Meerjarenplanning agrarisch kursusonderwijs gewenst! Nickerson-Zwaan werkt hard aan verdere veredeling groenterassen Kursus: boekhouden en (uw?) komputer Informatika akkerbouw Scholen Technisch-, Huishoud- en Middelbaar Algemeen Vormend Onderwijs op Tholen gaan mogelijk fuseren Maandag 8 oktober j.l. vergaderde in het Landbouwcentrum te Goes voor de 2e maal in haar bestaan het provinciaal overleg orgaan kursu sonderwijs. Een belangrijke konklusie uit deze vergadering was dat er in Zeeland behoefte is aan een meerjarenplanning voor het agrarisch kursuson derwijs. In een meerjarenplan moet o.a. worden aangegeven hoe de doorstroommogelijkheden in het kursusonderwijs verlopen en er dient een bepaalde (continuïteit in het kursusaanbod in tot uitdrukking te komen. Dit laatste moet bijdragen aan de oplossing van het probleem, dat er in Zeeland een gebrek aan docenten is. Als er een konstant kursusaanbod is kan door scholen en voorlich tingsdiensten beter worden ingespeeld op de vraag voor medewerking aan kursussen. Andere zaken waarover gesproken werd in deze vergadering waren: - Het gebrek aan docenten in Zee land - zowel op de scholen zelf, als eventueel tijdelijk voor enkele uren uit het bedrijfsleven aan te trekken leerkrachten - om lessen van kursus sen te verzorgen. Bij het konsulentschap ontbreekt het soms aan voldoende mensen terwijl de huidige reorganisatie deze toe stand niet zal verbeteren. Bij de scholen is het probleem dat men in een vroeg stadium wil weten voor welke kursus er medewerking van leraren gevraagd zal worden. Dit i.v.m. het invullen van lesroosters e.d. Een goede samenwerking tussen scholen en voorlichtingsdiensten is hierbij onontbeerlijk; door een goe de planning kan ook de inzet van leerkrachten beter worden afges temd, een langere termijn benade ring maakt het verder mogelijk tijdig voorzieningen te treffen om dit ka- paciteitsprobleem te ondervangen. Ten aanzien van de mogelijke kur- susdeelnemers wordt het inzicht in het totale kursuspakket verbreed terwijl tevens een betere spreiding in de tijd en over de regio's mogelijk wordt gemaakt. Uit deze punten kunt u als lezer de konklusie trekken dat het erg be langrijk is om u vroegtijdig voor een kursus aan te melden. Informatika kursus Momenteel hebben alle M.L.S.-sen de beschikking over een 6-tal kom- puters waarvan er 4 zijn voorzien van een printer. Deze komputers zijn ook voor het kursusonderwijs toegankelijk. Het ligt in de bedoeling om volgend sei zoen op dit gebied het één en ander te organiseren. Kursuskomitees De landbouworganisaties in Zeeland hebben alle 3 in de diverse regio's van hun werkgebied kursuskomitees opgericht. In zo'n kursuskomité hebben zitting: een bestuurder, plattelandsvrouw, iemand van de jongerenorganisatie en een SEV(st)er. Van deze bestaande struktuur kan door het P.O.O.C. gebruik worden gemaakt bij het bekend maken van informatie over kursussen maar vooral ook voor inventarisatie en koördinatie van de kursusbehoefte. Seizoen '85-'86 Volgend seizoen zal de publiciteit rond het kursusaanbod verlopen volgens een nu al opgesteld en goed gekeurd kursusprogrammaplan. In dit plan staat aangegeven wanneer en welke aktiviteit ontwikkeld wordt om tot een bepaald kursusaanbod te komen wat zoveel mogelijk overeen komt met de behoefte uit de praktijk. Belangrijk voor het slagen van zo'n plan is dat u uw wensen en ideeën kenbaar maakt. Heeft u ideeën over een bepaalde kursus en u denkt dat er bij meerdere mensen behoefte is aan een dergelijke kursus neem dan eens kontakt op met het kursusko mité in uw regio, uw landbouworga nisatie of de kursuskoördinator. J. Moggré (kursuskoördinator) Een proefveld in Tuitjenhorn met verschillende rassen kool. verse markt. Vooral in Zeeland bes taat voor dit ras veelJ?elangstelling. Nieuw is ook de winterkool Tundra, een kruising van de savoye en witte kool. De Tundra gedijt overigens ook goed in de zomer en wordt veel ge plant door telers van winterbloem kool. Wortel hybriden Ook bij de wortelen en kroten staan de ontwikkelingen niet stil. De mo- nogerme kroot MONOTOP geeft een uniform eindprodukt en zorgt voor een grote arbeidsbesparing vanwege het éénkiemige zaad. Afge lopen jaar zijn de eerste wortel-hy briden in de praktijk beproefd. Hoe wel het nog te vroeg is om een defi nitief oordeel te geven, is wel geble ken dat een aantal van deze hybriden voor een duidelijke verbetering zal zorgen van het huidige wortelassor timent. Door het gebruik van een speciale witloftrekcel voor de kuituur op wa ter kon onlangs het voor deze teelt veelbelovende ras SPECTRA wor-„ den geïntroducèerd. Ook op het gebied van de uien staat het bedrijf niet stil. Naast de bekende Rijnsburger selekties ROBOT en IMPOSA is er nu ook de hybride ROCCO met een nog hogere op brengst en betere vroegrijpheid. Het bedrijf heeft hier hooggespannen verwachtingen van. De agrarische kommissies van de Bond van Plattelandsvrouwen en van de Christelijke Plattelandsvrouwen organiseren, samen met de S.E.V. een kursus boekhouden op Schouwen- Duiveland. In de kursus komt de administratie thuis, het lezen van het boekhou- drapport en berekenen van zaken vanuit het boekhoudrapport aan de orde. Daarnaast wordt ingegaan op de mogelijkheden van het gebruik van een komputer bij de boekhou ding. De kursus staat open voor alle agra rische vrouwen van Schouwen-Dui- veland en wordt o.a. gegeven door de S.E.V. van de standsorganisaties. De kursus bestaat uit 8 bijeen komsten en wordt gehouden op maandag middag 7-14-21 -28 januari 1985 4-11 - 18-25 februari 1985. Aanvang: 13.15- 15.30 uur. Plaats: De Drie Schapen te Drei- schor. Kosten: ƒ25,— per persoon, af hankelijk van deelname. Opgave vóór: 7 december 1985. Voor meer informatie en om u op te geven kunt u kontakt opnemen met mw. C. Klompe-Vermue, Platteweg 1. Dreischor, tel. 01112-1415. mw. A.M. v.d. Wekken-den Boer. Kievitswxg 2, Kerkwerve, tel. 01119-1301. N.B. De kursus kan bij voldoende deelname ook op maandagavond worden georganiseerd, wilt u dit dan bij uw opgave vermelden? Een werkgroep onder leiding van de heer A.J.G. Doeleman (ZLM) bereidt op het ogenblik de op richting voor van een vaktechni sche organisatie die voor de ak kerbouw het aanbod van kom puters met bijbehorende pro gramma's moet gaan koördine- ren. Hel initiatief hiervoor is af komstig van de hoofdafdeling Akkerbouw van het Landbouw schap. Behalve de drie centrale landbouworganisaties zijn in de werkgroep ook vertegenwoor digd de verenigingen van be- drijfsvoorlichters. Het is de be doeling de beoogde takorganisa- tie nog voor het eind van dit jaar gestalte te geven. Nickerson-Zwaan BV heeft onlangs belangstellenden laten zien waar mee dit veredelingsbedrijf zich momenteel zo al bezighoudt op haar proefbedrijf in Tuitjenhorn (N.H.). Het uitgebreide assortiment van groenterassen dat daar in proeven te zien was en waarvoor veel be langstelling bestond, is geschikt voor zowel de professionele tuinder als de industrie. Om dit assortiment in stand te houden en steeds weer te verbeteren, wordt er intensief veredeld, zo werd de bezoekers door vertegenwoordigers van het in Engelse handen zijnde internationale bedrijf verteld en getoond. TON voor de bewaring. Maar ook voor de zuurkool, OCTOKING en EXPANDER, en voor de verse markt QUICKSTEP, CASTELLO en PICOLO zijn belangrijke voor uitgangen geboekt in kwaliteit, pro- duktie en vroegheid. Met Bison heeft Nickerson-Zwaan een witte kool die door zijn klein ge wicht speciaal geschikt is voor de Nickerson-Zwaan dat is ontstaan uit het samengaan van de bedrijven AR. Zwaan te Voorburg, Gebr. Broersen uit Tuitjenhorn en Fa. D. v.d. Ploeg uit Barendrecht, heeft een drietal vestigingen in Nederland. Deze be vinden zich in Tuitjenhorn, Baren drecht en Stompwijk. Ook heeft men dochterbedrijven in België, Frank rijk, Duitsland en de VS. Het hoofd kantoor bevindt zich in Barendrecht. Het bedrijf exporteert een groot deel van de zaden over de gehele wereld, in Tuitjenhorn vindt de veredeling plaats voor de meeste koolgewassen, voor de kroten, wortelen, uien, witlof en radijs. Er is voor de veredeling 13.000 m2 glas in gebruik. 10 plastik isolatie- kassen, een aantal koelcellen en een drietal ruimten waar witlof op ver schillende manieren wordt gefor ceerd. Al naar gelang het seizoen werken hier ongeveer 30 personen. Het totale areaal proefvelden in en rond Tuitjenhorn bedraagt 25 ha. In Stompwijk is de bonenveredeling, evenals in Barendrecht waar verder ook de veredeling van o.a. kropsla, spinazie, prei. komkommer en au gurk plaatsvindt. In Gilroy, in de Verenigde Staten, is de veredeling van gewassen bestemd voor de war mere subtropische gebieden. Deze gewassen zijn o.a. paprika, tomaten, aubergine, courgette en korte dag uien. Zodra de veredelaars zoveel moge lijk goede eigenschappen in één ras gekombineerd hebben, moet er op grotere schaal zaad geproduceerd worden. Omdat het Nederlandse klimaat daarvoor meestal te nat en te koud is, vindt deze produktie vaak plaats in Frankrijk en Italië voor o.a. koolhybriden, in Oost-Afrika voor de bonen en in het westen van de Verenigde Staten voor o.a. wortelen en uien. Na de oogst komt dit zaad vanuit de hele wereld terug naar Nederland. In Barendrecht of Tuit jenhorn wordt het zaad gekontro- leerd op kiemkracht en vitaliteit en wordt het geschoond. Pas nadat het zaad voldoet aan alle kwaliteitseisen, wordt het verpakt en klaar gemaakt voor de klanten. Nieuwe rassen De laatste jaren heeft Nickerson- Zwaan veel nieuwe rassen op de markt gebracht. Zoals bijvoorbeeld voor de witte kool de hybride-rassen STRUKTON, BISON en MULTI- Het gemeentebestuur van Tholen en het bestuur van de Zuidelijke Land bouw Maatschappij (ZLM) hebben besloten de mogelijkheden te onder zoeken om Jp komen tot een fusie tussen de Burgemeester Bouwense- school voor lager technisch onder wijs, de school voor lager huishoud en nijverheidsonderwijs "De Oester schelp" en de gemeentelijke school voor middelbaar algemeen vormend onderwijs. De beide besturen willen deze stap maken om te streven naar handha ving en waar mogelijk vergroting van de keuze- en opleidingsmogelijkhe den voor meisjes en jongens. Ook willen ze inspelen op de toekomstige ontwikkelingen voor het voortgezet onderwijs. De stap wordt voorts in gegeven door de wens om de bes taansmogelijkheden van de scholen op korte en langere termijn te verze keren. De beide besturen hebben een werkgroep ingesteld, die de verschil lende aspekten, zowel onderwijs kundig, bestuurlijk, school-organisa- torisch als rechtspositioneel nauw keurig gaat onderzoeken. Vastgesteld is, dat de na de fusie ontstane scholengemeenschap bij voorkeur zou moeten staan onder het bestuur van een gemeenschappelijke regeling, waartoe een - overigens te verwachten - wijziging van artikel 1 van de Wet op het Voortgezet On derwijs noodzakelijk is. Indien een gemeenschappelijke regeling niet mogelijk blijkt, wordt gekozen voor een kommissie ex artikel 61 van de Gemeentewet als bevoegd gezag van de scholengemeenschap. Uitgangspunt is voorts, dat het zwaartepunt van beheer en adminis tratie binnen het werkgebied van de school moet liggen. Onderzocht zal nog worden welke administratieve taken door de ZLM kunnen worden uitgevoerd. Als streefdatum voor een fusie in bestuurlijke zin wordt vooralsnog 1 augustus 1985 aangehouden, al kan deze datum nog opschuiving behoe ven, onder andere om noodzakelijke hogere goedkeuringen te verkrijgen en binnen wettelijk kader te kunnen blijven werken. Bij Tuitjenhorn wordt ook veel aan veredeling van uien gedaan. Getracht wordt rassen te kweken die iets vroeger rijp zijn, dit met behoud van een goede bew aarbaarheid. Er zijn 2500proefveldjes van ouder lijnen waar men een hybride uit hoopt te krijgen. Ook wordt geselekteerd op het verkrijgen van een ui met één groeipunt waardoor er ten behoeve van de verwerking mooie ringen worden verkregen. 2 november 1984 19

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 19