Uienpromotie in volle gang De regen heeft bij de uien zijn tol geëist! Vlaskongres Biarritz Amerikaanse boeren krijgen premie voor braakliggende grond Ford boekt succes bij wereldkampioen schappen ploegen Meer Frans- Nederlandse samenwerking bij onderzoek Laboratorium van de Nederlandse landbouw Geen uienseizoen is hetzelfde en ook het huidige heeft z'n specifieke problemen. Gaf vorig jaar het natte weer in mei veel zaaiproblemen, nu zijn die er als gevolg van een zeer regenachtige septembermaand met het oogsten van zaaiuien. Er zitten nu nog erg veel uien in de grond. Het CBS heeft de bruto- produktie geraamd op 570.000 ton 38% t.o.v. 1983), waarvan nog maar 10 a 15% gerooid is. De regen heeft ook z'n tol geëist van de kleur van de uien. Op de Westduitse markt heeft het Nederlandse produkt dan ook moeite om tegen de Zuid- en Oosteuropese uien op te boksen. Enorme zaaiuienproduktie Hoe staat het er nu voor met de zaaiuien dit seizoen? Zij maken jaarlijks het gros uit van het totaal. Het CBS heeft de bruto-oogst van zaaiuien onlangs geraamd op het enorme kwantum van 570.000 ton. Dit is 38% meer dan vorig seizoen, toen er betrekkelijk weinig uien ge oogst werden, maar ook nog resp. 6 en 2% meer dan de grote oogsten van 1981 en 1982. Zowel een areaalsuit breiding als een groter beschot liggen hieraan ten grondslag. Deze raming is echter opgesteld naar de stand van zaken van begin sep tember jl. Inmiddels zijn we ander halve maand verder. En dat waren roerige weken, want alleen in sep tember al is er over het hele land gezien bijna tweemaal zoveel regen gevallen als normaal in die tijd. En in okto ber was het al niet veel anders. Ondanks de enorme oogst zijn er nog erg weinig zaaiuien afgezet in het buitenland. Vergeleken met '81/82 en '82/83 zou rond deze tijd normaal gesproken al ca. 60.000 ton in het buitenland verkocht kunnen zijn; in werkelijkheid was het nu nog niet de helft daarvan. Vooral de leveranties aan onze oos terburen zijn relatief gezien (en dan vergeleken met het seizoen '82/83) nogal achtergebleven. Engeland en Frankrijk daarentegen bleven goede afzetmarkten. Spanje, Italië en ook Oost-Europa blijken aardig te profiteren van onze oogst- en kwaliteitsproblemen. Voor een relatief kleine meerprijs is dit kwalitatief betere produkt te koop. Bracht op groothandelsnivo een baal Nederlandse uien (25 kg) in de eerste week van oktober DM 10,op, Spaanse uien deden DM 1,80 per baal en Hongaarse DM 11,90. Vorig jaar lagen de prijzen op het hoge ni- vo van resp. DM 14,30, DM 13,90 en DM 15,10 per baal. In totaal importeerde West-Duits- land van juli t/m september 75.50Q ton uien, waarvan Nederland 28.500 ton voor z'n rekening nam, Spanje 19.400 ton en Italië 13.900 ton. Ver geleken met twee jaar terug was de totale import nu 9% kleiner. Neder land leverde echter biana 30% min der. maar Spanje en Italië resp. 30 en 15% meer. Het 35ste kongres van de C.I.L.C., gehouden in het zonnige Biarritz, is afgelopen. De Westeuropese vlaswereld is verleden week samengeko men om zich te bezinnen over alle facetten van de ganse vlassektor. Het inviterend land, Frankrijk, had alvast geluk met het weder; tijdens de ganse duur van het kongres was het immers zeer zonnig en warm. Spijtig genoeg, en dit voor vele vlassers, kende men dit goede weder niet in België en Nederland. Wij kunnen alvast stellen, dat er tij dens het kongres een verdeelde stemming heerste. Enerzijds was iedereen bekommerd om het feit dat er nog ruim 5.000 ha vlas niet waren opgeraapt, terwijl men er zich van bewust was dat deze partijen voor de vezelbereiding generlei waarde meer bezitten. Anderzijds was het gerust stellend te vernemen, dat de aktivi- teiten van de vlasspinnerij en de -weverij zich in de nabije toekomst op hun relatief hoog peil zullen handhaven. Er mag dus zeker ge hoopt worden op stabiele prijzen voor de vlasvezelbereiding. Dit opti misme werd evenwel, zoals hoger aangestipt, overschaduwd door het gedeeltelijk verlies van het areaal. Tijdens het kongres kwam duidelijk naar voor, dat er voor de kampagne 1984-85 bij de spinnerij geen vrees moet bestaan voor een onvoldoende bevoorrading met Westeuropese grondstoffen. In totaal zal de nieuwe oogst ongeveer 96.500 ton vezel kunnen voortbrengen, .waarvan 63.500 ton lange en 33.000 ton korte vezel. Tevens werd gewezen op het feit dat de nieuwe oogst zeker een goed gemiddelde aan kwaliteitsvlas laat verzekeren. Een belangrijk gespreksthema was beslist de uitzonderlijk goede zaken- gang van het vlas in de kledij. Dat het vlas in de kledij werkelijk "in" is, bewijst de zeer grote vraag naar korte vezel. De verdere prijsstijging van de vlasgarens veroorzaakt echter moei lijkheden voor onze traditionele af zetmarkten, n.l. ameublement, huis- houdlinnen en technisch doek. (Uit: Vlasberichten) Wanneer de Amerikaanse boer ervoor tekent dat hij het komende seizoen zijn grond braak zal laten liggen krijgt hij van zijn regering een bedrag dat bijna tweemaal zo hoog ligt als de te verwachten netto opbrengst van zijn land. Op deze manier wil de Amerikaanse regering de overproduktie in de landbouw tegengaan. De kosten voor deze aktie kunnen voor de federale overheid oplo pen tot tien miljard dollar maar zelfs wanneer, door maksimale deelname van de boeren, de kos ten tot dit bedrag oplopen blijkt het niet waarschijnlijk te zijn dat de omvang van de voedergraan oogst in de VS minder wordt dan normaal. Het plan omvat de produkten mais, rijst, tarwe en katoen. Boeren die niet aan het program ma deelnemen zullen het recht op prijsondersteunende leningen voor gewassen in het jaar 1985 verliezen. Als de deelname gering blijft zal op grond van deze be palingen een groot deel van de oogst niet in aanmerking komen voor prijsondersteuning. Als ge volg hiervan kunnen de prijzen tot onder het nivo van de prijs ondersteunende leningen zakken dat onder normale omstandighe den een "bodem" onder de graanprijzen legt. De boeren die gevolg geven aan de oproep krijgen, zodra ze belo ven hun oogst te beperken, de helft van het bedrag waarop ze recht hebben als voorschot uitge keerd. Anderhalfjaar geleden startte de promotie voor Nederlandse uien. Doel was en is het oppoetsen van het imago van de Nederlandse ui op de exportmarkten. Deze cam pagne, uitgevoerd door het NI- VAA, richt zich met name op de handel in Duitsland en Engeland. Samen zijn deze landen goed voor 50% van de Nederlandse uienexport. Echter ook in ons ei gen land laat de ui van zich ho ren. En met recht want de ui is een gezond voedingsmiddel dat best een beetje meer aandacht mag krijgen. Aanvankelijk werd de nadruk gelegd op aktiviteiten op de West-Duitse markt. In Engeland werd hoofd zakelijk geadverteerd in de han delsbladen. Nu ook in Engeland Dit najaar krijgen naast Duits land ook de aktiviteiten in Enge land meer en meer gestalte. Op uitnodiging van het NIVAA bezochten onlangs een aantal re- dakteuren van Engelse handels bladen ons land. Ook ontvingen eind september 1.500 Engelse uiengroothandelaren een houten kistje met daarin één Hollandse Op Western International, één van de drie groothandelsmarkten in Lon den, liet de Hollandse uiensoep zich goed smaken. ui. Dit als eerste proef-ui van de oogst 84/'85. Afgelopen week bezocht het uien-promotie-team, bestaande uit een aantal Hollandse meisjes, de drie Londense groothandels markten. In de vroege ochtenduren werden de Engelse groothandelaren ge trakteerd op uiensoep, mobiles, brochures en een pondje echte Hollandse uien. Een vrolijke ak tie die bij de handel in goede aarde viel. Ford traktoren hebben beslag weten te leggen op de eerste en tweede plaats bij de 31e wereldkampioen schappen ploegen, die op 21 en 22 september j.l. plaatsvonden in Wis- pington in het Engelse graafschap Lincolnshire. Overtuigd winnaar en nieuwe wereldkampioen ploegen - rijdend met een Ford 4000 trekker - was Desmond Wright uit Coleraine in Noord-Ierland. Hij was de eerste uit Ulster afkomstige deelnemer die be slag wist te leggen op de fel begeerde Gouden Ploeg-trofee sinds Lawren ce McMillan in 1959. Voor het twee de achtereenvolgende jaar werd de tweede plaats behaald door Bjarne Nielsen uit Denemarken die met een Ford 5610 reed. Beide ploegers ge bruikten Kverneland ploegen en het was de 15e maal sinds 1962 dat dit populaire Noorse merk door een wereldkampioen werd verkozen. Op de foto krijgt de winnaar de trofee uitgereikt. Op 17 oktober 1984 is te Parijs de overeenkomst ondertekend tussen het ministerie van landbouw en vis serij van Nederland en het Frans Nationaal Instituut voor Landbouw kundig Onderzoek (INRA), teneinde op basis van wederkerigheid de sa menwerking te bevorderen op het gebied van het biologisch en land bouwkundig onderzoek. De over eenkomst is een onderdeel van het in 1946 gesloten Nederland-Frans Kultureel Akkoord. De ondertekening van de overeen komst tot samenwerking op het ge bied van het biologisch en land bouwkundig onderzoek heeft plaats gevonden op het Frans Nationaal Instituut voor Landbouwkundig Onderzoek te Parijs. Ons land werd vertegenwoordigd door de algemeen direkteur Landbouwkundig Onder zoek van het ministerie van land bouw en visserij, dr.ir. D. de Zeeuw. De overeenkomst is met onmidde- lijke ingang van kracht. Op 24 oktober was de duizendste promotie aan de Landbouwho geschool een feit. Op die dag overhandigde de rektor magnifi- kus van de hogeschool officieel het eerste eksemplaar van het boek "In het laboratorium van de Nederlandse landbouw" aan dr. P.K. Schenk, direkteur land bouwonderwijs van het ministe rie van landbouw en visserij. "In het laboratorium..." bestaat uit een tiental geïllustreerde hoofdstukken, geschreven door landbouw- en wetenschapsjour nalisten op basis van interviews met deskundigen op de diverse terreinen van landbouwkundig onderzoek. Ze geven een impres sie van de ontwikkelingen in het landbouwkundig onderzoek en de invloed daarvan op het dage lijks leven van boer, konsument en natuurminnaar. Ook komt de rol van de onderzoeksinstellin gen, met name de Landbouwho geschool, aan de orde. ;n hen laboratorium van de Het boek wordt in de handel ge bracht door uitgeverij Pudoc en is te koop voor 9,75 in de boek winkel en bij de uitgeverij (Post bus 4,- 6700 AA Wageningen). Het ISBN nummer is 90-220- 0872X. 6 Vrijdag 26 oktober 1984

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 6