Er wordt wat afgeknoeid!!! Verliezen bij maisoogst zijn groot Er is belangstelling voor afkoopregeling Zomertarwe in plaats van wintertarwe? Knolselderijtelers op "Westmaas De weersomstandigheden waren dit weekend, waarin wij onze bijdrage in deze rubriek voor THOLEN EN ST. PHILIPSLAND schrijven erg goed d.w.z. zonnig. Met nog zo'n 50 a 60% van de aardappelen en 60 a 70% van de uien in de grond ligt het voor de hand dat velen afgelopen zaterdag en meerderen ook wel zondag de rooier naar het veld hebben gestuurd om te proberen wat boven de grond te krij gen. Doorgaans viel dat overigens heel erg tegen, vooral het rijden met zo wel de rooier als met de naastrijden- de wagens (meestal tandemkippers) gaf grote problemen omdat de grond zo slecht draagt. Dezelfde rij proble men doen zich eveneens voor bij het bietenrooien en het maishakselen. Het is bar en boos wat er wordt af geknoeid terwijl er heel erg weinig werk gebeurd. Het is voor bijna een ieder die zijn werkzaamheden in de agrarische sektor verricht, een hele slechte tijd. Want naast het feit dat alle werk zaamheden moeizaam uitgevoerd kunnen worden, wat alleen al veel arbeid en dus arbeidsloon kost, komt er opk nogal wat machine breuk voor. Niet alleen de mens moet zijn tol betalen, ook van de werktuigen WALCHEREN eind oktober 1984. De klimatologische omstandigheden zijn tot op heden nog weinig gunstig. Daardoor vorderen de veldwerk- zaamheden maar zeer traag. De laat ste 10 dagen zijn er maar zeer weinig aardappelen gerooid. Ook het rooien en binnenhalen van de uien verloopt erg moeizaam. Van beide produkten is de helft van de geteelde oppervlakte nog niet geborgen. Tijdens enkele zonnige dagen is er in overige werk zaamheden zoals de oogst van snij- mais en het dorsen van bruine bonen wat meer schot gekomen. We voorzien wel dat bij nog enkele dagen goed drogend weer de snij- maisoogst en het dorsen van de bruine bonen een heel eind gevor derd is. Ook het vlas kon weer wor den binnengehaald of afgeleverd. In tegenstelling tot andere gebieden is het vlas in ons gebied, voorzover nog op het veld, in de schelf gezet. De verliezen aan kwaliteit zijn daardoor beperkt gebleven zeker waar het goed gezette schelven betreft. Het zaaien van de wintertarwe komt nog maar zeer moeilijk opgang. Ten dele wordt dit ook veroorzaakt door het feit dat veel percelen nog niet be schikbaar zijn voor inzaai. De reden is duidelijk: het produkt van oogst '84 is pas geoogst of moet nog ge oogst worden. Er van uitgaande dat er toch wel weer 2500 hfc winter tarwe uitgezaaid zal worden, dan kunnen we rustig aannemen dat er nu nog geen 10% in de grond zit. Volgens de meitelling van het CBS hadden we in 1983 en 1984 resp. 2743 en 2857 ha wintertarwe in ons ge bied. Een ander gewas waarvan aan merkelijk minder uitgezaaid is betreft het Engels raaigras. Een aantal telers van dit gewas is ingesteld op inzaai in het najaar omstreeks eind augustus tot eind september. Velen zijn er niet in geslaagd nog tot inzaai te komen. De leeggebleven ha's zullen door een ander gewas moeten worden inge nomen. We signaleren ook weer wat meer belangstelling voor de teelt van zomergerst, met name brouwgerst. wordt enorm veel geëist. In dit verband denken we ook aan d^ loonwerk bedrijven, die gekonfron- teerd worden met grote moeilijkhe den. Van hun werkplanning komt onder deze omstandigheden niets terecht. Vele klanten denken dat hun grond net iets beter zal rijden dan die van de buurman, tot dat de loonwerker het heeft geprobeerd. Heel dikwijls kan hij dan weer onverrichter zake terug. Daarom willen we hier tocfi graag een pluim op de hoed van de loon werkers steken voor de inzet die zij ook onder deze moeilijke omstan digheden voor de agrarische sektor tonen. Alles gaat dus heel veel kosten en dan hoopt een mens toch op kompensatie, middels een betere prijsstelling van de geoogste produkten. Maar helaas zit ook dat er niet in. De prijzen van vooral aardappelen en uien zijn slecht en de perspektie- ven voor een betere prijszetting zijn niet hoopvol. De kwaliteit van de gerooide aardappelen valt door gaans wel mee. Ze zijn wel erg blauwgevoelig zodat een zeer voor zichtige behandeling zelfs onder moeilijke omstandigheden geboden is. De kg-opbrengsten van dit gewas waren op de vroegere gronden zeer goed, zelfs tot 8000 kg/ha min 10% uitval. Op de doorsnee Walcherse grond zal de kg-opbrengst van de zomergerst het Zeeuwse gemiddelde niet halen vermoeden we. We zullen dan ook, ieder voor zich de eigen bedrijfsomstandigheden moeten la ten meewegen, bij de beslissing hoe groot het wintertarwe-areaal op het bedrijf zal worden. Hierbij gaan we er van uit dat we nog volop gelegen heid krijgen wintertarwe in te zaaien. Ten aanzien van de zomergerstteelt mogen we niet onvermeld laten dat er de laatste jaren meer inzicht is ge komen wat betreft de teelttechnische aspekten bij dit gewas. Dit geeft al resultaten. Zijdelings vernamen we Het laatste weekend van oktober zijn de weersverwachtingen van het KNMI voor MIDDEN- EN OOST- BRABANT aanzienlijk gunstiger dan voorheen. De voorspelling luidt voor de komende 5 dagen: Een geringe kans op neerslag, weinig bewolking, kans op nachtvorst in nacht en ochtend en overdag vrij zonnig met een matige wind. Indien de voorspel ling uitkomt, zullen vele agrariërs hun hart ophalen. Als u dit artikel leest, kunt u nagaan of de voorspel ling uitgekomen is. De problemen vanwege de zeer natte omstandigheden worden uitzicht loos. Sedert 4 weken is de oogst in Midden- en Oost-Brabant bijzonder traag verlopen. Thans schat ik het te oogsten maisareaal op 50%. De minst vochtgevoelige maispercelen zijn ge- hakseld. Vanwege het zeer verlate oogsttijdstip zijn de verliezen aan zienlijk. De stengels waaien om en/of breken door. De kolf is zoda nig rijp, dat deze loslaat van de sten gel en op de grond valt. Gevolg: een Uien De kwaliteit van de uien heeft heel veel geleden en het afleveren van een kwaliteitsprodukt zit er eigenlijk niet meer in. In ons land en tuinbouwblad lazen we, dat het CBS een uitbreiding van de brutoproduktie voorzag van 38% bij het begin van de oogst. Onder deze omstandigheden zal er nogal wat perceeltjes niet meer geoogst worden vanwege doorgroei terwijl er ook van de percelen die wel binnen zullen ko men nogal wat verloren zal gaan. Het eksporteren echter van een slecht produkt zal nimmer meevallen, zodat wij voor uien pessimistisch gestemd blijven. In de hoop dat het goed weer van dit moment wat bestendigd zal blijven, wensen wij u verder goede oogstwerkzaamheden toe. dat er tussen de 15 en 20 bedrijven zijn met melkvee die belangstelling hebben getoond voor deelname aan de afkoopregeling. Kavelruil Tot slot toch nog een positief geluid. Er is in ons gebied weer een kavelruil tot stand gekomen. Dit komt niet vaak voor, maar er is de laatste jaren wat meer belangstelling voor bij de praktijk. Bij een dergelijke overeen komst zijn minstens drie grondge bruikers nodig met een zekere in breng. Bij de kavelruil die nu tot stand is gekomen, is het voorzover we weten de eerste keer dat BBL als derde partner deelneemt in een ka velruil in ons gebied. Hopelijk wordt dit nog meer "praktijk" in ons gebied. behoorlijk gedeelte van de mais komt niet in de kuil. Bovendien pro beert men alle percelen te hakselen, die enigszins berijdbaar zijn. Zo links en rechts treedt behoorlijke struk- tuurschade op. Voor de loonwerkers zijn deze omstandigheden bijzonder nadelig. Hoewel de te hakselen oppervlakte, die berijdbaar is, beperkt is, is het toch een tijdrovende aangelegen heid. Steeds kans op vastrijden. Er is ekstra materiaal en mankracht nodig om de zaak aan de gang te houden. De slijtage van de machines is onder deze omstandigheden enorm groot. Alles bij elkaar genomen is het voor de loonwerkers en de boeren een slechte tijd. Beiden zitten met hoge kosten. Bovendien is de stemming onder de boeren niet al te best. Zo hier en daar kan dit uit de hand lo pen. Dan heb je het gemopper aan de gang. Het vee is de laatste weken sukses- ^ievelijk naar binnen gehaald. Op veel plaatsen blijven de koeien bin nen. Zo hier en daar zie je overdag enkele koppels koeien lopen. Het jongvee zal ook zeker voor 70% op- gestald zijn, als je vergelijkt met de herfst van vorig jaar. dan zijn de verschillen bijzonder groot. Toen waren de problemen in deze tijd mi nimaal. Bovendien is vroeg opstal len, zoals nu noodgedwongen is ge beurd, een nadelige zaak. Tevens is de voedervoorraad in de vorm van snijmais op dit moment minimaal. Men vreest de komende winter voe derproblemen. Men heeft ook de stille hoop, dat de mais nog opge- kuild kan worden. De melkproduktie staat flink onder druk. Wat dat betreft, blijft de melk- hoeveelheid beter in de buurt van de opgelegde kwota door het produkt- schap voor zuivel. De melkhoeveelheid in Zuid-Neder land zit op het moment 8 a 10% onder het kwantum van vorig jaar vergeleken met dezelfde periode. Zo zie je wel, de weersomstandighe den hebben een bijzonder grote in vloed op de resultaten van mepig agrariër. Deze invloeden zijn van te voren moeilijk in te schatten. Het is steeds opnieuw een'avontuur, wat er komen gaat. Steeds opnieuw... Mestprobleem De laatste tijd wordt van hogerhand steeds meer de aandacht gericht op het meststoffenprobleem. Vanwege de hoge veedichtheid zal dit in de toekomst de nodige problemen op kunnen gaan leveren. Vooral voor jonge, pas begonnen ondernemers zal dit bijzonder zwaar komen te lig gen. Onder de huidige omstandighe den is in Midden- en Oost-Brabant een aanzienlijk overschot aan orga nische mest. Op den duur zal deze mest in Brabant niet geheel aange wend kunnen worden. Het zal nood zakelijk worden dit produkt naar andere streken in Nederland af te zetten. Het zal in ieder geval kostenverho gend gaan werken voor de veehoude rij. Men is van hogerhand druk aan het studeren op mogelijke oplossin gen die tevens een reeële kans maken voor het terugdringen van deze pro blematiek. Tijdens enkele dagen met droog weer zijn er nog heel wat aardap pelen gerooid. Dag en nacht is men bezig geweest en familie en vrienden waren daarbij behulp zaam. De wat lichtere gronden kregen voorrang omdat deze be ter uitzeefden, waardoor de aardappelen beter en schoner op de wagen kwamen. Een heel spektakel zo in diepe duisternis met wel een goede verlichting op en achter de trekker, maar toch is alles niet te overzien. Het moei lijkste is dan om ter plaatse een reparatie uit te voeren. Blij ben je dan weer dat alles weer draait en je produkt weer in de cel ligt. Na weken met regen wil je dolgraag weer eens opschieten met het werk, maar het is weer niet van lange duur geweest. De regen plensde weer neer of het nog nooit geregend had deze herfst. Nu de lichte grond gerooid is, komt de zware grond aan de beurt. Zware grond met aardap pelen en uien is weer een zorg apart. Het zal je lot maar wezen en het is niet zonder reden, dat vele kollega's daarover spannin gen hebben. Zon en wind en voor mijn part storm kunnen op die zware zeeuwse klei nog wonderen doen. Nog steeds geloven we, dat we dat weertype nog eens krijgen en dat we dan onze slag nog kun nen slaan. Toch beginnen we er wel eens aan te denken, dat alle produkten dit jaar niet meer van het land komen. Ons waterschap is echter druk in de weer om het polderpeil ekstra laag te houden. Afzakkers in de hoofdwaterlei dingen worden snel gerepareerd en verstoppingen bij de dammen worden akuut verholpen. Een ding is zeker en dat is als de vorst maar lang wegblijft, dan kan er nog veel; dus moed houden maar. Als u al wintertarwe boven de grond hebt staan, dan gelukge wenst hiermee. De meeste schade van de slakken ontstaat meestal kort na het zaaien en meerdere plantjes komen daardoor nooit meer boven de grond. Al weken lang is het ideaal slakkenweer en eigenlijk zitten de slakken onder gronds al op ons te wachten tot we tarwe gaan zaaien. Toch wil het tarwe zaaien in deze typische herfst slecht op gang komen. Er zijn al kollega's die er onder deze omstandigheden niet meer aan denken om op dat kapot gereden land nog wintertarwe te zaaien. Zij hebben zich al ingedekt met zaaizaad van moderne zomertar we rassen. Deze kunnen ook hoge opbrengsten geven en zeker op een zaaibed in het voorjaar, wat allicht beter is dan nu in deze natte herfst. Zo zit iedereen plan nen te maken en te peinzen wat het beste is. Wintertarwe zaaien kan in de maand februari op zware nachtvorst ook nog wel. Het is daarom erg belangrijk te weten wat er allemaal nog kan en hoe andere boeren tegen deze si tuatie aankijken. Om die redenen hebben we een samenkomst be legd, want de uitzonderingen op de regel zijn legio. De grote vraag is en blijft: "Hoe komt de boer dit jaar met zijn werk te velde klaar en hoe komt hij aan centen van oogst 1984? Aardappelen en uien zitten onder de kostprijs; de bieten hebben een erg laag suikergehalte en de boer hij zwoegt maar voort. Het is een boerenstrijd, maar hopelijk niet voor altijd. Toch zit er al ve randering in de lucht, want afge lopen zaterdagavond hoorden we de eerste wilde ganzen in het donker al over komen vliegen. Al kwekkend vlogen ze in W-vorm de grens over. In Brussel zal er dus wel een ander windje gaan waaien, maar dat zoeken ze daar maar uit. Als wij maar vast en droog weer krijgen, want dat vin den wij momenteel het voor naamste. Op 25 oktober bracht de Knolselde- rijtelersvereniging Zuidwest Neder land het jaarlijkse bezoek aan de proefboerderij Westmaas om de daar aangelegde proeven met knol selderij te bekijken. Deze hebben betrekking op: Opkweeksystemen, Rijenafstanden, Plantaantallen bij 4 rassen en Deling van de N- bemesting. Ca. 60 personen komend van Zeeuws-Vlaanderen tot De Schermer waren aanwezig. Na af loop werd in Zaal Koster te Klaas waal in aanwezigheid van vertegen woordigers van de proefboerderij en de rijksvoorlichtingsdienst uitvoerig van gedachten gewisseld over prak tische aspekten van de teelt. Bij de foto: aandachtig wordt geluisters naar een toelichting op de verschil lende proeven. 6 2 november 1984

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 6