VOO II ii i: Vit OIIW Observatie p.j. zuid geluid "Gespreksgroep Walcheren" Wat gaat de P.J.Z. het komende seizoen doen? PJZ afdeling Zevenbergen op bezoek in Suikerfabriek redaktie hetnk tegels In het afgelopen winterseizoen werd in huiskamerbijeenkomsten door 11 dames uit Walcheren gediskussieerd over de E.G.-richtlijn betref fende gelijke behandeling van mannen en vrouwen in het midden en klein bedrijf en in het agrarisch bedrijf. Gespreksleidster: mevrouw L. Huisman, Sociaal Ekonomisch Voor lichtster bij de Z.L.M. De volgende onderwerpen kwamen daarbij aan de orde: onder redaktie van de Redaktiekommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zee land en Brabant Redaktieadres: Mevr. LJ.de Regt - van Maldegem Anna Mariaweg 1, 4494 PB Geersdijk Niet dat ik daarvoor was opgenomen in het gehoor van de inleiders tijdens het kongres. Het was wel de oorzaak dat ik gewoon te laat was met mijn vinger voor de eerste ronde om een vraag te stellen bij de diskussie. Mijn aandacht was gevangen door een mede-kongressist die op regelmatige tijden zijn neus in een doosje stak en dit met zichtbaar genoegen. Uiteraard was het genoegen geheel aan zijn kant maar voor mij was het een interessant en amusant kijkspel. Geboeid als ik was hierdoor kwam mijn arm niet snel genoeg uit rust-positie om de vinger omhoog te heffen. Vandaar. Argeloos Argeloos dacht ik, dan de tweede ronde maar. Dat moest echter geheel worden vergeten. De vragenstellers (sprekers) moesten opstellen in gelid. Drie achter elke mikrofoon, toen een van de twee niet bleek te werken, allen achter één mikrofoon. De eerste vraag werd een inleiding van 20 minuten en mijn bewonde ring ging uit naar de forumleden die uit deze toespraak 7 vragen wisten te formuleren en daarop een iets min der breedsprakig antwoord vonden. Een volgende vraagsteller kreeg de opdracht (na 10 min. spreken) tot een vraag te komen hetgeen onge veer 5 minuten vergde. Vragenstellen De meeste vraagstellers vinden het blijkbaar noodzakelijk dat ieder eerst van hun denkbeelden kennis moet nemen alvorens ze wederom bereidheid tonen naar andermans mening te luisteren, hetgeen na af ronding van de vraag toch onvermij delijk bleek. Een kongressist binnen ons gezicht sveld zag kans niettegenstaande al het gepraat rustig te slapen. Onbe grijpelijk! Aantrekkingskracht De mikrofoon heeft op verschillende sprekers een geheel verschillende aantrekkingskracht. Een fors "uit de kluiten gewassen" figuur trad zonder enige angst op het ding toe. Ten be wijze dat hij niet bang was, zo dicht erbij dat zijn kin zich ver boven het ontvangende rondje bevond waar door alle woorden slechts tot de di- rekte omstanders doordrongen. Een behulpzame hand bracht het op de juiste hoogte en een halve pas naar achter door de spreker deed de rest. De volgende spreker, veel kleiner en niet zo kordaat, was overtuigd dat hij het hulpmiddel beslist niet kon mis sen door de wetenschap dat de om vang van het stemgeluid veelal in verhouding staat tot des sprekers omvang, wilde tot elke prijs voorko men dat er iets aan het mechanisme zou uitvallen door een verkeerde handeling. Op de punten van de schoenen en het hoofd hoog geheven trachtte deze spreker zijn stem in het reddende rondje te schieten. Helaas, weer mis en wederom dezelfde vriendelijke hand die alles in juiste positie plaatste. Het seizoen 1984-1985 is in de meeste afdelingen al van start gegaan. Ook op provinciaal nivo is alles in gereedheid gebracht om het ko mende seizoen weer tot een goed einde te brengen. Belangrijk aandachtspunt in dit seizoen zal zijn: het stimuleren van de leden om zich aktief in te zetten om de aktiviteiten zowel op afdelings als op provinciaal nivo goed te laten verlopen. Getracht wordt om dit te bereiken door meer leden bij de organisatie en de uitvoering van de aktiviteiten te betrekken en door de aktiviteiten zo aantrekkelijk en afwisselend mogelijk te maken. Daarom is ook besloten, dat de pro vinciale "ontspannings"- aktiviteiten door de afdelingsbesturen geor ganiseerd gaan worden. Dit programma ziet er als volgt uit: 1 december: bowling-kompetitie. Georganiseerd door de afdelingen Goes en 's Heer A btskerke 7Nisse e.o. 5 januari: zeskamp. Georganiseerd door de afdelingen Oost en West Zeeuws Vlaanderen, half mei: puzzelrit. Georganiseerd door de afdelingen Noord-Beveland en Walcheren. begin juni: sportdag. Georganiseerd door de afdelingen Schouwen-Dui- veland en Tholen. juni-juli: trekkerbehendigheidswed- strijden. Georganiseerd door de Brabantse P.J.Z.-afdelingen. Verder zal dit seizoen ook weer het Juweel georganiseerd worden. Dit gebeurt door de toneelkommissie in samenwerking met de afdeling 's Heer Abtskerke/Nisse e.o. Dit Ju weel zal omstreeks half maart ge houden worden. Vanuit het provinciale nivo zal ver der gestimuleerd worden om naast deze op ontspanning gerichte aktivi teiten, ook iets te doen aan aktivitei ten die meer liggen op het vlak van belangenbehartiging, vorming en ontwikkeling van de leden. Gepro beerd zal worden om hier samen met de afdelingsbesturen aan te werken. Een ander punt waar dit seizoen meer aan gedaan zal worden dan andere jaren is ruimere bekendheid geven aan de P.J.Z. en wat zij alle maal doet.. Een van de manieren waarop we dit kunnen doen is het maken van verslagjes van de aktivi teiten die georganiseerd worden. Deze verslagjes kunnen we dan in deze krant opnemen. Op die manier kunnen anderen kennis nemen van hoe het er in de P.J.Z. aan toe gaat. Dit zal hen dan stimuleren om ook eens aan die aktiviteiten deel te ne men. Daarom aan iedereen die aan een P.J.Z.-aktiviteit deelneemt een oproep om eens een verslag van zo'n aktiviteit te maken en naar het Enthousiasme Geen enkel verschil was er in het enthousiasme van de vraagstellers. Het waren alleen "natuurtalenten" die alvorens hun vraag te stellen, een korte inleiding hielden waaruit bleek dat men het onderwerp uitstekend beheerste. Met kennis van zaken raakten ze de "kern" en vergrootten onze informatie nog vanuit geheel andere gezichtsvelden. Gevolg hiervan was wel dat de "laatste vinger" niet meer aan de beurt kon komen en er dus beslist geen tweede ronde kwam. De mist in Ten tweede male ging ik de mist in toen de voorzitter gelegenheid gaf tot het stellen van één laatste vraag door iemand die wel sloeg op het onder werp maar op een aspekt wat zomin in de inleidingen van de ochtend als in de zojuist beëindigde "diskussie" aan de orde was geweest. Voordat ik zelfs kans had gehad om snel te doen blijken dat ik wel iets wilde vragen was ook nu de plaats reeds bezet en er mocht slechts één kreatieve vraag worden-gesteld. Jammer dat de ges telde vraag die heel kort én duidelijk was wel onderwerp van gesprek was geweest, deze dag. We hoorden veel, deze dag. We werden wijzer, deze dag. Alleen jammer dat radio en T.V. slechts één van de 4 sprekers in hun verslagen hebben doen optreden, terwijl men gerust kan zeggen dat ze elkaar aan vulden en dat de inleidingen samen een goed beeld gaven van wat wij verwachtten van sprekers als des kundigen op een kongres. P.J. de Rooy-Janse PJZ-AGENDA 2 november - Afd. Zevenbergen houdt een dropping. Vertrek om 18.30 uur bij het standbeeld van de pratende vrouwtjes op de markt te Zevenber gen. 2 november - Afd. Tholen/St. Phi- lipsland houdt haar algemene leden vergadering in de Gouden Leeuw te Scherpenisse. Aanvang: 20.00 uur. 2 november - Afd. Oost Zeeuws Vlaanderen organiseert een spel- avond, waarop tevens de ledenver gadering gehouden* wordt. Plaats: "Het Kerkcentrum", LangestiJiat te Hoek. Aanvang: 20.00 uur. half nov. - Afd. 's Heer Abtsker ke/Nisse e.o. houdt een modeshow en een playbackshow. Opgave vóór 24 oktober bij Piet Minnaard (tel. 01103-1472). 16 november - 3 C.J.O. organiseert de jaarlijkse slikrit. Inschrijving en start vanaf 20.00 uur in hotel '"t Zwaant je" te Kapelle. Kosten 15,— p.p. Na afloop gezellig samenzijn. 1 december - P.J.Z.-bowlingkompeti- tie. Deze kompetitie wordt gehouden op zaterdag 1 december te Goes. Tijd: 17.00 uur tot 21.00 uur. 7-8-9 december - Afd. 's Heer Abts kerke/Nisse e.o. organiseert een weekend naar "Sporthuis Centrum", Kosten 45,— Opgave bij Herman Hannewijk (tel. 01106-1589). P.J.Z.-sekretariaat in Zevenbergen (adres: Postbus 17, 4760 AA Zeven bergen) op te sturen. Natuurlijk kun je ook andere zaken, waarvan je denkt dat ze voor alle P.J.Z.-leden van belang kunnen zijn, naar het P.J.Z.-sekretariaat opsturen. Ook deze kunnen dan in deze krant mee genomen worden. Hopelijk kunnen.al deze goede voor nemens tot uitvoering worden ge bracht zodat wij aan het einde van dit seizoen van een geslaagd seizoen kunnen spreken en toekomst van de P.J.Z. met vertrouwen tegemoet kunnen zien. H.T. Het lidmaatschap van de standsorga nisaties: Bij de Zuidelijke Landbouw Maat schappij is het voor de boerin al jaren mogelijk om lid te wórden. Man en vrouw hebben dan beiden stemrecht, en zijn beiden verantwoordelijk voor het te voeren landbouwbeleid. Bij een bedrijfslidmaatschap heeft één van beiden stemrecht. Thuis moet dan beslist worden wie er stemt (maar lijkt niet haalbaar, zie Z.L.M.-blad 10 mei) (dhr. Luteyn is voorstander van een bedrijfslid maatschap). Huwelijksgoederenrecht: Jongeren worden geadviseerd op huwelijksvoorwaarden te trouwen. Per bedrijf (gezin) zijn deze voor waarden verschillend. Vermogenstoename moet dan ieder jaar bijgesteld worden, anders vormt de vrouw geen eigen vermogen. Erfrecht: Wanneer geen testament is opge maakt hebben de kinderen recht op hun erfdeel. De meningen zijn hierover verschil lend: Bedrijf moet kunnen worden voortgezet. Maar bij eventueel hertrouwen moet het kindsdeel veilig gesteld worden. T weeverdienersregeling: Een verbetering voor vrouwen die geen volle dagtaak hebben in het bedrijf daar de belastingvrije som verhoogd wordt. Vrouwenlidmaatschap bij de bedrijfs- verzorgingsdienst: Op 31 december 1983 waren er 131 In de kantine stonden op een tafel de "andere" belangrijke produkten op gesteld, w.o. stroop, en kandij. Ook was er een assortiment aan voorwer pen te bezichtigen, welke tussen de bieten aangetroffen waren. Zo zagen we o.a. stenen, van behoorlijk for maat, stukken hout, en zelfs een ket tingzaag. Mevr. Monster vertelde dat er pas geleden ook een hele fiets tus sen de bieten ontdekt was en een enorm dekzeil!! Daarna kregen we de rondleiding. We begonnen bij het begin: de aan voer, de weegbrug, de rüpro en ver volgens naar de gorren. Daar konden we van dichtbij zien hoe de bieten werden gelost, hoe ze vanaf de grote hopen met een waterkanon via de zwemgoten de fabriek binnenko men. Daar heerste een behoorlijke temperatuur. De temperatuur kan oplopen tot wel 50 graden Celsius!! De suikerfabriek Zevenbergen snijdt per etmaal 5,8 miljoen kilo bieten. Dit is een behoorlijke kapaciteit, doch deze fabriek is één van de kleintjes en hij is met sluiting be dreigd. In 1987 zal de laatste cam pagne worden gedraaid. Dat is een hele klap voor de werkgelegenheid, want er zijn toch altijd nog zo'n 150 man vast in dienst en tijdens de campagne komen er nog zo'n 105 man bij. De fabriek Zevenbergen le vert alleen 50 kg zakken met blanke suiker. Daarbij wordt er ook nog een gedeelte los opgeslagen in de twee leden waarvan 7 meewerkende vrouwen. Sinds enige tijd bestaat de mogelijkheid dat meewerkende vrouwen lid kunnen worden. Er wordt, voorgesteld dat vrouwen kunnen kiezen voor een volledige kontributie met 40 uren hulp of voor een gedeeltelijke kontributie met 24 uren hulp per week tegen geredu ceerd tarief. Tevens wordt voorges teld om tijdens zwangerschap ook hulp te verkrijgen tegen gereduceerd tarief. A.O.W.: Wij zijn voorstanders van individue le uitkering van de A.O.W., zodat de vrouw ook op 65-jarige leeftijd een A.O.W.-uitkering ontvangt en niet meer afhankelijk is van de leeftijd van de man. Konsequentie: ook aparte aanslagen voor de premieheffing. Beroepsstatus van de boerin: Moet er een examen afgelegd wor den om boerin te worden? Eventueel met certifikaten? Bij eventueel zakken, niet trouwen? Wij vinden dit een moeilijke materie. Verder diskussieerden we over A.A.W., Fiskale Oudedags Reserve en over de Toegerekende winst voor de meewerkende vrouw. Deze toege rekende winst zouden we graag nog anders en beter geregeld zien. Door alle aanwezigen wordt deze gespreksgroep nuttig, leerzaam, en gezellig gevonden. Het volgende sei zoen zullen opnieuw dergelijke avonden worden georganiseerd, met een nog nader aan te kondigen on derwerp. "De gespreksgroep" grote silo's bij de tabnek. Het gehele jaar door "tapt" men daar zijn be hoefte uit. De melasse die vrij komt tijdens het produktieproces wordt geleverd aan de alkohol-industrie. Een ander bij-produkt is de pulp. Dit is het uitgeloogde snijdsel van bieten. De pulp is eerf goed veevoe der. De aanvankelijk natte pulp wordt eerst gedroogd in de pulpdro- gerij. Dan wordt de tot pulp brokjes geperste pulp in zakken van 50 kg verpakt. Schuimaarde is een bij-pro dukt dat vrij komt bij de filtratie van het ruwsap. Schuimaarde is dus ei genlijk de kalkneerslag die door de filters wordt opgevangen. Dit pro- dukt is zeer bruikbaar in de land bouw, vooral op zware kleigrond werkt deze schuimaarde struktuur verbeterend. Al met al was het een hele interes sante exkursie, in een fabriek die bruist van de aktiviteit. Wat zal het stil worden in Zevenbergen, als de fabriek gesloten zal zijn in de toe komst. Zevenbergen, eens de baker mat van de suikerindustrie! Toen we weggingen, met een pak ketje suiker onder onze armen, ke ken we nog even om naar de hoge stenen schoorstenen waar de stoom/rook naar de hemel opsteeg. Met een beetje weemoed dacht ik eraan dat het waarschijnlijk de laat ste keer is geweest, dat wij de kans kregen om deze fabriek te bezoeken. Sekr. Anne-Els Timmers Vrijdag 19 oktober is de PJZ-afdeling Zevenbergen naar de Suikerfa briek geweest in Zevenbergen. We moesten ons om 9.45 melden bij de portier. Aangezien deze aktiviteit samen met de plaatselijke K.P.J.-af- deling georganiseerd was, hoopten we op een massale opkomst. Na vier weken van hevige regenval werd het uitgerekend die vrijdagmorgen - gelukkig voor de landbouwers onder ons - stralend weer. Toch waren er nog 23 leden die kans hadden gezien om aan deze exkursie deel te nemen. Onder leiding van mevr. Monster werden we door de fabriek rondgeleid. Eerst kregen we in de kantine een dia-serie te zien. Deze dia's gingen over het produktie-proces van het voornaamste eindprodukt: suiker. 2 november 1984 17

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 17