Nieuwe aardappelrassen in aantocht KORTE WENKEN C.A.R. Zevenbergen Waarschuwing Eerste "bossen" prei aangevoerd Komt er een Bintje met AM-resistentie? Australische tarwe naar Egypte Hoopvolle resultaten met knoflook Het ziet er wat rassenkeuze betreft hoopvol uit voor de Nederlandse aardappelteelt. In de maanden oktober en november worden de resul taten tentoongesteld van jaren zwoegen in kwekersarbeid. De resulta ten van kruisen, kombineren en selekteren liggen zij aan zij op de individuele kweekbedrijven bij handelshuizen, maar ook bij het RIVRO (Rijks Instituut Voor Rassen Onderzoek) te Wageningen. En als we verder in het Wageningse "Mekka" duiken lijkt er zelfs een Bintje met A.M.-resistentie in aantocht. De leden van de commissie voor de samenstelling van de rassenlijst tijdens een beoordeling van nieuwe aardappelrassen op de Prof. Broekemahoeve van de SVP v.l.n.r. prof. dr. ir. J. Sneep, dr. ir. D.E. van der Zaag en ir. H. Vos. foto RIVRO Aardappelkwekers Meer dan 150 aardappelkwekers in Nederland zijn er mede debet aan dat we over zo'n prachtig rassen-as sortiment beschikken. Tot nu toe profiteren daar de fabrieksaardap- pelsektor en de pootgoedsektor het meeste van. In de konsumptieaar- dappelsektor is het vooral het aloude ras Bintje dat met z'n unieke markt waarde voor de kweker de weg ver sperde via Rassenlijst naar de markt. Door de grote vraag vanuit de prak tijk naar A.M.-resistentie is momen teel een massale aanval op dat ras Bintje aan de gang. En die grote vraag wordt vooral ve roorzaakt door de wettelijke maatre gelen bij onze teelt; maatregelen ten bate van aktuele en strukturele ex port, waarbij A.M. resistente rassen een steeds grotere rol gaan spelen. Voor de aardappelkwekers zit de veldperiode er nu ongeveer wel op. Velen zijn bezig om de overgebleven "rassen in spé" naast elkaar op te stellen voor vergelijking onderling binnen het bedrijf, maar ook voor vergelijking met anderen. Het is een lust voor het oog om de met zorg geoogste knollen naast elkaar in kistjes te zien. Belangrijk is natuur lijk het uiterlijk, de knolvorm, de schilkleur, enz, mdar nog belang rijker zijn faktoren zoals opbrengst, droge stofgehalte, vleeskleur, resis tenties tegen de vele ziekten die de aardappel belagen, 't Is een boeiende tijd voor de kwekers, die herfst maanden. Men gaat bij elkaar op bezoek, getogen met boeken vol nummers, rassen in spé. Maar men gaat ook vrij massaal naar het RI VRO, waar de topnummers, zo'n 200-tal, strijden om de hoogste eer. Topnummers die meestal na de kruising zo'n 10-tal jaren oud zijn en ijveren voor een plaatsje inNde Ras senlijst; de bekroning van jaren kwekers-arbeid. Lang niet eenvou dig voor de Rassenlijstkommissie bestaande uit professor Sneep, Dr.Ir. V.d. Zaag en Ir. Vos, om de juiste nummers te bekronen, meestal zo'n 5-tal per jaar. Bij elk nummer hoort een heel verhaal over groeischeuren, verkleuring na het koken, smaak, kleur van chips en frites. En dan niet van één jaar, maar van meerdere ja ren. De kweker heeft eerst zelf gedurende ongeveer zeven jaren geworsteld met de selektie. Van bijvoorbeeld 10.000 zaailingen één of twee overhouden. En dat is niet mis, maar dan ben je er nog lang niet. Dan begint pas de strijd, de wedstrijd met anderen. We mogen trots zijn in de aardappelsektor op deze groep van taaie volhouders. Daar hebben we veel aan te danken, 't Is de moeite waard om eens een exkursie naar zo'n kweker te maken. Dan hoor je pas echt wat een Nederlandse Aard appelkweker beleeft. Bintje met A.M. resistentie? Het basis-materiaal voor de Neder landse aardappelkweker komt in overwegende mate uit de S.V.P. (Stichting Voor Plantenveredeling). De S.V.P. op haar beurt heeft goede kontakten met andere instituten in Wageningen, maar ook daarbuiten, over de hele wereld verspreid. Door kruising en allerlei technische ingre pen wordt "aardappelmoeheid" ge produceerd met diverse voor de praktijk interessante eigenschappen. Een nieuwe veelbelovend'e techniek is stellig de zgn. "genen-manipula tie". Het lijkt erop dat men met kunstgrepen de genen dragers van erfelijke eigenschappen) verder kan benaderen. En wel zodanig dat men bij wijze van spreken een be paalde erfelijke eigenschap uit een plant kan halen en er een andere voor in de plaats kan stellen. De aardappel met name lijkt zich goed te lenen voor de nieuwe techniek, de kunstgreep met de genen. Als de voortekenen niet bedriegen, en de techniek staat tegenwoordig voor niets, is het straks mogelijk om ons aloude ras Bintje toe 'te rusten met resistenties tegen aardappel moeheid. De aardappelkweker zit aan het eindpunt van een stuk plantenvere- delingsarbeid. Hij moet vertalen, hij moet naar de praktijk brengen, dat gene wat de wetenschap voor ons uitdoktert. Wij zullen vanuit de praktijk moeten aangeven welke ei genschappen in onze landbouwge wassen het meest gewenst zijn. Op brengst alstublieft! Kwaliteit alstu blieft! En voor konsumptieaardappe- len: een Bintje met aardappelmoe- heidsresistentie alstublieft! A. Vermeer Ook deze akkerbouwer bij Made (Noord Brabant) moest door de slechte weersomstandigheden stoppen met het rooien van aardappelen. Daarbij is zijn land in zo sterke mate kapotgereden dat moeilijk is te zien welk deel niet gerooid is. Vandaar de waarschuwing. Knoflook wordt de laatste jaren steeds populairder in Nederland. De belangrijkste verklaring hier voor zal het meer in kontakt ko men met zuiderlijkere eetkultu- ren zijn. Enerzijds komen bui tenlandse werknemers hier, an derzijds gaan Nederlanders steeds meer in het buitenland op vakantie. Tot voor zeer kort werd die Ne derlandse binnenlandse behoefte aan knoflook geheel gedekt door import. In 1983 ging het om 1.600 ton met een waarde van 5,9 min gld. In 1982 was het 1.200 ton voor 7,2 min gld. Spanje is onze belangrijkste leverancier -van knoflook, gevolgd door Italië, Frankrijk en Argentinië. In Nederland zelf werd dus geen knoflook geteeld. Op initiatief van de Stichting Nederlandse Uien Federatie zijn de mogelijk heden voor de teelt op kommer- ciële basis onderzocht. Dit jaar hebben die proefnemingen gere sulteerd in een kleine aanvoer van knoflook op de veiling ZHZ te Barendrecht. Van half juli tot eind september is daar 670 kg geveild voor gemiddeld 4,73 per kg- Is de eigen teelt dus oorspronke lijk opgezet voor afzet op de bin nenlandse markt om zo de import terug te dringen, als handeldrij vend volkje zullen we het niet nalaten iets in het buitenland te verkopen als dat mogelijk is. Zo ook met knoflook. Van die 670 kg is niet minder dan ca. 300 kg bui ten onze grenzen (maar binnen de E.G.) afgezet! Als jongste loot in het groente-assortiment heeft knoflook meteen al een ek- sportkwote van 44%! Markt Info PGF Tussen Egypte en Australië is een overeenkomst tot stand gekomen, waarbij laatstgenoemd land over een periode van vijfjaar 10 miljoen tarwe aan Egypte zal leveren. Evenals in 1984 zal Australië ook in 1985 2 mil joen tarwe naar Egypte uitvoeren, zo is bovendien nog overeengekomen. Australië zal Egypte ook technische bijstand verlenen bij opslag en ver- Vrijdag 26 oktober 1984 werking en tevens technische uitrus ting voor dit doel leveren. De in- voerbehoefte van Egypte wordt dit jaar geraamd op minstens 6 miljoen ton aan'granen. Ongeveer 2,4 mil joen ton zal geleverd worden door de Ver. Staten, deels op kommerciële basis, deels in het kader van de P.L. 480. Den Haag - De eerste "bossen" Nederlandse prei zijn op de markt. Ze werden aangevoerd door vijf van de zestig telers die zich bij veiling CVV in Grub- benvorst (L) voor het projekt hebben aangemeld. De handel bleek bereid gemiddeld een dub beltje meer voor de tot l kilo ge boste prei te betalen. De bosprei, die voorziet in een groeiende vraag naar kleinver- pakte prei (op andere veilingen kent men bijvoorbeeld de kar tonnen, gesealde schaaltjes met l kilo prei) wordt aangevoerd in houten (rettich) kratten. De schoongewassen prei wordt door middel van bedrukt rood-wit- blauw plastik tape gebost en op 55 cm afgesneden. Er gaan tien van deze bundels in een krat. GROENBEMESTERS ON- DERPLOEGEN is niet eenvou dig. Om het gras goed in de ploegvoor te krijgen zijn brede voorscharen nodig, die voldoende scherp zijn. Wendakkers en geren kunt u het beste doodspuiten met 3 a 4 liter Roundup. Dit middel moet 10 dagen vóór het ploegen worden gespoten op een droog ge was. KNOLSELDERIJ MOET MET ZORG worden gerooid. Het ver wijderen van het blad moet plaatsvinden zonder de knol te be schadigen. Pas de ruimte tussen de lichters aan de diameter van de knol aan. Laat de wortels aan de knol zitten; deze vormen een goed stootkussen tijdens het transport. Valbrekers kunnen noodzakelijk zijn en verhogen de kwaliteit van uw produkt. BIJ HET AARDAPPELEN ROOIEN komt dit jaar nogal wat grond mee naar de bewaarplaat sen. Breng deze grond terug naar het perceel waar het vandaan komt. Uit gesorteerde grond kan immers aaltjes en zieke knollen bevatten, terwijl de kleine aardap peltjes een hinderlijke opslag kunnen veroorzaken. WIE MET EEN STEEKTHER- MOMETER werkt moet wel we ten of deze nog de goede tempera tuur aangeeft. Enkele graden af wijking kan funest zijn voor de kwaliteit van het te bewaren pro dukt. Vraag de leverancier of hij na wil gaan of uw thermometer nog goed werkt. GROND ONTSMETTEN IN DEZE tijd van het jaar kan alleen goede resultaten opleveren als de bodemtemperatuur hoger is dan 10 graden C. Zorgt u er wel voor, dat de grond goed wordt afgedicht en wacht met ontsmetten als de grond te nat is. Waar water zit kan im mers geen gas komen. VEEHOUDERIJ ALS U TWIJFELT over de voorraad ruwvoer voor de komen de winter is tijdig maatregelen ne men belangrijk. Hebt U moeilijk heden met de beoordeling van de voorraad. Vraag dan hulp aan uw bedrijfsvoorlichter voor het op stellen van een voederbalans. Twee weten vaak meer dan één. WEES VOORZICHTIG MET AANKOOP van ruwvoer als tul penbollen, witlofwortels e.d. In het verleden is soms besmetting van de melk opgetreden, doordat dit soort produkten met bepaalde bestrij dingsmiddelen waren behandeld. Laat in twijfelgevallen eerst een monster onderzoeken. IN DE WINTERMAANDEN worden veel vergaderingen en bij eenkomsten gehouden. Deze akti- viteiten hebben tot doel U iets mee te delen of te leren op uw vakge bied. Door ze niet te bezoeken mist U een hoop waardevolle informa tie. Laat daarom de kans om "bij" te blijven niet liggen en ga er naar toe! 9

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 9