Wenken uit de praktijk ...oogst omstandigheden iets beter?.. r D zegge en schrijve zuidelijke landbouw maatschappij Landbouwonderwijs Joris Schouten: "Nog wel ruimte voor uitbreiding intensieve veehouderij" «ste VARKENSHOUDERIJ zlm i^yj r-^s 3 Qtl PAVO ^NOVEMBER 1984 64fi JAARGANG NO. 3755 land- tuinbouwblad Naar het zich laat aanzien worden de omstandigheden voor de aardappel-, uien- en bietenoogst beter. In de verschillende akkerbouwgebieden is afgelopen week hard gewerkt. Op het akkerbouwbedrijf Polder Janne- zand" (Hank NBR) werden het afgelopen weekend tien hektare aardappelen gerooid. Tweeëntwintig hektare ligt nog te wachten (zie voor een overzicht betreffende de voortgang van de oogstwerkzaamheden in ons werkgebied elders in dit blad). Wat het weer betreft is er geen nieuws. De situatie-in de praktijk in ons werkgebied blijft overwegend precair. Voor de individuele bedrijfsgenoten is het steeds moei lijker de moed er in te houden. Enige troost kan misschien het onderstaande gedicht van de dichteres M. Vasalis schenken. Er blijkt in ieder geval uit dat de huidige situa tie niet nieuw is. Het gedicht is afgedrukt in het gedenk boek 1934-1959 van het KNLC. Het kwam mij onder ogen via de nieuwsbrief van de lagere land- en tuin bouwschool van het KNLC te Dordrecht. Als verklaring staat er nog bij dat het gedicht de sfeer weergeeft van deze dagen: een klein beetje de melancholie van de herfst maar ook van de dagelijkse zaken om ons heen. Het regende gestaag en blad na blad neeg naar beneden als een druppel woog en drupte en rees zacht omhoog... Zo regende het van blad op blad, Zo regende het de ganse dag. Ik hoor alleen, dat alles lijdt, ziek van de veelheid van de dingen, van hun volstrekte eenzaamheid Het is trouwens wel aardig dat dit gedicht nu min of meer toevallig boven water komt uit een eerder KNLC-gedenk- boek op het moment dat het KNLC op het punt staat een nieuw gedenkboek uit te geven, deze keer in verband met het eeuwfeest van het KNLC op woensdag 7 november a s. Deze herdenkingsbijeenkomst zit overigens inge klemd tussen de behandeling van de landbouwbegroting op 6 en 8 november in de Tweede Kamer. In de schaduw van de 100-jarige kunnen wij de aanwezige politici dan wellicht nog wat "praktische wenken" meegeven. Dat hopen we trouwens ook dit weekend nog te kunnen doen. Op advies van de werkgroep bijzondere aktiviteiten hebben provinciale KNLC-organisaties namelijk een aan tal parlementsleden uitgenodigd om nog voor de behan deling van de landbouwbegroting naar de provincie te komen om er te praten met mensen uit de praktijk. Zo doende zou elke provincie enkele kamerleden kunnen ontvangen. De bedoeling is uiteindelijk dat de betrokken kamerleden van de boer en/of tuinder en zijn gezin zelf horen hoe de zaken erbij staan. Die informatie kan dan ingebracht worden bij de behandeling van de landbouw begroting. Ook als ZLM zullen wij natuurlijk aan deze aktiviteit mee doen. Naar verwachting zal een en ander gepaard gaan met de nodige publiciteit. En voor de goede orde: bood schappen uit de praktijk worden graag meegenomen. In het kader van de landbouwbegroting komt ook het landbouwonderwijs aan de orde. Evenals het "gewone" onderwijs heeft ook het agrarische onderwijs te maken met herstrukturering en fusie (HEF-VO) en schaalvergro ting, taakverdeling en koncentratie (STC). In landbouw- Het Landbouwschap is het oneens met landbouwminister Braks dat er geen enkele ruimte meer is voor verdere produktiegroei in de intensieve veehouderij. Volgens het schap bieden sommige streken nog wél mogelijkheden voor uitbreiding van de betrokken sektoren, al zal tege lijkertijd in andere gebieden de produktie in de hand ge houden moeten worden met het oog op de mestproblema tiek. Vandaar dat in het parlement grote haast gemaakt moet worden met de Meststoffenwet, zodat de boeren weten waar ze aan toe zijn. Dit onder meer zei voorzitter drs. Joris Schouten van het Landbouwschap op vrijdag 26 oktober j.I. tijdens de slotdag van de Vakbeurs Intensieve Veehouderij (VIV) in Utrecht. De voorzitter van het Landbouwschap stelde dat in boe- renkring begrip bestaat voor de problemen die door de intensieve veehouderij zijn ontstaan. Ook de boeren zijn ervan overtuigd, dat maatregelen noodzakelijk zijn. Hij nodigde de overheid uit om samen met het landbouwbe drijfsleven op basis van cijfers en argumenten tot een bijstelling van het beleid te komen. Volgens Schouten is dringend een oplossing noodzakelijk voor de mestpro blematiek. Ook voor de aanpak van het mestoverschot bepleitte hij een zekere geleidelijkheid. Het vinden van een aanvaardbare aanpak zal mede afhangen van de Financiële middelen die voor dit doei beschikbaar zijn. Daartoe zal ook een beroep worden gedaan op de over heid. Schouten verrichtte op de stand van het Landbouwschap (waar een zestal belangenbehartigende organisaties voor de varkenshouderij zich presenteerden) de trekking van een prijsvraag. Deze stond in het teken van de gezond heidszorg voor varkens, de administratie via de Stichting Informatieverwerking Varkenshouderij ën de mestpro blematiek. Ruim duizend beursbezoekers deden aan de prijsvraag mee; 35% van hen slaagde erin de vijf vragen foutloos te beantwoorden. De tien winnaars, die een ka- dobon ontvangen, zijn: G. Doornekamp in Hoevelaken, G. van Erp in St. Ant- honis, J.H. de Groot in Peize, Th. van Herk in Reusel. T. Jansen in Veenendaal, J. v.d. Linden in Nieuwegein, T. van Os in Linschoten, H. Overmars in Heeten. H. v.d. Sanden in Lierop en H. Wilbers in Milheeze. kringen wordt gevreesd dat al dit gerommel de identiteit en de zelfstandigheid van het agrarisch onderwijs niet zal bevorderen. In verband met de STC-operatie voor het hoger agrarisch onderwijs wordt in de praktijk zelfs al gepraat over "uitverkoop" van het agrarisch onderwijs d.w.z. dat men bang is dat het (hoger) agrarisch onder wijs uiteindelijk bij het ministerie van landbouw wordt weggehaald. De rest zal dan ongetwijfeld volgen. Het agrarisch onderwijs heeft echter een wezenlijke funktie in het drieluik "onderzoek-onderwijs-voorlichting". Daar om alleen al moet het agrarisch onderwijs onversneden bij het ministerie van Landbouw blijven om de doelstel ling - agrarisch Nederland van het best mogelijke land bouwonderwijs te voorzien - optimaal waar te kunnen maken. Oggel

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 1