Massaal EG-protest tegen gasprijs tuinders nieuws uit brussel "Konsulent Haenen heeft bewezen hoe belangrijk voorlichting voor bedrijfsleven is" Spanje/Portugal vanaf 1986 EG-lid jan werts - brussel Praktisch Samenwerking Ir. Latijnhouwers op afscheidsbijeenkomst: Streekverbetering - De Europese landbouwministers pikken het massaal niet dat in Nederland de gasprijs voor de glastuinders is verlaagd; - De Europese ministerraad heeft voor het eerst zwart op wit de da tum vastgelegd waarop Spanje en Portugal kunnen toetreden: 1 ja nuari 1986. Men legt dit wel uit als zouden de onderhandelingen nu niet meer kunnen mislukken: Met Portugal wordt aardgas een "voorlopig akkoord" getekend, omdat daar de onderhandelingen grotendeels afgesloten zijn; - De Europese landbouwministers hebben een kompromis gesloten inzake de olijfolie. Nadat Spanje en Portugal zijn toegetreden, komt er een produktiedrempel waarboven overschotten worden beperkt: Minister Braks heeft deze week een - tevergeefse - aktie gevoerd tegen de verkoop van kerst- en vooral de spotgoedkope eksport- boter uit de Europese voorraden. Dat zijn de belangrijkste besluiten van twee lange dagen Europees mi nisterieel beraad in Luxemburg. De ministerraad nam na twintig jaar dienst afscheid van de bekende Duitse ambtelijke onderminister voor de landbouw Hans-Jürgen Rohr. Hij is door zijn minister Kiechle aan de kant gezet omdat de ze het met Rohr niet kon vinden. Walther Florian. topambtenaar van Kiechle volgt Rohr op. Het belang rijkste politieke nieuws, ook voor de boeren en tuinders, is deze week dat er nu een duidelijke klimaatverbete ring is doorgebroken rond de al maanden vastzittende onderhande lingen met Spanje en Portugal. Het slechte nieuws van deze week is dat de in 1982 begraven kwestie tussen Nederland en de andere Europese partners over de hoogte van de gas prijs voor de tuinders weer in alle hevigheid lijkt opgelaaid. De Europese autoriteiten gaan zich opnieuw diepgaand met het vader landse gastarieven-beleid bemoeien. Volgens direkteur-generaal ir. Aart de Zeeuw, die Braks dinsdag in Luxemburg verving, is er een volle lading kritiek over Nederland uit gestort inzake de gastarieven. Alle ministers, behalve de Luxem burger en de Griek, namen het woord om hun ontevredenheid over de recente prijsverlaging in Holland uit te spreken. De Italiaan Filipo Pandolfi ging zelfs zover te suggere ren om geen Nederlandse groenten, bloemen en potplanten meer te ko pen, zolang de prijsverlaging van gas geldig blijft. Volgens De Zeeuw ging de Britse minister Jopling het felste te keer. Net als zijn Duitse kollega Kiechle en de Deense minister Kofoed, die de zaak had aangekaart, vindt hij de prijsverlaging onkorrekt. In het al gemeen komt de kritiek ook van de andere bewindslieden er op neer dat ons land eenzijdig de afspraken van 1982 heeft verbroken, waarbij de Nederlandse tarieven op een voor de partners akseptabel nivo zijn ge bracht. Staatssteun De Zeeuw heeft een tweevoudig antwoord gegeven. Hij wees er de ministers op dat het volgens de EG- spelregels niet aan hen is om hier over te oordelen. De Europese Commissie (dagelijks bestuur EG), die daartoe wel bevoegd is, heeft in Den Haag al om opheldering ge vraagd en zal die ook volledig krij gen. Vervolgens zal de Commissie met name bij monde van landbouw commissaris Poul Dalsager dan be- Vrijdag 26 oktober 1984 'slissen ot hef Nederlandse beleid al dan niet door de beugel kan. Toets punt is of de gasprijs op dat nivo vastgelegd een vorm van staatssteun is. Zo ja, dan wordt de Nederlandse 'regering uitgenodigd het kontrakt Gasunie-Landbouwschap te korri- geren. Zou de Nederlandse regering dat niet willen of kunnen, dan krijgt het Europese Hof van Justitie in Luxemburg het laatste woord, waar tegen zelfs geen beroep mogelijk is. Minister Braks wees er ons aan de vooravond van de aanval op Neder land al op, dat het hier trouwens om een kontrakt Gasunie-Landbouw schap gaat, waar de Nederlandse overheid officieel buiten staat. Bovendien brengt het nieuwe kon trakt met zich mee, dat een eventuele forse prijsdaling van dat aardgas niet aan de tuinder zal worden doorge geven, totdat het aanvankelijk geno ten voordeel is gekorrigeerd. In die zin zal Braks het kontrakt de ko mende weken ook in de Brusselse ministeriële wandelgangen proberen te verkopen. Hij vindt dat het Land bouwschap de taak heeft om de bui tenlandse klagende tuinders voor te lichten omtrent de werkelijke be weegredenen achter het nieuwe gas- kontrakt. Zelf acht de minister zich daartoe niet als eerste geroepen, omdat hij immers geen partner is. Roomboter De Nederlandse minister heeft zich verzet tegen de voorgenomen danwel kostbare aktie van de Europese Kommissie om van de enorme bo- tervoorraad af te komen. Brussel wil anderhalf jaar oude, bijna ranzige boter gaan leveren aan een vijftiental landen in het Midden-Oosten. Verre Oosten en Sovjet-Unie. Bovendien wil men van de 1.2 miljoen ton belo pende voorraden tweehonderd dui zend ton goedkoop aanbieden als kerstboter voor de Westeuropese konsument. Het gaat hier om 9100 ton boter uit Nederlandse voorra den. Die kerstboter vraagt per pakje een gulden subsidie en de eksport- boter zelfs het dubbele. Braks: "De Britten gaan nog verder dan ik. Die betwisten zelfs of de Eu ropese Commissie wel bevoegd was tot die ekstra boterafzet. Beide akties hebben als bezwaar dat zij de boter afzet niet werkelijk ruimen. Je levert boter aan klanten en aan landen die anders toch ook wel zouden kopen. Die kerstboter bijvoorbeeld stoppen de mensen vaak thuis in de koelkast. Vervolgens nemen ze dan lange tijd geen volle prijs roomboter meer. Bovendien is in het GATT (wereld akkoord handelsvoorwaarden) een minimumprijs van 1200 dollar (4200 gulden) per ton boter afgesproken. Wij gaan nu leveren voor 850 dollar (2975 gulden). Amerika en Nieuw- Zeeland protesteren. Bovendien schaden wij met dergelijke leverin gen onze Nederlandse, normale bo- tereksport". Een tweede punt, aldus de minister, is dat ik er meer heil in zie om zoveel mogelijk roomboter te gaan verwer ken in produkten waar nu palmolie en dierlijke vetten in gaan. Dus met name veevoeders, waar die boter dan ongeveer net zoveel opbrengt als de afbraakprijs die de bovenstaande eksport nu nog oplevert. Dan heb je namelijk werkelijk ekstra afzet. De Franse minister Rocard was de grote verdediger van de afzet van room boter, zoals de Kommissie die nu toch heeft doorgezet. Alleen de kerstboter kost de EG-schatkist al 800 miljoen gulden ekstra. Staatssekretaris Van Eekelen (EG) verweet de Europese Commissie in de vergadering van de bewindslieden van Buitenlandse Zaken dat zij vóór ze over ging tot deze aktie geen overleg heeft gevoerd met de rege ringen. Verder wil hij weten waar de "honderden miljoenen", nodig voor de ekstra boterafzet, toch vandaan zullen komen, nu de Gemeenschap zo krap bij kas zit. Overigens hebben alleen Nederland, Engeland en De nemarken zich volledig tegen de re cente boterafzet gekeerd. Superheffing Volgens De Zeeuw dringen ver scheidene landen aan op een versoe peling van de verordening waarin de superheffing op de melkproduktie is geregeld. Zij willen een meer flexi bele uitwerking. De Duitsers zitten bijvoorbeeld met het gegeven, dat de landeigenaren daar de pachtprijs van weiland met melkkwotum tussen tijds kunnen verhogen. Andere lan den willen hun veehouders de kans geven meer melk vanaf de boerderij te verkopen. Nederland zou graag enige ekstra soepelheid voor zelfka- zers zien toegepast. Maar Den Haag beseft wel, datje daarmee mogelijk in andere landen met minder slui tende administraties de deur openzet voor ontwijking van de superheffing. Diverse landen. Frankrijk voorop, voelen er niets voor om in november de helft van de verschuldigde super heffing te gaan innen. De Ieren wil len bovenop de hun .al toegestane ekstra kwotum nog meer melk. Dit omdat zij bij de onderhandelingen afgelopen lente een naar nu pas blijkt te laag getaxeerde produktie over 1983 als basis hadden gekozen. De Zeeuw verwacht dal aan dit laat ste tegemoet gekomen zal moeten worden. De Europese Commissie heeft bij monde van landbouwkommissaris Dalsager doen blijken voor het overige weinig te voelen voor wijzi gingen. Men vreest dat iedereen dan versoepeling komt vragen. Zodat het effekt van de produktiebeperking in de zuivel zal verminderen. De Euro pese Kommissie zal niettemin bin nen enkele weken laten weten of zij aan bepaalde verlangens tegemoet komt. Afgewezen is daar al de Ne derlandse gedachte om veehouders in staat te stellen met steun van de regering in plaats van de gehele een deel van hun melkproduktie te sta ken. Olijfolie De huidige produktie van olijfolie van driekwart miljard ton jaarlijks voldoet aan de behoeften van de EG. Als Spanje - grootste producent van de wereld van dit produkt - plus Portugal toetreden, komt daar nog een half miljard ton bovenop. Bovendien krijgen de huisvrouwen in die landen dan ook toegang tot de goedkopere Europese margarine. Dit vraagstuk moest beslist opgelost worden, voordat Spanje en Portugal kunnen toetreden. Besloten is nu om een drempel op de produktie te leg gen. zodra na hun toetreding blijkt dat er een overschot is of wel ont staat. Daarboven geeft men dan geen steun meer om aldus dat dreigende over schot te beperken. Bovendien zijn de landbouwministers het er over eens geworden voortaan de konsumpties- teun voor olijfolie gedurende het seizoen wijzigbaar te koppelen aan de wisseling van de prijzen van zaadolie. Dit resulteert in een beper king van of een besparing op EG- uitgaven. kan leven in het werk van de boer en die er niet tegenop ziet pm zonodig ook zelf met zijn waardevolle advie zen de boer op te gaan. De direkteur Veehouderij en Zuivel stipte de op heffing van het Konsulentschap Ze venbergen ook aan. Hij noemde deze uit rationeel oogpunt zinvol en on derstreepte dat opheffing ervan al leen daarop is gebaseerd geweest, evenals enige opheffingen elders in het land overigens. "Datje per 1 ok tober geen konsulent meer bent moet pijn doen maar ook in je nieuwe funktie kan je een goede bijdrage le veren aan de landbouw", aldus Curfs. Namens het personeel van het voor malige konsulentschap belichtte de heer F. van Houts de baas van het voormalige konsulentschap als een man die veel van het personeel eistte maar ook veel van zichzelf. "Hij had daarbij oog voor de privé-omstan- digheden van zijn mensen. In zijn werk was hij zeer praktisch ingesteld. Daarbij liep hij wel eens te hard waardoor botsingen met het mana gement onvermijdelijk waren". Een goede chef die hij tevens waar schuwde om niet te hard van stapel te lopen in zijn nieuwe baan, "anders kunnen ze u daar weer niet bijhou den". Namens de vereniging van Bedrijfs- voorlichters en de studieklubs in West-Brabant wees de heer P.J. Aarden op de zeer intensieve wijze waarop Haenen jaren achtereen zijn voorlichtingsboodschap uit heeft ge dragen in woord en talloze geschrif ten. Hij sprak zijn ongerustheid uit over het aan de ketting leggen van het Konsulentschap in West-Bra bant. Als afscheidskado overhandigde de heer P.J. Aarden de gewezen konsu lent een bedrag van 3.000,-, dat op een speciale afscheidsrekening was binnengekomen. De heer Haenen die de toespraken aanhoorde in ge zelschap van zijn vrouw en kinderen, wees er in zijn dankwoord op dat de ontwikkelingen er de laatste jaren toe hebben geleid dat - anders dan vroeger - voorlichting en praktijk nu op een gelijk nivo met elkaar moeten praten en samenwerken en dat men veel van elkaar kan leren. Beide hebben elkaar hard nodig aldus Haenen die daaraan toevoegde dat voorlichting, wetenschap, onderzoek en het gezonde boerenverstand ook voor de huidige grote problemen wel een oplossing zullen weten te vinden: "Landbouw, laat u niet ontmoedi gen, maar worstel en kom boven". Na het officiële gedeelte werd, tij dens een informele receptie, nog door velen afscheid genomen van de familie Haenen. j. Wierenga 5 "Jan Haenen heeft zijn voorlichtingsboodschap als een zaaier uitge - strooid, niet alleen technisch maar duidelijk met een menselijke inslag om andere mensen er beter van te laten worden. Dit tekent het karakter van deze ambitieuze en toegewijde voorlichter die nooit over één nacht ijs ging. Dat samen met een beetje onderzoek in zijn voorlichting vormde een deskundige en waardevolle konsulent voor het hele land bouwbedrijfsleven in de streek. Haenen heeft in deze funktie bewezen dat het noodzakelijk is dat ook in de toekomst de voorlichting alle aandacht van de overheid moet krijgen. Hij heeft daartoe als het ware een goede aanzet gegeven". Dat zei de vertegenwoordiger van het landbouwbedrijfsleven in de provincie Noord-Brabant, NCB-voorzitter, de heer A.J. Latijnhouwers, vrijdagmiddag in "De Nobelaer" te Etten Leur bij het afscheid van de konsulent voor de Akkerbouw en Rund veehouderij te Zevenbergen, de heer J.A.H. Haenen. NfC.B.-voorzitter de heer A.J.Latijnhouwers drukt de scheidende konsulent Haenen de hand tijdens diens afscheid in de Nobelaer te Etten-Leur. Rechts op de foto mevrouw Haenen. Vrijwel gelijktijdig met het vertrek van de 61-jarige ir. Haenen per 1 oktober is ook zijn konsulentschap in West-Brabant opgeheven. Wel zal er in Zevenbergen een steunpunt blij ven bestaan voor voorlichting ten behoeve van de akkerbouw. Een op lossing die het resultaat is van vele onderhandelingen tussen het minis terie van Landbouw en het agrari sche bedrijfsleven. Deze kwestie werd o.m. door de heer Latijnhou wers nog even aangehaald toen hij zei te hopen dat Zevenbergen een krachtig steunpunt zal worden in een groeiende samenwerking tussen de konsulentschappen in het hele zuid westen. Op die wijze is er volgens hem voor de voorlichting in dit ge bied nog best perspektief. De heer Haenen gaat zich in zijn nieuwe baan bij het ministerie als medewerker Konsulentschap in de Algemene Dienst voor de Akkerbouw en de Vollegrondsgroenteteelt bezighou den met het schrijven van een op de toekomst gerichte taknota voor de akkerbouw. Latijnhouwers wenste hem daarbij veel sukses: "een be langrijke taak waarin u mee kunt werken aan een goede beleidsvisie voor de akkerbouw en waarmee u ons in deze moeilijke tijd weer een beetje de weg kunt wijzen zodat u ook daar voor ons van grote beteke nis kunt zijn". De heer Haenen begon zijn karrière in- Eindhoven. In 1956 werd hij als konsulent aangesteld in Zeeuws- Vlaanderen, terwijl hij zijn loopbaan in 1963 voortzette in het West-Bra bantse Zevenbergen om die aldaar als konsulent ook af te sluiten. De direkteur Veehouderij en Zuivel van het ministerie van Landbouw, ir. H. Curfs, memoreerde enige belang rijke momenten uit de loopbaan van de konsulent. Zo meldde hij dat Haenen zich indertijd heeft ingezet voor de lucernedrogerij in Sluiskil (onlangs gesloten) en voor de ruil verkavelingen in West Zeeuws- Vlaanderen. Waardoor hij een be langrijke bijdrage heeft geleverd aan de streekverbetering. Op dit gebied heeft hij later na zijn overplaatsing ook zijn sporen verdiend in Westelijk Noord-Brabant. Curfs noemde Hae nen iemand die zich altijd goed in

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 5