Naast Bintje - een Ackergold-effekt? De bewaring van knolselderij VAN ACKER B.V. TE KOOP: GEBRUIKTE LANDBOUWMACHINES De vergelingsziekte- waarschuwingsdienst bestaat 25 jaar Als er van de 70.000 ha konsumptieaardappelen op kleigrond 60.000 ha beteeld worden met het aloude ras Bintje dan is er zeker sprake van het Bintje-effekt. En als er in Duitsland vele rassen verbouwd worden op een grote diversiteit van grondsoorten maar waarmee voldaan wordt aan een zekere minimum kwaliteit mogen die aardappelen aangeduid worden met Ackergold. Men zou dat het Ackergold effekt kunnen noemen. Geen ras, maar een enigszins misleidende verzamelnaam van minimum kwaliteit. En toch blijven de Duitsers daarin geloven. Bintje Het gaat nog steeds goed met het Nederlandse Bintje. Hoe kan het ook anders. De Nederlandse konsump- tieteler kent het ras door en door. Met grote bekwaamheid worden de vele negatieve eigenschappen opge vangen en in de hand gehouden. En dan 60.000 ha op één grondsoort: kleigrond. Naast vele slechte eigen schappen, die overigens vrij veel kosten bij het beheren daarvan, één hele belangrijke eigenschap: kon- stant en homogeen in kwaliteit' en gebruik. Alles wat ondep de stam groeit kan gebruikt worden. De grote knollen voor de frites-industrie, de middelmaat voor chips of gewassen verpakt als tafelaardappel en de kleinste maat als pommesparisiennes of voor bestemming als geschilde aardappel. Ja, met dat Bintje van de kleigrond kun je alle kanten uit. En daar heb ben wij Nederlanders een goed voordeel mee behaald. De industrie kan daarom flink uit de voeten. De supermarkets kunnen het hele jaar rond bediend worden. Sorteerin- richtingen binnen de handelshuizen kunnen op de juiste wijze worden ingeschakeld. Ook de Bintje-teelt op zandgrond is hier en daar goed op gang gekomen met goede resultaten. Maar dat vraagt nog meer aandacht. Toch lijkt de groep "Bintje-zand" zich langzaam maar zeker uit te breiden. Extra aandacht voor phytophthora is geboden; ook aan de houdbaarheid van partijen zal veel tijd en inzet moeten worden besteed. Al met al blijft het Bintje een succes-nummer. Het "Bintje-effekt" als promotor in de markt zal nog vele jaren een gun stig resultaat afwerpen. Ackergold Nogmaals een skala van rassen, waarvan het eindprodukt voldoet aan een minimum kwaliteit. Ja, dat De Nederlandse Bintjes vinden al jaren een goede afzet in Duitsland noemt men in Duitsland onze oos terbuur, Ackergold. Op het eerste gehoor, op het eerste gezicht denk je aan een ras,-zoals Bintje. Enigszins misleidend dus. Ackergold goud van de akker. Maar de konsument van vandaag, zowel de burger als de verwerkende industrie, vragen homogeniteit. En naar mijn smaak ligt dan het Bintje in een duidelijke vóorsprong-situa- tie. Overigens bewijst dat de ervaring bij het veroveren van de markt. "Bintje aus Holland", hier en daar een gevoelig onderwerp, heeft zijn kracht duidelijk bewezen. A.M. resistente rassen In Nederland is via de Wet een vrij strak vruchtwisselingsbeleid ontwik keld. Bij export mogen geen cysten worden aangetroffen bij kontrole van zowel pootaardappelen als kon sumptieaardappelen. De beleids voornemens gaan om allerlei rede nen steeds meer in de richting van het gebruik van A.R. resistente ras sen. Op de wat lichtere gronden kan een grondontsmetting veelal met succes worden toegepast. Op zwaar dere gronden lijkt dat voorlopig no gal problematisch. Bovendien lijkt het gebruik van resistente rassen vooral in de toekomst gezien, wat milieuvriendelijker. De inspanningen van de aardap pelkwekers om A.M. resistente ras sen voort te brengen lijken boven dien steeds beter bekroond te wor den. We kunnen thans stellen, dat de grotere aardappelhandelshuizen al lemaal beschikken over één of meerdere A.M. resistente rassen. En als men blijft volhouden om zijn rassen ook voor de konsumptieteelt te monopoliseren dan dreigt een soort Ackergold-effekt te ontstaan. Bekende kwaliteitsregels van het Produktschap voor Aardappelen voor het Binnenland en van de P.D. (Platenziektenkundige Dienst) bij export zullen stellig enigszins be scherming bieden voor het op de markt komen van konsumptieaar dappelen met A.M.-resistentie. Maar bij zo'n grote verscheidenheid van rassen ontstaat wel een'Ackergold- effekt. Tenslotte Konsumptierassen met A.M.-resis- tentie zullen in toenemende mate naast Bintje op de markt komen. Als we kans zouden zien het aantal A.M.-rassen voorde konsumptieteelt tot het uiterste te beperken, zouden we daar wel eens een belangrijk voordeel mee kunnen behalen: na tionaal en struktureel bezien. Een heroriëntatie, een opnieuw afwegen van de nieuwe situatie in Nederland, lijkt alleszins op zijn plaats. We mo gen trots zijn met onze teelt en afzet van Nederlandse aardappelen en ook de verwerking daarvan. Om dat te konsolideren vraagt opnieuw bij zondere aandacht. A. Vermeer Konsulentschappen voor de Akker bouw in Zuidwest Nederland Knolselderij is een gewas dat laat ontwikkelt. Als andere gewassen al zijn geoogst, gaat knolselderij pas groeien. Ondanks korter wordende dagen en lagere temperaturen kan er laat in het seizoen nog een aanzien lijke groei optreden. Deze groei kan nog wel twee a drie ton per week be dragen. Bij vroeg invallende vorst is veel schade door bevriezing goed moge lijk. Een paar graden vorst behoeft nog geen schade te geven aan de knollen als er nOg flink wat loof op staat. Onbedekte knollen zijn echter zeer vorstgevoelig en als ze eenmaal bevroren zijn geweest - ook al is het slechts oppervlakkig - is het produkt ongeschikt voor bewaring. Ze wor den zwart en gaan spoedig rotten. Knolselderij is even gevoelig voor vorstschade als aardappelen. De hele produktie zafnooit direkt na het oogsten kunnen worden afgezet. Voor de noodzakelijke spreiding van de aanvoer wordt een aanzienlijk deel bewaard. Daarvoor komen in hoofdzaak twee bewaarmethoden in aanmerking. a. Bewaarplaats met buitenlucht- koeling. De bewaring is beperkt tot februari met soms aanzien lijke verliezen door indrogen en vooral rot. b. Bewaarplaats met mechanische koelapparatuur. Een bewaring van 4 a 5 maanden is goed moge lijk en goede partijen zijn tot eind mei te bewaren. Luchtgekoelde bewaarplaats In een met buitenlucht gekoelde be waarplaats wordt knolselderij bijna altijd los gestort. Het stortgewicht of volumegewicht is 450-500 kg knollen per m3. De storthoogte bedraagt bij voorkeur maks. 3 'A meter. Ventile ren is bij knolselderij een noodzake lijk kwaad, want zelfs bij enkele uren ventileren per dag vindt er al veel uitdroging plaats. Dit geldt zeker bij schoon gerooide knollen. De kapaci- teit van de ventilator(en) is ongeveer 60 a 70 m3 lucht per m3 produkt per uur bij een weerstand van 150 PA 15 mm WK). Bij veel grond is de weer stand groter. Stortkegels moeten ten alle tijde worden voorkomen. De 10 Voor de bewaring van knolselderij verdient een bewaarplaats met mechanische koeling de voorkeur een verhoging van de relatieve vochtigheid van 25 a 30%. Mechanische koeling Langdurige bewaring is alleen mo gelijk in een goed geïsoleerde be waarplaats met mechanische koe lapparatuur. In een bewaarplaats met koelapparatuur zijn een opti male bewaartemperatiiur van O-l graden C en een hoge r.v. gemakke lijker te bereiken. Om de investering te beperken wordt eerst inkoelen met (koude) buitenlucht toegepast. De storthoogte bedraagt bij voorkeur maks. 3 V?. meter, hoewel bij gezonde knollen en geen grond ook 4 meter wordt gestort. De kapaciteit van de koelapparatuur bedraagt bij snel in koelen ongeveer 190 en bij onder steunende koeling ongeveer 110 kcal per ton produkt per uur (1 kcal 1.163 W). Dit is belangrijk meer dan voor aardappelen en uien en onge veer hetzelfde als voor winterworte len en witlofwortelen. De investering voor de koelappara tuur bedraagt gemonteerd vanaf 120,- per ton knollen bij onder steunende koeling, eksl. bouwkundi ge voorzieningen, ekstra isolatie, koelhuisdeur en BTW. Opslag in kisten Bij mechanische koeling is het ook mogelijk om in stapelkisten te bewa ren. Voordelen daarvan zijn een sneller transport, de wanden hoeven niet drukvast te zijn er. verschillende partijen kunnen apart worden ge houden. Daartegenover staan als "nadelen" een investering in kisten en men moet over een heftruck/hef- mast beschikken. De specialisten boerderijbouw, J.H. van Nieuwenhuizen K. Bosma ventilator mag tijdens inkoelen al leen draaien wanneer de buitenlucht tenminste 1 Vi a 2 graden C kouder is dan het produkt. Dit is bijv. met een differentiaal thermostaat goed te re gelen. Om de temperatuur in de bewaar plaats nauwkeurig en snel te kunnen meten verdient elektronische appa ratuur de voorkeur boven de steekt- hermometers. De optimale bewaar- temperatuur is 0-1 graden C met een relatieve luchtvochtigheid van 90-95%. In een luchtgekoelde be waarplaats zijn deze waarden niet of nooit lang te bereiken. Om de weer sinvloeden van buitenaf bij (lange) bewaring te beperken, is een goede isolatie van wanden en dak/plafond gewenst. Omdat een luchtgekoekde bewaar plaats veelal een begin is voor een mechanisch gekoelde ruimte is het belangrijk om bij het aanbrengen van isolatie hier rekening mee te houden. De gewichtsverliezen zijn te beper ken door de ventilatielucht te be vochtigen. Dit is mogelijk door bijv. achter of onder de ventilator(en) een luchtbevochtiger te plaatsen, waarbij een zeer fijne verneveling is gewenst. Bij een luchttemperatuur van onge veer 5 graden C geeft toevoeging van 2 gram water (damp) per m3 lucht Een dezer dagen is verschenen de brochure "De vergelingsziektewaar- schuwingsdienst, 25 jaar geïnte greerde bestrijding" van de hand van drs. W. Heijbroek. In de brochure wordt uiteengezet wat de vergelingsziekte is en hoe de waarschuwingsdienst de ziekte is gaan bestrijden door de jaren heen. Voorts wordt ingegaan op de fakto- ren die de omvang van de aantasting beïnvloeden en terwijl eveneens uiteengezet wordt hoe de geïnte greerde bestrijding ervan plaats vindt. Het boekje besluit met een beschrijving van het toekomstper- spektief van het waarschuwingssys teem. 3 Rumptstad hydr. wentelploegen 2 schaar, type TW 40, 1 jaar oud Diverse ploegen o.a. Rabewerke en Cappon. 1 Hercules boxenvuller 2 Rumptstadt uienschudders 3 rooiers Douven en Urgent sproeimach. 18 en 21 mtr. 1 Maishakselaar PZ 1-rij 1 Case tractor 1 00 pk 4-wiel aandr. 1 John Deere tractor 70 pk 4-wiel aandr. 1 International tractor 80 pk UIT VOORRAAD LEVERBAAR: AJK kipwagens 1 0 1 2 ton tandem BERTHOUD sproeimachines met speciaal schommelsysteem LELY rotoreggen 3 en 4 mtr. centerliners MULLOS, FARCO en KAWECO kuilvoersnijders voor speciale prijzen LANDBOUWMECHANISATIEBEDRIJF WATERLANDKERKJE tel. 01 1 70-21 63 of 011 70-3096 Vrijdag 26 oktober 1984

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 10