Wat kost opslag van suikerbieten? Letten op landbouwtrekkers Mc Cain opent nieuwe en uitgebreide vestiging Lewedorp Aardappeloogst 1984 kent weinig uitschot Aardappelteelt kan toe met minder stikstof CSM neemt bedrijf in Ver. Staten over Zeer grote graanproduktie in India Steeds meer bieten worden met een vrachtauto van het bedrijf naar de fabriek getransporteerd. Hiervoor is het gewenst dat er een verharde opslagplaats aanwezig is. Er kan dan gemakkelijk met de kraan worden geladen zonder dat er bieten verloren gaan in de sporen of dat er extra grond als tarra meegenomen wordt. Opslag en bewaring Tot ongeveer november wordt er wekelijks een hoeveelheid bieten ge rooid die ook direkt afgeleverd kan worden. Opslagruimte voor twee termijnen is dan ruim voldoende. Na begin november wordt het anders als men er tenminste van uitgaat, dat dan alle bieten gerooid moeten zijn. Er zal dan opslagkapaciteit aanwezig moeten zijn voor ongeveer 5 termij nen. Dit komt overeen met 40% van de totale hoeveelheid bieten. Bij een storthoogte van 2 m, 800 kg bieten per m3 en rekening houdend met de schuine kanten is er voor elk-e ha geteelde bieten 20 m2 opslag ruimte noodzakelijk. Worden de bieten in poolverband in 2 of 3 keer gerooid en afgeleverd dan is deze opslagruimte ook voor de vroegere leveringen reeds nodig. Tijdens de bewaring zullen er perio den voorkomen dat er maatregelen genomen moeten worden om vorst- schade te voorkomen. Zwart plastik van 0,20 mm is hiervoor geschikt maar er kan ook gebruik gemaakt worden van ongecoat, geweven doek dat meerdere jaren meegaat. Dit doek is echter veel duurder in aan schaf. Bij de bewaring gaat de ademhaling nog door waardoor er suikerverlie- zen optreden. Gemiddeld is dit 200 gram suiker per ton bieten per dag, hetgeen er óp neerkomt dat het sui kergehalte per 5 dagen bewaring met 0,1% afneemt. Bij het op voorraad rooien van 5 termijnen is de gemid- j HH Beton is voor bietenstortplaatsen een ideale verharding. Kosten van opslag en bewaring per ha suikerbieten Bij een opslagkapaciteit van 40% of 22 ton per ha kan de volgende berekening worden opgesteld van de kosten per ha suikerbieten: Verharding: 20 m2 3,75 75- Plastik (0,20 mm) 44 m2 a 0,50 22,— Daling suikergehalte 21 dagen 5 x0,l% 0,42%, gehalteverrekening22 ton a 0,42 x llk25 104,- Totaal De kosten per ha suikerbieten zijn dan als volgt: Verharding: 12 m2 a 3,75 Plastik 26 m2 a 0,50 Daling suikergehalte 14 dagen 5 x0,l% 0,28%, gehalteverrekening 13,2 ton a 0,28 x 11,25 201,— 45,- 13,- 42,- Totaal delde bewaarduur 3 weken. Het sui kergehalte neemt daarbij dus 0,4% af. Verharding De opslagplaats voor bieten moet bestand zijn tegen zwaar transport en voor het laden met een kraan, een vlakke ligging hebben en gemakke lijk gereinigd kunnen worden. Om deze redenen zijn klinkers minder geschikt en puin en grind in het ge heel niet. Betonverharding is het meest geschikt en mits goed aange legd, vraagt beton praktisch geen onderhoud. De kosten van aanleg bedragen 50,— per m2, inklusief B.T.W., bij aanleg door derden. Be tonplaten gelegd door derden kosten evenveel. Bij zelfwerkzaamheid kan er zowel bij beton als betonplaten 15,- per m2 op de uitgaven wor den bespaard. Bij een afschrijving van 3.%, een gemiddelde rente van 4% en 0,5% onderhoud zijn de jaar- kosten 7,5% van 50,— is f 3,75 per m2. Dit is een belangrijk bedrag en meermalen wordt de vraag gesteld of men door het rooien uit te stellen deze hoge kosten kan drukken. Door in plaats van 5 termijnen op voor raad te rooien kan men er ook aan denken om pas 14 dagen later het restant van 3 termijnen op voorraad Konsulentschappen voor de Akker bouw en de Tuinbouw in Zuidwest Nederland AKT1E ZUIDWEST SUIKERBIETEN 100- te oogsten. Hierdoor kan men met 12 m2 opslagruimte volstaan en is de gemiddelde bewaarduur van de 13,2 ton 2 weken. Een nadeel van het later rooien is dat de omstandigheden over het alge meen ongunstiger worden. Het tar- rapercentage zal hierdoor toenemen. Bij een verhoging van 20 naar 26% betekent dit, dat er in plaats van bruto 27,5 ton nu 29,7 ton wordt af- Serie Suikerbieten nr. 16 geleverd, dus 2,2 ton meer. Bij een tarraverrekening van 10,— per ton tarra betekent dit 22,- hogere tar- rabijdrage. Er blijft dus van het voordeel van 101,- per ha door de hogere tarrabijdrage slechts ƒ80,— per ha over. Daarnaast zijn er de nadelen en risiko's die moeilijk in geld zijn uit te drukken. We kunnen daarbij denken aan: meer bederf van de struktuur van de grond, toename van bietverlies, vorstbeschadiging van de bieten in de grond, niet kunnen rooien wegens vorst, later wintervoorploegen, minder gelegenheid voor inzaai en van wintertarwe. Deze risiko's zullen van jaar tot jaar en per bedrijf variëren, maar het ad vies is "Zorg voor voldoende opslag ruimte en rooi op tijd". W. Maljaars Bij laat rooien worden de risiko's groter. "Letten op landbouwtrekkers" is de titel van een vorige week woensdag in Sas van Gent gepresenteerde folder, bedoeld om de automobilisten op merkzaam te maken op het langzame landbouwverkeer en op de ongemak ken die de bietenoogst met zich mee brengt voor de weggebruiker. Deze, op initiatief van Veilig Verkeer Ne derland, de Provinciale Waterstaat, de Rijkspolitie en het Landbouw schap gemaakte folder zal vanaf deze week tot half december onder auto mobilisten in Zeeuws Vlaanderen worden verspreid door een speciaal voor dit doel aangetrokken promo tieteam. Jaarlijks vallen in Zeeland enkele tientallen verkeersslachtoffers bij ongevallen tussen landbouwverkeer en overige verkeersdeelnemers. Het percentage ongevallen in Zeeuws- Vlaanderen is duidelijk hoger dan in de rest van Zeeland, zodat deze aktie dit jaar speciaal gericht is op Zeeuws-Vlaanderen. Van de ongevallen met dodelijke af loop waarbij landbouwverkeer was betrokken is ca. 60% bij duisternis en slecht zicht gebeurd. De oorzaak hiervan ligt in het grote snelheids- verschil en de minder goede herken baarheid van het landbouwverkeer. Tijdens deze aktie wordt door bovenstaande instanties ook op scholen de aandacht gevraagd voor de verkeersveiligheid tijdens de bie tenoogst d.m.v. speels uitgevoerde werkbladen. Tenslotte is aan alle landbouwers, garagebedrijven en benzinestations een brief verzonden waarin wordt gevraagd er zorg voor te dragen dat de langzaamrijdende landbouwvoertuigen goed zichtbaar zijn d.m.v. verlichting en herkenbaar als langzaam verkeer d.m.v. geel zwaailicht. McCain Europa b.v. opent op vrijdag 26 november zijn nieuwe vestiging in Lewedorp. Het bedrijf dat letterlijk uit de as is herrezen, want het werd in februari j.l. vrijwel volledig door brand verwoest, zal worden geopend door de burgemeester van Goes, mr. W. Blanken. Met de nieuwbouw van het aardappelverwerkend bedrijf en van het aardappelsorteerbedrijf is een bedrag gemoeid van 10 miljoen gul den. Bij de herbouw is het bedrijf tevens uitgebreid en gereorganiseerd. Daardoor kon een vermeerdering Vrijdag 26 oktober 1984 van de produktiekapaciteit worden verkregen van 20%. Bij de reorganisatie behoort ook het onderbrengen van het aardappelsor teerbedrijf in McCain Potato Hol land b.v. De kapaciteit van het sor- teerbedrijf is uitgebreid van 24.000 tot 60.000 ton veldgewas. McCain Potatoes Holland b.v. zal zich ook gaan bezighouden met onderzoek en kwaliteitsverbetering van de aardap pelen. dit in overleg met de telers. Volgens McCain kan onze konkur- rentiepositie slechts worden gehand haafd door verdere kwaliteitsverbe tering. Aan het eind van oktober was in Nederland nog slechts 20 tot 25% van het landelijk areaal aan aard appelen gerooid, terwijl dit "nor maal" ruim 75% is. Er is hierdoor een achterstand ontstaan, die mede zijn weerslag vindt in een tot nu toe niet al te grote eksport. Volgens het Produktschap voor aardappelen zijn na half oktober nog 1 a 2 weken droog weer nodig om de gehele aardappeloogst te kunnen rooien. Gemeld wordt dat oogst 1984 een slechts gering uitschotpercentage kent, namelijk 7,6% tegen 11,4% in 1983 en 8% in 1982. Het percentage 50 mm opw. ligt ruim boven de 50%, zodat van een grof gewas gesproken kan worden. Oogstopbrengst De bruto-oogst zal naar raming 4.263.000 ton aan konsumptie- en pootaardappelen opleveren of 826.000 ton meer dan vorig jaar, indien de oogst ook daadwerke lijk binnen kan worden gehaald. De netto-toename bedraagt 893.000 ton oftewel 29,3% tot 3.937.000 ton. Zoals de zaken er thans voorstaan zal. wanneer alle aardappelen gerooid zijn in de Gemeenschap, er nogal wat vraag uit derde lan den nodig zal zijn. om tot voor de telers aanvaardbare prijzen te geraken. Uit recente onderzoekingen op het instituut voor bodemvrucht baarheid in Haren is gebleken dat de aardappelteelt met minder stikstofbemesting toe kan dan het standaardadvies van tweehon derdveertig kilo per hektare per jaar. Als jaarlijks op de percelen een stikstofmineraalonderzoek wordt gedaan, aan het eind van de winter, kan een specifiek ad vies worden uitgebracht dat er toe leidt dat gemiddeld tweehonderd kilo stikstof per hektare nodig is, het ene jaar iets meer, het andere jaar iet's minder. Volgens de Wageningse onder zoeker dr. ir. M.L. van Beusichem plaatst dit onderzoek de land bouw voor een politiek pro bleem: kunnen boeren verplicht worden tot een stikstofmineraal onderzoek? De gemiddelde bes paring van veertig kilo stikstof per hektare per jaar is uit energie- en milieuoverwegingen niet te versmaden. Temeer als bedacht wordt dat het totale areaal aan aardappelen in Nederland meer dan zestigduizend hektare be draagt. De besparingen voor de kleiaardappelboeren worden echter genivelleerd door de kos ten voor het grondonderzoek, dus het is de vraag of zij er vrijwillig toe overgaan. In ieder geval kan. aldus Van Beusichem, het konsu- lentschap ingeschakeld worden. (S.V.) tuit Wagenings Hogeschoolblad) De Direktie van de N.V. Centrale Suiker Maatschappij te Amsterdam deelt mede dat CSM-America Inc. onderhandelingen voert met Ingre dient Technology Corporation in Pelham (New York) over de overna me van diens Breddo-divisie. Breddo heeft twee vestigingen in de USA, namelijk in Kansas City en Dolton (bij Chicago). Het produktieprogram omvat "food additives", zoals broodverbeteraars, grotendeels op basis van melkzuur en melkderivaten. Dit pakket van produkten sluit daardoor aan bij de aktiviteiten van de CSM-dochters CCA biochem in Gorcum en Indüs- tria Quimica de Sïntess e Fermenta- coes Ltda in Campos (Brazilië). De omzet van Breddo bedraagt ca. 30 min per jaar. Het bedrijf is winstge vend. Bij de onderneming zijn onge veer 135 mensen werkzaam. Indien de onderhandelingen, die in een vergevorderd stadium zijn, met suk- ses worden afgesloten, zal de tran- saktie omstreeks eind oktober 1984 tot stand komen. Zeer hoge ha-opbrengsten hebben in India geleid tot een rekord-graan- oogst van 151,54 miljoen ton in het oogstjaar april 1983 t/m maart 1984. Gesproken wordt van een tweede "Groene Revolutie". In 1979/80 le verde de graanoogst 128 miljoen ton op. Voor 1984/85 is volgens de planning een oogst voorzien van 155 miljoen ton, doch als de huidige trend aanhoudt zal dit kwantum ze ker overtroffen worden. Het is te verwachten dat India in staat zal zijn voergranen te exporteren. 7

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 7