Z.L.M.-reizigers op bezoek bij familie J.A. Hamelink in Schotland Dit jaar is voor het eerst de agra rische studiereis voor Z.L.M.-le den georganiseerd door de "Agrarische Studiereizen" te Arnhem, een organisatie waarin nu ook de Z.L.M. participeert. Van 12 t/m 21 juni is een groep van bijna 40 Z.L.M.-leden naar Schotland geweest. Het was een trekreis met overnachting in pri ma hotels. In de hoofdstad Edin burgh werd overnacht met over dag ekskursies in de stad en de omgeving. De rest werd van hotel naar hotel gereisd met tussentijds bezichtiging van diverse beziens waardigheden door een groot deel van Schotland. De reisleider, SEV-er P. Tigchelaar, heeft er een verslag van gemaakt. De heer J.AHamelink moet zijn jasje even dichtknopen vindt zijn vrouw. De deelnemers aan de ekskursie klimmen op de wagen voor een rondrit over het bedrijf De hoofdstad Edinburgh, 500.000 inwoners, ligt in het lagere en voor Schotse begrippen vrij vlakke mid dengedeelte aan de Noordzee. Naast natuurgebieden en bosbouw is er in deze omgeving vrij veel landbouw met als voornaamste takken akker bouw (granen) en vleesveehouderij (rundvee en schapen) en daarnaast in veel mindere mate melkveehou derij en tuinbouw. Veel bedrijven zijn gemengd, de kombinatie vee en bouwland komt veel voor. Gemeng de bedrijven met hoge graad van zelfvoorziening maakt de bedrijven wat minder kwetsbaar van aan- en verkoopprijzen. De omvang van de meeste bedrijven is zodanig groot, dat men zich goed in kan spannen voor 2 of 3 produktietakken. besproken en vergeleken. Na de rondleiding was er koffie of thee en volop benutte gelegenheid om te praten. De taal gaf eerst voor de ouders wat problemen. De familie heeft het goed naar de zin in Schotland. Ze hebben goed kontakt met de omge ving, organisaties en verenigings leven; een goed klimaat voor wonen en werken en de grote stad met voorzieningen is in de buurt. Het echtpaar Hamelink zegt door hun afkomst en familiebetrekkingen prijs te stellen op kontakt met en nieuws uit Nederland speciaal Zee land en bezoeken als deze prachtig te vinden waarbij veel ervaringen uit gewisseld worden. Bedrijf Noble House Farm De oppervlakte is 280 ha waarvan 80 ha als bouwland en 200 ha als gras land in gebruik. Het ligt aaneenge sloten aan de openbare weg. Voor hun bedrijfsvoering zijn er ruime doelmatige bedrijfsgebouwen en een royale keurige woning. Het erf is verhard en ligt tamelijk vlak. Het bedrijf ligt in een golvend heuvel achtig gebied; alle percelen zijn vrij wel geheel mechanisch berijdbaar en ondanks wat stenen is de bouwvoor vrijwel overal bewerkbaar. Bedrijfsopzet Het bouwplan is gemiddeld: 70 ha graan: gerst, wintertarwe en wat ha ver, waarvan '/j gebruikt wordt voor eigen krachtvoer en na silo-op- slag wordt geschoond en verkocht. Het stro en een eventueel stoppelge- Rundveehouderij: De kalveren blijven na de geboorte 9 maanden bij de moeder. De stierkalveren worden allemaal ge- kastreerd. Na 9 maanden worden de kalve ren gespeend en als zoger verkocht of gehouden tot 18 a 20 maanden en slachtrijp verkocht. De winterstalling gebeurt in groepjes in gesloten loopstallen welke met stro gestöooid worden. Dit levert veel mest. Met het vee wordt veel gekruist om een zwaar slachtdier te krijgen van goede kwaliteit uit moeders die sterk, vruchtbaar en melkrijk genoeg Schapenhouderij De schapen worden ook gehouden voor de vleesproduktie met de wol als nevenopbrengst. Evenals de koeien zijn de schapen ook vrijwel allemaal gebruikskrui- singen van diverse rassen om goed vlees te kunnen leveren van sober levende moeders. Het aantal groot gebrachte lammeren ligt vrij hoog. De lammeren worden vrij lang bij de moeder gehouden en afhankelijk van prijs en gewicht als zoger ver kocht of nadien apart afgemest de lichtere overwinteren en worden als jaarling verkocht. Snijmaisteelt is in Schotland niet mogelijk door het "koudere" kli maat. Ook voor de andere gewassen is het groeiseizoen merkbaar korter dan in Nederland. Het grasland op zich is een vrij grote periode in het jaar groen, zodat sober weiden lang mogelijk is. De goede groeiperiode voor ruwvoerwinning is relatief kort met daardoor minder maaisneden. Het vee in de wei drinkt uit een aan tal door het land stromende beekjes, die in droge periode door een water voorzieningsinstantie "stromende" gehouden worden. Hiervoor betaalt iedere boer wiens vee daar gebruik van maakt of kan maken een beperkt bedrag per dier. Kuituurtechniek Alle bouwland en 34 van het gras land is in de periode dat de familie Hamelink hier boert grondig aange pakt. De percelen zijn hierbij zoveel mogelijk geëgaliseerd en van de las tigste bomen, steenformaties en hoe ken etc. ontdaan. De ontwatering is in lagere delen met drainage en de wateraanvoer sterk verbeterd, erf. dreven en dammen zijn opgeknapt en verhard. De afrastering ver nieuwd en grasland is opnieuw inge zaaid. Het verschil tussen het ge deelte wat nog in dezelfde staat was als bij aankoop en het opgeknapte was groot en ook voor een leek goed zichtbaar. Volgens een der zeeuwse deelnemers worden ook hier de grond en gebou wen met "zeeuwse" degelijkheid aangepakt, zodat die met normaal onderhoud technisch een mensen leven mee kunnen. In het gebied rond Edinburgh zijn we ook op bezoek geweest bij een oud ZLM-er, de familie J.A. Hame link op Noble House Farm te West Linton - Peeblisshire, dit ligt 30 km ten zuidwesten van Edinburgh. De familie Hamelink komt oor spronkelijk uit Wemeldinge en 's Heer Abtskerke van een klein be drijf. Door veel en hard werken is de familie Hamelink geheel zelfstandig geworden in Zuid-Beveland. 20 jaar geleden zijn ze verhuisd naar een bedrijf in Groningen van 40 ha. In 1977 gingen ze bedrijven bekijken in Ierland. Op de terugweg deden ze Schotland nog even aan en zijn vrij snel bij het huidige bedrijf terecht gekomen. Het echtpaar Hamelink woont en werkt hier sinds 1977 met hun drie zoons, van 20 jaar, die op het be drijf meewerken en deels nog scho lier zijn. De 2 oudere kinderen hadden in middels hun werk en/of huwelijk in Nederland en zijn er gebleven. De familie heeft ons zeer gastvrij ontvangen en veel verteld over hun bedrijf en levensomstandigheden in Schotland. De familie heeft ons zeer gastvrij ontvangen en veel verteld over hun bedrijf en levensomstandigheden in Schotland. Tijdens ons bezoek was het prachtig weer waardoor ook het buitenge deelte van de ekskursie volledig tot zijn recht kwam. Bij aankomst en kennismaking heeft de heer Hamelink in het kort iets over zijn gezin en bedrijf verteld. Daarna is de groep op twee trekkers met platte wagen over een groot deel van de landerijen en langs de vee stapel rond geweest met veel - zeeuwse - uitleg van de heer Hame link en zijn drie zoons. Nadien zijn de schuren, stallen met fokstieren en inventaris bekeken. Enige van de dames hebben onder tussen met mevr. Hamelink het huis en tuin etc. bezichtigd en hun taak als boerin en moeder in bedrijf en gezin 16 was wordt voor het eigen vee ge bruikt. 8 ha koolrapen welke machinaal ge rooid worden en na tijdelijke bewa ring als wintervoer voor het vee die nen. 2 ha konsumptieaardappelen welke na eigen opslag en sortering direkt aan partikulieren en kleinhandel ge leverd worden. 200 ha grasland, waar zo lang moge lijk op geweid wordt en waarvan kuilvoer en wat hooi gewonnen wordt. Periodiek wordt gewisseld met per celen bouw- en weiland. Veestapel 120 zoogkoeien met ieder een kalf. 70 - 120 jaarlingen voor verkoop en een klein deel ter vervanging van koeien, enkele dekstieren van ver schillende vleesrassen. 300 schapen met bijbehorende lam meren. Werk en handel Alle voorkomende werkzaamheden worden zelf verricht met eigen in ventaris. De aan- en verkopen vinden over wegend in vrije handel plaats, veelal via markt en beurs. Er is ook veel gepraat over kg-op- brengsten en prijzen vap produkten en bedrijfsmiddelen. Maar de geheel andere aard van bedrijfsvoering en omstandigheden, andere maten en gewichten en valuta maken een ob- jektieve vergelijking moeilijk. De prijzen van produkten met EEG- prijsgarantie leken wel aardig bij el kaar in de buurt te liggen. Onze konklusie is dat iemand die wakker is en de handen op de goede plaats heeft, momenteel in Schotland wel boer kan blijven. Bijzonderheden Enkele in onze ogen bijzonderheden kort weergegeven: Het fraaie woonhuis dat behoort bij het bedrijf van de familie Hamelink zijn voor deze vorm van veehouderij. Na enkele kruisingen met stieren van vleesrassen krijgt men uit koeien van melkvleestype een prima slachtpro- dukt, b.v. Brits Friese melk - (vlees koe x Herefordstier - Hereford (Fries) gekruiste koe x Charoloisstier - Charolois kruising als slachtdier, deze heeft dan Vi Charolois, 'A Here ford en 'A Fries bloed. De groep van 80 jaarlingen meest ossen die in mals groen lopen - oogst veel be wondering van ons. Het is een pracht koppel vrij uniforme zware vleesdie- ren. Deze vorm van vleesveehouderij komt vrij veel voor in Schotland. Afhankelijk van het inzicht van de boer en de bedrijfsomstandigheden wordt in meer of mindere mate met diverse rassen gekruist. De belang stelling voor de van oorsprong kon- tinentale met name Franse Vleesras sen neemt sterk toe ten koste van oud Brits bloed met name Aberdeen An gus. De koeien in deze veehouderij zijn overwegend kiuislingen van diverse rassen. De stieren meestal raszuiver. De 300 fokooien met bijbehoren de lammeren en jaarlingen worden in verschillende groepen gehouden afhankelijk van ras en lammertijd etc. De veterinaire eisen en kontrole voor de schapen leken ons vrij streng doch niet onbegrijpelijk in dit schapen- land bij uitstek. Van een aantal in Nederland ge vreesde schapenkwalen heeft men minder of geen last dankzij de kli matologische omstandigheden, waar echter wel weer andere ziekten en plagen voor in de plaats zijn. In de lammertijd en winterse perioden worden de schapen binnen of bij huis gehouden en bijgevoerd. Voederwinning De wintervoorraad ruwvoer bestaat overwegend uit gras, kuil en wat hooi van eigen grasland aangevuld met koolrapen en eventuele bijprodukten van de akkerbouw. Het krachtvoer komt hoofdzakelijk van de eigen graanteelt met zonodig wat aankopen van eiwitrijke pro dukten. Bedrijfsontwikkeling Voor het bedrijf is in overleg met overheidsinstanties een ontwikke lingsplan opgesteld waarbij het in een aantal jaren technisch en ekono- misch tot een hoger plan ontwikkeld wordt (c.q. moet worden). Op het bedrijf van de familie Hamelink en in het Britse Landbouwbeleid, wordt veel aandacht aan Partikuliere Kul- tuurtechnische Werken gegeven o.a. ontwatering, egalisatie, ontsluiting, het afrasteren en opnieuw inzaaien van grasland. De nadruk ligt op optimalisering van het bestaande bedrijf door intensieve benutting doch vooral op verbete ring van de bewerkbaarheid en op brengend vermogen zodat op lange termijn de kostprijs van vooral de bewerkingskosten in de hand ge houden kan worden en de kuituur- grond op rendabele wijze in goede staat te houden is. Voor de opstelling en uitvoering van het plan is er evenals voor andere zaken overleg met voorlichtings dienst van overheid, organisaties of instellingen. Indruk De bezoekers waren onder de indruk van de werk- en ondernemingslust van dit gezin, dat met weinig midde len in Wemeldinge begonnen is en via Groningen thans dit ons inziens ook voor Schotse begrippen mooie gezinsbedrijf runt. Volgens Hamelink is de stuwende invloed van mevr. Hamelink op de achtergrond ook voor dit gezin en bedrijf een belangrijke faktor. Op de vraag of de idealen voor hen en hun zoons met dit bedrijf bereikt zijn, antwoord het echtpaar, dat je niet te gauw moet denken dat je "gesteld" bent, doch dat ze voorlopig nog vooruit kunnen met het optima liseren van het bedrijf waarvoor zij voldoende ruimte zien in het Schotse landbouwgebeuren. Aan het eind van dit bezoek wordt de familie Hamelink in enkele woorden dankgezegd voor de bijzonder gast vrije ontvangst en interessante rond leiding wat met een attentie bezegeld wordt. De familie Hamelink zegt het graag te doen en bedankt ons voor de be langstelling en hoopt er op dat er door bezoek of via de post kontakt tussen mensen uit het ZLM-gebied en hen blijft bestaan wat vooral door de ouders erg gewaardeerd wordt. 2 november 1984

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 16