nieuws uit brussel Prijsverlaging aardgas: Belgen eisen maatregelen Landbouwschap pleit op hoorzitting Raad van Waterstaat nogmaals indringend voor zoet water jan werts Belgische Boerenbond in actie tegen Hollanders "Wij zijn destijds, aangelokt door de toen nog geen drie frank belo pende prijs van het Hollandse aardgas omgeschakeld. Ik heb zelf in 1977 drie miljoen frank extra geïnvesteerd om jullie gas te kunnen stoken. Ik betaal nu 45 procent meer voor hetzelfde gas als de hier niet zo ver vandaan wonende Nederlandse collega's. Voor een modaal tuindersbedrijf met achtduizend vierkante meter glas beloopt het ver schil op jaarbasis tussen wat de tuinder in Nederland en de buitenlandse gasstoker betaalt nu ongeveer 1 miljoen frank" (55 duizend gulden). van de overheid en verlening van de energiebesparende maatregelen van het ministerie van landbouw in Brussel, die anders per einde juni af lopen. Tot nu toe is overigens nog slechts twintig procent van de vierduizend Belgische tuinders op gas aangeslo ten. Zware stookolie is hier nog de belangrijkste brandstof. Velen over wegen nu omschakeling naar de goedkope Belgisch-Limburgse steenkool, hier bruikbaar omdat de milieunormen nog aan de makke lijke kant liggen. Boos zijn de tuinders omtrent de ar gumentatie waarmee de Nederlan ders hun prijsverlaging in de EG verdedigen. De Boerenbond: "Het is Wij zijn met een groep Brusselse Eu ro-journalisten op uitnodiging van de Belgische Boerenbond in Rumst (na bij Mechelen) bij tuinder Marivoet. Die is net als veel van zijn collega's in de Nederland omringende landen ge schrokken van het recente besluit om de prijzen voor Nederlands tuinders- gas te verlagen. De voorzitter van de grote Belgische Boerenbond, dr. Jan Hinnekens, die ook president is van de Federatie van Europese boeren- en tuindersorganisaties COPA zegt voor ons vertrek in Brussel op een pers conferentie: "Dit is geen lachertje meer, maar je reinste distorsie (ver storing) van het handelsverkeer. Een verenigd front van Fransen, Duitsers, Denen, Engelsen en Belgen zal op Europees vlak aandringen op maat regelen". Hinnekens mikt op drie doelen tege lijk, te weten: Het terugdraaien van de verlaging van de gastarieven in Nederland het afsluiten van een goedkoper gascontract tussen België en Nederland en ten slotte compen satie van de Belgische regering zelf. Dat laatste valt dan weer uiteen in het doorzichtiger en stabieler maken van de Belgische gasprijzen naar het model van ons land en het verlagen van de btw op glas- en sierteeltge^ wassen, die bij onze zuiderburen op 19 procent ligt en in Nederland vijf procent beloopt. Omringd door spe cialisten, waaronder tuinbouwsecre- taris Avermaete schetst Hinnekens het volgende beeld. Het instellen van een speciaal gasta- rief voor de tuinders dat afwijkt van de tarieven voor de industrieën in Nederland is in strijd met de afspra ken. Twee jaar geleden zijn de Eu ropese Commissie en Nederlandse regering duidelijk overeengekomen de tarieven voortaan te koppelen aan die voor de industrie. Maar nu gaat het Nederlandse tuinderstarief in eens met elf procent omlaag. Het zelfde gas waarvoor de Nederlandse tuinder minder dan acht frank be taalt, kost zijn Belgische collega meer dan 12 frank per m3. Maar de prijzen die de tuinders voor hun produkten ontvangen liggen precies op hetzelf de peil. Terwijl de Nederlanders dus bijna de helft goedkoper kunnen stoken. Avermaete: "Sterker nog, die Nederlanders staan qua groenten en sierteelt internationaal momenteel zó sterk, dat zij via hun veilingen in het Westland de afzetprijzen bepa len." Nederlandse machtspositie Hoe sterk Nederland wel staat blijkt uit een berekening van Avermaete, waarin het verbruik van brandstof fen in de tuinbouw in de EG omge rekend is in ton olie-equivalenten (afkorting daarvan is TOE) verbruik brandstoffen in de tuinbouw in TOE Griekenland 25.000 Ierland 62.000 Italië 140.000 Groot-Brittannië 275.000 2 november 1984 Denemarken België Frankrijk West-Duitsland Nederland 275.000 381.000 750.000 890.000 2.265.000 De nederlandse export van tomaten beloopt (cijfers 1980) volgens Aver maete 347.500 ton, terwijl de andere Europese partners tesamen maar 110.000 ton uitvoeren. Komkom mers voert Nederland jaarlijks een kwart miljard ton uit en de andere EG-landen nauwelijks, behalve Griekenland met 36.000 ton export. Een van de ook aanwezige voorzit ters van de vakgroepen van de Boe renbond voorspelt in Holland, net als gedurende de jaren zeventig, een wat hij explosieve ontwikkeling noemt van de produktie, die dan opnieuw zou samengaan met een inkrimping in andere landen. Op dinsdag 2 oktober 1984 werd in Den Haag het gascontract getekend door drs. G.C. Groenewegen (links) namens Begin, drs. J. Schouten, (midden) voorzitter landbouwschap en drs. J.P. van den Berg (rechts) directeur Gasverkoop Gasunie (Foto Landbouwschap). In een aan de journalisten uitgereikte nota van de Boerenbond staat dat Belgische jongeren de mogelijkheid moet worden geboden om tuinder te worden. Men vraagt daartoe hulp onzin te stellen dat wij in België overgaan op goedkope steenkool. De Kempische Steenkolenmaatschappij wil de Hollandse tuinders graag van die goedkope kolen leveren. Tegen "Als Landbouwschap doen wij een dringend beroep op de Raad van Waterstaat de regering te adviseren te kiezen voor een zoete Greve- lingen met de kosten voor de ombouw binnen de kosten van de Delta werken. En mocht onverhoopt toch voor een zoute Grevelingen geko zen worden, dan dient de pijpleiding evengoed als gelijkwaardig alter natief gerekend te worden waardoor de kosten voor rekening van Ver keer en Waterstaat komen". Met deze indringende woorden besloot de heer A.J.G. Doeleman dinsdag 30 oktober een pleidooi voor de Raad van Waterstaat voor het beschikbaar komen van zoet water ten be hoeve van de land- en tuinbouw in het Zuid-westen van ons land. Op de hoorzitting die plaatsvond in het Tonnenmagazijn in Brouwers haven hoorde de Raad van Water staat bezwaren aan op de projektno- ta "Keuze zout of zoet Grevelingen- meer". De heer Doeleman die sprak namens de Gewestelijke Raden van het Landbouwschap in Zeeland en Noord-Brabant, wees de Raad van Waterstaat o.m. op het feit dat on derzoek in de projektnota zich vooral concentreert op het zoute milieu. "Naar onze mening is er onvoldoen de inzicht over de kwaliteit van het zoete water en de beschikbaarheid daarvan". Onvoldoende aandacht wordt er ook besteed aan het belang van zoet water en het terugdringen van de verzilting in het Deltagebied. Beide zijn van groot belang voor land- en tuinbouw. Hij wees verder op een manko in öe projektnota. Daarin is nl. niet opgenomen dat juist in een droog jaar het beschik baar hebben van zoet water extra baten met zich meebrengt. Vooral tuinbouwgewassen kunnen wanneer er geen zoet water beschikbaar is, «et Wft m <«*.- w* m W JM*: m M» m m M, m m- m De heer A.J.G. Doeleman brengt de visie van het Landbouwschap op de projektnota Grevelingen zout-zoet naar voren zelfs volledig mislukken. Doeleman wees tevens op het feit dat er geen of onvoldoende onderzoek is gedaan ten aanzien van de mogelijke bufferfunktie van de Grevelingen in droge periodes, niet alleen voor Schouwen-Duiveland en Goeree Overflakkee maar ook aanvullend voor het Zoommeer. Met name in West-Brabant is de grondwater standsdaling verontrustend. Hij bracht ook de funktie van de spuisluis in de Grevelingendam ter sprake. Naar de mening van het Landbouw schap is de beslissing en de voorlich ting over de bouw van de spuisluis zeer verwarrend. Daarmee wordt de besluitvorming over de financiering van de ombouw wanneer de Greve lingen zoet wordt, geweld aange daan. "Het Landbouwschap vindt het vol komen onjuist en onrechtvaardig om nu voor de ombouw 15 miljoen gulden in rekening te brengen en deze om bouw niet meer in het kader van de Deltawerken uit te voeren. Nu moet de financiering ondergebracht wor den in een nog in voorbereiding zijnde Wet op de Waterhuishouding van Nederland, met alle onzekerheden daarom heen", aldus de heer Doele man, die de Raad ten slotte nog onder de aandacht bracht dat in tegenstel ling tot de koncept-projektnota in de definitieve nota de gelijkwaardigheid van de drie alternatieven zout, zoet of zout met een pijpleiding, is losgela ten. Daardoor zou de 15 miljoen voor de ombouw van de spuisluis ten on rechte voor rekening komen van het alternatief zoet Grevelingenmeer. precies dezelfde tarieven als in België gelden". Vervolgens citeert men dan uit brieven van andere organisaties. Otto Koch, voorzitter van de Deense tuinders, schrijft aan landbouwcom missaris Poul Dalsager: "Dit maakt het voor onze tuinders onmogelijk te overleven". Sir Richard Butler, voorzitter van de Britse National Farmers Union, schrijft: "Onze kwekers zien dit als een brutale po ging van de Hollanders om een nog groter deel van de EG-markt te ver overen". En Jaques Blaise, voor zitter van de Franse nationale tuin- dersbond FNPH, vraaagt aan zijn landbouwminister in Parijs om drin gend maatregelen te nemen op Eu ropees niveau. Hinnekens ziet de Nederlandse prijsverlaging als een voorbeeld van het afbreken (re-na- tionaliseren) van het Europese land bouwbeleid door nationale regerin gen, zoals de Duitsers dat afgelopen zomer al waren begonnen. "Nu gaat Nederland dat pad op", aldus de COPA-voorzitter. Oncollegiaal? In de namiddag bezoeken wij dan één van de bedrijven. De heer en mevrouw Marivoet schetsen de jour nalisten hoe zij sedert 1977 elf mil joen frank (ruim zes ton) in hun be drijf van achtduizend vierkante me ter hebben gestoken ter modernise ring en enige lichte uitbreiding. Marvoet somt de verbeteringen op zijn tomatenkwekerij, die jaarlijks ruim tweehonderd duizend m3 Ne derlands gas verbruikt, op: "De vrij komende C02-gassen worden in de serres geleid: die serres zijn ver hoogd; wij gingen over op substraat teelt; er zijn nu rookgas-condensors; ons bedrijf is kortom vergelijkbaar met de Nederlandse Met dit ver schil dat ik 45 procent meer voor de energie moet betalen". Op de terugweg naar Brussel zegt één van de stafleden van de Belgi sche boerenorganisatie dat de Ne derlanders met hun enorme zuivel, tuinbouw en andere agrarische ex porten wat overdrijven. "Jullie zul len dat nog wel merken in het COPA (EG-boeren- en tuindersbonden). Als daar nog eens een typisch Hol lands probleem rijst, waarvoor jullie steun uit het buitenland vragen, dan zul je merken alleen te staan. Ik ken al tuindersvoormannen die als zij het over de Nederlanders hebben het woord "collega's" niet meer uit de mond kunnen krijgen". In het echt zó erg? Ik betwijfel het. Juist vandaag is het jaarlijkse "ver broederingsdiner" van de hoogste leiding van de Belgische Boerenbond en de Nederlandse KNBTB in Leu ven. De ruzie over de gasprijs heeft die traditionele samenkomst niet doorkruist. Meteen na zijn toespraak tot de internationale pers in Brussel haast voorzitter Hinnekens zich naar Leuven om daar met de KNBTB'ers te spreken. Nederland voor het Hof? Deskundigen uit de kring van de Europese Commissie - officieel be last met het toezicht op de concur- rentie-verhoudingen - verwachten dat zij Nederland zullen aanpakken. Na de recente beroering in de Euro pese ministerraad waar alle partners behalve Griekenland en Luxemburg om maatregelen vroegen, kan land bouwcommissaris Dalsager niet meer om de zaak heen, zo is de re denering. Net als eind 1981 zou de commissie dan dus gaan concluderen dat de Nederlandse verlaagde gas prijs een vorm van ongeoorloofde staatssteun is. Zou de Nederlandse regering de re cente prjjsverlaging vervolgens niet willen of kunnen terugdraaien, dan gaat de zaak naar het Europese Hof van Justitie in Luxemburg. Die in stelling heeft dan het laatste woord. Waarbij wij wel onderstrepen, dat zo'n afloop pas geldt, wanneer de Europese Commissie de lijn gaat volgen van de Nederland omringen de landen. De Nederlandse regering zou zo'n gang van zaken bovendien kunnen doorkruisen door zelf onze gas-exporttarieven te willen verla gen. Juist deze week signaleert de Europese Commissie dat er interna tionaal een overaanbod van aardgas is. Zij adviseert afnemers daarop in de spelen door goedkopere contrac ten af te sluiten.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 5