KNLC wil kamerleden slecht ondernemersklimaat laten proeven! over geld en goed SEV-kursussen Walcheren Als broodjes van de bakker Koninklijk bezoek bij 3-C.L.O. Vlak voor behandeling begroting Vooral minder pacht door ouders en schoonouders Oogstverlofregeling voor dienstplichtige militairen verruimd Zolang de kinderen basisonderwijs volgen is er weinig van te merken dat studeren geld kost. Bij het voortgezet onderwijs is dat wel anders. Boeken en andere leermiddelen moeten nu zelf gekocht worden, terwijl ze op de basisschool gratis beschikbaar wa ren. Dan zijn er ook nog vaak de overige studiekosten en reiskosten of voor niet-thuiswonende kinderen de meerkosten voor het uitwonend zijn. Indien de schoollasten zo zwaar worden dat de studieplannen in het gedrang komen dan kan een beroep gedaan worden op het M inisterie van Onderwijs en Wetenschappen. Dit ministerie heeft een aantal regelin gen getroffen ter financiering van studies. 1. Tegemoetkoming studiekosten voor leerlingen van het voortge zet onderwijs die jonger dan 21 jaar zijn. 2. Rijksstudietoelagen voor leerlin gen van het voortgezet onderwijs van 21 jaar en ouder en voor stu denten van het hoger beroepson derwijs en het wetenschappelijk onderwijs. 3. Tegemoetkoming studiekosten voor deeltijdstudies, schriftelijke kursussen en open universiteit. 1. Tegemoetkoming studiekosten Of een leerling of zijn ouders in aanmerking komen voor de tege moetkoming studiekosten is afhan kelijk van: De financiële omstandigheden: het belastbaar inkomen van beide ouders in 1983; het vermogen van de ouders; Het aantal andere kinderen dat op 31 december 1983 financieel afhankelijk was van de ouders; Het soort opleiding dat gekozen is: er moet sprake zijn van volle dig dagonderwijs aan een school in Nederland. De school moet vallen onder de "Wet op het Voortgezet Onderwijs"; Studieprestaties na de leerplicht; Nederlandse nationaliteit (voor buitenlandse leerlingen bestaan er andere regelingen). De tegemoetkoming studiekosten kan bestaan uit: Direkte studiekosten, zoals boe ken en leermiddelen; Overige studiekosten (kleding en ekskursies); Reiskosten, als de afstand tussen het centrum van de woonplaats en het centrum van de plaats waar de school staat meer dan 8 km is; Tegemoetkoming in de meerkos ten als gevolg van het uitwonend zijn. De bedragen worden verstrekt als "beurs", dus als gift. Dat wil zeggen dat er voor de ouders of de leerling geen studieschuld ont staat, die later moet worden terug betaald. Als de leerling op 1 augustus van het schooljaar 18 jaar of ouder is, ont vangt het zelf de tegemoetkoming. Is de leerling op die datum jonger, dan worden de bedragen aan de ouders uitgekeerd. Belasting Er ligt een wetsvoorstel in de Tweede Kamer om de tegemoetkoming in de studiekosten vrij te stellen van be lasting- en premieheffing. Indien dit wetsvoorstel wordt aangenomen be tekent dit dat een tegemoetkoming niet meer opgegeven hoeft te worden als inkomen. •Kinderbijslag In de meeste gevallen zal de aan spraak op kinderbijslag niet worden beïnvloed. Slechts waar het gaat om 18-jarige (of oudere) uitwonende leerlingen met een maximale tege moetkoming valt de 3-voudige kin derbijslag terug naar de 2-voudige. Tegemoetkoming in de studiekosten moet aangevraagd worden vóór 30 november van het studiejaar. For mulieren zijn verkrijgbaar bij alle scholen voor voortgezet onderwijs. Indien de gekozen opleiding niet valt onder de Wet op het Voortgezet On derwijs, bijvoorbeeld een vorm van partikulier onderwijs, dan kan het ministerie u iiiet helpen met de stu diekosten. U kunt dan nagaan of er een gemeentelijk- of provinciaal stu diefonds bestaat waar u wel een be roep op kunt doen. De afdeling on derwijs van uw gemeente-sekretarie kan u daarover meer vertellen. De Zuidelijke Landbouw Maat schappij (ZLM) zal zijn volle mede werking verlenen aan het initiatief van het Koninklijk Nederlands Landbouw Comité (KNLC) om nog voor de behandeling van de land bouwbegroting in de Tweede Kamer de leden en plaatsvervangende leden van de vaste kommissie voor land bouw uit te nodigen voor een bezoek aan het werkgebied van de bij het KNLC aangesloten provinciale land bouw organisaties. De ZLM zal de volgende Tweede Kamerleden uitno digen: Drs. P.R.H.M. van der Linden (CDA), Mr. A.J. te Veldhuis (VVD), Thijs Wöltgens (PvdA) en mevrouw Nora Salomons (PvdA). De bedoeling is met de kamerleden een rondrit te maken door het gebied Wouw-Steenbergen-Sint Annaland d.w.z. het grensgebied van West- Brabant en Tholen. Tijdens deze rondrit zullen enkele bedrijven be zocht worden zodat de kamerleden van de boer en/of tuinder en zijn gezin zelf kunnen horen hoe"de za ken er voor staan. De ontvangst wordt gepland op vrijdagmiddag 2 november of op zaterdagmorgen 3 november. Aan het eind van het be zoek zal een bijeenkomst met de pers worden gehouden. De bedoeling is met name de ka merleden - met het oog op de land bouwbegroting - er op te wijzen dat het ondernemersklimaat in de land en tuinbouw bepaald te wensen overlaat. Zo zouden de huidige moeilijkheden met de oogst als een normaal bedrijfsrisiko binnen het bedrijf moeten kunnen worden op gevangen. Dat is echter lang niet al tijd het geval. Gehoopt wordt dat de kamerleden de in de praktijk opge dane ervaringen zullen inbrengen bij de behandeling van de landbouwbe groting. Vooral door de vermindering van pacht door ouders en schoonouders is het pachtareaal in de afgelopen decennia aanzienlijk teruggelopen. In 1966 werd nog ongeveer 1,1 mil joen ha verpacht, in 1977 zo'n 875.000 ha en in 1983 755.000 ha. Er Deze winter worden in Walcheren twee kursussen georganiseerd. De Verzekeringskursus zal begin januari van start gaan. Nadere mededelingen over inhoud en opgave worden nog verstrekt. De Financieringskursus begint bin nenkort. Het gaat hier om een prak tische kursus, waarbij onderwerpen behandeld worden, die iedereen op zijn bedrijf kan tegenkomen. Dinsdagavond 20 november: Liqui diteitsbegroting. W. de Landgraaf, SEV-er in het gebied, zal met u be kijken hoe de geldstroom gedurende het jaar eruit ziet. Dinsdagavond 27 november: Kosten van koop van grond en financie ringsplaatje; de heer J. Markusse is op deze avond aanwezig om de ge volgen van koop van verpacht en vrij Jand en het werken met een rekening courant krediet te behandelen. Dinsdagavond 4 december: Overzicht verloop vermogen; aan de hand van enige voorbeelden van de pagina Overzicht Verloop Vermogen uit de boekhouding zal W. de Landgraaf bespreken wat u van deze pagina kunt leren. Voor wie? Mannen, vrouwen en ge zinsleden. Waar? De Zandput te Serooskerke van 19.45 uut tot 22.15 uur. Kosten? Behalve voor eigen kon- sumptie zijn de kosten voor rekening van de Kring Walcheren der ZLM. Opgave? Bij: dhr. A. Langebeeke, S. Hurgronjeweg 4, Gapinge, tel. 01189-1311. Hare Majesteit Koningin Beatrix heeft de vorige week woensdag een bezoek gebracht aan de 3 Centrale Landbouworganisaties die in vergade ring bijeen waren in Den Haag. Dit bezoek moet worden gezien in een reeks werkbezoeken die de Koningin brengt aan de maatschappelijke organisaties die betrokken zijn bij de Sociaal Ekonomische Raad de SER. Het overleg waarbij de agenda nor maal werd afgewerkt, stond onder leiding van de heer Luteijn. Na afloop ervan onderhield de Koningin zich met een aantal leden van de Centrale Landbouw Organisaties. Op de foto is zij in gesprek met de heren Lokhorst, van der Veen en 3e van rechts nog net zichtbaar de heer Doeleman. Twee grote ondernemingen willen iets doen aan de achterstand die in Nederland aanwezig is op het gebied van computerdichtheid. Er zit een gapend gat in de Nederlandse markt voor personal computers. Aldus re cente kranteberichten. Een woordvoerder van één van deze ondernemingen vindt de computer dichtheid onder ons volk belachelijk laag, vergeleken met Engeland, Duitsland en Frankrijk. Nederland is in zijn ogen een achtergebleven ge bied wat de introduktie van compu ters betreft. In Engeland en Amerika tref je één computer op zes huisge zinnen aan, in Nederland is dat één op 25. Wel zal de computer diep in grijpen in het bedrijfsleven en de beroepsbevolking die er mee te ma ken krijgt. De zegsman stelt dan: "we moeten hen helpen de angst voor het nieuwe ding te overwinnen en de computer te aanvaarden als een nut tig en voordelig gebruiksapparaat". Computerwinkels Als met we bedoeld wordt de onder neming namens wie hij spreekt en vervolgens ook gezegd wordt dat het onderwijs er niets van terecht brengt dan beginnen er bij mij toch enige vraagtekens te ontstaan omtrent de objektiviteit. Hier spreekt dan dui delijk een leverancier die echt be gaan is met onze angst, maar er wel graag aan wil verdienen. En het liefst een dik belegde boterham. Over heel Nederland verspreid zullen compu terwinkels worden opgericht, waar u net zo gemakkelijk als het brood van de bakker een computer kunt kopen inklusief meerdere toepassingspak ketten. Aan u om te geloven dat u zonder dat apparaat niet goed meer kunt funktioneren, danwel behoor lijk achter zou lopen. Ik wil zeker niet beweren dat wij in de loop van de tijd niet een nuttig gebruik van de computer kunnen gaan maken. Maar dat zal dan voor een groot deel afhangen van de vraag welke verschillende mogelijkheden van gebruik er gaan komen. Voorts zal zeker een goede kosten- en baten analyse moeten worden gemaakt. Want voor de aanschaf (op dit mo ment) van circa 10.000,— moeten er nogal wat besparingen optreden wil de investering rendabel zijn. Hulpmiddel Rendement is zeker te verwachten indien noodzakelijke informatie be ter gesorteerd en sneller bij u ter tafel komt, waardoor u op basis hiervan een betere beslissing kunt nemen. Want daarvoor is de computer be doeld n.l. om een hulpmiddel te zijn bij de verwerking van een (groot) aantal gegevens om deze in een be paalde volgorde in samengetrokken vorm aan u te presenteren. De kon- klusie daaruit zult u echter zelf moe ten trekken. Want verwacht beslist niet dat de computer de beslissingen neemt. Hooguit zal bereikt kunnen worden dat na invoer van een aantal door u in te brengen uitgangspunten er een eindkonklusie uit kan komen. Bij voorbeeld u brengt in: er hangen re genwolken en het weerlicht. Dan kan het apparaat b.v. als antwoord ge ven: er is kans op onweer. Samenvattend mag worden gesteld dat t.z.t. het gebruik van de computer een nuttige zaak kan zijn, maar dat thans de aanschaf ervan om een (zo genaamde) achterstand in te lopen onjuist is. Investering in deze appa ratuur zal op geheel andere gronden moeten plaatsvinden. B. Veerbeek wordt nu veel minder grond verpacht door ouders en schoonouders, omdat het steeds vaker gebeurd dat grond al bij of kort na de bedrijfsovername in eigendom wordt overgedragen. Tot in de jaren zestig was het gebruikelijk dat de grond nog geruime tijd van de ouders werd gepacht. Doordat re gelmatiger maatschappen worden aangegaan tussen vader en zoon is daaraan veel minder behoefte. De sterke toename van maatschappen betekent dus een relativering van de zorg voor de terugloop van het pachtareaal. De heer K. Wassenaar, direkteur van de Direktie Beheer Landbouwgron den merkte dit op 23 oktober j.l. na mens de staatssekretaris van land bouw en visserij op in de vergadering van de standsorganisaties van de Kring Alblasserwaard-Vijfheeren- landen, die in het gemeenschapshuis De Til te Giessenburg werd gehou den. Over het pachtareaal zei de heer Wassenaar verder dat dit in 1982 ook voor de eerste keer is gedaald bij de institutionele verpachters. Het is de bedoeling met deze verpachters nader overleg te voeren over deze problematiek. Er zou nauwlettend in het oog moeten worden gehouden dat het rendement van beleggingen in grond en dat van andere beleg gingen niet te sterk mag gaan ver schillen. Op verzoek van minister ir. G. Braks (landbouw en visserij) heeft de staatssekretaris van defensie de oogstverlofregeling voor dienstplichtige militairen ver ruimd. Deze regeling biedt de mogelijk heid om militairen, die voor de vervulling van hun dienstplicht werkzaam waren op landbouw- of loonbedrijven gedurende 5 dagen per maand verlof te geven, zodat zij beschikbaar kunnen zijn voor oogstwerkzaamheden. Als gevolg van de slechte weers omstandigheden de afgelopen weken, is een kritieke situatie ontstaan met betrekking tot de oogst van o.a. aardappelen, uien en snij maïs. De beperking tot maximaal 5 da gen oogstverlof per maand, zoals in de regeling is voorzien, biedt in deze situatie te weinig mogelijk heden om de problemen op te lossen. Deze beperking is dan ook voor de maanden oktober en no vember opgeheven op die dagen, .waarop de weersomstandigheden het mogelijk maken oogstwerk zaamheden te verrichten. 2 november 1984 3

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 3