De nieuwe rassenlijst voor fruitgewassen 1985! jy Promovendus P. Zuurbier: "geef boeren meer inspraak in opstelling voorlichtingsprogramma's" mm Frappante ontwikkelingen in 50 jaren rassenlijst Tijd rijp voor aktie export nieuwe fruitrassen i betere Verdere inkrinping veredelingswerk onverantwoord Landbouwvoorlichtingsdienst heeft behoefte aan betere werkprogrammering Eind oktober is de 17e Rassenlijst voor Fruitgewassen uitgekomen. De eerste Rassenlijst voor Fruitgewassen is verschenen in 1933. Met het verschijnen van deze laatste uitgave zijn dus gedurende een periode van meer dan 50 jaar fruitrassenlijsten gepubliceerd. De rassenlijst bevat gegevens over rassen van de belangrijkste groot- en kleinfruitgewassen, loofhout voor windschermen en - nieuw in deze rassenlijst grassen voor rijstroken. De rassen zijn ingedeeld in vier rubrieken aangegeven door de letters A, B, N en O. een A-ras wordt algemeen en een B-ras beperkt aanbevolen, een N-ras is een nieuw ras of een ras waarmee nog onvol doende ervaring bestaat en een O-ras wordt van geringe betekenis geacht en in het algemeen niet meer aanbevolen. Overzicht van de veranderingen in opname en rubricering van rassen in de 17e Rassenlijst 1985 t.o.v. de 16e Rassenlijst 1980. Gewas aardbei - doordragers appel Lobo, blauwe bes framboos - herfstframboos zoete kers kruisbes stoofpeer perzik dive de pruim rode bes zwarte bes windschermen populier 'rassen voor rijstroken Nieuw opgenomen rassen Elsanta, Valeta (volle— grondsteelt - verse consumptie ver late teelt) Karola (vroege nor male stookteelt met belichting) Bogota, Elvira, Kornoa (ver late teelt) Rapella Elan, Vista Bella N-rassen die A-rassen geworden zijn Bogota en Korona (volle— grondsteelt-verse consumptie) Elstar, Jonagold Bluetta, Northland, Patriot, Spartan, Bluejay, Heerma 2, Meader, Malling Delight Glen Clova Heritage, Zefa Herbsternte Annabella, Castor, Corum, Frühe Rote Meckenheimer, Merton Premier, Pollux, Venus Golda, Rosko Zoete Brederode Witte Montagne, J.H. Hale Anna Spath Rolan, Rode Rebel Phoenix Dit hoofdstuk is nieuw opgenomen Rovada (v.h. IVI 6811) Tenah, Tsema Afgevoerde rassen Jesco, Regauntlet, Tamella. Vola Rabunda Golden Auvil Spur, Jamba 69, Mantet, Mutsu. Rode Jonathan Spartan Blueray, Herbert, Ivanhoe Sirius Bigarreau Napoleon Lady, No. 22 en No. 24, Tar dive de Brunei Reine Claude d'Oullins, Reine Claude van Schouwen Raket, Robusta, Zeeland "Het is niet onwaarschijnlijk dat het thans waarneembare econo mische herstel in de fruitteelt mede te danken is aan de pro- duktvernieuwing als gevolg van de vrij recente introduktie van enige goede nieuwe appelrassen Op lange termijn zal doelgericht verenigingswerk de bron moeten blijven voor deze zo gewenste produktvernieuwing. Het is dan ook de vraag of verdere inkrim ping van het Nederlandse vere- delingsonderzoek bij fruitgewas sen dat reeds is beperkt tot de ge wassen appel en aarbei wel zou getuigen van een verantwoord toekomstgericht beleid. Dit zei oud-medewerker bij het ministe rie van landbouw ir. P.J. Stad houders woensdag bij de presen tatie van de vijftigste fruitrassen- lijst. Naast veredeling is systema tisch opgezet gebruikswaarde on derzoek nodig, ook van veelbelo vende nieuwe rassen uit het bui tenland. Als aan deze voorwaar den is voldaan kan de rassenlijst voor fruit, ook in de toekomst, een zinvolle functie blijven ver vullen. Welke veranderingen in opname en rubricering van rassen in deze nieu we uitgave hebben plaatsgevonden, vergeleken met de vorige uitgave, staat, weergegeven in bijgevoegd overzicht. De gegevens zijn opgenomen in de vorm van alfabetisch gerangschikte rasbeschrijvingen, waarbij de be langrijkste eigenschappen van de rassen belicht worden. Een aantal eigenschappen staan bij de hoofdge wassen overzichtelijk weergegeven in tabellen. Tevens zijn de oogst- en bewaarperioden in grafieken af te lezen. Naast de bestuivingsdriehoe- ken die in de vorige rassenlijsten al voorkwamen, zijn in deze rassenlijst ook bestuivingstabellen opgenomen waaruit ook af te lezen valt welke rassen geschikt zijn om elkaar te bestuiven. Het grote verschil met de vorige ras senlijst is de opname van kleurenfo to's van twintig, appelrassen en ze ven pererassen uit de rubrieken A, B en N. Naar de mening van de CRF geeft deze rassenlijst een goede in druk van de gebruikswaarde van fruitrassen en kan de rassenlijst ge- Autonome positie Volgens Zuurbier zal de landbouw- voorlichtingsdienst meer werk moe ten gaan maken van de besturing van haar aktiviteiten. Teveel blijven de afzonderlijke voorlichters nog op ei gen houtje werken, iets dat niet meer past in deze tijd van schaalvergroting en specialisatie in de landbouw. De vrijwel autonome positievan de voorlichter in zijn rayon sluit niet meer aan bij de eisen die de agrari sche ondernemer stelt aan de kwali teit van de dienstverlening. Om aan die eisen te kunnen voldoen is ook bij de voorlichtingsdienst samenwer king en specialisatie nodig. Dat leidt dan als vanzelf tot een grotere be stuurlijke aktiviteit om te kunnen ko men tot een goede planning, uitvoe ring en beoordeling van het voor- lichtingswerk. Ongeveer de helft van hun tijd blij ken de voorlichters die "de boer op gaan" met niet-geprogrammeerde aktiviteiten bezig te zijn, die veelal bestaan uit individuele gesprekken met boeren op ad-hoc basis. In plaats van deze zuiver persoonlijke aanpak wil Zuurbier veel meer gemeen schappelijke inzet vanuit de voor- 17e RASSENLIJST veer F1I8S m m m m jJh n 12 bruikt worden als handleiding voor de fruittelers bij het maken van een keuze uit de in de handel zijnde ras se. Ook geeft deze rassenlijst nuttige informatie voor vruchtboomkwekers en de fruitverwerkende industrie. lichterscentra (konsulentschappen). Dan kan sprake zijn van geprogram meerde voorlichting. Bij konsulent schappen die nu reeds veel aan pro grammering doen heeft hij gecon stateerd dat betere resultaten worden bereikt. Invloed van boeren Wanneer de voorlichting meer wordt geprogrammeerd, dan zal daarin met name de invloed van de boeren en tuinders merkbaar moeten zijn. Een goed voorlichtingsprogramma gaat uit van de voorlichtingsbehoefte van de kliënten. Nu is het nog zo dat bij driekwart van de konsulentschappen formeel geen invloed van de boeren op de vaststelling van het programma gewaarborgd is. Zuurbier konstateert een "merk waardige paradox" binnen het voor lichtingsapparaat. Aan de ene kant moet worden vastgesteld dat de landbouwvoorlichtingsdienst zich zelf beschouwt als een instrument van het overheidsbeleid: dit beleid wordt gebracht als de gegeven rand voorwaarden waarbinnen de boeren Voor scholen kan deze rassenlijst, vooral door de opgenomen kleuren foto's goed gebruikt worden voor vergroting van de kennis over de Nederlandse fruitteelt. De rawsenlijst kan besteld worden bij Drukkerij en Uitgeverij Leiter-Ny- pels B.V., Postbus 831, 6200 AV Maastricht. De prijzen variëren van 12.50 tot ƒ8.75 per rassenlijst, af hankelijk van het aantal bestelde ex emplaren. te opereren hebben. Anderzijds be nadrukken de voorlichters steeds weer dat zij er zijn voor de boeren en dat bij hen hun loyaliteit ligt. Van wege hun grote mate van zelfstan digheid kunnen de voorlichters in het veld vrij gemakkelijk aan deze spanningsbron ontkomen door "las tige boeren" te mijden. De rationaliteit van de boeren is zeer groot, aldus Zuurbier. Als de voor lichter de verwachtingen van de boer niet waarmaakt, nou dan niet, het kost hem toch niets. Dan zoekt de boer zijn heil wel elders. Zuurbier signaleert dat de voorlich tingsdienst minder nadruk is gaan leggen op de individuele voorlich ting. De zogenaamde service-voor- lichting komt steeds meer in handen van kommerciële adviseurs, handel en industrie. Die tendens naar "pri vatisering" van de voorlichting is het sterkst in de meest gespecialiseerde bedrijfstakken, zoals de glastuin bouw, de varkenshouderij en de pluimveeteelt. Intussen worden de rijkslandbouw- voorlichters meer een soort proces bewakers; zij scheppen de voor waarden waarbinnen de boeren zich sneller kunnen informeren en oriën teren, zij organiseren studieklubs van boeren en tuinders, openen overleg tussen boeren en industrie of handel, brengen het gesprek tot stand tussen de plaatselijke landbouw en natuur bescherming, enz. Juist deze wijze van werken roept om meer aandacht voor het besturen en de organisatie van de voorlichtings dienst. Met tevredenheid konstateert Zuurbier dat sedert hij zijn onder- De laatste 50 jaar kan men van 'n zeer sterke verminderen van het aantal aanbevolen rassen spreken bij alle 4 fruitsoorten. Het aantal aan bevolen rassen daalde bij appelen en pruimen tot 1/3 en bij peren zelfs tot minder dan 1/4 van 't vroegere aantal. De sortimentsbeperking in de periode kort na de oorlog, heeft on getwijfeld veel voordelen gehad voor een economische bedrijfsvoering en voor de afzet. Men moet zich echter afvragen of vooral bij peren en prui men het sortiment uit een oogpunt van consumentenbelang en afzetbe vordering niet té klein is geworden. Bij de appel zijn tijdens en kort na de oorlog veel nieuwe rassen geintro- duceerd, daarna is hierin stagnatie ontstaan en gelukkig is er de laatste jaren weer sprake van een relatief sterke vernieuwing met goede rassen. "Wil de teler optimaal van zijn sorti ment profiter-en dan lijkt het gewenst de gunstige eigenschappen van de nieuwe rassen te gebruiken om de export uit te breiden. De tijd lijkt hier rijp voor en een gecoördineerde actie van telers, veilingen. Centraal Bu reau en handel is dan ook gewenst. Enerzijds omdat in de komende jaren de produktie van de nieuwe rassen fors zal toenemen; anderzijds omdat de grote fruitexporteurs Italië en zoeksverslag met aanbevelingen aan het ministerie heeft overhandigd veel in die richting is verbeterd. Alleen de participatie van de boer in de opstel ling van de voorlichtingsprogramma's zou, volgens hem, nog meer aandacht moeten krijgen. Van de in 1935 voorkomende rassen in de A en B-rubriek handhaafden zich slechts de Cox's Orange Pippin en Schone van Boskoop. Sortimentsvernieuwing ontbreekt hoegenaamd volledig bij de peer. De 7 thans in de A en B-rubriek voor komende rassen kwamen ook reeds voor in de rassenlijst 1935. Bij de pruim werden kort na de oor log enige "nieuwe" rassen geïntro duceerd; vele jaren veranderde er niets en de laatste jaren treedt weer enige vernieuwing op (Opal, Bleue de Belgique). Bij de kers zien we in 1954 een sterke rasvernieuwing, gepaard gaande met een forse beperking van het aanbe volen sortiment. Daarna veranderde er weinig meer. Gelukkig zijn er thans weer enige nieuwe beproe- vens— waardige rassen in aantocht. Frankrijk blijven bij massaprodukten. als Golden en Red Delicious en Granny Smith". Dit zei ir. W.F.S. Duffhues direkteur Akker- en Tuin bouw van het ministerie van Land bouw bij de presentatie woensdag 31 oktober, j.l. van de 30e fruitrassen- lijst. Gelet op de schommelingen in de waardering van de eigenschappen door de consument is het noodzake lijk het gebruikswaardeonderzoek voort te zetten. "Alleen op deze wijze kan de bedrijfstak ook in de toe komst profiteren van nieuwe supe rieure rassen, waarbij wel rekening moet worden gehouden met het na delig effect van een te breed sorti ment." zo meende Duffhue, die er wel aan toegevoegde dat butgetaire beperkingen dwingen tot gebruik making van onderzoeksgegevens in het buitenland! Het ekonomische succes van de Nederlandse land- en tuinbouw is onmiskenbaar mede te danken aan de landbouwvoorlichtingsdienst. Met meer dan duizend mensen, verspreid over het gehele land, adviseert deze dienst de agrarische bedrijven kosteloos in teelttechnische, be- drijfsekonomische en wettelijke kwesties. Het spreekt vanzelf dat land en tuinbouw gebaat zijn bij een voorlichtingsdienst die optimaal funk- tioneert. De besturing en organisatie van de landbouwvoorlichtingsdienst waren onderwerp van studie voor drs. Peter Zuurbier, die op basis daarvan aan de Landbouwhogeschool zal promoveren op 2 november aanstaande. 2 november 1984 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 15