Minister Braks maakt bij toepassing superheffing ruimte voor individuele beoordeling Ekstra: Agrarische studiereis Royal Smithfield Show Nieuwe herziene druk Handboek Rundveehouderij Nederlandse inzending in Liverpool succes Aanhoudende druk op varkensprijzen Veehouders leverden 9% minder melk Eerste prijs voor Nederlandse kaas in VS Agrarische studiereizen 1984 PAO-kursus "Recente ontwikkelingen op het gebied van de rundveefokkerij" Zuivel in het offensief met melkeiwit PR-rapport grasland- gebruikssystemen Eind november weer Kerstboter Het Landbouwschap heeft dinsdag met minister ir. G. Braks (landbouw en visserij) een aantal nadere afspraken gemaakt in verband met de toepassing van het superheffingsstelsel voor melk. Dat gebeurde tijdens een spoedberaad, dat op verzoek van het Landbouwschap plaatsvond. Afgesproken is dat er nader overleg zal plaatsvinden over een rubrice ring ten behoeve van de afhandeling van circa 1700 verzoeken van boeren om een afwijkende hoeveelheid heffingvrije melk, die de Lan delijke kommissie superheffing in het kader van de toepassing van artikel 19 van de Beschikking superheffing (de zg. onvoorziene geval len) terzijde heeft gelegd. De Nederlandse aanwezigheid tijdens het International Garden Festival was een succes. In totaal trok deze van 2 mei tot en met 14 oktober in Liverpool gehouden internationale tuinbouwtentoon stelling zo'n 3,5 miljoen bezoe kers. Uit opiniepeilingen onder deze bezoekers kwam Nederland van de in totaal 26 deelnemende lan den als eerste uit de bus. De Nederlandse tuin en het daarbij behorende kassenkom- plex werden verzorgd door het Ministerie van Landbouw, het Internationaal Bloembollencen trum, Plant Publicity Holland en Bloemenbureau Holland. Mede werking aan de Nederlandse in zending werd verleend door Vol vo, Kaasunie, het Instituut voor Mechanisatie, Arbeid en Gebou wen, de Rabobank en de Kamer van Koophandel. Ruim aanbod en een wat stagnerende afzet leidden tot een aanhoudende druk op de varkensprijzen voor de mesters. De grootslachterijen zagen zich ge noodzaakt de z.g. roepprijzen voor de in de week tot 26 oktober overgeno men varkens met 10 cent te verlagen. De uitgangsprijzen liepen van 4,20-4,35 per kg voor geslachte varkens, 63/90 kg, kl. EAA, basis af- mestbedrijf en inklusief btw. Voor varkens van andere gewichten gelden kortingen tot 22 cent per kg, voor andere kwaliteiten tot 50 cent per kg. In de week tot 18 oktober werden ongeveer 320.000 varkens geslacht, 2000 minder dan voorgaande week. Er werden in die week 52.288 leven de slachtvarkens uitgevoerd, boven dien werden 7213 ton halve varkens uitgevoerd (ca. 90.000 stuks) alsmede 7163 ton varkensvlees in stukken, inkl. spek. In het binnenland liepen de groot- handelsprijzen verder terug. De afzet .verloopt weinig bevredigend en ligt beneden het peil van vorig jaar. Uit Duitsland wordt een nauwelijks prijshoudende moeilijke markt ge meld. Ook de Franse markt tendeert flauw, al kwam er na de "zwarte donderdag" van voorgaande week enig herstel van de prijzen tot stand. Siachtrundermarkt De slachtveemarkt was prijshou dend. Op de meeste marktplaatsen werden wat hogere prijzen betaald. Ook voor gebruiksvee was de markt niet onvriendelijk, met nagenoeg onveranderde prijzen. Wolvee De wolveemarkt was ongeveer tot moeilijk prijshoudend. Ook al was dat niet op alle marktplaatsen het geval. Zo meldde Purmerend een wat hogere prijs dan voorgaande week. In de week tot 13 oktober hebben veehouders 9% minder melk afgele verd dan in de overeenkomstige week van vorig jaar. Vergeleken met voor gaande week bedroeg de daling onge veer 3,5%. De boterproduktie blijft 20 tot 25% achter bij vorig jaar. De kaasproduk- tie blijft goed op peil. De afzet van boter blijft teleurstellen, de afzet van kaas in binnen- en buitenland kan zeker bevredigend genoemd worden. De Duitse markt is willig, ook al omdat de Duitse kaaseksport nogal wat moeite-heeft om aan voldoende kaas te komen om de eksportver- plichtingen te vervullen. De kaasnoteringen bleven op 26 ok tober onveranderd. Van plussen is geen of nauwelijks sprake, wat mede betekent dat de prijzen vooralsnog niet zullen oplopen. Voor mager melkpoeder liepen de prijzen verder op, evenals voor wei poeder. Het overschotprobleem blijft de af- zetstrategen bezig houden, meer dan het hongerprobleem in de derde landen. Het zou goed zijn, als daar wat ver andering in kwam, aldus drs. Schel haas in de openbare bestuursverga dering van het Produktschap voor Zuivel. De minister heeft ten aanzien van de toepassing van artikel 19 bovendien toegezegd, dat er op korte termijn een volledig individuele beoordeling zal plaatsvinden van een zeer be perkt aantal gevallen die niet in een kategorie inpasbaar is. De termijn waarbinnen melkvee houders, op grond van de eerder de ze maand aangepaste beschikking (o.a. op het punt van de investe ringsnormen) alsnog een verzoek kunnen indienen voor een extra hoeveelheid heffingvrije melk, wordt met 14 dagen verlengd tot 15 no vember. De minister heeft voorts besloten tot uitstel van de betalingsverplichting van het eerste deel van de superhef fing voor melkveehouders, van wie het verzoek om meer heffingvrije melk nog in behandeling is. Bedrijfsverplaatsing Bij de toewijzing van heffingvrije melk in situaties waarin sprake is van bedrijfsverplaatsing in het kader van ruilverkaveling, zal de volgende be leidslijn gelden. Als er sprake is van substantiële bedrijfsvergroting kan de betrokken melkveehouder zelf kiezen voor toewijzing van heffing vrije melk op grond van het voor de regio bepaalde gemiddelde, hetzij voor het hele bedrijf, hetzij voor al leen de oppervlakte, waarmee zijn bedrijf wordt vergroot. Er zal nog nader worden overlegd over de be rekeningswijze van het voör Zuide lijk Flevoland geldende maximum. Over het systeem voor overige ge vallen van bedrijfsvergroting zal nader overleg plaatsvinden. Dat geldt ook voor problemen, die sa menhangen met onteigening en met pachtaangelegenheden. De minister is het met het Land bouwschap eens, dat in geval van kavelruil de hoeveelheid heffingvrije melk niet verandert voor een bedrijf, waarvan de bedrijfsoppervlakte met niet meer dan 5% wijzigt. Toepassing superheffing: ruimte voor individuele beoordeling De kaasmakers van de koöpera- tieve zuivelfabriek Huister- Noord uit het friese Oudwoude hebben tijdens de wereldkam pioenschappen kaasmaken in de Verenigde Staten de eerste prijs gehaald met een Maasdammer kaas. Van de 100 te behalen pun ten kregen zij er 97,25. De Bond van koöperatieve zuivelfabrieken in Friesland heeft dit vrijdag meegedeeld. Een delegatie van de fabriek en de bond neemt de prijs op 8 november in ontvangst in Milwaukee in de staat Wis consin. Aan de wereldkampioen schappen, die eens in de twee jaar "Melkeiwitten kunnen de grondslag vormen voor een offensieve marke tingstrategie van de zuivelindustrie. De "Melkeiwitboodschap" dient op nationaal èn internationaal nivo te worden uitgedragen, vanuit het zeer positieve imago van melk en zuivel- produkten". Dit meldt het Medk Eiwit Magazine als een van de konklusies op het kongres "Milk Proteins 1984" dat in Luxemburg werd gehouden. Het werd bijgewoond door o.a. levens- worden gehouden, nemen deel nemers uit vrijwel alle kaasma- kende landen deel. Wegens de grote verschillen in. soorten kaas zijn er dertien klassen. De Maas dammer is eerste geworden in de zogenaamde baby-swissklasse. De kaassoort is in het midden van de jaren zeventig door enkele Nederlandse zuivelbedrijven en onderzoeksinstituten ontwikkeld. Na de Goudse en de Edammer is het inmiddels de derde kaassoort van Nederland geworden. Ook in het buitenland wordt de soort veel afgenomen. middelen- en zuiveltechnologen en voedingsdeskundigen. De sprekers, vertegenwoordigers van de Europes.e zuivel, meenden dat de "melkeiwitstrategie" gericht moet zijn op de voedingskundige aspekten en op de toepassing in zowel tradi tionele zuivelprodukten als in niet- zuivelprodukten. Verder op de voe dingsmiddelenindustrie, waarbij toepassingsmogelijkheden van zowel melkeiwit in magere melkpoeder als in specifieke melkeiwitprodukten aan bod kan komen. Ter afsluiting van het seizoen 1984 wordt een ekstra reis georganiseerd: 4 dagen naar LONDEN, per trein, boot, bus. Programma: 2 december: aan het einde van de middag vertrek vanaf het dichtst bij uw woonplaats gelegen station voor de reis naar Hoek van Holland; aankomst tussen 21.30 en 22.00 uur; overtocht per luxe veerboot naar Harwich; overnachting in 2 per soonshutten met douche en wc; En gels ontbijt aan boorde 3 december: tocht per luxe touringcar van Harwich naar Cressing; bezoek aan een groot gemengd agrarisch bedrijf; uitgebreide lunch op het be drijf; tocht naar Londen; aanslui tend stadsrondrit; diner, overnach ting, ontbijt in het eerste klasse LONDEN PARK HOTEL; kamers met komplete badkamer. 4 december: de dag kan naar eigen inzicht besteed worden voor het be zoek aan de Royal Smithfield Show (lunch op eigen gelegenheid); ca. 18.00 uur vertrek uit Londen naar Harwich; diner in het restaurant aan boord; overtocht in 2- persoonshutten met douche en wc, Engels ontbijt aan boord. 5 december: na de vroege aankomst in Hoek van Holland, vertrek per trein naar het voor u gunstige station. Een korté, interessante reis; kennis making met het Engelse landschap en met Londen. Kompleet* programma, voordelige all-in reissom, begeleiding uit en thuis. Belt u voor nadere informatie of voor uw aanmelding: 085 - 512087 (even tueel 085 - 427784). De kursus "Recente ontwikkelingen op het gebied van de rundveefokke rij" zal in Wageningen worden ge houden op 13, 14 en 18 december 1984. Nadere inlichtingen en een inteken formulier zijn op verzoek verkrijg baar bij het Buro PAO-LH (ing. F. Appel), tel. 08370 84094/84093/84092. Enkele weken geleden verscheen bij het PR te Lelystad de beknopte pu- blikatie nr. 26 over graslandge- bruikssystemen. Deze publikatie van 30 bladzijden was speciaal geschre ven voor voorlichters en praktische veehouders. Hij kost 10,-. Thans heeft het PR ook het uitvoerig gedo- kumenteerde onderzoekrapport van dezelfde studie uitgegeven als rap port nr. 94. Dit rapport telt 150 bladzijden en kost 25,-. Deze meer wetenschappelijke uitgave met veel gedetailleerde informatie kan vooral nuttig zijn voor degenen die zelf soortgelijke modellenstudies uitvoe ren of daarbij nauw betrokken zijn. Beide publikaties zijn afzonderlijk verkrijgbaar door storting van het vereiste bedrag op giro 2307421 van het Proefstation PR te Lelystad, met vermelding van de uitgave die men wenst te ontvangen. Er is weer een nieuwe druk versche nen van het Handboek voor de Rundveehouderij. De derde druk (1980) was uitverkocht terwijl er nog steeds veel vraag naar was. Het nieu we Handboek is sterk verbeterd en aangevuld met veel nieuwe gegevens. Een naslagwerk met uitvoerige in formatie over bodem, waterhuis houding en bemesting; weidebouw, voederwinning en konservering; rundveeverbetering; vleesvee en schapen; veevoeding; gezondheids zorg; melkwinning; landbouwbe drijfsgebouwen; landbouwwerktui gen; bedrijfssynthese; taaktijden (arbeidsnormen) en enkele algemene onderwerpen. Ook een aantal be langrijke adressen is opgenomen. Dat alles zeer overzichtelijk in een boek van ca. 375 bladzijden. Het Handboek is het resultaat van intensief overleg en samenwerking tussen deskundigen van verscheide ne instellingen voor voorlichting en onderzoek op het gebied van de rundvee- en schapenhouderij. De ervaring heeft al geleerd dat het boek voorziet in een behoefte bij voor lichters, landbouwscholen en prakti sche veehouders. Deze vierde druk zal nog beter dan de vorige in die behoefte kunnen voorzien. Het Handboek voor de Rundveehou derij is verkrijgbaar door storting van 25,— op gironummer 2307421 van het Proefstation voor de Rundvee houderij te Lelystad, met vermelding van: "zend mij Handboek". Voor bestelling van grotere aantallen te gelijk geldt een kortingsregeling, waarnaar u in voorkomende gevallen kunt informeren bij genoemd proef station (telefoon nr. 03200-22514). Een andere manier om het Hand boek te verkrijgen is donateur van het proefstation te worden. Dona teurs betalen jaarlijks (omstreeks mei) 65,— en krijgen daarvoor alle publikaties van het PR franko thuis bezorgd. Eind november zal er voor de konsumenten weer Kerstboter beschikbaar zijn. De bevoorra ding van de winkels met dit pro- dukt zal op 21 november begin nen. De maximumprijs waartegen de Kerstboter mag worden verkocht, is door de voorzitter van het Pro duktschap voor Zuivel, na over leg met de ministers van Ekono- mische Zaken en van Landbouw en Visserij, vastgesteld op 1,50 per pakje van 250 gram. In totaal zijn voor de afzet in Ne derland ruim 36 miljoen pakjes Kerstboter beschikbaar. 20 2 november 1984

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 20