Peenkommissie N.T.S. de nar\^/ kas\ weekstaat energieverbruik Kwaliteit Gerbera's van steenwol beter Koeltransport zeer sterk in opkomst Witlofkommissie N.T.S. legt onderzoekswensen op tafel Engelse hardfruit- oogst hoger Een verlate pluk op de Bevelanden 11 Zorgen om de oogst te bergen hebben niet enkel de akkerbouwers; ook de groentetelers hebben last van de door de regen doorsopte akkers. De nog te velde staande gewassen op WAL CHEREN gaan er dagelijks op achteruit. Zo ziet men de laatste bladgewassen gewoon wegrotten, en de herfstbloemkool hangt plaatselijk slap in de kleren als gevolg van de verrotte wortels. Het grootste tuinbouwgewas waarbij akkerbouw en tuinbouw elkaar het meeste raken, de uien, staan er ho peloos op rijtjes bij. en als er geen spoedig herstel in het weerbeeld komt zullen nóg vele kg uien verlo ren gaan Er mag dan via landbouw schap en overheid een helpende hand worden geboden bij het aan trekken van hulp, door middel van landarbeidskrachten die werkeloos zijn. maar als hier bij de tarieven van worden berekend die de CAO aan geeft, dan zullen de gemaakte kosten de opbrengsten overtreffen. Er zal daarom weinig gebruik van worden gemaakt in onze streek, zo verwacht ik. Voor onze winterbloemkoolpercelen komt het nu wel aan op een goede ontwatering, maar de groei zit er goed in. De meeste staan er goed bij en van sommige hoor je dat het ge was zwaar zat is. Hierover moet men echter niet te snel ongerust zijn want over het algemeen worden het de beste. Door het natte weertype is bij menig preiteler het spuiten tegen bladvlekkenziekte niet uitgevoerd. Vanwege de enorme toename van koelvracht is het van groot belang dat de verdere ontwikkeling van adequate vervoermiddelen en -methoden voor koelvracht voortvarend ter hand wordt genomen. Hierbij valt niet al leen te denken aan gekoeld vervoer, maar ook aan geïsoleerd vervoer met een strikte beheersing van de ver- voerstijden. Dit is de mening van het Sprenger Instituut in Wageningen. Tweederde van de agrarische pro- duktie van Nederland is voor export bestemd. Als gevolg van wensen en eisen op het gebied van kwaliteits verbetering en -beheersing bij de af zet van het Nederlandse produkt öp verafgelegen markten is een spekta- kulaire ontwikkeling op vervoersge bied begonnen. De koelvoertuigen, zoals die nu in gebruik zijn. zijn voornamelijk ge modificeerde vriesvoertuigen. Dit is begrijpelijk als men in ogenschouw neemt, dat de koelvracht tot nu toe Eenmaal per jaar bespreekt de Wit lofkommissie NTS de onderzoekre sultaten, geeft zij aanvullende infor matie over de onderzoekswensen en suggesties en het onderzoekpro gramma voor het komende jaar. Het onderzoek wil aandacht beste den aan de volgende zaken: 1. rassenonderzoek; 2. opkomst van het witlofzaad; 3. onkruidbestrij- ding; 4. schietproblematiek; 5. rijp heidsbepaling witlofwortels; 6. be waring van de witlofwortels; 7. scle rotica; 8. verslijming; 9. optimale trektemperatuur bij de trek op water; 10. bemesting tijdens de trek op wa ter; 11. koeling van kleinverpakt witlof. De Witlofkommissie NTS vindt het een goede zaak dat door veel instel lingen en instituten aan witlof wordt gewerkt. Witlof is immers een gewas waar rondom de teelt veel ontwikke- Het is begrijpelijk dat het land ont zien wordt, maar de ziektekiemen hebben in het voortdurend natte ge was wel de volle kans gehad om de planten aan te tasten. Grijp daarom iedere kans aan om dit toch zeker te voorkomen. Bij de fruitkwekers is deze dagen zeer hard gewerkt om de vruchten van de bomen te halen. Ze zijn al een heel eind gevorderd met de oogst. Voor hen is de regen meer lastig dan schadelijk en stormweer hebben we gelukkig weinig of niet gehad. De opbrengst is dit jaar redelijk tot goed, hoewel verschillende rassen niet tot de gewenste grootte zijn gekomen. Hopelijk zal de prijs voor fruit wat aantrekken, want deze is op het ogenblik maar aan de matige kant. Misschien hebt u ook gelezen over de geweldige ontwikkeling die de bloe- meneksport naar de USA op het ogenblik door maakt. De goede mo gelijkheden die in deze sektor aan wezig zijn zullen mijns inziens ten volle moeten worden benut. Het zou daarom wenselijk zijn dat handel en voorlichting ons eens weg wijs maken op dit terrein de komende wintermaanden. Een enkeling kan daar misschien volgend jaar al een graantje van meepikken. Het is van deze plaats al meer gezegd: Walche ren moet het hebben van vroeg in het jaar. Dat geldt niet enkel voor aard appelen en groente maar ook voor een bloemgewas, er is daarom enkel kennis en durf voor nodig. slechts ca. 50% van de vriesvracht- hoeveelheid bedraagt (op basis van cijfers uit 1983). De prognose is ech ter dat tot 1990 het aanbod van koelvracht sterk zal toenemen, ter wijl het aanbod aan vriesvracht na genoeg gelijk zal blijven. De ver houding koelvracht/vriesvracht zal in 1990 naar verwachting ca. 5:1 be dragen op basis van de op de diverse veilingen geïnstalleerde voorkoelka- paciteit. Door het Sprenger Instituut is een programma van eisen opgesteld, waaraan koelvoertuigen voor tuin- bouwprodukten zouden moeten vol doen. Een verdere bestudering van de problematiek en het uitwerken van konkrete ideeën zal moeten lei den tot een toename van de moge lijkheden van kwaliteitsbeheersing en zo tot (nog) betere exportkansen voor de tuinbouwsektor. Dit onder werp zal daarom door het Sprenger Instituut dan ook krachtig ter hand worden genomen. lingen gaande zijn en het is kwa om zet het grootste vollegrondsgroente- gewas. Aktualiteiten Het natte weer heeft de nodige pro blemen tot gevolg als het gaat om het rooien van de witlofwortels. Hier door wordt nogal eens met de hand gerooid. Op het gebied van ziektes moeten we Sclerotinia dit jaar niet onderschatten. Wees er goed attent op, voordat u gaat rooien, of een perceel besmet is. Over wat te doen bij een besmette partij wortels zijn de meningen binnen de kommissie ver deeld. Globaal is men het erover eens zo mogelijk de wortels direkt op te zetten. Verder kwam naar voren dat de wortels in zijn algemeen wat fijner waren dit jaar. Over het aantal te rooien wortels is de verwachting wisselend. Waarschijnlijk zullen er wat meer wortels gerooid worden. De laatste loodjes wegen dit jaar wel ekstra zwaar. Er is nogal wat hand werk verricht hier op THOLEN om diverse gewassen uit de grond en van het land te krijgen. Wanneer dit be taald wordt zoals dat met de witlof het geval is dan kan dit toch nog wel voldoening geven; geld verzoet den arbeid. Maar met de uien- en aardap- pelenprijs is het maar droevig gesteld op het moment. Toch, met vooral uien weet je het maar nooit. Wie ze er op tijd uitgetrokken heeft en zodoen de een goede kwaliteit binnen heeft gekregen, heeft toch nog wel kans dat er van de winter meer vraag naar is, dit omdat er heel wat percelen uien naar de knoppen zijn omdat er geen gaaf vel meer aanzit. Er zijn er weliswaar met veel moeite machinaal gerooid maar men weet eigenlijk niet wat men er mee aan moet omdat ze alleen maar geschikt zijn om ze geschild te leveren of voor de industrie. Er is hier overigens een goede boterham te verdienen met het met de hand schillen van uien. Ze kunnen ze dan afzetten op veiling ZHZ waar hier toch nog een goede De Engelse appeloogst blijkt volgens de jongste oogstraming toch wat groter te zijn dan men aanvankelijk dacht. De meest recente herziening heeft vnl. betrekking op Cox's waar van de produktie nu geraamd wordt op 102.000 ton. Dat is echter nog al tijd 8% minder dan vorig jaar en zelfs bijna een kwart minder dan in 1982. Opvallend is dat er in het belang rijkste produktiegebied van Cox's, Kent/Sussex (46%), gesproken wordt van te grote vruchten. Bij de andere tafelappelen is het beeld t.o.v. de voorgaande jaren wat gunstiger. De produktie van keukenappëlen zal 10%) groter uitvallen dan vorig jaar, maar (8%) kleiner dan in 1982. Bramley's Seedling met ruim 90% van het totaal bepaalt deze trend ge- heel. Met de jongste herziening zal de to tale Engelse appeloogst iets boven die van vorig jaar uitkomen. Aan peren hopen de Engelsen dit jaar 47.400 ton te oogsten. Dat is (12%) minder dan vorig jaar maar (17%) meer dan twee jaar geleden. Ruim 80% van de Engelse perenpro- duktie bestaat uit Conference. Onlangs heeft de NTS samen met de NTZ, PAGV en IPO een bijeen komst georganiseerd over ziektes en plagen bij peen. Vanuit de NTS zijn de moeilijkheden op dit gebied naar voren gebracht, en dat zijn er nogal wat. Een elftal schimmelziektes be lagen regelmatig peen. Verder zijn er dan nog de nodige insekten, virus ziekten en aaltjes. Vanuit het onderzoek werd op de genoemde bijeenkomst naar voren gebracht wat voor onderzoek plaats vindt op het gebied van ziekten en plagen bij peen. Vooral op het ge bied van de wortelvlieg vindt veel onderzoek plaats. Dit heeft echter niet de hoogste prioriteit als het gaat om problemen, op het gebied van ziekten en plagen bij peen, die drin gend om een oplossing vragen. Hierbij zijn door de Peenkommissie NTS naar voren gebracht: - cavity spot: - alternaria; - roest/s churft; - sclerotinia; - wortelknobbe- laaltje. Tevens heeft de NTS gevraagd om onderzoek op het gebied van vruchtwisseling en perceelkeuze. Zolang nog geen oplossingen ron dom de genoemde ziektes en plagen zijn gevonden, is een goede perceel keuze en verantwoorde vruchtwisse ling van groot belang. Daarom heeft de N.T.S. op dit punt om richtlijnen gevraagd. Bovengenoemde ziekten en plagen zijn door de NTD doorgespeeld aan de betreffende onderzoekinstelling. Nauwlettend zal de Peenkommissie de verrichtingen van het onderzoek volgen en uitzien naar de resultaten. vraag naar is. Ook het vele ekstra werk dat er in de zaadteelt is verricht, begint zijn vruchten af te werpen. De eerste be richten van geschoond zaad komen binnen rollen en die zijn niet slecht. Het meeste zaad is behoorlijk goed geweest. De winterbloemen en an dere vroege bloeiers zijn gemiddeld wat aan de matige kant maar gezien de slechte bloeitijd die deze gewas sen in het begin van de zomer mee gemaakt hebben valt hjtf nog erg mee. Een echte topper dit jaar is wel de violen, een erg belangrijk gewas in onze streek daar dit gewas voor de teler weinig onkosten meebrengt en daarom erg aantrekkelijk is omdat er bij een goede opbrengst er netto heel wat m $r van over zal schieten dan van diverse andere gewassen. De zetting was dit jaar op de meeste plaatsen goed tot zeer goed in de warme maand augustus. Daarna werd het wegspringen en afrijpen in september zeer snel afgeremd, waar door er ideale omstandigheden wa ren om het gewas met veel rijp zaad Het pluktijdstip van de bewaarappe- len valt dit jaar erg laat: de rassen Golden Delicious, Winston en Jona gold zullen gedeeltelijk in de maand november geplukt worden. Gezien de maatsortering en de kleur is dit voor 1984 geen bijzonder verschijnsel, want met name ons hoofdras onder de bewaarappelen, de Golden Delicious, produceert dit jaar veel appels onder de 70 mm. Een verschijnsel wat in jaren niet is voorgekomen. Vooral de oudere percelen kampen met dit eu vel. De slechte zomer, met te weinig zo- nuren is hier zeker debet aan. Van veel telers komen de berichten van een tegenvallende oogst, waardoor de vraag naar een kleinere maat ap pelen hopelijk wordt gestimuleerd komende winter en voorjaar. Niet alleen in Zeeland, maar ook in de andere provincies, kampt men met dezelfde problemen. De prijzen op de appel- en pere- markt vallen beslist mee tot op dit moment. Cox Orange wordt ver kocht voor prijzen tussen de 1,25 en 2,- per kg of voor een enkele mooi gekleurde partij klasse I 70-80 mm wordt bpven de 2,- per kg. betaald. De kwaliteit van de Cox is overwe- op te kunnen doen. Als men terug kijkt hoe men tussen de buien door moest laden en dorsen of soms dagen moest wachten om te kunnen dorsen is het echt geen luxe dat dit behoor lijk betaald wordt. Ook het laden uit de droogcellen en het dorsen is een zeer stoffig karwei wat dan weer de negatieve kanten zijn. Onder glas heeft men daar ook wel mee te maken. Zo is het werken in tomaten ook geen schone bezig heid. Deze teelt loopt overigens bijna overal ten einde, er is door de weer somstandigheden op verschillende bedrijven wel iets vroeger met ethrel gespoten of gesmeerd dan normaal. Dit is waarschijnlijk ook de reden dat er meer sla uitgepoot is begin deze maand. Daarom is er rond de kerstdagen een behoorlijke aanvoer te verwachten. Bij een goede vraag hoeft dit geen probleem te zijn. In zijn geheel is de slateelt toch wel ingekrompen door dat de meeste substraattelers er van af zien. Als men dan niet teveel kon- kurrentie uit Frankrijk heeft biedt dit toch wel enige ruimte voor de overige telers die hard nodig is met een in de wintermaand erg dure teelt. gend goed. weinig stip dit jaar. maar de kleur laat te wensen over. Hier door is het percentage klasse II veel hoger dan de klasse I op de Zeeuwse veilingen. Van de nieuwe rassen doen Elstar en Jonagold het bijzonder goed. met prijzen tot 2,- en hoger voor de mooist gekleurde partijen. Vooral de kleur komt er bij de Jonagold dit jaar laat op. De hoge landelijke kg-op- brengst bij de Goudreinetten gaat zich duidelijk aftekenen. De prijzen voor deze moesappel liggen tussen de 50 en 90 cent per kg. met een duidelijk betere prijs voor de Rode Goudreinette, waaronder we nu ver staan de variëteiten van Bieling of tewel Schmitz Hübsch. Wederom heeft het samengaan of fu sie van de Zeeuwse veilingen de pers gehaald, ook op hoog nivo is men van mening dat een verdere concentratie van het aanbod voor de Zeeuwse te lers noodzakelijk is. De prijsvorming blijft in Zeeland achter bij de prijzen behaald in Midden-Nederland, terw ijl we met onze kwaliteit kunnen kon- kurreren, een droevige zaak. Hope lijk zijn we dichter bij een fusie dan we allemaal denken. De tijd zal het leren. De produktie van gerbera's is nu vier weken aan de gang, waarbij over het hele bedrijf gemiddeld 10,4 bloemen per m2 geoogst zijn. Langzaam maar zeker beginnen zich in de kwaliteit van de bloemen wat verschillen af te tekenen. De venlokas en de LW kas laten een goede kwaliteit zien, de acryl- platenkas ligt daar net iets onder. Verder is de kwaliteit van de op steenwol geteelde bloemen beduidend beter dan de bloemen van de in de grond geteelde planten: ze zijn steviger, zwaarder, en iets groter. Het watergeven gebeurt in de gedruppelde grondteelt eens per dag en be draagt. afhankelijk van het weer, zo'n 120-200 cc water per plant per dag. In de steenwol wordt dezelfde hoeveelheid gegeven (plus 20% overdose), maar dan verdeeld over 3 tot 6 beurten per dag. De E.C. van het druppelwater is op dit moment 2,4 in de grond zowel als in de steenwol. De PH van de mat zit steeds tussen de 5,5 en de 6 en geeft derhalve geen problemen. De stooktemperatuur is 18 gr.C. op de dag en 14 gr.C. in de nacht. De vochtregeling werkt en bij een RV van 87-89% is er een minimumbuis van 45 gr.C. De gemiddelde etmaaltemperatuur komt zo uit op 16-16,5 gr.C. Het energieverbruik bedroeg deze week 2874 m3 gas bij een bedrijfsomvang van 10.000 m2. Het gasverbruik is alsvolgt te verdelen: GRONDTEELT STEENWOLTEELT SDP LW-kas* Kontrole SDP LW-kas* Kontrole Week no. 42 d.d. 12/10-19/10 acrylpl. LW. Aanvul. m. scherm acrylpl. LW. Aanvul, m.scherm verbruik in m3 deze week 23 25~ 30 21 25 "45 energieverbruik in m3/IG0 m2 vanaf 1-8-1984 135 236 321 142 236 364 oogst in st/m2 12.7 8.7 9.4 12.9 - 10.0 8.4 De buitenomstandigheden waren deze week: - gemiddelde buitenlemperaiuur 13.9 gr.C. DF.NAR-KAS B.V. gemiddelde windsnelheid 3.1 m/sek. I.. Koop LW laagwaardige warmte. 55 gr.C. (primair) Aanvul. Aanvullende warmte, maximum 100 gr.C. (sekundair) Vrijdag 26 oktober 1984

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 11