Marktbericht graszaden Aardappelen in de Gemeenschap Vee Vlees in de Gemeenschap Van de grondstoffenmarkt Cebeco-mengmestinjekteur Centerliner voor grote giften Lely kluitenbreker Motrac b.v. hield Open Huis De Vicon RC 300, een nieuwe harkschudder van Vicon Maandag 29 oktober liepen in Rot terdam de noteringen voor Bintjes fors terug. De prijsdalingen liepen uiteen van 1,— tot 2,50. Nu door het verbeterde weer veel aardappelen beschikbaar komen en uit o.a. Engeland bericht wordt dat er een ongekend groot overschot zal komen, drukt het aanmerkelijk ver ruimde aanbod duidelijk de prijzen tot een niveau dat voor de telers ver liesgevend is. Op de termijnmarkt ontwikkelden de noteringen zich ongeveer nave nant. De lage prijzen kunnen voor niet- traditionele afnemers buiten de Ge meenschap aantrekkelijk worden. Men misprijze de dag daarom niet voor de avond gevallen is. De uitvoer is vrij matig, met 19.000 ton in de week tot 19 oktober. In de lidstaten is de situatie al niet veel beter dan in Nederland. Ook daar gedrukte prij zen door een stijgend aanbod. In Duitsland wordt gemeld dat het areaal konsumptieaardappelen zo goed als geheel gerooid is, terwijl voor de zetmeelaardappelen nog wat te rooien valt. De bevoorrading in wat ruimer mate dan gewoonlijk door de eindver bruiker vermocht weinig ontlasting teweeg te brengen. Uit de deelstaat Beieren wordt een vrij goede export gemeld naar Italië, waarbij evenwel de prijzen zich niet geheel konden handhaven, ook al zijn de leveringen naar Italië groter dan vorig jaar. De Franse markt wordt ontlast door een niet onbetekenende export naar Algerije, waarvoor men deels aard appelen uit België aantrekt. Alleen een uitvoer naar derde landen kan voor de aardappelsektor in de Gemeenschap in het algemeen en in Nederland in het bijzonder tot een betere marktsituatie leiden. Voor het derde achtereenvolgende jaar hebben de vermeerderaars van graszaden goede zaadopbrengsten behaald, m.u.v. Italiaans raai. De stemming op de verkoopmarkt is niettemin gedrukt, mede door de slechte weersomstandigheden, die de najaarsuitzaai van graszaad hebben verstoord. Niet alleen de vernieu wing van grasland en daarmee de vraag naar weidemengsels blijft achter, ook de inzaai van het gras zaadareaal blijft ernstig bij de plan ning achter. Uit onderzoek van het produktschap is gebleken, dat 3.500 geplande hektares Engels en Ita liaans raaigras voor oogst 1985 niet zijn ingezaaid. Hierdoor wordt het aanbod van nieuwe rassen in 1985/1986 vertraagd. De uitzaai van de arealen roodzwenk en veldbeemd voor oogst 1986 onder wintertarwe stagneert eveneens. Voor de marktvoorziening zal geen probleem ontstaan omdat de be schikbare voorraden over het alge meen voldoende zijn voor het ko mende verkoopseizoen. In de marktsituatie is de laatste maanden weinig veranderd, zodat de prijsindikaties niet veel verschillen Franse mais voor onmiddellijke le vering blijft nog aan de prijs. Er is nogal wat onzekerheid over de kwa liteit van de nieuwe oogst in Frank rijk. Voor inlandse tarwe liepen de prij zen wat op, evenals voor gerst, waarbij vooral de vraag naar Britse gerst goed genoemd kan worden. De sojamarkt is wat wisselend, doch overwegend bewegen de prijzen zich in opwaartse richting, mogelijk wat getemperd door een goed aanbod in raapschroot. van die^ van nei marktbericht van eind augustus. De markt voor uitlo pervormend roodzwenkgras beweegt zich op een laag niveau. Die voor veldbeemdgras is vast. Het produktschap komt, met de aantekening, dat het hier gaat om gemiddelde groothandelsprijzen, die ook gelden voor de exporthandel, van Nederlandse rassen, geschikt voor mengsels en kweek- en duist- vrij, tot de volgende indikaties voor eind oktober 1984: Engels raaigras weidetype 3,00 a 3,50 vroeg hooitype 2,25 a 2,75 laat hooitype 3,00 a 3,50 tetraploïde rassen 3,00 a 3,75 grasveldtype 3,50 a 4,00 Italiaans raaigras (tetrapl. rassen) 2,35 a 2,60 Westerwolds raaigras 2,40 a 2,60 Veldbeemdgras 3,75 a 4,75* Roodzwenkgras gewoon 3,40 a 3,90 met fijne uitlopers 4,00'a ƒ4,75 met forse uitlopers vanaf 1,80 Toprassen zijn boven 5,— of uitverkocht. Maisgluten blijven redelijk, doch wa. minder gevraagd. Dit ook door de aanwending van wat meer citrus- pulp. Cocos ondervindt nogal wat konkurrentie van palmpitten(schil- fers). Lijnschilfers ondervonden wat meer belangstelling. Aan de voorkant was een lichte prijsstijging van tapioka op te mer ken, ondanks een wat ruimer aan bod. In pulpbrokjes is het aanbod, natio naal zowel als internationaal goed. Pulpbrokjes liepen in prijs op. Duitsland De varkensmarkt is aflopend. Ham burg noteerde maandag 29 oktober weer 6 Pf lager dan voorgaande week. Uit Weser-Ems werd een eveneens zeer flauwe stemming gemeld op maandag. De prijsdaling die voorgaande week reeds inzette, heeft zich voortgezet. De verwachting bestaat dat in no vember het aanbod in Duitse var kens wat zal dalen. Daarmee kan eventueel het effekt van de wijziging van de mcb's iets worden afgezwakt. Voor Duitsland betekent dat een be moeilijking van de uitvoer en een gemakkelijker toegang tot de Duitse markt van de andere partners. Geleidelijk daalt de voorsprong in de prijzen ten opzichte van vorig jaar. In het algemeen rekent men met een versterkte aanvoer uit Nederland en daarmee grotere druk op het prijs peil. De slachtrundermarkt is onge veer prijshoudend. Voor jonge stieren liggen de prijzen exkl. BTW ongeveer 25 Pf en voor koeien 67 Pf per kg lager. Inkl. BTW zijn de prijzen voor jonge stieren 11 Pf hoger en voor koeien 45-47 Pf la ger dan vorig jaar, alles in Weser- Ems. Voor het gehele gebied van de Bondsrepubliek is een gemiddelde becijferd van DM 439 voor stieren kl.A. en DM 296 voor koeien kl. B, beide DM 2/100 kg meer dan voor gaande week en resp. 25 en 28 DM lager dan vorig jaar. Ook de markt voor vette kalveren was in het algemeen prijshoudend, mede dank zij de steun van het "prijzige" Nederlandse aanbod, zo wordt uit N. Duitsland gemeld. In het Zuiden brokkelden de prijzen wat af. Frankrijk De Franse varkensmarkt is aflopend, mede als gevolg van de druk van het aanbod uit België en Nederland. De prijsuitslagen in Parijs/Rungis zijn de laatste tijd groter dan gewoonlijk. Wel hoopt men dat thans de prijzen zich ongeveer gevangen hebben, zij het op een niveau dat lager is dan dat van vorig jaar. De laatste prijzen uit Parijs geven voor België offerteprijzen aan van Bfr. 59,50-60,50 en voor Nederland van 3,00-3,05. Nederlandse kar kassen deden Fr. 12,10-12,20 4,45-4,50). Overigens lijkt het waarschijnlijk dat enige verbetering in de prijzen zal optreden in de komende dagen. De markt voor slachtrunderen was vriendelijk en licht oplopend dit voor vrijwel alle kategoriën. Nu de rundveeprijzen op minder dan 80% van de oriëntatieprijs liggen, wordt met ijver gepleit voor een voortzetting van de interventie, ook na 2 november. De markt voor wolvee is moeilijk prijshoudend, doch net als bij run deren en varkens, uiteenlopend in de verschillende regio's. landbouw mechanisatie Lely Industries N.V. te Maasland maakt bekend, dat met ingang van 1984 de Lely kluitenbreker leverbaar is geworden voor de Lelyterra's met een werkbreedte van 3.00 m. De kluitenbreker is een accessoire, dat gemonteerd wordt tussen de ro tors en de kooirol. De tanden van de kluitenbreker zorgen ervoor, dat grote kluiten teruggekaatst worden naar de rotors, waar ze alsnog wor den verkruimeld. De tandenbalk is in hoogte instel baar, waardoor deze exakt ingesteld kan worden op de lengte van de tan den. De tandenbalk is gemonteerd in een parallellogram konstruktie. Deze konstruktie houdt de tandenbalk in vaste hoekstand. Ook is het mogelijk met behulp van een kleine wijziging 2 november 1984 Mengmestinjektie heeft een groot aantal voordelen. Zo wordt de smaak van het gras niet beïnvloed, door de hogere werkingscoëfficient van stik stof en fosfaat kan op kunstmest worden bespaard en de weersom standigheden hebben geen invloed (geen verstikking of verbranding van het gras). Door mengmestinjektie vindt geen stankvorming plaats en de vorming van zure regen door be mesting wordt voorkomen met het inwerken van de stikstof in ammo- niakvorm in de grond (geen ver vluchtiging van stikstof). Nieuw in het assortiment van Cebe- co-Handelsraad is de Cebeco-meng mestinjekteur. Deze machine is aftak- asaangedreven en geschikt voor de 3-puntshefinrichting. Met een mengmestwagen wordt naast de trekkerinjekteurkombinatie gereden. De injekteur is met de mengmestwa gen verbonden door een slang. De koppeling kan zowel links als rechts van de injekteur plaatsvinden. De voordelen van dit systeem zijn onder andere een laag eigen gewicht, een lage aanschafprijs en een een voudige, dus betrouwbare konstruk- aan de parallellogram konstruktie om de vaste hoekstand los te laten en de tandenbalk als het ware te laten zweven. Vooral in ruige omstandig heden is deze aanpassing nuttig, omdat ophoping van grond en daar mee samenhangend verstopping wordt voorkomen. Gebleken is, dat in het algemeen ondieper gewerkt kan worden, om dat de vlakligging van het zaaibed door de tandenbalk wordt verbeterd. Een logisch gevolg hiervan is, dat minder vermogen nodig is. Vooral wanneer in droge omstan digheden gewerkt moet worden, kan de kluitenbreker goede diensten be wijzen. tie. Een aantal technische gegevens van de machine: - dosering 30-60 m3 per ha; - diepte-instelling door middel van diepteregeling hefinrichting; - gunstige werkingsdiepte van circa 15 cm; - benodigd vermogen vanaf 74 kW (100 pk); - leverbaar in zowel 5- als 6-rijige uitvoering. Informatie: Cebeco-Handelsraad. tel.05210- 13341. Motrac b.v. te Zutphen, de alleen importeur van Massey Ferguson, hield donderdag 25 oktober j.l. open huis. Op deze dag was het komplete leveringsprogramma te zien. Naast de alleen vertegenwoordiging van Massey Ferguson heeft Motrac b.v. ook de alleen-vertegenwoordiging van Landini-trekkers, van Mengele (opraapsnijwagens, opraapdoseer- wagens, diverse hakselaars, haksel- blazers en stalmeststrooiers) en van Fella met cirkelmaaiers, cirkel- schudders, cirkelharken en kuil- voersnijders. Op de foto ziet u de kuilvoersnijder. Inlichtingen: Mo trac b.v., 05750 - 10944. Lely Industries N.V. te Maasland heeft een nieuwe Centerliner in pro- duktie genomen, het type CB. Deze Centerliner onderschèidt zich door een nieuw doseersysteem, waarmede een zeer grote afgifte in kg/ha kan worden gerealiseerd. Bij een rijsnelheid van 9 km/uur kan nu 1480 kg/ha (parelsuper) worden gestrooid bij een effektieve werk- breedre van 12 meter en 600 kg/ha (kas) bij een effektieve werkbreedte van 27 meter. De kwaliteit van het strooibeeld blijft gelijk omdat ook bij deze nieuwe strooier het revolutionaire "Center liner" principe van kunstmeststrooi- en is aangehouden. Twee werpschij ven maken ieder over de volle strooibreedte een strooibeeld. Door de bijzondere draairichting van de werpschijven (van buiten naar bin nen) ligt de ene werpschijf buiten de strooisektor van de andere. De strooibeelden vallen over elkaar Onlangs is door Vicon een nieuwe harkschudder op de markt gebracht, de RC 300. Deze harkschudder is de opvolger van de al 4 jaar in produktie zijnde CH 300. De RC 300 is evenals de CH 300, een machine die zowel kan schudden en harken met een werkbreedte van 3 meter. De bijzondere details van de RC 300 zijn: - onbreekbare tanden door een slim me tandkonstruktie; - onder de ma chine zijn glijschotels gemonteerd die geen last hebben van wikkelen of lekke banden; - de glijschotels heb ben door het grote draagvlak een goede bodemaanpassing; - de drie- puntsbok is voorzien van een steun- poot en een steun waar de koppelas opgelegd kan worden; - de drie- puntsbok kan in 3 standen geplaatst worden, n.l. een werkstand, een heen en vormen zo een "dubbel" strooibeeld. Ten opzichte van de hartlijn (Center(line) zijn de strooi beelden eikaars spiegelbeeld, waar door het totale "dubbele" strooi beeld altijd symmetrisch is en mid den achter de trekker ligt, ongeacht de soort korrelkunstmest die wordt verstrooid. Teneinde de kanten af te strooien is de Centerliner voorzien van een af- strooisysteem door middel van schuinstelling, waarover eerder werd bericht. i schuine stand om van de kant te werken en een smalle transport stand; - op de rotors zijn kappen ge monteerd om o.a. bij harken een strakke en luchtige wiers te krijgen: - de glijschotels zijn d.m.v. een snel- verstelling in hoogte verstelbaar. Informatie: Vicon Nederland B.V., tel. 03200-31110. 21

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 21