kas\ Bloemkoolkommissie N.T.S. Verlenging uitvoeringstermijn sektorbeleid glastuinbouw Hollandse waspeen in pondszakjes weekstaat energieverbruik Doorgeplukte Jonagold beter te bewaren dan eenmalig geplukte 1984: Tot nu toe een goed bloemkooljaar Luchtuitwisseling van groot belang bij weefselkweek Kerstveiling 1984 CVV opent nieuwe champignonafdeling Nieuw/bouwplannen R.B.T. Veiling Breda Het areaal van winterbloemkool om vat ruw geschat zo'n 160 ha. Hiervan wordt een kwart in het zuidwesten van het land geteeld. Toch heeft dit gebied de naam van teeltcentrum van winterbloemkool. We moeten de oorzaak hiervan in het verleden zoe ken. Toen vond de teelt van winter bloemkool vrijwel alleen op het Zeeuwse eiland Walcheren plaats. De laatste jaren zien we echter dat vooral in "De Streek" de teelt van winterbloemkool opgang maakt. Erg veel aandacht krijgt deze teelt echter niet. Vandaar dat de Bloemkoolkom missie NTS de teelt van winter bloemkool centraal heeft gesteld in haar onlangs gehouden vergadering. Kommissie-adviseur, de heer J. Wals, besprak een teelthandleiding van winterbloemkool zoals deze en kelejaren geleden door de regionale voorlichtingsdienst Zuid-West Ne derland is opgesteld. Belangstellen den kunnen deze teelthandieiding bij hun bedrijfsvoorlichter opvragen. Moeilijkheden bij de teelt van win terbloemkool zijn: het uitvriezen, wateroverlast en wildschade. Vooral het probleem wildschade is een jaar lijks terugkerende zaak. We zien dit probleem in steeds meer gewassen naar voren komen. Als NTS kunnen wij u alleen maar adviseren: blijf steeds uw problemen melden bij Faunabeheer. Wildschade blijft een moeilijk iets. Waar mogelijk wil de NTS werken om te komen tot een voor de tuinder aanvaardbare rege ling op dit gebied. De stand van de gewassen is mo menteel redelijk te noemen. Moei lijkheden doen zich vooral voor op het gebied van de valse meeldauw- bestrijding. Zeer groot is de behoefte aan een goed bestrijdingsmiddel. Verder kwam naar voren dat dit jaar meer winterbloemkool is uitgeplant. Jonagold appelen afkomstig uit 10 boomgaarden in het Zuid-Westen van Nederland werden op de proef tuin "Naar Beter Fruit" in Numans- dorp bewaard bij 0 gr.C. en Wi gr.C. in 5cr CO2 en 3% O2. De vruchten werden geplukt op 5. 14 en 25 okto ber 1982 en bewaard tot 16 februari ,en 17 mei 1983. Er werden twee plukwijzen toegepast nl. de eenmali ge pluk en de doorpluk. Opslag bij 0 gr.C. gaf aanleiding tot meer zacht, klokhuisbruin en vruchtvleesbruin dan bij 1 Zi gr.C. Het grootste bewaarprobleem bleek "zacht" te zijn. Naast de temperatuur bleek de plukwijze en -tijd van belang. Het pluktijdstip is bij de bewaring van Jonagold appelen van grote invloed. Laat plukken is geen oplossing voor het kieurprobleem en leidt tot meer bewaarverlies. Doorplukken is aan zienlijk beter dan eenmalige pluk. Dit komt tot uitdrukking in appelen met meer kleur en beter behoud van kwaliteit tijdens langdurige opslag. Rapport: "Vergelijking van het be- waargedrag van op verschillende manieren geplukte Jonagold appe len". S.P. Schouten. Verkrijgbaar bij het Sprenger Instituut. Minister ir. G. Braks (landbouw en visserij) heeft besloten de aanmel dingstermijn voor de Regeling Ener giebesparende Maatregelen Glas tuinbouw die dit jaar zou aflopen te verlengen tot 1 juli 1985. Bovendien zal als uiterste datum waarop de op levering dient plaats te vinden niet meer de oorspronkelijke datum van 31 december 1984 maar de datum van 31 december 1985 gelden. Het budget en de overige voorwaar den van de regeling blijven ongewij zigd. Dit betekent o.a. dat na afloop van de regeling onverrekende voor schotten zullen worden teruggevor derd en ook de 25% investeringstoets onverminderd van kracht blijft. Terugvordering uitsluitend omdat niet volledig is voldaan aan de bes paringseis van 20%, kan in sommige gevallen tot onbillijkheden leiden. Deze besparingseis van 20% zal in die gevallen dan ook soepel worden toegepast. Sektorbeleid glastuinbouw In het kader van het sektorbeleid Glastuinbouw is midden 1981 de Regeling Energiebesparende Maa tregelen Glastuinbouw van start ge gaan. Aanvragen voor energiebesparende projekten konden tot 1 oktober 1982 worden ingediend. De uitvoering van het plan kan ge schieden in 3 fasen, die elk moeten worden aangemeld. Tot eind 1984 hadden de aanvragers de gelegen heid investeringen aan te melden en op te leveren. Voor de regeling was ƒ270 miljoen uitgetrokken. Tot op heden is hier van 200 miljoen uitbetaald. Reke ning houdend met de lopende aan meldingen is de met deze regeling beoogde stimulering van de energie besparing van 20% in de sektor be reikt. Nog dagelijks komen aanmeldingen binnen. Daarbij is gebleken dat het tuinders en toeleveringsbedrijven niet lukt om de investeringen op tijd uitgevoerd te krijgen. Dit is de nieuwe verpakking voor Nederlandse waspeen. Het betreft een plastik zakje met een inhoud van 500 g klasse I waspeen, op bijgaande foto van veiling RBT in Breda. Het zakje, een konsumenten-klare een heid, die niet meer omgepakt be hoeft te worden, is bedrukt met het rood-wit-blauwe lint en het meisje- merk. Voor winterpeen is een soortgelijke verpakking ontworpen. Een kilo winterpeen wordt in een kleurig be drukte plastik zak ter veiling aange boden. Hoewel de prijzen van de verschil lende bloemkoolsoorten dit jaar tot dusver 20 okt. gemiddeld 11% la ger uitkwamen dan in 1983, wil dat nog niet zeggen dat 1984 gedoemd is als slecht bloemkooljaar de geschie denis in te gaan. Wanneer '84 nl. wordt vergeleken met '81 en '82 dan zien we dat er ondanks de grote aanvoer tot nu toe een goede prijs genoteerd kon worden. Frankrijk, onze belangrijkste leve rancier, verwacht dit jaar een iets grotere produktie van herfstbloem kool, terwijl die van winterbloem kool 6% kleiner wordt geraamd. Bloemkool is geliefd bij de konsu- ment. Een gemiddelde Nederlander eet ruim 6 kg bloemkool per jaar. Veel verschillende teelten Het bloemkoolareaal schommelt de laatste jaren rond 2.500 ha. Circa 30% hiervan behoort tot de zomer- teelt en ongeveer 45% tot de herfst- teelt. De overige 25% bestaat uit een klein areaal winterteelt en voor een deel uit de voorjaarsteelt. Het be langrijkste teeltgebied is de Streek (tussen Hoorn en Enkhuizen) met ruim 60% van het landelijk areaal. Hier treft men vooral de zomer- en herfstteelt aan. Andere gebieden waar bloemkool wordt geteeld zijn de Zuid-Holland se eilanden, Noord-Brabant, Venlo e.o. en het Westland. In dit laatste gebied heeft zich de kasteelt van bloemkool gekonsentreerd. Deze komt nog vooral voor op de wat ou dere bedrijven. Het kasareaal va rieert jaarlijks van 80 tot 100 ha. Bij deze teelt blijken vroegheid en kwa liteit belangrijke aspekten te zijn voor een voldoende hoog resultaat. (Markt Info PGF) De weefselkweek is in Nederland, maar ook in het buitenland sterk in opkomst. Het kweken van plantma- teriaal op steriele voedingsbodems, waarbij uitgegaan wordt van meriste- matisch weefsel, levert dikwijls betere planten op dan de traditionele ver meerderingsmethoden zoals stekken, scheuren e.d. Uit onderzoek van het Sprenger In stituut is gebleken dat de luchtsa- menstelling binnen de steriele kweekbuis een grote invloed kan ui- Er komt zoals bekend weer een Kerstveiling en wel op donderdag 6 december, aanvang 11 uur in de vei ling te Goes. Op deze veiling zal alleen verpakt fruit en fruit los in de krat van klasse I kwaliteit worden aangeboden (klasse II kwaliteit kunnen in deze week niet geveild worden). Bij de reklame. die gemaakt wordt voor deze speciale veiling, zal de na druk worden gelegd op het kwali- teitsfruit dat er te koop zal zijn. Het motto van de veiling is: "De Zeeuwse fruitteelt worstelde, en kwam boven". De veilingen verwachten een ruim aanbod van gelegd fruit. Voor de appelen komen hiervoor alleen de grote maten van zeer goede kwaliteit in aanmerking. Als algemene regel wordt meestal gesteld, dat vruchten beneden 75 mm niet verpakt moeten worden hoogstens met een uitzonde ring voor zeer mooie Cox's Orange Pippin 70/75 mm. Verder dienen ook de vruchten, groter dan 90/95 mm, niet verpakt te worden. Men wil ook graag een redelijk kwantum pe ren tonen. toefenen op de groei en ontwikkeling van het plantmateriaal. Met name de ethyleen en de C02*koncentratie mogen niet te hoog oplopen. Omdat men in de praktijk streeft naar gebruik van financieel en ar- beidstechnisch aantrekkelijke syste men. is de traditionele glazen kweekbuis met losse kap in veel ge vallen vervangen door afsluitbare, eenmalige plastik kuipjes. Vooral in deze kuipjes laat de luch tuitwisseling te wensen over. Door het monteren van een speciaal filter in het deksel kan de luchtuitwisseling volledig worden hersteld zonder dat microbiële besmetting optreedt. Het vervolg is een groener, beter ontwik- Veel nieuws op vaktentoonstelling Zonder twijfel wordt de Bloemen- vaktentoonstelling 1984 een evene ment van internationale allure, dat de afzet van bloemen en planten ze ker ten goede zal komen. Naar schatting worden in de ruim 220 stands meer dan 2 miljoen bloemen en planten verwerkt. Het totaal aan tal arrangementen bedraagt onge veer 2.000 stuks, gemaakt door zo'n 300 arrangeurs. De Nationale Bloe- menvaktentoonstelling vindt dit jaar plaats van 7 tot en met 11 november in de bloemenveiling te Aalsmeer. Toegangstijden 7 november van 18.00 tót 22.00 uur 8, 9 en 10 november van 09.00 tot 22.00 uur 11 november van 09.00 tot 18.00 uur T oegangsprijzen 7,50 per persoon voor groepen, 65 en kinderen 5, keld produkt met een grotere over levingskans bij uitplant in de gewone grond. Het Sprenger Instituut is ervan over tuigd dat de fabrikanten van deze kuipjes erin zullen slagen dit idee uit te werken tot een in de praktijk bruikbare oplossing. Veiling CVV in Grubbenvorst opent zaterdag 10 november in het bijzijn van handel en telers de nieuwe champignonakkommodatie. De ope ningshandeling van de tien nieuwe gescheiden cellen met natte doorst room (wet-pressure) koeling en een grote, daarvan gescheiden koel ruimte, wordt verricht om 10.30 uur door veilingdirekteur J. Boumen. De totale koelkapaciteit voor champig nons komt daarmee op 125 ton te liggen. Na de officiële opening heeft een rondleiding plaats door de nieuwe afdeling. Daarnaast zal een diaserie worden vertoond over de champig nonsteelt en zal het "sealen" van de kleinverpakking worden gedemon streerd. In de hal wordt voorts een indruk gegeven van transport, ge schiedenis en ontwikkeling van de champignons in Nederland. Een kookdemonstratie en een proe- verij geven een idee omtrent de ge- bruiks- en toepassingsmogelijkheden van de tot topprodukt uitgegroeide paddestoel. Tussen 14.00 en 17.00 uur wordt open huis gehouden voor mensen die werkzaam zijn in de champignonsektor. De R.B.T. Veiling Breda gaat de koelkapaciteit uitbreiden met 10 koelcellen. Daarmee is een investe ring gemoeid van 4 Z2 miljoen gul den. Er komt ook een aanbouw van 3600 m2 bij neerzethal I inklusief 25 dockboards voor de verlading. Ge plande investering daarvan 4,7 mil joen gulden. Voorts wordt een ver hoging van de waskapaciteit van de fustwasserij gerealiseerd, dit om aok champignonbakken te gaan wassen. Ook zal een stuk grond worden ver kocht aan een eksporteur die zich op het veilingterrein wil vestigen. Ten slotte zal een terrein van 1 ha bouwrijp worden gemaakt om ko- persloodsen te bouwen, waarvoor een investering van 1.2 miljoen gul den nodig is. Realisering van deze plannen, waar aan de ledenraadvergadering op 19 oktober j.l. zijn goedkeuring gaf, zal geschieden in de loop van 1985/1986. /d\/C\/ Het aktiveren van het gewas met behulp van de vochtregeling (ventileren en stoken) is in deze periode belangrijk. Het aktiveren van het gewas bij Denar- kas heeft wat dat betreft het gewenste effekt: het gewas en de bloemen zijn steviger en het blad heeft een goede groene kleur. Telling van scheuten leert, dat er gemiddeld in de SDP-acrylplatenkas 3,0 scheuten per plant geteld worden tegen 2,7 in de LW en venlokas. Dit zou betekenen dat de voorsprong in produktie in de acrylplatenkas de komende maanden wat zal geen afnemen, maar niettemin volgens de scheutentelling toch op 10% blijft staan en dat is zeker niet slecht. In de steenwol werden 2,9 scheuten per plant geteld tegen 2,7 in de grondteelt. Scheuten geven bloemen en wanneer men deze gedachte doortrekt zal de voorsprong van de steenwol oplopen naar 7%. Belangrijk blijft het volgen van de kwaliteit, waarbij op dit moment de kleine verschillen niet groter worden. De stooktemperatuut is 18 gr.C. op de dag en 14 gr.C. in de nacht. De vochtregeling werkt en bij een RV van 87-89% is er een minimumbuis van 45 gr.C. Er wordt tot 600 dpm C02 gedoseerd, bij geopende luchtramen tot 450 dpm C02. Hel energie»crbruik bedroeg deze week 4160 m.3 gas bij een bedrijfsnm»ang »an 10.000 m2. Hel gas»erbruik is als »olgl Ie »erdelen: GRONDTEELT Week no. 43 d.d. 19'10-26/10 verbruik in m3 de/e week energieverbruik in m3/100 m2 vanaf 1-8-1984 oogst in »iuks/m2 SDP acrylpl. 171 15.3 LW-kas* LW. Aanvul. Kontrole m. scherm SDP acrylpl. STEENWOLTEELT LW-kas* Kontrole LW. Aanvul, m.scherm 272 8 II.3 379 11.3 173 15.3 424 11.0 De buiienomsiandigheden waren deze week: gemiddelde builentemperatuur 12.2 gr.C. gemiddelde windsnelheid 6.5 m/sek. LW laagwaardige warmte. 55 gr.C. (primair) Aan» til. Aan» ullende warmte, maximum 100 gr.C. (sekundair). 18 2 november 1984

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 18