W.P.N. Fokdag in Nieuwvliet Egypte wil landbouw naar Nederlands model Braks bepleit meer samenwerking in Agro-industrie Invoering weduwnaarspensioen en uitkering gezinsverzorging bij Bedrijfspensioenfonds Landbouw Verlaging keurlonen noodzakelijk Bestaande meewerkwinstregeling handhaven De Egyptische land- en tuinbouw kan de eigen bevolking niet van voldoende voedsel voorzien. Ongeveer vijftig procent van de levens middelen moet worden ingevoerd. Er is een ambitieus zevenjarenplan opgesteld dat een volledige zelfvoorziening beoogt. Doel is om te ko men tot hogere produkties in de bestaande landbouwgebieden en ver groting van het landbouwareaal in de woestijn. Het is de vraag of het zal lukken, want de bevolkingstoename is spektakulair: per jaar komen er anderhalf miljoen mensen bij. Egypte telt nu 47 miljoen inwoners. Vorige week is minister ir. G. Braks van Landbouw op bezoek geweest in het land aan de Nijl. Hij heeft er besprekingen gevoerd met zijn kol- lega van Landbouw en Voedselvei ligheid. dr. Youssuf Wally en vele anderen, bij wie de chef-staf van het leger. Braks heeft bij de Egyptenaren grote belangstelling voor de Neder landse landbouw waargenomen en ook behoefte aan samenwerking. Door zijn aanwezigheid heeft hij het Nederlandse bedrijfsleven een flinke steun in de rug kunnen geven tijdens handelskontaktbijeenkomsten in Cairo en Alexandrië. "Kommercieel lopen de zaken uit stekend". aldus Braks bij zijn terug keer op Schiphol zondagmorgen jl. Aan voedings- en genotmiddelen eksporteerde Nederland vorig jaar voor een bedrag van 376 miljoen, ruim eenderde van de totale eksport naar dat land. In omgekeerde rich-., ting ging voor een waarde van bijna 400 miljoen, waarvan voor 29 miljoen land- en tuinbouwproduk- ten. Nederlands vee De Egyptenaren willen hun land bouw ontwikkelen volgens het Ne derlands model. Dat wil zeggen dat zij willen investeren in mensen via onderwijs, voorlichting en onder zoek. Tegelijkertijd willen zij meer aandacht besteden aan verwerking van de produkten en aan kwaliteits- kontröle. Meer nog dan op de plan taardige produktie worden aksenten gelegd op de veehouderij. Het viel de minister op dat het Nederlandse melkvee - en dan niet specifiek de Holstein - heel goed staat aange schreven. Met name het overleven van de kalveren uit het zwartbonte Nederlandse vee is goed. Daarnaast gaat de ontwikkeling van de pluimveehouderij onverminderd door. Voor Nederland ligt er een grote markt voor broedeieren en eendagskuikens. Verder vestigt men sterk de aandacht op de ontwikke ling van de tuinbouw. Opmerkelijk is de rol van het leger bij deze verbetering van land- en tuin bouw. "In vredestijd is het leger heel nadrukkelijk belast met civiele pro- jekten. Het blijkt dat juist het leger door kennis en discipline in staat is een groot aantal projekten wat mak kelijker aan te pakken dan partiku- liere bedrijven. Een handikap is ook de kleinschaligheid van de agrarische sektor", aldus Braks. Geld ontwikkelingshulp bleef onge bruikt Tot zijn verbazing ontdekte minister Braks dat Nederlands geld van het ministerie van Ontwikkelingssamen werking voor projekten in Egypte vorig jaar geen bestemming heeft gevonden. Het gaat om 70 miljoen, dat ongebruikt in Den Haag ligt te wachten. Oorzaak daarvan is gebrek aan projekten welke door de Egyp tische autoriteiten moeten worden aangemeld in Den Haag. Minister Braks: "Onze opdracht is nu om weloverwogen en gekoördineerd de financiële regelingen van de depar tementen van Ekonomische Zaken en Ontwikkelingssamenwerking in een totaalpakket onder te brengen. Wij moeten geen gelden ongebruikt laten liggen in Den Haag, terwijl wij aan de andere kant in de kommer- ciële sfeer voortdurend met nogal strenge voorwaarden moeten optre den. Het vreemde is dat ik in Egypte tientallen projekten ben tegengeko men welke aan de ontwikkelings doelstellingen voldoen. Het is moge lijk de zwaksten in de samenleving te helpen, zeker via koöperaties, zoals nu ook al gebeurt". BAB Minister Braks van Landbouw en Visserij heeft dinsdag tijdens de door hem geopende internationale vakbeurs intensieve veehouderij in Utrecht gepleit voor meer samenwerking van bedrijven om te komen tot een gemeenschappelijke aanbieding en/of uitvoering van projekten. Daardoor kunnen volgens hem deuren worden geopend die voorheen gesloten bleven. Braks zei van mening te zijn dat het Nederlandse bedrijfsleven nog onvoldoende inspeelt op bestaande eksportmogelijk- heden. "We missen nog kansen die door het buitenland wel gegrepen worden". Voor een land als Nederland liggen er volgens de bewindsman voor de toeleverende industrie mogelijkheden bij de opbouw van pro- duktiepotentieel in een aantal ontwikkelingslanden. In samenwerking met minister Schoo (Ontwikkelingssamenwerking) wil hij de bedrijven ook nadrukkelijker op die mogelijkheden gaan wijzen. Braks zei te denken aan fokmateriaal, broedeieren, deskundigheid, apparatuur, stallen en veterinaire produkten. De minister waarschuwde tijdens de grootste vakbeurs in de wereld op het gebied van intensieve veehouderij voor uitbreiding van deze sektor in ons land. Het is wel begrijpelijk dat individuele melkveehouders die worden getroffen door de superhef fing proberen over te stappen op een of andere vorm van intensieve vee houderij, maar uitbreiding brengt op dit moment grote risiko's met zich mee, aldus Braks. Verdere uitbrei ding van de pluimveehouderij kan volgens hem opnieuw leiden tot een totale verstoring van de markt. Braks: "Geen aantrekkelijk toe- komstperspektief'. "Voor deze sek tor is een pas op de plaats nü aan te bevelen". Voor de intensieve vee houderij dreigt vooral het probleem van de mestoverschotten. Braks he rinnerde aan de op Prinsjesdag be kendgemaakte plannen van hem en zijn kollega Winsemius (Milieu) om Het bestuur van het Bedrijfspensioenfonds voor de Landbouw (B.P.L.) heeft besloten met ingang van 1 januari 1985 een weduwnaarspensioen in te voeren. Dat houdt in, dat aan een weduwnaar, wiens echtgenote in loondienst in de agrarische sektor werkzaam was en die uit dien hoofde bij het B.P.L. verzekerd was, bij haar overlijden een pensioen wordt toegekend. De betrokken weduwnaar behoeft derhalve niet zelf werk zaam te zijn in de agrarische sektor om voor een dergelijk pensioen in aanmerking te komen. ging van de ingegane en uitgestelde pensioenen per 1 januari a.s. met 5% (hiermee wordt een bijdrage gele verd tot oplossing van de problema tiek van de pensioenbreuk) en de uitbetaling van een ekstra uitkering in 19,85. Deze uitkering zal als ge schenk worden verstrekt. Met name de lagere pensioenen zul len een ekstra aanvulling krijgen. Dit komt neer op het volgende: t/m 50,- p.m. pensioen, een beta ling van 105,belastingvrij 50,- t/m 100,- p.m. pensioen, een betaling van f 135,- belastingvrij 100.- t/m 150,- p.m. pen sioen, een betaling van 180,- belas tingvrij ƒ150.- t/m ƒ200.- p.m. pen sioen. een betaling van ƒ210,- belas tingvrij ƒ200,- t/m ƒ300,- p.m. pen sioen, een betaling van 300,- belas tingvrij 300,- t/m 500,- p.m. pen sioen, een bedrag gelijk aan een 13e maand belastingvrij 500,- p.m. pensioen, een 13e maand, waarvan 500,- belasting- vrij. Hiermee heeft het B.P.L. een begin gemaakt met de gelijkberechtiging van man en vrouw in de pensioenre geling van dit fonds, vooruitlopend op overheidsmaatregelen, die in dit kader verwacht kunnen worden. Een weduwnaar heeft - in tegenstel ling tot een weduwe - (nog) geen aanspraak op een wettelijk bodem pensioen krachtens de Algemene Weduwen- en Wezenwet. Bovendien is door het bestuur van het B.P.L. besloten - gedurende een proefperiode van twee jaar - een uit kering van 1.000,- per maand toe te kennen, indien de echtgenote van een bij het B.P.L. verzekerde man met één of meer kinderen beneden de 14 jaar komt te overlijden. De uitkering geschiedt tot het tijd stip, dat het jongste kind 14 jaar wordt dan wel na een uitkeringspe riode van twee jaar. Het bedrag wordt toegekend aan het (de) kind(eren) en betaald aan de verzorger. Voor de vrouwelijke ver zekerde werd deze mogelijkheid niet gekreeërd omdat in zo'n situatie recht op een A.W.W.-uitkering bes taat. Een derde belangrijke beslissing van het bestuur B.P.L. betreft de verho- de mestproblematiek aan te pakken. Met name voor de varkenshouderij zal dat volgens hem leiden tot ver zwaring van de kosten. "Elke procent uitbreiding van de omvang van de varkenshouderij kan de bedrijfstak miljoenen guldens gaan kosten in de mestafvoer. Bovendien is een nog verdere uitbreiding met daaraan ge koppeld vergroting van het mesto verschot uit milieu-oogpunt onaan vaardbaar'" aldus Braks, die daaraan toevoegde dat de konklusie daarom niet anders kan luiden, dat er op dit moment geen ruimte is voor uitbrei ding van de produktie. Kwaliteit Hij verklaarde opnieuw dat de vee houderij het moet zoeken in verbe tering van de kwaliteit van de pro dukten. "Door de stagnerende toe name van de vraag en door het feit dat de Europese Gemeenschap nu voor vrijwel alle veehouderijpro- dukten zelfvoorzienend is, staan de Nederlandse producenten steeds meer in konkurrentie met hun kolle ga's in andere lidstaten. Produktie- uitbreiding in ons land gaat dan ook vaak ten koste van de produktie el ders. Het is begrijpelijk dat het bui tenland de ontwikkelingen in ons land met een kritische blik volgt. Het is mede daarom van groot belang om produkten van een uitstekende kwa liteit te leveren". Het is zaak, aldus de bewindsman,'dat de Nederlandse producenten naar de deelmarkten, die hun eigen eisen stellen aan de kwaliteit van het produkt, duidelijk-, heid, overzichtelijkheid en kwali teitsgaranties bieden. Het Landbouwschap heeft er bij de Tweede Kamer voor gepleit om in de fiskale wetgeving de zogenaamde meewerkwinstregeling voor de op het bedrijf meewerkende vrouw te handhaven. In het wetsontwerp derde fase tweeverdieners, dat vorige maand bij het parlement is ingediend, wordt voorgesteld deze meewerkwinstregeling te vervangen door een meewerkaftrek voor de echtgenote. Deze meewerkaftrek, die bij de zelfstandigenaftrek van de ondernemer wordt geteld, is afhankelijk van het aantal meegewerkte uren. bestaande regelingen nu verande ringen worden aangebracht. De door het kabinet aangekondigde individualisering in de sociale pre miesfeer per 1 januari a.s. heeft voor zelfstandigen een lastenverzwarend effekt. Het Landbouwschap vindt dat deze lastenverzwaring in diezelf de sociale premiesfeer gekompen- seerd moet worden. Dat kan binnen de bestaande meewerkwinstregeling. Wel moet de thans geldende pre- miegrens voor het gezamenlijk inko men dan gehandhaafd blijven. Het Landbouwschap vindt dat de voorgestelde meewerkaftrekregeling geen recht doet aan de wens om de meewerkende vrouw een meer zelf standige inkomenspositie te geven. Naar de mening van het Landbouw schap moet de meewerkende vrouw recht krijgen op een eigen zelfstan digenaftrek. In afwachting van de door het kabinet aangekondigde studies over de positie van de mee werkende vrouw acht het Land bouwschap het onjuist dat er in de Vrijdag 26 oktober 1984 DeZeeuws-Vlaamse fokkersvereni ging van het Warmbloed Paarden stamboek Nederland houdt op 3 no vember haar jaarlijkse fokdag. Zoals de laatste jaren gebruikelijk is vindt deze fokdag plaats in de ma nege van P. Riemens in Nieuwvliet en begint 's morgens om 10 uur. Voor de keuringen in de diverse rubrieken zijn veel meer paarden aangemeld dan vorig jaar. De organisatoren hebben ook de Belgische zusterorga nisatie N.F.W.P. uitgenodigd, met als resultaat, dat een twintigtal paar den op de keuring de krachten zal meten met de nederlandse kollega's, wat dan met name de eksterieur- beoordeling betreft. De Zeeuws- Vlaamsè fokdag geniet veel bekend heid door haar veulenkeuringen, waarvan er dit keer een rekordaantal zijn aangemeld: 27 merrieveulens en 15 hengstveulens zullen acte de pre sence geven. Een ander bekend aspekt van deze keuringsdag is de handel die er vaak veel plaatsvindt. Tien veulens van buiten het Zeeuwse fokgebied zullen te koop aangeboden worden, terwijl ook van het keuringsmateriaal onge veer een tiental paarden te koop is. In het middagprogramma zijn de rubrieken "bestgaand rijpaard" en "beste prestatiepaard" opgenomen. In de eerstgenoemde rubriek worden de paarden onder het zadel beoor deeld in stap, draf en galop, terwijl in de tweede rubriek daarbij ook gelet wordt op vermogen en techniek van het paard om te springen. "Teneinde de konkurrentiepositie van de slachterijsektor in Nederland ook in de toekomst te handhaven, is een verlaging van de keurlonen noodzakelijk. Uitgangspunt bij deze verlaging zal zijn dat binnen de bud gettaire mogelijkheden toegewerkt zal worden naar een 50% overheidsfi nanciering van de vleeskeuring". Ook een doelmatige inzet van het ceuringspersoneel zal moeten bijdra gen aan de beoogde kostenbesparin gen bij de reorganisatie van de vlees keuring. Het tarievensysteem zal daarom een sturingsmechanisme moeten bevatten dat het mogelijk maakt deze doelmatige inzet in het samenspel tussen bedrijf en keu ringsdienst te bevorderen. Dit o.m. schrijft staatssekretaris A. Ploeg (landbouw en visserij) aan de voorzitter van de Vaste Kommissie voor Landbouw van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal. Het huidige staffelsysteem wordt af geschaft en vervangen door één ta rief per diersoort. Dit tarief gaat in per 1 januari 1985. Tenslotte zal de doelmatigheid van de vleeskeuring worden bevorderd. 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 15