VOOR M? VROUW Kerncentrales oplossing voor Zure Regen? Leven en werken met de komputer Kursus: "Kijk op koöperatie" uit de. P-j/z.-ageoda Duits onderzoek Ontdekking Radio-aktiviteit Tweede centrale in Zeeland Gesmeerde boterafzet... onder redaktie van de Redaktiekommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zee land en Brabant Redaktieadres: Mevr. L.J.de Regt - van Maldegem Anna Mariaweg 1, 4494 PB Geersdijk Ook vrouwen?? Ja.... natuurlijk ook vrouwen!!! De komputer.... ook binnen de Net ïrlandse Bond van Plattelandsvrouwen een geheel nieuw thema. Maar wel een thema dat zeer positief is ontvangen in de provincies en ook bij het Ministerie van WVC, die de Bond in het kader van de Werkgroep Emancipatie Stuurgroep een subsidie heeft toegezegd op de aanschaf van de komputers. Waarom een komputerkursus? De informatika-technologie is niet meer weg te denken uit onze maat schappij. Radio, televisie, telefoon, en overstelpende hoeveelheden ge drukt materiaal maken reeds deel uit van ons dagelijks leven. De komputer - een informatie ver werkende machine - begint steeds meer zijn entree te maken in de huiselijke omgeving. De schoolgaande jeugd krijgt (bin nenkort) komputerkunde, huishou delijke apparatuur wordt voorzien van micro-procëssoren, de spellet- jes-komputer wordt populair en last but not least, de hobby of home- kompu.ter is aan een niet te stuiten opmars begonnen. Het gevolg is dat ook de vrouw in haar werk binnen en/of buitenshuis gekonfronteerd zal worden met de komputer. Als echter kennis en inzicht ontbreken, dan ontstaat er zo een achterstands situatie. Belangrijke aspekten van die situatie zijn: zelf geen profijt hebben van een komputer. niet kunnen oordelen over voor/nadelen betreffende dit on derwerp. afhankelijkheid van de "kompu- ter-alles-we£ers". niet kunnen begeleiden van de schoolgaande kinderen, enz. Wat wordt er behandeld in zo'n kom puterkursus? De komputer in de brede zin. Niet het elektronisch apparaat staat cen traal, maar de mens in de relatie tot de komputer. Dan komen de volgende leerdoelen aan bod: het verkrijgen van inzicht in de werking van de komputer, even wel zonder technische detaille ring. het leren omgaan met een micro- komputer. alsmede beginselen leren van de komputertaal BA SIC en het zelf schrijven van eenvoudige programma's. de toepassingen van de verschil lende soorten komputers worden behandeld, vooral toegespitst op de huishoudelijke sfeer. een stukje konsumentenvoorlich- ting: is de aanschaf van een komputer zinvol? Zo ja, welke? het aangeven van een vervolg- mogelijkheid. Wijzigingen blijven echter nog mo gelijk. Hoe vullen we deze kursus in? Door de opstarters(sters) van deze kursus is de volgende konstruktie bedacht. De Bond selekteert vanuit haar midden de kursusbegeleidsters. IVIO leidt deze dames op in een aantal sessies. De begeleidsters gaan regionaal deze kursus geven. Er wordt een kursusboek aange boden. Konkreet: 1. Het Hoofdbestuur van de Bond heeft aan elk Provinciaal Bestuur gevr agd een of twee mensen voor te dragen, die aan enkele kriteria dienden te voldoen. 2. Opleiding bestaat uit: 4 kursusdagen in oktober en november 1984; binnen het IVIO-instituut in Lelystad. een deel van de kursus wordt thuis voorbereid. het regelmatig oefenen met een micro-komputer. 3. 4. De begeleidster gaat deze kursus (door) geven in de eigen provin cie. Zij krijgt de beschikking over een micro-komputer, een printer, een kursus-handleiding en zij heeft de mogelijkheid om pro blemen voor te leggen aan de koördinator van IVIO, Lelystad. Zowel uit de provincie Zeeland als uit de provincie Noord-Brabant doen 2 dames aktief mee. (En aktief... dat mag je best zeggen voor iemand die meedoet en in Sas van Gent woont. Reken maar eens uit hoe vroeg je uit de veren moet om REDAKTIE/SEKRETARIAAT: AD PHERNAMBUCQ Jeugdwerkburo Zeeland, Korte Kerkstraat 10, Goes. Olie- en gasgestookte elektriciteitscentrales leveren een grote bijdrage aan de zure regen, die ook nadelige effekten heeft voor de landbouw. Kerncentrales lijken in deze vrijuit te gaan. Er zijn echter duidelijke aanwijzingen dat ook de "schoon" geachte kerncentrales het effekt van zure regen versterken. Zure regen Onder1 de huidige omstandigheden is elke druppel neerslag, hoe zuiver ook, reden tot zorg. Al of niet zuur, op dit moment zal het vele boeren een worst zijn. als het maar droog blijft. Zure regen blijft een probleem. Hoewel de deskundigen elkaar nog aardig in de haren zitten over de precieze oorzaken en gevolgen, zijn ze het in grote lijnen wel eens. Zure regen wordt veroorzaakt door de uitstoot van zwaveldioxide en stik stofoxiden. De bijdrage van de in tensieve Veehouderij met de uitstoot van ammoniak blijft vooralsnog dis- kussiepunt. Wel is inmiddels ook duidelijk dat Ozon. het effekt van de verzurende stoffen op planten versterkt. Zo zijn er meer stoffen die het effekt van de verzuring kunnen versterken. Zwaveldioxide wordt met name door verbranding van fossiele brandstof fen in de atmosfeer gebracht. Olie- en kolengestookte elektriciteitscen- Vrijdag 26 oktober 1984 trales zijn belangrijke boosdoeners maar ook de verwerkende petro chemische industriën. Het verkeer is met name een belangrijke producent van stikstofoxiden. Elektriciteitsopwekking met kern centrales wordt met als alternatief naar voren gebracht om olie- en ko lengestookte centrales te vervangen. Kerncentrales hebben weliswaar het (voor een deel van de bevolking onoverkomelijke) probleem van de radióaktieve afvalstoffen, maar he ten voor het milieu aardig schoon te zijn. Zo er stoffen vrijkomen, dan zou dit in zulke geringe hoeveelhe den zijn, dat effekten daarvan ver waarloosbaar worden geacht. Recent duits onderzoek geeft aan wijzingen dat we bij dit laatste vraagtekens mogen plaatsen. De bioloog professor Reichelt heeft min of meer bij toeval een tamelijk sen sationele ontdekking gedaan: kern- tijdig (10.00 uur) in Lelystad te arri veren en dan 's avonds weer naar huis). Voorafgaand aan de "echte" kursus was er een informatie-ochtend, waarbij alle betrokkenen (leden vanuit het Hoofdbestuur, leden van de Provinciale Besturen, de opstar- ters(sters) van de kursus, de heren van het IVIO, en de kursusbege leidsters) uitgenodigd waren. Naast de kennis-making zijn de za kelijke kanten van het geheel goed doorgesproken. Op 1 oktober is dan de kursus van start gegaan. De "schrijver" van het boek leven en werken met de kompu ter, E. Roelofs, is tevens ortze kur- susleider. Tijdens deze eerste kursus-dag is het eerste "blok" van het boek behan deld: inhoudend een stukje inzicht in: de ontwikkeling van de komputer het maatschappelijk effekt van de komputer informatie-verwerking m.b.v. komputers de programmeertaal BASIC. BASIC is een afkorting van het En gelse Beginners All purpose Symbo lic Instruction Code. Vrij vertaald: een programmeertaal die door beginners, mensen met weinig komputerervaring, geleerd kan worden. Dus.... wie weet... ook bestemd voor U. We komen later graag nog eens terug op dit onderwerp, wanneer we de kursus hebben voltooid. Hopelijk worden we voldoende opgeleid om verantwoord "de boer op te kunnen" met deze kursus. Mia de Jonge-Lako, Sas van Gent Sari Ross-Koeman. Kapelle Tilly Hooyberg-Spaans, Hoogerhei- de Leny Wils-Simons, Hoogerheide centrales zijn waarschijnlijk mede schuldig aan zure regen. Reichelt heeft de schade aan duitse bossen in de deelstaat Baden - Würtemberg in kaart gebracht door de mate van tantasting van naaldbomen in ver schillende klassen in te delen en ver volgens op kaarten in te tekenen. Zo ontstaan kaarten met patronen ge vormd door z.g. "isomalen" (lijnen die punten met een gelijke ziekteg raad met elkaar verbinden) en tus senliggende vlakken. Zo ontstonden rond industrieterrei nen schadezones in de vorm van ei landen en uitwaairende vaandels. Deze schadepatronen kloppen pre cies met de uitstoot van verzurende stoffen van de aanwezige industriën. Reichelts onderzoek levert dus een goede methode op om veroorzakers van bossterfte aan te wijzen. Tijdens het bosonderzoek en de kar tering stuitte Reichelt op schade-ei- landen die niet te verklaren waren omdat er nauwelijks zwaveldioxide of stikstofoxide - - uitstotende in dustriën in de buurt lagen. Na he ronderzoek bleek er een niet voor mogelijk gehouden medeschuldige: de kerncentrale in Obrigheim. Ver der onderzoek in de omgeving van andere centrales bevestigden dit beeld. De ontdekking van Reichelt deed natuurlijk de vraag opkomen hoe het kon dat deze verschijnselen zich voordeden. Verschillende onderzoeken hebben erop gewezen dat er in de omgeving van kerncentrales sprake is van een verhoogde concentratie aan radió aktieve stoffen.* Radio-aktieve stoffen kunnen op twee manieren schadelijk zijn: ten eerste door hun straling van buite naf. ten tweede door hun binnen dringen in organisch weefsel. Voor beschadiging van b.v. bomen zijn door direkte effekten hoge concen traties van deze stoffen vereist. De agrarische kommissies van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen en de Chr. Plattelandsvrouwenbond, de Katholieke Vrouwen Organisatie en de werkgroep vrouwen in het agrarische jongerenwerk organiseren in samenwerking met de N.C.R. een kursus over koöperaties. Op 25 oktober 1983 werd voor alle agrarische vrouwen in Zeeland een studiedag "Hé agrarische vrouw is de koöperatie ook van jou" georgani seerd. Op deze studiedag was weinig gelegenheid om dieper in te gaan op het funktioneren van de koöperaties, evenals op verantwoordelijkheden van bestuurders en rechten en plich ten van de leden. Om hieraan aan dacht te kunnen besteden en eens stil te staan bij koöperaties in het alge meen wordt deze kursus georgani seerd. Het programma le bijeenkomst: 1-11 -'84 wat is een koöperatie, hoe zijn ze ontstaan wat is het fundamenteel verschil met een niet-koöperatieve on derneming in welke sektoren werken koöpe raties. 2e en 3e bijeenkomst: 8-11-'84 en 15-11 -'84 hoe funktioneert een koöperatie. wetgeving, statuten, financiering, aansprakelijkheid, rechten en verplichtingen van de leden, verantwoordelijkheden van bes tuur en raad van toezicht. 4e bijeenkomst: 22-11 -'84 exkursie met als thema: hoe funktioneert een koöperatie in de praktijk. Deze exkursie zal waarschijnlijk een dag in beslag nemen. In de kursus is nog alle ruimte voor de kursisten om ei gen wensen/onderwerpen e.d. in te brengen. Vandaag opgave nog mogelijk bij: mw. B. de Koeyer-v.d. Ree tel. 01153-1301. mw. C. Timmerman-Aarnoutse, tel. 01192-1432. mw. A.C. de Rijke-Dobbelaere. tel. 01177-1533. dhr. A. Phernambucq, Jeugd werkbureau Goes, tel. 01100-11130. 26 oktober - Afd. Walcheren: gaat bowlen in de "Kaasboer" te Bigge- kerke. Tijd: 20.30-22.30 uur. Opgave bij Johan Janse (01188-3132) of Pe tra Jasperse (01185-2613). 2 november - Afd. Zevenbergen: houdt een dropping. Vertrek om 18.30 uur bij het standbeeld van de pratende vrouwtjes op de markt te Zevenbergen. 2 november - Afd. Tholen/St Phi- lipsland: houdt haar algemene le denvergadering in de Gouden Leeuw te Scherpenisse. Aanvang: 20.00 uur. Half november - Afd. 's Heer Abts- kerk/Nisse e.o.: houdt een mode show en een playbackshow. Opgave vóór 24 oktober bij Piet Minnaard (tel. 01103-1472). 1 december - P.J.Z.-Bowlingkompe- titie: Deze kompetitie wordt gehou den op zaterdag 1 december te Goes. Tijd: 17.00 uur. Tot 21.00 uur. Op gave van de teams vóór 15 oktober bij: Eric Bostelaar, Raadhuisstraat 29 te 's Gravenpolder (tel. 01103-1236). 7-8-9 december - Afd. 's Heer Abts- kerke/Nisse e.o.: organiseert een weekend naar "Sporthuis Centrum". Kosten 45,— Opgave vóór 16 ok tober bij Herman Hannewijk tel. 01106-1589. Reichelt meent echter, en heeft daarvoor door onderzoek ook dui delijk aanwijzingen, dat een lage ra dio-aktiviteit en een gering zwavel dioxidegehalte in samenhang met elkaar zorgen voor een belangrijke verscherpte schadelijke concentratie van plantgiftige stoffen. Het opmerkelijke onderzoek van Reichelt heeft de gemoederen in middels aardig in beweging ge bracht. Uiteraard zijn er nog onze kerheden en is kritiek niet uitgeb leven. Duidelijk is wel dat we kerncentra les, als alternatief voor kolen- en oliegestookte centrales, kritisch moeten benaderen. De Regering heeft plannen om in Zeeland een tweede kerncentrale te bouwen. Het lijkt zinvol dat ook de georganiseerde landbouw zich bezint over deze plannen, want de effekten van zure regen beperken zich niet tot duitse bossen. AP. Op zoek naar een uitweg voor de Europese boter-overschotten, is men in Groot-Brittannië zopas met een nieuwigheid op de markt gekomen: een koelkast-smeerba re boter. Tot nog toe was deze eigenschap het monopolie van margarine. Naar verluidt zou het fabrikatie- geheim liggen in de toevoeging van een beetje plantaardige olie tijdens het boterproduktieproces. Hiermee vangt men twee vliegen in één klap: de boter wordt in alle omstandigheden smeerbaar en bovendien wordt de prijs gedrukt met, naar men zegt, 5% t.o.v. de klassieke boter. 1

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 19