Aardappelen in de Gemeenschap Marktontwikkeling zuivel Grotere invoer behoefte granen in de Sovjet-Unie V oorraadbak aard- appelpootmachines Algan wordt Asco Kooi reachvorken voor zeer zware lasten Agotrak Fiatagri-importeur af W ereldproduktie oliehoudende zaden omlaag dit jaar Druk op varkensmarkt houdt aan Van de grondstoffenmarkt Vee en Vlees in de Gemeenschap Bezoek van Case-dealers aan fabrieken Case landbouwtraktoren Het Amerikaanse ministerie van Landbouw verwacht dat de Sovjet unie in het oogstjaar juli 1984/juni 1985 een totale invoerbehoefte aan granen zal hebben van omstreeks 50 miljoen ton. Vergeleken met een maand eerder is de raming met 4 mil joen ton verhoogd. In 1983/1984 bedroeg de granenin- voer in de Sovjet-Unie omstreeks 32.9 miljoen ton. De tarweimport zal naar raming 26 miljoen ton bedra gen. een plus van 2 miljoen ton ver geleken met de eerdere raming. In 1983/1984 bedroeg de invoer van tarwe 20.5 miljoen ton. Aan voer- granen verwacht men een invoer van 23 miljoen ton 2 miljoen ton). In 1983/1984 bedroeg de invoer 11,5 miljoen ton. Er zal vooral een grotere behoefte bestaan aan broodgranen. Ook verwacht men dat de handel met de satellietlanden van groter omvang zal zijn dan "normaal". De reeds door de Sovjet-Unie aan gegane verplichtingen/kontrakten zouden rond de 28 miljoen ton lig gen. Het grootste deel daarvan zou nog voor december 1984 'verscheept moeten zijn. Tot nu toe werd meer tarwe dan voergraan ingevoerd. Het tempo van de invoer wordt in hoge mate be paald door de transport- en opslag mogelijkheden. Deze laatste zouden de laatste jaren nogal zijn uitgebreid. landbouwmechanisatie G.W. van Driel van Dorsten b.v., importeur van de Hassia aardappel- pootmachines, maakt bekend dat de machines van het type GLK thans voorzien kunnen worden van- een grote, eendelige voorraadbak. De machine krijgt hierdoor een in houd van 1100 kg. De rijafstand is bij deze eendelige voorraadbak niet verstelbaar: deze is afge3teld op 75 cm. De eendelige bak kan ook op reeds eerder geleverde machines worden opgebouwd. Voor nadere informatie kunt u kon- takt opnemen met de importeur. Postbus 1. 2130 AA Hoofddorp, tel. 02503 - 17041 of met de Hassia dea lers. Demonstratiedag korrelmais Op woensdag 24 oktober 1984, van 10 tot 16 uur, te Eke-Nazareth (tus sen Gent en Oudenaarde) op het be drijf van Chr. De Keukelaere, Pont- weg 5 (tel. 091/84.40.03). De demonstratie voorzien voor don derdag 25 oktober te Noorderwijk- Herentals is AFGELAST wegens onvoldoende rijpheid van het mais- graan. Vrijdag 26 oktober 1984 Rotterdam gaf maandag 22 oktober een licht herstel van de prijzen te zien, na de forse daling van de voor gaande week. Het weer heeft ervoor gezorgd dat men met rooien aan merkelijk achter ligt bij vorig jaar. Geleidelijk is men dat wat aan het inhalen geweest, vooral voor zover het weer dit toeliet. Weinig gunstig is dat in de weerbe richten al melding gemaakt wordt van mogelijk nachtvorst. De export is geleidelijk wat meer op gang gekomen, nu meer aardappelen beschikbaar kwamen. In de week tot 13 oktober werden ongeveer 24.000 ton konsumptie- en industrieaardappelen uitgevoerd. Uit Frankrijk wordt eveneens een wat vriendelijker iparkt gemeld. Ook daar is de uitvoer van meer betekenis geworden, zij het dat deze zoals steeds aanmerkelijk kleiner is dan de Nederlandse uitvoer en dat Frank rijk ook nog steeds aardappelen in voert. In de week tot 14 oktober gingen 5249 ton aardappelen naar EG-lan- den, waarvan 4307 ton naar Italië, terwijl 4738 ton naar derde landen Op 19 september jl. vertrok een groep Case dealers, met enkele mensen van Techno-Import naar de Verenigde Staten, met als hoofddoel, een bezoek aan de Case landbouw- traktorenfabrieken in de stad Racine in de staat Wisconsin. De achtdaagse reis heeft op alle be zoekers- een geweldige indruk ge maakt. Men heeft kennis gemaakt met mensen en hun mogelijkheden die nu en in de toekomst, gesterkt door financiële kracht, dóórgaan met het ontwikkelen/produceren en ser vice verlenen aan de modernste krachtbron in de landbouw, name lijk de landbouwtrekker. Bij dat ontwikkelen en toepassen van nieuwe technieken, maakt men ge bruik van ervaringen en uitvinden bij andere machines. Zie onder andere de toepassing van elektronika, waardoor belangrijke informatieverstrekking aan de chauffeur op (door hem) zelf te be- ALGAN het biologische zeewiere- nekstrakt staat in de belangstelling. De resultaten uit de praktijk van de land- en tuinbouw worden onder steund door proefverslagen van offi ciële proefinstellingen. Na een uitgebreid marktonderzoek is naar voren gekomen dat het beeld merk "de zeemeermin" vrij negatief wordt ervaren. Daar de naam "AL GAN" met het beeldmerk "de zee meermin" geassocieerd wordt, is be sloten om vanaf heden het ekstrakt te gaan verhandelen onder de naam "ASCO". Uiteraard blijft het zeewierekstrakt wat nu onder het merk "ASCO" verhandeld wordt, van dezelfde kwaliteit zoals u gewend bent ge weest. gingen, waarvan 4442 ton naar Al gerije. Ingevoerd werden 2013 ton aardappelen voor de industrie, af komstig uit België en 1664 ton kon- sumptieaardappelen, in grote hoofdzaak uit België. Veel Franse export naar Algerije heeft betrekking op Belgische aardappelen. Dat gaf aan de Belgische markt een vaster ondertoon, temeer omdat uit België ook aardappelen naar Duitsland verladen werden. De Britse aardap- pelraad wil de markt steunen, door interventie voorlopig 28.000 ton in oktober. Er zou een overschot zijn dit seizoen in de orde van grootte van 500.000 ton, zo verluidt het uit han delskringen. Anderen rekenen op* een overschot van 300.000 ton. In Duitsland wordt geleidelijk aan wat meer gerooid en ontstaat er een ruimer aanbod, dat prijsdrukkend werkt. Uit Beieren meldt men een vrij goede export naar Italië, die echter een prijsdaling niet voorko men kan. Kopers stellen zich overwegend te rughoudend op, gezien de hoge oogstverwachtingen. palen moment van bijvoorbeeld de hoeveelheid wielslip, etc. Waarom dat alles: Die vraag werd ook door de nederlandse dealers gesteld aan konstrukteurs en ont werpers van Case. Ook de europese boer zal in de na bije toekomst zich meer en meer be- wustworden van mogelijkheden en kosten van mens en machine. Daar bij kan men niet voorbij gaan aan nieuwe technieken, zoals: geavan ceerde transmissie (hydrashift) en elektronika (komputer). Beiden kunnen in kombinatie met krachtige en zuinige motoren zorgdragen voor snel werken tegen een minimum aan kosten. Van al deze zaken heeft men in Racine kennis kunnen nemen. Case heeft totaal 19.500 werknemers in dienst, waarvan ca. 11.300 in de Verenigde Staten. In de overzeese landen ca. 8.200 mensen. Men heeft in Noord-Amerika ca. 1.400 afzetkanalen en overzee 1.900. Kooi b.v. in het Noordfriese Vrou wenparochie, fabrikant van de Kooi-aap meeneemheftrucks en universeel toepasbare heftruck- voorzetapparatuur, is de produktie gestart van hydraulisch uitschuifbare vorken die lasten kunnen tillen tot 15 ton op 700 mm L.C. met drievoudige veiligheidsfaktor. De zeer zwaar uit gevoerde reachvorken maken het schadevrij en snel plaatsen van zware lasten in het midden van de laad vloer van vrachtwagens mogelijk. Het aanbrengen van ankerplaten onder de pallet kan veilig en pro bleemloos geschieden bij gebruik van een heftruck met Kooi-aap reachvorken. Tot eind september hebben melk veehouders in Nederland ongeveer 3% minder melk afgeleverd dan in de overeenkomstige maanden in 1983. In die negen maanden bleef de pro duktie van konsumptiemelk en kon- sumptiemelkprodukten ongeveer 2% bij vorig jaar achter, koffiemelk om gerekend tot melk inbegrepen. Op te merken was een toename van de invoer van konsumptiemelk in de eerste acht maanden van 1984 van ongeveer 6% vergeleken met vorig jaar. Tot eind september bleef de pro duktie van boter ongeveer 9% bij vorig jaar achter. Vooral de laatste weken is de boter- produktie ten opzichte van vorig jaar sterk gedaald. De afzet van boter naar de lidstaten van de Gemeenschap daalde met 15%, terwijl de uitvoer van botervet met 2% steeg. Niet onbelangrijke hoeveelhedep boter werden uit de partnerlanden ingevoerd, die deels werden uitgevoerd naar derde lan den. In de eerste acht maanden werd uit de lidstaten ongeveer 45.000 ton bo ter ingevoerd, 34% meer dan in 1983. De invoer van botervet uit de EG steeg met ongeveer 82% tot 23.567 ton. Tot 6 oktober werd 387.450 ton kaas geproduceerd, 7% meer dan in 1983. De uitvoer van kaas bedroeg in de eerste acht maanden 222.340 ton De industrie disponeert vooralsnog terughoudend. De biggenmarkt is flauw gestemd. Prijzen brokkelden sterk af. De slachtveeprijzen brokkelden licht af. De aanvoeren waren op de meeste marktplaatsen wat kleiner. Ossen en stieren ondervonden een goede belangstelling. Overigens vreest men een terugslag op de prij zen als de interventie stopt. Voor vleeskalveren gingen de prijzen fors omlaag. De wolveemarkt is lusteloos. De invoer van lamsvlees uit Ierland en Engeland drukt de markt, sterker dan de invoer uit Nederland. Met ingang van 1 januari 1985 zal Fiatagri Turijn de samenwerking met de huidige Fiatagri-importeur in Nederland. Agotrak b.v. te Apel doorn beëindigen. De import van Fiatagri-trekkers (Fiattrattori) en Fiatagri maaidor sers. (Laverda) zal vanaf die datum geschieden door een in Nederland nieuw te vestigen dochteronderne ming van Fiatagri. Fiattrattori S.. onderdeel van het Fiat konsern is toonaangevend op de Europese landbouwtrekkermarkt. Sinds 1979 is ze marktleider in Eu ropa en realiseerde in 1983 een marktaandeel van 15%. Laverda S.p.a. werd in 1975 binnen het Fiatkonsern opgenomen. Als fabrikant van maaidorsers heeft ze haar positie op de Europese markt sterk verbeterd en beschikt thans over een marktaandeel van 10%. Het Amerikaanse ministerie van landbouw verwacht voor het oogst jaar 1984/1985 een wereldproduktie van oliehoudende zaden van om streeks 184,9 miljoen ton. Deze ra ming kwam tot stand op basis van gegevens medio september en is ver geleken met de raming die eerder op gesteld was verlaagd. Hogere produktie van raap- en ka toenzaad zullen niet voldoende zijn om de geringere opbrengsten aan oliehoudende zaden in de Verenigde Staten en Brazilië te kompenseren. De raming van de sojaoogst in de Ver. Staten werd met 1.5 miljoen ton verlaagd tot 53.7 miljoen ton, vooral door te verwachten geringere op brengsten in het z.o. en w. van de z.g. Corn Belt. vergeleken met 210.665 ton in 1983 en 206.450 ton in 1982. Het aandeel dat naar de EG landen ging steeg van 166.612 ton in 1983 tot 176.632 ton in 1984. De uitvoer van niët-mager melkpoe der naar de EG landen daalde in de eerste acht maanden ten opzichte van vorig jaar met 13% tot 5344 ton. Daarentegen steeg de uitvoer naar derde landen met ongeveer een kwart tot 132.114 ton. vdW De grootslachterijen hebben de roepprijzen voor de in de week tot 19 oktober overgenomen varkens met 5 tot 10 cent verlaagd. De roepprijzen van de verschillende organisaties liepen van 4,30-4,45 per kg voor geslachte varkens, 63/ 90 kg, basis af-boerderij, kl. EAA en inklusief BTW. In de vleesgroothandel worden de prijzen opnieuw verlaagd. Het ver bruik is weinig bevredigend. Deze week zal dat door verschillende z.g. "akties" in nog wel sterker mate het geval zijn. In de partnerlanden Duitsland en Frankrijk was de afgelopen week van een eveneens aflopende markt spra ke. Mede doordat per 1 november het varkensvlees uit de partikuliere opslag vrijkomt, is met een aanhou dende druk op de varkensmarkt te rekenen. Slachtveemarkt De slachtveemarkt was prijshoudend en op enkele marktplaatsen werden zelfs wat hogere prijzen gerealiseerd. De uitvoer van rundvlees was bevre digend. Per 16 oktober evenwel zijn de toe slagen op de uitvoer naar derde lan den, de z.g. restituties verlaagd, alt hans voor stieren en vlees van stie ren. Vooralsnog kan de uitvoer van koeien en koeievlees profiteren van de hogere restituties. De aktiviteit op de markt voor grondstoffen voor de veevoeder in dustrie en ook in de afzet naar de eindverbruikers is momenteel van meer betekenis dan weken achtereen het geval is geweest. Wel wordt van de kant van de veehouders wat voorzichtiger gedisponeerd. De sterk verlaagde prijzen voor Franse mais. levering de laatste maanden van het jaar, hebben tot ruimere aankopen geleid. De soja- prijzen liepen verder op. Maisgluten blijven tegen akseptabele prijzen verkrijgbaar, ook voor latere leve ringen. Er is al een en ander gedaan uit Ne derlandse produktie leveringen Ie kwartaal 1985. Raapschroot liep vrij fors in prijs op. mede door de ontwikkeling van de sojaprijzen. Kokos was vrij duur. doch werd wat getemperd door palmpit. In de prijzen voor mais- voermeel kwam weinig verandering. Lucerne en gras liep in prijs op. De markt voor tapioka is rustig, het aanbod in pulp is ruim voldoende, ook al door aanbod tegen interes sante prijzen voor brokjes uit Duits land en Frankrijk. Britse gerst en voertarwe blijven re delijk gevraagd, evenals haver. PAO-kursus "Numerieke methoden voor de verwerking van ekologische gegevens" Het Bureau PAO-LH organiseert in overleg met PAO-Natuurweten- schappen een kursus over: "Nume rieke methoden voor de verwerking van ekologische gegevens". De kursus zal in Wageningen wor den gehouden op 10, 11,12, 19, 20 en 21 december 1984. Nadere inlichtingen en een inteken formulier zijn op verzoek verkrijg baar bij het bureau PAO-LH (ing. F. Appel). tel.: 08370 84094 84093 /84092. 21 Duitsland De varkensmarkt in Duitsland is af lopend. Maandag 22 oktober meldde Hamburg een luie handel met op nieuw lagere prijzen. De voorsprong ten opzichte van vorig jaar is inmid dels tot 10 a 12 Pf gedaald. Begin voorgaande week werd in Sleeswijk Holstein voor kl. II een gemiddelde genoteerd van DM 3,63 (-14 Pf) wat 18 Pf meer is dan vorig jaar. Nog wat sterker dalingen deden zich voor in Nedersaksen en Nor- drhein-Westfalen. De gemiddelde prijs voor geheel de Bondsrepubliek was DM 3.71-3.73 of 10-12 Pf lager dan voorgaande week en 18-20 Pf hoger dan vorig jaar. Maandag meldde Weser-Ems een ruim aanbod en opnieuw wat aflo pende prijzen. Een stabilisatie van het prijspeil lijkt nog niet in zicht. Voor slachtvee was de markt vrij vast gestemd, vooral door een vriendelijker gestemde markt voor stieren. Voor koeien was de markt flauw. Vergeleken met vo rig jaar zijn de prijzen 25-30 DM/100 kg lager. Ook voor vette kalveren liepen de prijzen op. Marktnoteringen varkens kl. C DM 325,90 tot DM 379.80 vergeleken met DM 330,60 tot DM 376,30 voor gaande week. Varkens buiten de markt om noteerden voor kl. E DM 406-460; Kl. I DM 386-434; kl. II DM 362-408. Frankrijk De varkensmarkt was aflopend. Men verwacht na 1 november, na de wij ziging in de mcb's op wat betere prijzen voor Franse varkens, doordat de offertes uit Nederland en Duits land door de gewijzigde mcb's hogér zullen uitvallen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 21