oc?oo i Ms! KNLC AW VWS. Na honderd jaar een nieuw gezicht voor het KNLC Het ontstaan van het nieuwe KNLC vignet £10 0 iaa Koninklijk Nederlands Landbouw Comité ir "Er zit in wat jullie zijn". Kern achtig omschrijft grafisch ont werper Migiel van Lier (29) het nieuwe beeldmerk van het Ko ninklijk Nederlands Landbouw- Comité: "Het is robuust, stevig, zonder franje, zoals ook het wer ken in land- en tuinbouw is". Met dit beeldmerk, ook wel vignet ge noemd, stapt het Landbouw-Co- mité over de drempel van de eerste honderd jaar. Een organisatie als het KNLC, welke veel aan de weg timmert, moet duidelijk herkenbaar zijn. Dat geldt voor in te nemen standpunten, maar ook voor het gezicht naar buiten. Een beeld merk kan daartoe bijdragen. Tot nu toe heeft de organisatie het moeten doen met de vier letters KNLC en een kroontje daarbo ven op. Beter zou zijn de naam voluit uit te schrijven in kombi- natie met een vignet. Migiel van Lier uit Den Haag kreeg de opdracht het nieuwe ge zicht voor het KNLC te maken, dat bovendien te gebruiken moet zijn voor de jubileumviering. Ook kreeg hij te horen dat het Land- bouw-Comité er prijs op stelde het predikaat "Koninklijk" in het te maken ontwerp-vignet vast te houden. Van Lier is toen begon nen met het maken van tientallen schetsen, zoekend naar vormen waarin uiteindelijk het "konink lijke" en het "agrarische" zouden kunnen samengaan. De afbeel dingen op deze pagina geven een indruk van het "geboorteproces". Vasthoudend aan de vorm van een kroon ontdekte hij de con touren van een tuinbouwkas, van een geploegde akker, van zaad aan de grond toevertrouwd en boven de aardlaag groeiend tot een nieuw gewas. Maar boven dien zag hij symboliek met de opbouw van het KNLC: Tien zelfstandige organisaties die hun krachten bundelen in federatief verband tot één geheel. "Ja, en toen die vorm er eenmaal was, heb ik geprobeerd die strak ker en fijner te maken. Basis is een vierkant op een punt gezet dat zowel vergroot als verkleind sterk overkomt. En de kleur is groen - hoe kan het anders voor een land- en tuinbouworganisa tie", aldus Migiel van Lier. En zo heeft het KNLC in het honderdste levensjaar een nieuw, fris gezicht gekregen. Het beeld merk zal op vele manieren wor den gebruikt: Het is als het ware de spil voor de opbouw van een gehele "huisstijl", om nog eens een eigentijds begrip neer te schrijven. Dat wil zeggen dat on der alle omstandigheden het KNLC herkenbaar is als Ko ninklijk Nederlands Landbouw- Comité, een organisatie van en voor boeren en tuinders. BAB Migiel van Lier heeft in 1980 eind examen gedaan aan de Konink lijke Academie voor Beeldende Kunst te Den Haag. Sinds een jaar heeft hij zich als zelfstandig ont werper gevestigd, werkend voor o.a bekende opdrachtgevers als PTT, de Efteling en Landbouw schap. De landbouworganisaties zullen in toenemende mate alert moeten zijn wat er in de achterban leeft. neringsregeling. De funktie van so ciaal vangnet voor de wijkers blijft ook van belang. Geleidelijke bedrijfsvergroting is vooral voor de grondgebonden be drijfstakken noodzakelijk. De vraag: "Hebben de eerdergenoem de ontwikkelingen ook gevolgen voor de taak, struktuur en werkwijze van de landbouworganisaties?" leverde de volgende konklusies op: Van de landbouworganisaties wordt een slagvaardig en daadkrachtig op treden verwacht. Aan de onderne mers en hun gezinsleden worden hogere eisen gesteld en dat geldt ook voor de organisaties. Daarom is het van groot belang dat de georgani seerde landbouw eensgezind naar buiten optreedt zolang er nog niet één centrale landbouworganisatie is. Uit alle rapporten komt naar voren, hoe kan het anders bij een algemene organisatie, dat gestreefd moet wor den naar één doelmatig werkende landbouworganisatie. De landbouworganisatie moet, ook gezien de grotere eenheden in koö- peraties en andere organisaties, dicht bij boer en* tuinder blijven staan en voor hun belangen opkomen. De landbouworganisaties zullen daarom in toenemende mate alert moeten zijn t.a.v. hetgeen er in de achterban leeft. Daarbij zullen zij zich meer moeten richten op de jonge boe- ren/bedrijfsopvolgers en zal er meer ruimte gegeven moeten worden aan de belangen van de agrarische vrou wen. De afstand leden-bestuur mag 14 niet te groot worden in de land bouworganisaties. Er zal meer nadruk gelegd moeten worden op de belangenbehartiging van het agrarische gezin in plaats van de belangen van de agrarische on dernemer. Er zal een aktief beleid gevoerd moeten worden om de agrarische vrouwen bij de landbouworganisa ties te betrekken. Dit geldt beslist niet alleen voor het bezoeken van vergaderingen, maar vooral ook het betrekken van vrouwen in de bestu ren op alle niveaus. Als er leemten ontstaan op het ter rein van belangenbehartiging of dienstverlening aan boer en tuinder en hun gezinnen dan zullen de land bouworganisaties, evenals in het verleden, daar zelf in moeten voor zien of initiatieven moeten onderne men zodat erin wordt voorzien. De kadervorming van bestuursleden van de landbouworganisaties eist meer aandacht. Door de teruggang van het aantal agrariërs wordt het voor de kleinere afdelingen van de landbouworgani saties moeilijker om goed te funktio- neren. Hoewel in de praktijk is ge bleken dat fusies niet zaligmakend zijn, omdat in grotere verbanden het bezoek vaak tegenvalt, moet toch worden nagegaan of in deze regio naal niet bepaalde mogelijkheden aanwezig zijn. De samenwerking tussen plaatselijke afdelingen kan worden gestimuleerd door periodiek gezamenlijk te vergaderen. Organisaties en bedrijven, welke het predikaat "koninklijk"mogen voeren proberen dat in hun beeldmerk (vig net) tot uitdrukking te brengen. Boven: Het kroontje van de KLM, onder dat van de Staatsdrukkerij. Grafisch ontwerper Van Lier heeft heel wat soorten kroontjes getekend en deze gekombineerd met de vier let ters KNLC. Hij heeft vele mogelijk heden uitgeprobeerd. Voortbordurend op de vierkante vorm en het strakke lijnenspel experimen teerde de grafisch ontwerper verder met het idee van overkoepelende or ganisatie en het idee van zaad in de grond en het gewas daarboven. Vervolgens is Van Lier gaan zoeken naar een vorm, waarin de kroon nog wel te herkennen zou zijn, maar ook een element van de landelijk-overkoe- pelende organisatie naar voren komt. Tijdens het groeiproces van het beeld merk is steeds overleg geweest tussen grafisch ontwerper en het sekretariaat van het KNLC. Als Van Lier de defi nitieve vorm heeft gevonden volgt een verfijning van lijnen en blokken. Het beeldmerk en de naam van de or ganisatie worden samengevoegd tot een geheel. Dan wordt ook de kleur bepaald: groen, symbool van nieuw leven en van de land- en tuinbouw in het bijzonder. -r- Koninklijk Nederlands Landbouw Comité Hier voelde ik dat ik beet kreeg", aldus Van Lier. "Ik vond een vorm waarin veel symboliek besloten ligt: horizon, geploegde aarde, tuinbouw kassen en horizon met de energie uit stralende zon daarboven". Tenslotte wordt ter gelegenheid van de jubileumviering het nieuwe KNLC- beeldmerk aangevuld met de aandui ding "WO jaar". Dit is een eenmalige toevoeging welke na het einde van het jaar verdwijnt. 2 november 1984

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 14