Voorzitter A.S.F.: wetswijzigingen eerder bekend maken Landbouwschap wil deel mcb-kompensatie voor struktuurversterking POTTEK/^/ Fiskale gevolgen van de opkoopregeling heffingvrije melk Landbouwschap wil uitstel aanmelding Oosterschelde en Markiezaatsmeer als "wetland" Zoute bonen "Wil de overheid, dat de bedrijfsverenigingen met de kerstdagen door werken om de wijzigingen per 1 januari a.s. te kunnen verwerken? Het lijkt er wel op: de wetswijzigingen komen veelal op een zo laat tijdstip binnen, dat onder enorme druk van de tijd gewerkt moet worden om als bedrijfsvereniging de uitkeringsgerechtigden niet in de kou te laten staan". In zijn openingsverhaal op de algemene vergadering van de B.V.A.B./B.P.L., gehouden op 23 oktober j.I., liet de heer Dekker, geen onduidelijkheid bestaan hoe hij dacht over het tijdstip van het bekend worden van wetswijzigingen. Hij deed dan ook een beroep op de regering de wetswijzigingen eerder bekend te maken. Stelselherziening Een aantal wijzigingen met betrek king tot de herziening van het stelsel van de sociale zekerheid, waarover de regering reeds haar voornemen kenbaar heeft gemaakt, is inmiddels konkreet ingevuld. Per 1 juli 1985 zal Dndermeer één loondervingsregeling (door samenvoeging van de W.W. en de W.W.V.) worden ingevoerd. Het is zeer waarschijnlijk dat de uitvoe ring van deze nieuwe werkloos heidsregeling zal worden verricht door de bedrijfsverenigingen. De heer Dekker verwacht, dat - naast de andere maatregelen, die per 1 juli Het Landbouwschap vindt dat de mcb-kompensatie net als in West- Duitsland ten goede moet komen aan alle boeren en tuinders en dus niet alleen mag worden verdeeld on der de producenten van marktorde- ningsprodukten. Voorzitter drs. Joris Schouten wees in dit verband nog eens op het konkurrentienadeel van de Westduitse steunmaatregelen. Het door de Nederlandse regering beschikbaar gestelde bedrag van in totaal 120 miljoen voor de komen de drie jaar is naar het oordeel van het Landbouwschap veel te klein om de gevolgen daarvan op te heffen. In het gesprek met de Kamerkom missie heeft het Landbouwschap zijn kritiek herhaald op.de aangekondig de lastenverlichting voor het be drijfsleven en op het zelfstandigen- beleid. Twijfels heeft het Land bouwschap ook over de uitwerking van het werkgelegenheidsbeleid voor de agrarische sektor. Schouten zei wat dit betreft teleurgesteld te zijn dat het zogenaamde kombinatieba- nenplan van het Landbouwschap van Sociale Zaken tot nu toe-zo wei- nig steun heeft gekregen. Ook werk- gelegenheidsprojekten op het gebied van de landinrichting zouden meer prioriteit moeten krijgen. Superheffing Het Landbouwschap heeft in het gesprek met de Kamerleden uiting gegeven aan de nog steeds groeiende bezorgdheid over de uitwerking en toepassing van de superheffing. De Beschikking zelf is vijfmaal gewij zigd. De interpretatie ervan is der mate gekompliceerd dat zelfs des kundigen er moeite mee hebben. Door de binding van de melkquota aan de grond zijn grote problemen ontstaan bij kavelruil en met kortlo pende pachtovereenkomsten. In antwoord op een vraag van de heer Waalkens (VVD) zei Schouten dat ook het Landbouwschap de proble men met de grondgebondenheid van de quota heeft onderschat. 1985 zullen worden ingevoerd - de taakuitbreiding konsekwenties zal hebben voor de personeelsbezetting van de bedrijfsvereniging. Wachtgeldregeling In zijn rede maakt de voorzitter be zwaar tegen het voornemen van de regering de bedrijfsverenigingen in het vervolg de mogelijkheid te ont nemen bij het Algemeen Werkloos heidsfonds een renteloos voorschot te verkrijgen om tijdelijk tekorten van de wachtgeldfondsen te kunnen opvangen. Wanneer dit voornemen werkelijkheid zou worden, zal een Het Landbouwschap heeft er tot slot bij de agrarische Kamerleden voor gepleit om op het platteland andere normen te hanteren bij het opheffen van scholen. Desgevraagd zei Schou- Op verzoek van minister ir. G. Braks (landbouw en visserij) heeft de staatssekretaris van financiën toege zegd aan de belastingdienst richtlij nen te zullen verstrekken met be trekking tot de fiskale gevolgen van de opkoopregeling heffingvrije melk. Er zal geen omzetbelasting worden geheven van melkveehouders, die de B.T.W. landbouwregeling toepassen. Alleen melkveehouders, die ervoor gekozen hebben gebruik te maken van de B.T.W.-ondernemersregeling zijn omzetbelasting verschuldigd. Zij dienen 19/119 deel van de ontvan gen vergoeding af te dragen. Verder kan de vergoeding op ver- Effekt van watersport op de Biesbosch waarschijnlijk beperkt De invloed van de watersport op de Biesbosch beperkt zich op dit mo ment tot plaatselijke beschadigingen aan het natuurlijke milieu. De meer algemeen voorkomende planten en broedvogels worden in het gebied van de Biesbosch als geheel bij de huidige inrichtingsmaatregelen nauwelijks beïnvloed door de water sport. Dit zijn enkele belangrijke konklu- sies uit het onderzoekrapport bedrijfsvereniging in het vervolg geld op de kapitaalmarkt moeten le nen tegen marktrente. Nadrukkelijk is door de voorzitter naar voren ge bracht, dat bij de invoering van een dergelijke maatregel aan twee voor waarden zal dienen te worden vol daan: - de bedrijfsverenigingen zullen eerst van hun "oude" schulden af moeten kunnen komen; - het oneigenlijke element in de wachtgeldregeling, namelijk dat een bedrijfsvereniging de ver plichtingen van een werkgever overneemt in het geval van een faillissement, zal eruit gehaald dienen te worden. Pensioenen Vanaf 1 januari 1985 zal een we duwnaarspensioen worden inge voerd, d.w.z. een pensioen, uit te ke ren aan een weduwnaar, wiens echt genote in loondienst werkzaam was in de agrarische sektor en uit dien hoofde bij het B.P.L. verzekerd was. In de jaarrede werd voorts aange Voordat Nederland in internationaal verband afspraken maakte over de wetlands, is in het parlement gesteld dat pas tot aanmelding van waterge bieden kan worden overgegaan, ten dat het samenwerken tussen agrarische en niet-agrarische scholen in de ene plaats geen problemen zal geven en. in andere juist zeer grote. zoek van de belastingplichtige in de inkomstenbelasting belast worden naar het bijzonder tarief, ook wan neer er in fiskale zin geen sprake is van gehele of gedeeltelijke staking van het bedrijf. Van de zijde van het ministerie van landbouw en visserij wordt er op ge wezen dat het bijzonder tarief alleen op verzoek wordt toegepast. In ver band met de middeling van winst is heffing naar het normale progressie ve tarief namelijk soms voordeliger. In dit verband is het dan ook aan te bevelen een ter zake kundige belas- tingkonsulent of accountant in te schakelen, aangezien de fiskale ge volgen van geval tot geval bekeken moeten worden. "Openluchtrekreatie en natuurlijk milieu in de Biesbosch". Het Instituut voor Milieuvraagstuk ken van de Vrije Universiteit Am sterdam en het Studie- en Informa tiecentrum TNO hebben dit onder zoek in opdracht van het ministerie van landbouw en visserij uitgevoerd. Het onderzoek heeft verder geresul teerd in overzichtskaarten van vogel en plantegemeenschappen van de Biesbosch. Deze bevinden zich na afsluiting van het Haringvliet in 1970 nog steeds in een storingsfase. Ten aanzien van oeverafslag blijkt dat sommige kreken in de afgelopen acht jaar 50% breder zijn geworden. kondigd, dat gedurende een proef periode van twee jaar, een uitkering van 1.000,- per maand wordt toe gekend indien van een bij het B.P.L. verzekerde man met één of méér kinderen beneden de leeftijd van 14 jaar, zijn echtgenote komt te overlij den. De uitkering wordt beëindigd op het tijdstip, dat het jongste kind 14 jaar wordt dan wel na een uitke ringsperiode van twee jaar. De ingegane en uitgestelde pensioe nen zullen per 1 januari'a.s. met 5% worden verhoogd; bovendien zal een ekstra uitkering in 1985 worden be taald. Beleggingen De primaire doelstelling van een be drijfspensioenfonds is de pensioenen van de verzekerden veilig te stellen. Hét beleggingsbeleid van het B.P.L. is erop gericht een 'akseptabel rende ment te verkrijgen, teneinde ge noemde doelstelling te kunnen be reiken. Mede met het oog hierop heeft het B.P.L. zich begeven op de huurwo ningen-markt van een wat grotere en luxere woning. Deze woningen blij ken vlot verhuurd te worden. In de meeste gevallen zijn de huurders af komstig van goedkopere huurwo ningen, zodat er een doorstroming plaatsvindt. Op deze manier draagt het B.P.L. tevens bij aan een wo wanneer voor een passend beheer is gezorgd. Verwezen werd toen onder meer naar de Wet op de ruimtelijke ordening en de Natuurbescher mingswet. Deze wetten zijn trouwens toen ook genoemd als inspraakkader bij aanmelding als wetland. De be trokken gebieden zijn nu nog niet aangewezen als beschermd gebied of natuurmonument; of er is niet beslist over lopende beroepsprocedures. Een passend beheer is daarom hier niet verzekerd, aldus het Land- ningbouwbeleid, dat doorstroming bevordert en tevens werkloosheid in de bouwsektor bestrijdt. Fusie De voorzitter heeft in zijn openings rede bekendgemaakt, dat er bespre kingen gaande zijn over een moge lijke fusie tussen de B.V.A.B. (A.S.F.) en de Bedrijfsvereniging voor de Tabakverwerkende Indus- triën. Verwacht wordt, dat voor het einde van dit jaar hiervoor nadere besluit vorming zal plaatsvinden. Produktie in de voedings- en genotmiddelenindustrie toegenomen De produktie in de voedings- en ge notmiddelenindustrie is in de eerste zes maanden van dit jaar met 2,5% toegenomen ten opzichte van de eerste helft van 1983. Deze stijging is een gevolg van de met bijna 5% toe genomen export; de binnenlandse afzet daalde - evenals in 1983 - met ongeveer 1%. Deze gegevens zijn gebaseerd op voorlopige produktie-indexcijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek, aangevuld en bewerkt door het ministerie van landbouw en visserij. bouwschap. Bovendien zijn voor ëen aantal binnendijkse gebieden de procedures voor vaststelling van een bestemmingsplan nog niet afgerond en hebben een paar van deze gebie den een zuiver agrarische bestem ming. Rechtspositie Het Landbouwschap vreest dat, in dien de regering de aanmelding van de gebieden als wetland doorzet, dit van invloed zal zijn op besluiten over nog lopende procedures. Dat is voor de rechtspositie van de betrokkenen onjuist. Voorts blijft het Landbouw schap tegenstander van de aanwij zing van binnendijkse gebieden als wetland, omdat dit schadelijke ge.- volgen kan hebben voor de land bouw ter plekke en in de omliggende streek. Ook vindt het Landbouw schap dat de wijze van aanmelding moet veranderen; de onrust onder de Zeeuwse boerén wordt hiervoor als argument genoemd. Voordat over dit soort zaken beslissingen worden ge nomen, moeten eerst de direkt be trokkenen, waaronder de landbouw, gelegenheid krijgen hun mening over een voorgenomen aanmelding te geven. Maandag is in ons gezin bo- nendag. Het is een makkelijke ■- J pot om de week op een stevige PTQ ondergrond te beginnen. Wat er over is van het zondagse vlees gaat erin, met nog wel het een en ander, en het is een lek kere, eenvoudige, voedzame èn spaarzame maaltijd. Tot verle den maandag mijn tweede zoon plots uitriep: "Buaaaghch". Dit is een wat moeilijk woord om te spellen, maar als het met de nodige aandacht en nadruk wordt uitgesproken, wordt het tot ver in China verstaan. "Wat scheelt eraan?" vroeg ik dan ook lichtelijk ontdaan. "Ze zijn te zout! "Och, kom", maande ik be moedigend, "honger maakt rauwe bonen zoet". "Ja, maar niet zoute bonen!voegde mijn oudste zich toen in het gesprek. "Wedden dat ze met grevelin- genwater zijn besproeid? Ik lust ze ook niet!" Boem! Tja? Pats! Dag bonen. Achteraf viel het allemaal nog mee. De bo nen kwamen niet van Schou wen. Bonen groeien toch niet in zout grevelingenwater? Bij verdere navraag bleek dat het extra zout ook niet uit het Grevelingenmeer afkomstig was. Mijn vrouw, die het zout uit de losse pols had toege voegd, was even afgeleid ge weest doordat onze jongste juist op dat moment de onderkant van een vaas bloemen wat nader had willen bekijken. Maar de bonenboeren rond de grevelingse plas hebben blijk baar heel wat zorg en moeite met het water over hun akker. Zout grevelingswater lusten ze niet, en voor zoet water willen ze liever niet betalen. Daar is nogal wat om te doen. Onze minister van landbouw, die ook minister van visserij is, laat het partij kiezen afweten, want hij zit tussen zoet en zout in. Hij ziet de bui wel hangen, maar de boeren zien er nog veel meer hangenWaterschap en water staat staan niet geheel oog in oog naar de bewolkte hemel te staren waaruit rijke zoetwater buien op de doorweekte bone nakkers neerplenst. Betalen voor zoet water? Half bieten te lend, aardappelrooiend, mais- hakkend en uientrekkend Ne derland sopt kniediep door de natte misère. Je moet wel van heel goede huize komen om een overtuigend argument vóór be taald zoet water rond de Gre- velingen kwijt te kunnen op dit moment. Het kan verkeren! Ik neem nog een hap zoute bonen. Een hartigheidje wil er bij mij altijd in. POTTEKIJKER Het Landbouwschap heeft er woensdag 17 oktober in een gesprek met de Vaste Commissie voor Landbouw van de Tweede Kamer voor gepleit om de 60 miljoen die in 1985 beschikbaar is als kompensatie voor de afbraak van de mcb voor een deel direkt aan boeren en tuinders uit te keren en voor een ander deel te gebruiken voor struktuurversterkende maatregelen. De direkte uitkering - of 3A van het totaal - moet worden toegekend op basis van het aantal sbe's. Bij de struktuurmaatregelen wordt gedacht aan onderzoek op het gebied van de mestverwerking, het versterken van de technische en sociaal-ekonomische voorlichting, het ondersteunen van het praktijkonderzoek voor de tuinbouw en de ak kerbouw en het temporiseren van de afspraken over het medefinancie ren van het praktijkonderzoek door het bedrijfsleven. De Oosterschelde en het Markiezaatsmeer mogen voorlopig niet wor den aangemeld als watergebieden van internationale betekenis ("wet land"), waarover tussen een grote reeks landen afspraken zijn gemaakt (Conventie van Ramsar). De beslissing moet worden uitgesteld totdat de wettelijke procedures voor de bestemming en het beheer van deze gebieden zijn afgerond. Dit heeft het Landbouwschap laten weten aan minister Braks, die van plan is deze en enkele langs de Oosterschelde gelegen binnendijkse gebieden aan te melden als wetland. In een brief aan de bewindsman noemt het Landbouwschap trouwens de wijze van aanmelding onbevredigend. 4 Vrijdag 26 oktober 1984

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 4