergraan, maar dat zijn toch minder totaal ki lo's. Ik hoop dat - wanneer u dit leest - er grote vorderingen gemaakt zijn met de oogst. algemeen erg diep zijn, wordt er naar verhouding veel tarwe op bietenland gezaaid. Zeer goede resultaten wor den momenteel geboekt door de spit-zaaikombinaties. Onder natte omstandigheden kan er sneller wor den gespit dan geploegd; bovendien wordt met de spit-zaaikombinatie het aantal bewerkingen tot een mi nimum beperkt. Hoe groot het areaal wintertarwe zal worden valt nog niet te overzien. De vorigekeer heb ik in dit artikeltje geopperd dat zomergerst in sommige gevallen een goed alternatief zou kunnen zijn. Het landbouwblad goed lezend, heb ik echter gemerkt dat niet iedereen in ons gebied daar zo over denkt. Het valt te hopen dat het op het moment dat u dit leest, oogstbaar weer is. De kalender geeft dan in middels november aan, hetgeen velen (met name de kleinere landbouwbe drijven) in een uiterst penibele situa tie zou kunnen brengen. AKKERBOUW OP BEVROREN SUIKERBIE TEN wordt door de suikerindus trie aanzienlijk gekort. Laat U dan ook niet door de vorst verras sen. Maak de bietenhoop zodanig, dat U deze kunt afdekken en zorg dat U afdekmateriaal bij de hand heeft, want als het weer omslaat bent U te laat. U W TRA NSPOR TM A TE- RIAAL moet nu tip-top in orde zijn. Kontroleer regelmatig of de banden nog goed zijn en op span ning staan. Kontroleer ook de remmen en - nu er veel in het don ker wordt gereden - de verlichting enkele keren. Een ongeluk zit in een klein hoekje; zeker als U met kapot transport-materiaal aan het verkeer deelneemt. ZIJN UW SLOTEN weer schoon en weet U hoe het met de eindbui- zen gesteld is? Heeft de maaikorf ze niet vernield? Loop er eens langs, want een slechte eindbuis maakt een hele drain waardeloos. KWANTITATIEVE AKKER- BOU W-IN FORM A TIE 1984/1985 is een boekje vol gege vens over bedrijfsekonomische za ken, zoals opbrengsten; jaarkos- ten van werktuigen en saldobere keningen van akkerbouw- en groenteteeltgewassen. Het boekje is te bestellen door f 20,— te stor ten op girorekening 2249700 t.n.v. PAGV, Postbus 430, 8200 AK Lelystad, onder vermelding: pu- blikatie nr. 26. BIJ HET ROOIEN MOET U op veel dingen letten. Verlies in deze drukke tijd echter nooit de veilig heid tijdens het werken uit het oog. Neem geen onnodige risiko's. De financiële gevolgen zijn wel te verzekeren, maar niet de levens van U en Uw medewerkers. VEEHOUDERIJ WIST U DAT ER JAARLIJKS 300.000 kalveren dood afge voerd worden. Dit kost veel geld en ook de selektie-mogelijkheden worden minder. Tracht daarom het uitvalpercentage zo laag mo gelijk te houden door voldoende hygiëne bij de geboorte en een goede verzorging van het pas ge boren kalf. JA REN LA NGE ER VA RIN GEN hebben geleerd dat indivi duele huisvesting van kalveren ge durende de eerste levensweken het beste voldoet. Het besmettingsge vaar is gering en de kontrole op de voeding en de mest optimaal. Be langrijk is wel dat de eenlingbox regelmatig goed wordt gereinigd en ontsmet. Geef het kalf ook zo snel mogelijk biest, want daar zitten afweer stof fen in. Deze afweerstoffen kunnen ziekteverwekkers bestrijden. Maar na zo'n 12 uur is de werking al een stuk minder geworden. Maak daarom een goed gebruik van dit gratis medicijn en geef de kalveren zo vlug mogelijk na de geboorte biest.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 7